• Kvalitný futbal divákov zaujal, z víťazstva sa tešila Žilina
A tím / Jozef Mazár / 24.02.2020

Kvalitný futbal divákov zaujal, z víťazstva sa tešila Žilina

Hráči samotní sa presviedčajú v majstrovských zápasoch, že hrať futbal v príprave s kolektívami dorastencov II. ligy je priepastný oproti zápasom o majstrovské body v I. LSD. Aj keď v tréningoch príchodom trénerskej dvojice Valach – Strelec sa v kolektíve MFK Dukla herne i z hľadiska disciplíny a tréningovej náplne veľa zmenilo, stále ostáva roboty vyše hlavy. Pre trénerov, funkcionárov a samotných hráčov. Tento záber je z prípravného zápasu, ale upozorňuje a nabáda k zvýšenej pozornosti vnímania každého okamihu v každej minúte a v každom komentári na súvislosti dôležitosti profesionálneho prístupu k tejto hre hier. A to nielen v jednej kategórii a nielen jedného klubu. V Žiline sa im pozitívna stratégia náročnosti na každé ohnivko futbalového súkolia vypláca! Z ich radov sa dozviete – niet všemúdrych, vševediacich, nedotknuteľných. Kolektívna práca sa prejavuje odpočtom každého detailu. Na hracej ploche i v každodennom živote aj v súvislostiach futbalovej existencii či kvalitatívneho rastu. Foto: Roman Reptiš.

Žilina odmenená za prácu s detailom v každej minúte, MFK Dukla s kvalitnejším herným štýlom. Aj také hodnotenie je pravdivé a stručné v súvislosti s analýzou prvého jarného vystúpenia družstiev I. ligy staršieho dorastu, ktoré odohrali futbalové kolektívy U19 MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina počas nedeľného poludnia na umelej tráve v Podbrezovej.

Domáci nastúpili k zápasu proti vedúcemu družstvu tabuľky v zostave: Trnovský – Šimúth, Gonda, Ihrinčať, Herc – Kothaj, Piaček, Výbošťok, Koreň, Šteiniger – Kostúr. Hostia natlačení v zostave reprezentantmi Slovenskej republiky v kategórii U19, ale aj s urasteným legionárom Rudanjom na hrote útoku s cieľom odviesť si domov 3 body a demonštrovať kvalitný futbal. Oboje sa im podarilo, aj keď to zápas nebol z ďaleka jednoznačný. Prvý pokus v prečíslení súperovej obrany Žiline v 6. minúte nevyšiel. Vzápätí, naopak kopali roh po kombinačne vtipnej akcii futbalisti MFK Dukla. Po štvrťhodine hry sa Žilina pokúšala pritlačiť chlapcov spod Urpína k ich šestnástke, ale tí dynamickým pristupovaním k protihráčom eliminovali v zárodku ich pokusy už v strede poľa, okrem toho sa niekoľkými rýchlymi rozohrávkami snažili dostávať pred súperovho brankára. Prvú priamu strelu, neslanú – nemastnú dovolili vyslať na Trnovského spoza 16- ky až v 16. minúte, lebo v obranných činnostiach umne dirigovaní Uhrinčaťom vedeli včas prečítať úmysly chlapcov v zeleno – žltom oblečení. Do dobrých streleckých pozícií sa za celý polčas dostali v 2 – 3 prípadoch hostia, ale dvakrát si futbalovo kvalitnými akciami vytvorili sľubné šance na gól aj mladí futbalisti Dukly. Hlavne tá v poslednej minúte I. polčasu ich mohla mrzieť, že ju pri hernom prečíslení troch na dvoch brániacich protihráčov gólovo nevyužili.

V úvodných minútach po zmene strán to isté herne zopakovali, ale s gólovým efektom v dvoch prípadoch, chlapci v dresoch Žiliny. Autormi gólov bol rýchlonohý Javorček a umne hrajúci Holas.

Banská Bystrica odpovedala tiež vtipnými a dôraznými prienikmi do súperovej šestnástky. Oba kolektívy hrali v dobrom tempe, zápasu nechýbal vzruch i vtipné akcie. Podiel na tom mal aj rozhodca Holas. Mladý, dobre čítajúci hru, pôsobiaci pokojne z úzadia, ale vzhľadom na futbalovú mlaď aj výchovne. Keď v 71. minúte po protiútoku stredom poľa, ktorý začal v obrannom pásme domáci kapitán Uhrinčať na hrote prešiel stredom obrany Žiliny statočne bojujúci Kostúr, aby sa dostal v súperovej šestnástke zoči – voči kvalitnému brankárovi Ľubomírovi Belkovi a pomedzi nohy mu zasunul loptu do siete, bolo 1:2. Konečný výsledok bol na vážkach až do poslednej minúty. Príležitostí dať gól bolo na každej strane najmenej po dvoch troch útočných aktivitách hráčov na ihrisku, lenže gól už nepadol.

Zdalo sa nám, že hostia predsa len viac ťažili z dotvárania herných detailov napríklad prienikmi krajných obrancov do súperovej šestnástky, lebo tak Javorček ako i Tandar vynikali rýchlosťou bez, ale i s loptou, po svojich stranách.

Chlapci MFK Dukla ponúkli vyše 100 divákom veľký futbalový progres, trénerská dvojica Daniel Valach – Marián Strelec striedaním Kothaja, Výbošťoka či Šteinigera sa snažila vystupňovať útočnú silu, hosťujúci lodivod Norbert Gula reagoval tiež hráčskou výmenou. Na ihrisko poslal v druhom polčase vždy po striedaní hráča MFK Dukla aj on svieži hráčsky potenciál a tak aj striedajúci Plško, Strapek či Horváth nemali v dresoch MFK Dukla ľahkú pozíciu.

Keď domáci tréneri posilnili stred poľa preradením Uhrinčaťa do úlohy dirigenta hry zo záložnej štvorice, hosťujúci krajní obrancovia dôraznejšie prikryli krídelný priestor a brankár Belko, naviac, posťahoval do náručia všetko, čo pred neho prešlo.

MFK Dukla – MŠK Žilina , I LSD U19 1:2 (0:0) Góly: Kostúr resp. Javorček, Holas ŽK: Uhrinčať resp. Mráz, Mojžiš. Rozhodoval Holas z Lučenca.

Filip Baláž: Obrat skóre bol dôkazom charakteru

Program víkendových zápasov mládežníckych tímov /19.5 -21.5. 2023/

V Banskej Bystrici pribudne čoskoro krásny mládežnícky futbalový štadión

Príprava: Fantastické víťazstvo v Ružomberku, hetrik Róberta Polievku

Jeseň by sme chceli ukončiť výhrou, hovorí Jakub Uhrinčať pred duelom v Z. Moravciach