Akadémia

Sme späť!

Náš klub, ktorý sa môže pochváliť bohatou históriou, sa celosvetovo stal rešpektovanou značkou aj vďaka dlhodobej a ucelenej práce s mládežou. V čase najväčšej slávy vychovával množstvo slovenských, ale aj československých reprezentantov. Dukla pomohla dostať sa do veľkého futbalu desiatkam hráčov.
V poslednom čase sme si síce prešli turbulentnejším obdobím, no vďaka nezlomnosti a hlavne tvrdej práci sa podarilo prekonať všetko zlé aj mládežníckej sekcii. Návratom medzi najlepšie mládežnícke akadémie na Slovensku sa momentálne snažíme i o prinavrátenie niekdajších pozícií.


Vydobyť si stratený mládežnícky kredit chceme opäť hlavne vďaka cieľavedomej a progresívnej práci, založenej na rešpektovanej spoločnej klubovej filozofii a jednote skúseného, profesionálneho trénerského tímu. V popredí, samozrejme, stoja hráči, z ktorých chceme vychovávať nielen kvalitných futbalistov, ale v prvom rade výborných ľudí.


Aj preto jednou z našich priorít je vytvoriť mládežníckej akadémii patričné zázemie. Uvedomujeme si, že rozvoj hráčov - individualít, ale aj skupín či tímov, je možný len vtedy, keď sa im dostane maximálnej pozornosti a starostlivosti. Záleží nám na detailoch a princípoch, vďaka ktorým chceme nielen napredovať, ale byť konkurencieschopný! Súťažiť a porovnávať sa chceme s tými najlepšími, a to vo všetkých kategóriách.


Veľmi dôležité je pre nás aj úzke prepojenie mládežníckej akadémie s „futbalom dospelých“. Dukle vždy záležalo na vlastných odchovancoch, ktorí dostávali dostatočný priestor aj v seniorskom futbale. Motivácia mladých hráčov dostať sa do prvého tímu je obrovská, väčšina z nich jej podriaďuje a obetuje toho strašne veľa. A hoci nie všetkým sa nakoniec podarí prebojovať priamo do A tímu Dukly, vďaka serióznej príprave a množstve skúseností nadobudnutých v našich mládežníckych kategóriách, väčšina nájde uplatnenie aj vo svojej ďalšej futbalovej kariére.


Stoja pred nami nové výzvy, vrátane prinavrátenia Dukly medzi slovenskú mládežnícku elitu. Úspechy dosiahnuté v minulosti sú záväzkom, no zároveň aj inšpiráciou byť ešte lepším. Tí najlepší totiž vedia, že futbalový trend je neúprosný, a to čo nám stačilo dnes, zajtra už nemusí!

FA MFK Dukla Banská BystricaKódex nášho hráča

Každý hráč MFK Dukla Banská Bystrica si je vedomý, že reprezentuje klub, ktorý z neho nerobí len výborného športovca, ale v prvom rade slušného a cieľavedomého človeka. Mladý „Duklista“ preto:

 • uvedomuje si, že svojím chovaním a vystupovaním nereprezentuje len seba, ale aj svoju rodinu, svoj tím a klub
 • dodržiava zásady slušného správania, vždy a za každých okolností sa pozdraví a vystupuje ako reprezentant MFK Dukla Banská Bystrica
 • je pokorný a poctivý, svedomitý a cieľavedomý, ako na ihrisku tak aj mimo neho
 • čo najsvedomitejšie si plní školské aj športové povinnosti
 • vždy chce byť úspešný, no zároveň sa k spoluhráčom, súperom a rozhodcom správa v duchu fair play, s rešpektom a úctou
 • z futbalu má v prvom rade radosť, jeho najväčšou motiváciou je samotný pohyb a súťaživosť
 • popri náročnom tréningovom procese je zodpovedný sám k sebe – zachováva zdravý životný štýl, dodržiava životosprávu a regeneráciu, vrátane spánku
 • je odolný a nezlomný, nikdy nepodlieha negatívnym myšlienkam - rozdiel medzi úspešným hráčom a ostatnými nie je v nedostatku sily, nedostatku schopností, ale v nedostatku vôle na sebe pracovať a víťaziť
 • v rámci tréningu podstupuje aj určitú obetu - nehľadá dôvody, prečo sa niečo nedá urobiť, naopak, hľadá spôsoby ako sa zlepšovať a rozvíjať
 • zúčastňuje sa tréningov a zápasov podľa pokynov trénera
 • v zápasoch, do ktorých bol nominovaný, sa snaží odviesť vždy maximálny výkon v rámci svojich možností a schopností
 • stará sa o zverený majetok klubu – tréningová a vychádzková výstroj
 • informuje klub o ochorení, alebo o úraze - podrobí sa lekárskemu vyšetreniu u klubového lekára
 • podstupuje pravidelné lekárske prehliadky a ošetrenia – požiadavky klubu, SFZ

Kódex nášho rodiča

Dôležitou súčasťou v procese výchovy hráča MFK Dukla Banská Bystrica je aj rodič a jeho spolupráca s klubom. Rodič „Duklista“ musí rešpektovať:

 • deti do ničoho, vrátane športových výkonov, a najmä proti ich vôli, nenútime - športujú pre svoje vlastné potešenie, hra je určená len a len pre nich!!!
 • dochvíľnosť - na tréning, zápasy a turnaje je potrebné chodiť pravidelne a včas, prípadnú neúčasť oznámiť v dostatočnom časovom predstihu trénerovi (SMS, e-mail)
 • pravidlá klubu
  nezasahovať do kompetencií a riadenia trénera (kontaktovať trénera môže rodič v prípade čohokoľvek, avšak mimo času športovej prípravy – nenarúšať tak tréningový proces)
  — nevstupovať na športovú plochu počas tréningov a zápasov - zdržiava sa v hľadisku pre divákov
  — „nekoučovať“ (byť len divákom) - pri hre by mali deti vnímať pokyny trénera
  — včasné ospravedlnenie svojho dieťaťa – tréning, zápas, turnaj
  — hmotná a finančná zodpovednosť za zverený športový materiál, prípadne iný stratený či poškodený klubový materiál
 • aktuálne schopnosti svojho dieťaťa (z futbalu musí mať radosť) - tlak a kritika pôsobí na malého jednotlivca negatívne, pochvala ho však posúva
  — chyby sú súčasťou hry, učenia sa a zdokonaľovania sa
  — cieľom je, aby deti dokázali vyhodnocovať a riešiť akékoľvek situácie na ihrisku čo najskôr, a hlavne sami
 • povzbudzovanie musí byť korektné a športové aj voči súperovi a rozhodcom
 • myšlienka a princípy fair play – deti nemôžu vyhrávať za každú cenu, vedieť prijať musia aj prehru
 • dôraz na správnu životosprávu detí - strava, pitný režim, regenerácia, spánok
 • sponzoring vs. výhody - klub s radosťou a vďakou prijme každú pomoc a podporu zo strany rodičov, ale tento fakt nemôže znamenať žiadnu výhodu pre dieťa

Upozornenie:
S kódexom by mal byť oboznámený každý rodič. Len neradi by sme totiž oberali o radosť z hry samotné deti, či už vynechaním z nominácie na zápasy alebo turnaja, a to len na základe nerešpektovania kódexu zo strany rodiča.


Vieme, že svoje deti ľúbite, podporujete, zažívate s nimi prehry aj víťazstvá. Vieme aj to, že veľmi chcete, aby boli úspešné. Niekedy je ale menej naozaj viac... Rešpektujte preto aktuálne schopnosti svojich detí a neberte im hlavne radosť z hry. Sme presvedčení, že neskôr, a hlavne zo srdca vám za to poďakujú už ako veľkí hráči.


Ďakujeme za úspešnú spoluprácu.

Kontakty

Ján Roháč

PREDSEDA KLUBU A RIADITEĽ MLÁDEŽE

Peter Rebek

ŠÉFTRÉNER ŽIAKOV

Tomáš Lysina

ŠÉFTRÉNER PRÍPRAVIEK
Na správne fungovanie webovej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a v reklamných sieťach na ďalších weboch.
Rozumiem