Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Vratislav Greško, tréner MFK Dukla BB U17: Futbal je maratón, ale v tíme máme šikovných chlapcov
Dorast / MFK Dukla / 14.04.2023

Vratislav Greško, tréner MFK Dukla BB U17: Futbal je maratón, ale v tíme máme šikovných chlapcov

Vratislav Greško, tréner MFK Dukla BB U17: Futbal je maratón, ale v tíme máme šikovných chlapcov
Nie každý tréner môže trénovať mládež, cestu k súčasnej generácii si treba hľadať rôznymi spôsobmi. Tréner MFK Dukla Banská Bystrica kategórie U17 Vratislav Greško (45) vie, že na miesto mnohých zákazov treba voliť odporúčací charakter a výsledky sa vždy dostavia, len a len tvrdou prácou. Viac už v našom inšpiratívnom rozhovore.
Každým dňom pri práce s mládežou je to pre vás ťažšie, alebo naopak sa tešíte na nové výzvy?

Všeobecne pri kategóriách U16 a U17 je to relatívne zložité, lebo chlapci sú v ťažkom období dospievania a nie je jednoduché toto mať pod kontrolou každý deň. Vstupuje do hry veľa faktorov, nie je to len o tréningu a keby mám detailne odpovedať na otázku, tak to je na celú stranu.

Musíte byť občas viac psychológ než futbalový tréner? Nie nadarmo sa hovorí, že treba bič, ale aj med. Každý je iný, z iného prostredia a to prostredie potrebujeme detailne poznať, kde všetko začína. Zvykol som si byť pri mojich zverencoch v totálnom pozore, nepúšťajú ma do žiadneho zľahčovania.

                   

Hráči ešte dostatočne vnímajú vašu skvelú futbalovú kariéru, alebo ste pre nich vzhľadom na vekový odstup neznáma osobnosť? Dôležité je nehovoriť o sebe, lebo oni sú práve na prvom mieste nášho záujmu. Skôr moju kariéru vnímajú cez rodičov, ale som pri chlapcoch dva roky a vytvorili sme si určitý vzťah. Ich vôbec nezaujíma nejaký Leverkusen či Inter Miláno, oni žijú vo svojom svete. Na druhej strane inak počúvajú na moje rady, keď im hovorím niečo z vlastných skúseností. Toto ich mnohokrát presvedčí, ako keď im len monotónne niečo dávame príkazom.


V kádri máte aj syna Samuela, ten nosí dokonca kapitánsku pásku, ako sa vám s ním pracuje? Čo sa týka kapitánskej pásky, každý zápas ju má iný hráč, aby sa učili s tým pracovať, je to aj odmena za dochádzku, prístup, výkony, akýsi motivačný faktor, poznatky pre nás, kto ako sa sa vyrovná so zodpovenosťou, takže vždy iný hráč... Všetci sme na jednej lodi, žiadne rozdiely nerobím. V týchto kategóriách by mal tréner rozpoznať talent a mne je len ľúto, že nie všetci môžu nastúpiť na zápas, lebo nemáme B tím. Ťažko sa to vysvetľuje, ale najdôležitejší hráči sú tí, čo nehrajú, lebo s nimi potrebujete rozprávať najviac. Syn nemá žiadne špeciálne úľavy, ani o Vladovi Weissovi juniorovi nikto nepochybuje, že nemá dostatočnú výkonnosť. Myslím, že v tomto prípade to je dosť podobné.

V tabuľke prvej lige ste zatiaľ na 5.mieste, v tomto smere cítite spokojnosť? Podrobne ju nesledujem, viem len, že sme hore. Hrali sme už s každým tímom, všetky mám naštudované na videu a určite nepreženiem, ak poviem, že stojíme v tabuľke nad našu reálnu výkonnosť. Iné celky majú vyššiu kvalitu, širšie kádre, ale veľakrát rozhoduje tím. Trápime sa v koncovke, potrebujeme mnoho šancí na gól a mohli sme nejaké zápasy vyhrať, kde sme boli lepší a iba nepremenili šance.

Stanovili ste s tímom určitý cieľ do konca sezóny? Toto nezvyknem robiť, máme sériu náročných zápasov a uvidíme čo sa podarí. Nemá význam robiť tlak na hráčov, trénujeme tvrdo, aby sme cez víkend pocítili radosť z výhry a na konci ligy uvidíme.

Koľko hráčov z vášho kádra má potenciál sa v budúcnosti presadiť v A-tíme Dukly? Tých päť hráčov vidím reálne, lebo majú potenciál, zázemie, podporu a prístup. Klub vidí, že chlapci za dva roky spravili veľký progres. Futbal je však maratón, no máme dostatok šikovných hráčov.

Vraj ani vy ako ďalší z trénerov mládeže nemáte sociálne siete. Prečo nejdete s dobou? Nepotrebujem facebook ani instagram, aby som bol šťastný. Nechcem sa zas prezentovať, ale zas nikdy nehovor nikdy. Nesledujem ani mojich hráčov, doba je však iná, to máte pravdu. Veľa ovplyvní rodinné zázemie, to je najdôležitejšie. Nechcem hráčom niečo prikazovať, zakazovať, lebo just to budú robiť opačne. Určité veci na túto tému som im povedal a nech uvážia podľa vlastného vedomia. Som s nim dosť času, poznáme aj rodinné prostredie a verím, že v tomto prípade budú z nich skvelí ľudia s prínosom pre našu spoločnosť do budúcnosti.

Je skvelým impulzom pre kabínu aj výsledok A tímu, ktorý hrá krásny futbal podčiarknutý výsledkami v tejto sezóne? Jednoznačne, lebo hrajú skutočne kvalitný futbal. Verím, že diváci prídu na zostávajúce domáce zápasy, keď už bude teplejšie. Poraziť Podbrezovú či Trnavu po takýchto výkonoch? To už musíte mať nejakú kvalitu a pre každého hráča v mládeži by to mala byť radosť, že ich vzory sú jedným z najlepších celkov na Slovensku.

Máte odkaz pre celú generáciu detí v Banskej Bystrici, nielen pre tú futbalovú? Ak budete hľadať krátku cestu k úspechu, tak nebude správna. Tá cesta býva ťažká, náročná a dlhá. Hlavne si nevyberajte tú najkratšiu a všetko čo robíte je vlastne beh na dlhé trate. Verím, že v každom prípade to bude pre vás úspešný beh.