Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • 9 poznatkov z doterajšieho priebehu sezóny
A tím / Miroslav Čief / 02.09.2020

9 poznatkov z doterajšieho priebehu sezóny

9 poznatkov z doterajšieho priebehu sezóny
MFK Dukla Banská Bystrica vstúpila do svojej 3. druholigovej sezóny. V tej minulej nás jedno víťazstvo delilo od prvenstva v súťaži, v tejto máme podobne vysoké ambície. Po piatich odohraných kolách môžeme smelo povedať, že im ideme naprieč - 4 víťazstvá z 5 zápasov sú viac ako dobrou vizitkou pre tím Stanislava Vargu, ktorý ostáva verný svojmu príznačnému futbalovému prejavu s veľkým množstvom strelených gólov. My sme sa na doterajší priebeh sezóny pozreli podrobnejšou optikou a vybrali sme pár poznatkov, ktoré nám ponúkol.

1. Tímovosť, kolektívna sila

Naši hráči sú skvelý kolektív, čo sa patrične odzrkadluje na ihrisku. Hrajú tímovo, súdržne, doprajú si a vedia jeden za druhého zaskočiť. Tvoria dobrú partiu na ihrisku i mimo neho. Hrajú srdcom za Duklu, k svojim povinnostiam pristupujú svedomito a navýsosť profesionálne. Práve ich súdržnosť môže byť tým aspektom, ktorý nám v tejto sezóne môže priniesť úspech. Pretože futbal nie je iba o hviezdnych menách, egu či horúčkovitom hone za víťazstvami. Naši hráči sú skromní, pokorní, vedomí si svojej sily a idú od zápasu k zápasu v snahe byť úspešní. Kolektívna sila Dukly nás v tejto sezóne ešte neraz podrží.

2. Nezlomnosť (aj v pohronskom derby)

Nikdy sa nezvdať! Za žiadnu cenu. To je motto kabíny. Už v minulej sezóne sme dokázali úspešne výsledkovo zvládnuť aj zápasy, ktoré sa nevyvýjali v náš prospech. Trápili sme sa, boli sme vo výsledkovej nevýhode, ale dokázali sme nájsť kľúče k víťazstvu. Je to dar nezlomnosti. Hráči Dukly ju dokumentovali aj tento piatok v pohronskom derby, v ktorom začali veľmi zle a prehrávali 0:2 - nevzdali sa však, príkladne zabojovali a skóre napokon otočili. Priam veľkolepo vo výbornom zápase. Ukázali srdce, nadšenie a kvalitu. Ale bez toho, aby verili v seba a v kolektív by to nedokázali.

3. Gólová potencia

Sme gólovo produktívni. Už v minulej druholigovej sezóne sme zaznamenali najviac strelených gólov v súťaži a v tejto aktuálnej v tom pokračujeme. V 5 zápasoch sme zaznamenali 17 gólov, pričom strelecky sa presadili naše tradičné esá - po 5 gólov strelili Róbert Polievka s Miladinom Vujoševičom, 2 zaznamenal z pozície stopéra Patrik Prikryl, ktorému to mimoriadne 'sype' už dlhšie obdobie. Dôležité je, že si góly dokážu podeliť viacerí hráči. Mimoriadne pozitívne je, že vo svojej kanonáde pokračuje Róbert Polievka, ktorého zásahy nevyhnutne potrebujeme. To, že sme produktívni zvyšuje naše šance na bodový úspech - pretože aj v Podbezovej sme inkasovali trikrát, no strelili sme 4 góly. Dôležité je, aby mužstvo v tomto ťažení pokračovalo.

4. Vujoševičovo prebudenie

Najlepším druholigovým kanonierom (spolu so Samirom Nurkovičom z Komárna) sa už pred 2 rokmi stal, čakali sme, kedy sa rozstrieľa aj v drese Dukly. A ono to prišlo. Muselo to prísť! Miladin Vujoševič je kanonierom na pohľadanie. Na jar sa strelecky hľadal, presadil sa len z penalty v zápase s Ružomberkom B. Pritom šance mal, len ich nedokázal premeniť. V tejto sezóne už konštantne skóruje- dvakrát sa presadil proti Slovanu B, gólom rozhodol o našom víťazstve v Dubnici, jeden gól dosiahol proti Trebišovu a naposledy strelil 3. gól Dukly v Podbrezovej. Spolu s Róbertom Polievkom je najlepším strelcom súťaže, pričom keby premenil ďalšie svoje výrazné príležistosti, mohol mať gólov na konte raz toľko, ako aktuálnych 5.

5. Líderstvo Róberta Polievku

V každom zápase patrí medzi našich kľúčových hráčov. Jeho herný vklad je pre náše mužstvo zásadný. Od tejto sezóny kapitán Róbert Polievka je vari najlepší a nakvalitnejší futbalista na druholigovej scéne. Má fantastické riešenia situácii, je momoriadne silný v osobných súbojoch a drží si aj svoj strelecký štandard. V zápasoch privádza súperov do rozpakov svojimi typicky dravými prienikmi, a to ho súperi neraz bránia osobne. Robovi to však starosti nerobí. Srdciac, hráč, ktorý to má v hlave veľmi dobre uležané, všetko zlé pretrpí a baví sa futbalom. Nevieme, čo by sme si bez neho počali. Je pre nás v istom ohľade nenahraditeľný.

6. Adam Krejčí

V tejto sezóne je našou brankárskou jednotkou. Medzi tromi žrďami prebral štafetu po Júliusovi Nôtovi a počína si dobre. V prvých dvoch zápasoch sezóny neinkasoval, aj v ďalších sa prezentoval solídnou výkonnosťou. Inkasoval zatiaľ 7 gólov, ale ani jeden nejde vyslovene na jeho vrub. Chytá spoľahlivo. Zlepšil sa však a treba povedať, že síce minulú sezónu 'presedel' na lavičke náhradníkov, neprestal na sebe pracovať. Odmenou mu je miesto v bránke Dukly a perspektíva do budúcnosti. Tie najlepšie brankárske roky má pred sebou a my budeme radi, keď ich odchytá v našom drese.

7. Zapracovanie Jakuba Uhrinčaťa

Má talent a veľmi dobré moralno- vôlové vlastnosti. Na jar podával výborné výkony v mužstve U19 a už vtedy sa hovorilo, že by mal od leta pokračovať v A- mužstve. To sa napokon stalo. Samozrejme, každé mužstvo musí mať v zostave hráča do 20 rokov, ale myslíme si, že nielen preto dostáva Jakub priestor v základnej zostave mužstva Stanislava Vargu. Na poste centrálneho stredopoliara zaceluje miesto po zranenom Willwéberovi a je akýmsi spojivkom medzi obranou a zálohou. Veľa behá, ponúka sa do kombinácie a na ihrisku robí neviditeľnú čiernu robotu. Jakub je talentovaný mladý hráč, ktorého musíme jednoznačne pochváliť za to, ako zvláda svoju rolu, pričom možno očakávať jeho herné napredovanie. Držíme mu palce!

8. konkurencia v kádri

Nik z hráčov nemá isté miesto v základnej zostave, vari len Patrik Prikryl s Róbertom Polievkom. Na každý post máme adekvátnu náhradu v tom zmysle, že ak niekomu nevyjde zápas, v tom ďalšom môže byť nahradený. Na hrot útoku sa vždy pýta Lukáš Laksík, do stredovej formácie Viktor Tóth, nový vietor priniesol Dávid Richtárech, priestor dostáva Geron Tocka, v poslednom zápase nehral v základe Jozef Dolný. Miesto v nominácii na Podbrezovú sa neušlo stopérovi Jánovi Noskovi. To všetko sú hráči, ktorí chcú hrávať, presadiť sa a hájiť farby Dukly na ihrisku. Sme presvedčení, že aj konkurenčné prostredie dokáže z hráčov vyžmýkať ich maximá tak, aby podávali čo najlepšie výkony v zápasoch.

9. Podpora fanúšikov

Fanúšikovia sa Dukle neotočili chrbtom, aj keď momentálne nehráme na svojom domovskom štadióne na Štiavničkách a svoj 'prechodný domov' sme našli v susednom Zvolene. Stále však chodia na zápasy a podporujú svoj milovaný klub. Fanklub organizuje autobusový zájazd a priaznivci vo veľkom počte chodia na stretnutia po vlastnej osi. Hráči tak cítia podporu z tribún, čo si nesmierne vážia a oceňujú to. Ukazuje sa, že Dukla ako klub je značka, ktorá má svoju fanúšikovskú základňu, podporu od ľudí, ktorí jej fandia v dobrom či zlom. Fanúšikovia Duklu neopustili ani v 3. lige a fandia srdcom za každých okolností.