Banner MFK Dukla
A tím / MFK Dukla, Miroslav Čief / 22.09.2019

Ariadnina niť k víťazstvu

Ariadnina niť k víťazstvu
V Komárne sme vydolovali nesmierne dôležité víťazstvo. KFC sme zdolali 3:1, pričom sme si niektoré pasáže hry museli odtrpieť. Na jeho pôde sa totižto nevyhráva ľahko, naposledy tam ešte v apríli naplno bodovala rezerva Žiliny a naviac, našu kabínu sužuje maródka, ktorá obmedzuje naše možnosti nasadzovania hráčov do stretnutí.

Pred sobotňajším zápasom sme sa ocitli pod miernym tlakom. V piatok v domácich dueloch naplno zabodovali Poprad i Skalica, situácia na vrchným priečkach tabuľky sa tak neobvykle zahustila. Ten najväčší tlak však spôsobovalo už zmienené – Komárno je na vlastnom trávniku silné, jeho hra má na druholigové pomery solídnu koncepciu, hráči na hracej ploche nevypustia osobný súboj, hrajú celoplošný futbal so zabezpečeným stredom poľa.

Tréner MFK Dukla Stanislav Varga mal pred stretnutím okresané možnosti pri tvorbe zostavy. Okrem Vajdu či Kupčíka sa musel vysporiadať aj s absenciou záložníka Viktora Tótha, na ktorého mieste pod hrotom nastúpil Jozef Dolný. A už úvodné pasáže zápasu naznačovali, že si veľmi sťažka budeme kliesniť cesty a cestičky k bránke reprezentanta Maďarska do 19 rokov Bálásza Ásványiho.

Prvý polčas priniesol len ojedinelé vzruchy pred oboma bránkami. Od úvodu sme sa snažili ťahať útoky viac po ľavej strane cez Róberta Polievku, zverenci Jozefa Olejníka nás však v tomto aspekte nášho prejavu prečítali a náš ofenzívny klenot zdvojovali. Narúšali i jeho spoluprácu so Savičom, ktorý príkladne otváral útoky Dukly, no vo finálnej a predfinálnej fáze sme dlho boli nepresní, či málo dôvtipní. Na strane KFC hrozilo nebezpečenstvo z kopačiek kapitána Erika Mikuša a mladého 19-ročného Nigérijčana Stephena Adayila, ktorý budil rešpekt svojou rýchlosťou.

Dejová osnova prvého polčasu naberala na dramatizácii až v jeho závere. V 35. min individuálne potiahol útok Polievka, na rohu šestnástky si kľučkou pripravil priestor na krížne zakončenie, ktoré tiahlo minulo priestor troch žrdí. Ožívať začínal i Matej Starší, ktorý vzorne držal šírku ihriska, naviac si musel pri ofenzívne ladenom Ujlakym plniť defenzívne úlohy. V 43. min sme boli najbližšie ku gólu, Polievkou center pristavil v srdci šestnástky Vaščák pre Dolného, ktorý z prvej cinkol o alumíniovú konštrukciu bránky domácich. O minútu sa ukazovateľom na skóre predsa len pohlo, Mikušov center prepadol v našej defenzíve a Patrik Pinte sa v klbku pred Nôtom prejavil najpredvídavejšie – 1:0.

V druhom polčase sa nám dlho nedarilo trhať defenzívne línie KFC. Veľmi nám v tomto chýbal Viktor Tóth, ktorého kolmé slepé nábehy poza obranu dokázali narúšať súperovu kompaktnosť. Veľmi veľkú porciu zodpovednosti si teda bral na plecia Róbert Polievka. Tvoril, unikal, kľučkoval, strieľal, lišiacky si menil miesta, ale dlho sa nám cez obranné pavučiny Komárna nepodarilo dostať. V strede poľa sme nedostávali priestor, Willwéber so Snitkom nemali pokoj na rozohrávku, číhali sme však na okamih a chybu súpera. Prišla.

V 65. min si lopta našla v šestnástke domácich Mateja Staršieho a následne sme PO JEHO ZáASUHU spustili gólový uragán. V ňom sa predbiehali Gabriel Snitka s Ľubomírom Willwéberom, kto vsieti krajší gól. Snitka sa prezentoval fantastickým projektilom ľavačkou po rohovom kope, Willwéber presne umiestnenou strelou z rohu šestnástky k protiľahlej žrdi. Paráda. Umnou hrou sme napokon zápas dotiahli do víťazného konca.

Zvíťazili sme pragmaticky, s rozumom. Podporili sme to kvalitou a trpezlivosťou. Pri vskutku oklieštenej zostave ideme nadplán. Tréner Stanislav Varga reálne totižto nemá veľmi z čoho vyberať, rotovať zostavou. Spolieha sa na overené princípy, bojovnosť, charakter hráčov. Komárno nám totižto robilo problémy. Bojovalo, zhusťovalo nebezpečné priestory, preverilo našu pripravenosť. Pri postavenej obrane súpera sme sa dopúšťali nepresností, ale napokon sme našli Ariadninu niť k víťazstvu a vymotali sa zo zápasových problémov.

Uvidíme, aké pokračovanie bude mať jesenná futbalová rozprávka MFK Dukla. Už v stredu nás totižto čaká duel 4. kola Slovnaft Cupu v Medzilaborciach, v sobotu 28. 9. o 15:30 privítame na Štiavničkách FC Košice. Zápasový kalendár máme nabitý, ale veríme, že s podporou priaznivcov MFK Dukla sa nám podarí ísť a pokračovať v nastolenej (víťaznej) ceste.