• Trnavu sme potrápili, strelecky nám to nevyšlo
A tím / MFK Dukla (PR) / 08.10.2022

Trnavu sme potrápili, strelecky nám to nevyšlo

Futbalisti banskobystrickej Dukly v 13. kole Fortuna ligy podľahli v sobotu večer na Štiavničkách druhému celku tabuľky Spartaku Trnava 0:2. Takmer dva pol tisíc divákov sa gólu od našich hráčov napokon nedočkalo, hoci sme si vytvorili šance a v druhom polčase nasadil do hry až dvoch nových útočníkov Franka a Depetrisa.

V prvom polčase mali viac šancí hostia, prvú už v ôsmej minúte, keď po rohovom kope vznikol pred našou bránkou závar, ale Štetina zle riešil situáciu. O dve minúty neskôr Daniel z rohu šestnástky vypálil a len tesne poslal loptu nad brvno. O malú chvíľu to vyskúšal z asi tridsiatich metrov Savvidis, preveril pozornosť nášho brankára Hrušku. V devätnástej minúte z diaľky strieľal ešte Štetina, avšak nepresne. A potom už prišla prvá bystrická veľká šanca. Slávik rýchlo postupoval dopredu po pravej strane, snažil sa nájsť pred šestnástkou nabiehajúceho Polievku, napokon sa lopta dostala i so šťastím na ľavú stranu, kde šprintoval Faško a v šestnástke pohotovo zakončoval, gólman Spartaka Takáč podržal svoj tím. Trnavčanov tento okamih nevyviedol z miery a stále sa o niečo viac snažili smerom dopredu. Procházka nám robil problémy na pravej strane, našťastie Ristovski voľný z 15 metrov poslal loptu nad brvno. Po centri Daniela Mikovič dvakrát strieľal, ale výborne sme lopty zblokovali a Procházka z hranice šestnástky sa taktiež nepresadil. V tridsiatej minúte sme mali výhodu priameho kopu z ľavej strany, Polievka iba zamestnal Takáča. O štyri minúty to vyskúšal spoza šestnástky Rymarenko, ale slabšie vystrelil, brankár Trnavy si tak poradil. Skórovať mohol najmä náš stredopoliar Braňo Ľupták. Vystrelil z asi 25 metrov pekne po zemi, lopta skákala a iba tesne lízala pravú žrď, kam sa Takáč naťahoval. A tak napokon udreli hostia po nenápadnej akcii z ľavej strany. Taiwo prihral Štefánikovi, ten videl možnosť na streľbu a realizoval ju spoza veľkého vápna krížne a presne k vzdialenejšej žrdi, dopomohol mu však k tomu i jemný teč niektorého z futbalistov Dukly – 0:1. Posledné slovo v prvom polčase mal na jeho konci Taiwo, tiesnený v pokutovom území šikovne vystrelil a mieril tesne vedľa žrde.

Po zmene strán to znovu horelo pred našou bránkou. Procházka z priameho kopu z asi 20 metrov strieľal dobre, ale o pár centimetrov minul bránku. Najhoršie chvíle sme prežívali v 56. minúte, keď Mikovič prihrával pred odkrytý priestor Hruškovej svätyne a museli sme odvracať najprv Procházkove zakončenie a následne aj Ristovskiho, keď Uhrinčať vyhlavičkoval loptu z bránkovej čiary. Následne išli do hry útočníci Dukly Franko a Depetris s cieľom oživiť ofenzívu. To sa nám darilo čiastočne, pretože v dvoch možnostiach bol opäť trnavský útočník Ristovski. Najprv preveril schopnosti Hrušku z pravej strany šestnástky a potom aj z vnútra, opäť úradoval náš gólman, hoci i s menšími problémami. Šanca na vyrovnanie sa dostavila v 73. minúte. Po centri Slávika a súboji o loptu pred bránkou sa dostal k zakončeniu za malým vápnom Faško a mieril tesne vedľa žrde. Na opačnej strane sa neskôr ocitol v pokutovom území voľný Daniel, strieľal z pravej strany bez prípravy, Hruška parádne zasiahol a vytesnil loptu. Ďalšia naša možnosť na vyrovnanie prišla v 81. minúte. Faško zahral rohový kop a Willwéber hlavičkoval tesne vedľa žrde. Mali sme aj smolu a napokon sme si kalich horkosti vypili do dna. Pretože v 87. minúte arbiter Smolák ponechal výhodu hosťom, no po pár sekundách predsa len zapískal priamy kop. Išlo o veľmi kontroverzný verdikt, z ktorého napokon pramenil vlastný gól Cyriaqueho Mayoungu. Center Procházku totiž hlavou usmernil medzi naše žrde, hoci mu Hruška kričal, že má situáciu pod kontrolou a loptu by bez väčších problémov vyriešil k spokojnosti všetkých. Nešťastný moment znamenal konečný stav 0:2.

Fakty o zápase:

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Spartak Trnava 0:2 (0:1)

Góly: 41. Štefánik, 88. Mayounga. Rozhodovali: Smolák – Zemko, Kuba. ŽK: Migaľa - Mikovič. Diváci: 2453.
Držanie lopty: 41 % : 59 %. Strely na bránku: 2:7. Strely mimo bránku: 3:14. Rohové kopy: 2:4. Ofsajdy: 0:1. Fauly: 11:11.

Zostavy a striedania:

Banská Bystrica: Hruška – Migaľa, Uhrinčať, Willwéber, Záhumenský – Richtárech (57. Franko), B. Ľupták – Slávik (73. Mayounga), Faško, Rymarenko (57. Depetris) – Polievka

Trnava: Takáč – Koštrna, Štetina, Kóša, Mikovič – Savvidis – Daniel (90. Ujlaky), Procházka (90. Karhan), Štefánik (81. Čurma), Taiwo (69. de Azevedo) – Ristovski

Hlasy po zápase:

Michal Ščasný, tréner Dukly: Odohrali sme ťažký zápas proti jednému z najlepších mužstiev v lige, ktoré má výbornú defenzívu. Z našej strany bol prvý polčas veľmi slabý, hlavne smerom do ofenzívy. Mali sme tam ľahké straty lôpt, prakticky okrem jednej strely sme si nevytvorili nič. V druhom polčase ako sme išli na systém 3 – 4 – 3 sa obraz hry zmenil. Trnave to však vyhovovalo, má fantastickú defenzívu a brejkové typy hráčov. Hostia sa stiahli, opticky to vyzeralo, že máme prevahu, mali sme tam dve - tri menšie šance. Ak chceme byť úspešní, jednu z nich musíme využiť. Trnava napokon vyhrala zaslúžene. Čo sa týka druhého gólu, problémom bola už štandardka. Nechcem hodnotiť výkon rozhodcu a ani mi to neprináleží, nechcem sa do toho dostávať, lebo by som sa dostal trošku do varu. Bolo tam veľa takých situácií. Samozrejme pískol arbiter štandardku, okej. Nasledovala zlá orientácia Mayoungu, neviem, nerozprával som s ním ešte. Môže sa to stať, je to chyba a chyby sa stávajú vo futbale. Škoda, že sme predtým nič extra nevyťažili zo situácii pred bránkou súpera za stavu 0:1. Mohli sme vyrovnať, aj keď Trnava má svoju silu a mala tiež šance na druhý gól.“

Matúš Hruška, brankár Dukly: „Išli sme do zápasu s tým, čo nám tréneri povedali v kabíne. Snažili sme sa to na sto percent plniť. No prišiel gól a my sme šance nevyužili. Trnava mala viac gólových príležitostí, mala prevahu, ale my sme sa nevzdávali a bojovali až do konca. Mali sme tam aj my dve väčšie šance v druhom polčase, žiaľ nepremenili sme ich, takže sa musíme na to ešte pozrieť, zanalyzovať si to a ísť lepšie pripravení do ďalšieho zápasu. Čo sa týka prvého gólu, bol tam teč nášho stopéra, predĺžil mi loptu na zadnú žrď, takže či sa to ešte dalo chytiť, to si pozrieme s trénerom brankárov Norom Juračkom a tiež si to zanalyzujeme. Pri druhom góle som zakričal Mayoungovi po slovensky, že ja! Za ten čas, čo tu je, by už mohol toto slovíčko poznať. Išlo o center do päťky, ja som si zakričal, lopta mi išla priamo do koša, vôbec nemusel ísť Cyriaque do toho. Nebol tam ani súboj s hráčom súpera, takže si to musíme tiež pozrieť a zanalyzovať. Ak už aj má loptu obranca na hlave, tak ju musí hlavičkovať mimo bránky a nie do bránky. Je to škoda, lebo sme tlačili ku koncu zápasu, ale Trnava si to ubránila, uskákala a nepodarilo sa nám dať gól.“

Ľubomír Willwéber, stopér Dukly: „V prvom polčase nám Trnava robila problémy, ale nejakú vyloženú šancu, okrem určitých striel, si nevypracovala. V druhom polčase sa to trošku vyrovnalo. Súper už nemal toľko z hry, aj my sme mali viac z hry. Bohužiaľ, mne sa nepodarilo vyrovnať hlavičkou v stopercentnej šanci, nedal som to medzi žrde, mohlo byť 1:1 a následne by sa to mohlo ubrániť. Potom sme si dali nešťastný druhý gól. Ja som bol ešte pred Cyriaquem, Matúš si tam kričal, ale Cyriaque išiel nešťastne do lopty a zrazil si to do bránky. Bolo to nedorozumenie. Škoda, že sme predtým nevyrovnali. Poslali sme do hry aj dvoch nových útočníkov s cieľom dať gól a minimálne vyrovnať, bohužiaľ, nevyšlo to.“

Michal Gašparík, tréner Trnavy: „Zo začiatku zápasu sme sa vedeli dostať pred šestnástku súpera, len nám nešlo zakončenie. Až napokon prišla strela Štefánika, ktorá skončila v sieti, čo nám pomohlo. V druhom polčase sme chceli byť aktívni a pridať druhý gól. Zbytočne dlho sme nechali zápas otvorený, pretože z takých šancí, aké sme si vytvorili, mal padnúť gól na 0:2. Duel by bol oveľa ľahší pre nás. Bystrica bola teda stále v hre a mala tam dve dobré príležitosti na vyrovnanie, no lopta išla vedľa bránky. Zápas zlomil až vlastný domáci gól a už sa to potom dohralo.“

PROGRAM:

Najbližší ligový zápas odohráme v sobotu 15. októbra18.00 hodine, keď si doma na Štiavničkách zmeriame sily s piatou MŠK Žilina. Vstupenky si môžete kúpiť už teraz TU!

Poradie:

1. Slovan 26b**, 2. Trnava 25b, 3. Podbrezová 20*, 4. Ružomberok 20b*, 5. Žilina 19b*, 6. D. Streda 19b**, 7. DUKLA 16b, 8. Skalica 12b, 9. Trenčín 12b*, 10. Michalovce 11b*, 11. Z. Moravce 10b*, 12. L. Mikuláš 7b.

* - mužstvo má jeden neodohraný zápas k dobru

** - mužstvo má dva neodohrané zápasy k dobru

Ostatné výsledky:

Podbrezová – Ružomberok 0:2, Michalovce – L. Mikuláš 1:2, Skalica – Z. Moravce 0:2.