• Aktuality
  • David Depetris má rád argentínske i slovenské Vianoce
A tím / MFK Dukla (PR) / 21.12.2021

David Depetris má rád argentínske i slovenské Vianoce

David Depetris má rád argentínske i slovenské Vianoce
Naša nová tohtosezónna posila MFK Dukla Banská Bystrica David Depetris sa narodil v Argentíne, avšak už dlhšie žije na Slovensku. Najmä v mladosti zažíval vianočné sviatky na juhoamerickom kontinente, v súčasnosti ich však trávi pod Tatrami. My sme boli zvedaví aj na to, ktoré Vianoce nášmu útočníkovi imponujú viac.

David Depetris sa rozhovoril najprv o Vianociach v Argentíne, ktoré zažíval od detstva i za mladi. A prezradil nám vskutku zaujímavé zvyklosti z tejto juhoamerickej krajiny:

„V prvom rade musím povedať, že vianočné sviatky v Argentíne sú v lete. Máme tam aj 40 – 42 stupňov. Je tam dusno. Väčšinou sme sa stretávali s kamarátmi cez deň a hrali futbal. Neboli sme príliš doma. Vrátili sme sa domov až okolo siedmej - ôsmej hodiny večer. Potom sme sa osprchovali a čakali s rodinou, pokým prídu hostia. Vždy prišli viacerí členovia rodiny, vrátane bratrancov, samozrejme i ujo, teta, proste veľa ľudí. Hlavná večera začala okolo 22-hej hodiny. Až o polnoci sa otvárali darčeky. Je to tam všetko posunuté, najmä kvôli teplému počasiu.“

Náš kanonier priblížil aj to, čo sa obvykle nachádzalo na ich argentínskom štedrovečernom stole:

„Nie sú to nejaké tradičné jedlá, ale keď malo prísť veľa ľudí, tak sme mali väčšinou prasa alebo väčšiu časť z kravy. Napríklad prasa sa potrebovalo robiť aj päť – šesť hodín. Pamätám si, že otec začínal už okolo 14-tej hodiny. On si celý proces vychutnával, my sme boli iba chvíľu pri ňom. Prišli kamaráti, potom sme odišli. Ešte sme prišli okolo deviatej večer, keď už to bolo skoro nachystané. Zvykla byť niekedy aj hus, kačica, také väčšie zvieratá. Nechýbal ani majonézový šalát, podobne ako je tomu na Slovensku. Mali sme rôzne šaláty, aj zemiaky. Polievku sme však nemali, išlo o jednochodové jedlo a po ňom nasledovali rôzne dezerty.“

David poodhalil, že darčeky sa pod stromčekom odbaľovali až po polnoci za zvuku zvonov z kostolov. Dokonca aj hasiči spustili sirény. „Otvorili sme si darčeky a nasledovala diskotéka. Hlavne mladí ľudia na ňu radi išli,“ dodal.

Dnes má náš útočník MFK Dukla už dlhší čas slovenské občianstvo, ale keď prvý raz prišiel k nám do krajiny, Vianoce boli pre neho poriadne netradičné.

„Prvé Vianoce strávené na Slovensku, tak to bola poriadna zmena. Bolo mínus päť stupňov, pre mňa to nebolo tradičné, išlo naozaj o veľkú zmenu. Nemohol som ísť do bazéna, ale iba niekam na čaj. Punč som vtedy nepoznal, lebo my ho vôbec v Argentíne nemáme. Prvé Vianoce som ani nevedel, že existuje nejaký punč. Prekvapila ma i skorá večer, že už o 17-tej a niekto o 16-tej hodine večeria, to je pre mňa veľmi skoro, keď máte potom čakať do polnoci na darčeky. Dlho sa čakalo, aby som mohol do Argentíny gratulovať k Vianociam, to bolo až niekedy o štvrtej ráno. Prvé roky to bol zvláštny pocit, hoci som si mohol dovoliť nespať celú noc. Futbal na Slovensku má totiž v tom čase prestávku, nehrá sa a ani netrénuje. Až časom som sa adaptoval,“

- prezradil David a priznal, že dnes je už čo sa týka vianočných tradícií Slovák ako repa. Chutia mu i naše obvyklé jedlá, ktoré neodmysliteľne patria k štedrovečernému stolu:

„Teraz na Slovensku prežívam tradičné vaše Vianoce. Vychutnávam si všetky chody, hlavné jedlá, aj polievky, šaláty, zemiakové kaše, ryby, zjem i kapra. Páčia sa mi slovenské tradície, sú pekné. Trošku mi chýba, že keď dovečeriame, tak nečakáme na darčeky, napríklad do tej polnoci. Chápem, že o desiatej večer už niektorí spia, ale nie je to podľa mňa ono. Avšak prispôsobil som sa.“

David Depetris sviatkuje počas Vianoc v kruhu rodiny s manželkou, deťmi, nechýba svokor i švagor so švagrinou. Je veriaci. Do kostola chodil už v Argentíne a ide aj tu na Slovensku. Ku kresťanským zvyklostiam poznamenal:

„Slováci idú na polnočnú omšu, v Argentíne sa ide už okolo deviatej večer, teda ešte pred štedrou večerou. Na prvý sviatok vianočný 25. decembra sú tiež vianočné omše. Je to podobné, čo sa týka slávenia sviatkov. Aj v Argentíne sa modlíme tak ako u vás, omše sú tiež podobné, proces je rovnaký. Ja sa modlím po španielsky.“

Nášho kanoniera Dukly potešil v tomto roku príchod pápeža Františka na Slovensko, ktorý je takisto z Argentíny. Iba pre futbalové povinnosti sa David žiadnej z omší svätého otca osobne nezúčastnil. „Volal mi brat, že počul o pápežovi na Slovensku, že či dobre počul? Bol v aute, tak som mu vravel, že áno. Je to veľmi pekné, že František prišiel na Slovensko a dlhšie tu pobudol,“ poodhalil svoje pocity.

A na záver sme si nenechali iba pre seba netradičnú vianočnú príhodu nášho útočníka Dukly, ktorá sa viaže k Argentíne. Opísal nám ju nasledovne:

„Stalo sa to, keď som bol ešte mladý. Veľmi sme sa tešili, že pôjdeme von na diskotéku, kde je vždy veľa ľudí, dobrá atmosféra, no spustila sa práve o polnoci taká búrka, že nešiel ani elektrický prúd v celom meste, padalo všetko, lietali stromy. Takže celý rok čakáte na Vianoce, na tú zábavu a nič z nej nebolo. O jednej v noci sme čakali, že sa to upokojí, no ani o druhej to neprestalo. Fúkal vietor celú noc, búrka stále trvala. To si pamätám doteraz, že to bolo veľké sklamanie.“

David verí, že v budúcom kalendárnom roku nebudú sklamaní fanúšikovia banskobystrickej Dukly a ani samotní hráči. Jeho novoročné prianie vám prinesieme na našich sociálnych sieťach.