• Dukla na jar vo Fortuna lige stále bez prehry
A tím / MFK Dukla / 25.02.2023

Dukla na jar vo Fortuna lige stále bez prehry

Rymarenkova gólová paráda, Balić si presným zásahom otvoril strelecký účet v Dukle

MFK Dukla Banská Bystrica MFK Tatran L.Mikuláš 2:0  /1:0/

Góly: 20. Rymarenko, 51. Balić. ŽK: 30. Pavišić. Rozhodovali: Kráľovič – Hancko, Bednár. Diváci: 937.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Pišoja, Gorosito, Willwéber, Záhumenský (90. Franko) – Richtárech, Ľupták (90. Köröš) – Migaľa (35. Slávik), Balić (78. Káčerík), Rymarenko (90. Hanes) – Polievka (C). Tréner: M. Ščasný.

Zostava MFK Tatran Liptovský Mikuláš: Polaček – Popović, Pavišić, Tumma, Spychka – Nečas, Gerát, Laura (56. Voško) – Jendrišek (C) (56. Gaži), Dedič, Steinhübel (56. Staš). Tréner: M. Fabuľa.

Hráči Dukly si vypracovali prvú vážnejšiu šancu v 8. minúte, keď po kombinácii na ľavej strane odcentroval do šestnástky Timotej Záhumenský a Andrija Balić, ktorý posilnil Duklu v závere prestupového obdobia, z prvej minul bránu hostí. Domáci otvorili skóre stretnutia v 20. minúte, keď Marian Pišoja išiel do súboja s brankárom hostí Martinom Polačekom. Ten loptu nevyrazil ideálne a Martin Rymarenko z voleja spoza pokutového územia skvelou strelou rozvlnil sieť v opustenej bráne Liptovského Mikuláša – 1:0. „Videl som, že brankár je vonku, lopta letí, tak som sa to snažil trafiť na bránu. Pozeral som sa na loptu, videl som aj bránku a padlo to tam, takže som šťastný,“ opísal gólový moment Martin Rymarenko.

Krátko na to sa pripomenul chorvátsky ofenzívny stredopoliar Balić, ktorý zvnútra šestnástky z ľavej strany vyprášil rukavice gólmana Tatrana. V 35. minúte išiel dole z ihriska Lukáš Migaľa, ktorý signalizoval lavičke Dukly zranenie a vystriedal ho Adrián Slávik. Viac prezradil na pozápasovej tlačovej konferencii tréner Michal Ščasný: „Našťastie ho nepichlo v svale, ale trošku si to natiahol, takže sme ho dali dole. To isté Kubo Uhrinčať, ktorý nehral, nechceli sme nič riskovať. Aj to počasie – zima, chladno, sneží, prší, fúka… Nie je to nič príjemné, ale dúfajme, že sa chalani dajú dokopy aj spolu s Mišom Faškom, ktorý tu bol s nami dnes aj včera, čo je ďalšia pozitívna správa.“ V 38. minúte sa aktívny Balić postaral o ďalšiu nebezpečnú situáciu, keď z pravej strany odcentroval pred bránu Liptákov, kde Rymarenko z prvej minul bránu. Z hernej prevahy za sneženia už chlapci spod Urpína v prvom polčase viac ako jednogólové vedenie nevyťažili.

Cez prestávku prestalo snežiť a obloha nad Štiavničkami sa začala vyjasňovať. Bystričania pohrozili po prvýkrát v druhom polčase v 49. minúte, keď Rymarenko prenikol po ľavom krídle, prihral k blízkosti bieleho bodu a zakončenie Róberta Polievku z prvej zblokoval obranca Liptovského Mikuláša Ivan Spychka. O niekoľko desiatok sekúnd neskôr okorenil svoju premiéru v drese Dukly Balić, keď si na hranici šestnástky našiel odrazenú loptu a poslal ju k ľavej tyči brány hostí – 2:0.

Ďalšiu šancu si domáci vypracovali v 59. minúte, keď Slávik odcentroval z pravého krídla, loptu tečoval brániaci hráč Tatrana a Polievka z prvej vystrelil tesne nad brvno. Hráči Dukly naďalej útočili a Liptáci si vypracovali len zopár nepresných streleckých pokusov. V záverečnej polhodine Bystričania kontrolovali dvojgólové vedenie, pričom si vypracovali niekoľko sľubných akcií, no bez úspešnej finalizácie. Futbalisti Dukly tak v predposlednom kole základnej časti Fortuna ligy porazili MFK Tatran Liptovský Mikuláš 2:0.

Hlasy po stretnutí:

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla: „V prvom rade by som chcel pogratulovať chalanom, lebo je to ich víťazstvo. Išli za ním od prvej minúty. Očakával som veľmi ťažký zápas, čo sa potvrdilo. Liptovský Mikuláš dokázal v prvom jarnom kole potrápiť Spartak Trnava, takže sme sa pripravovali na náročný zápas. Som rád, že chalani išli za víťazstvom. Dali sme dva góly a zaslúžene sme vyhrali. Za to, ako chalani robia v tréningovej príprave a aká sú partia, si tie tri body zaslúžili. Je fantastické byť s nimi v šatni. O týždeň nás čaká finále, takže teraz sa musíme pripraviť na zápas so Skalicou. Pokiaľ ide o Andriju Balića, je to vynikajúci futbalista, potvrdil to aj gólom. Priniesol aj pokoj do zápasu. Vie podržať loptu, vie sa uvoľniť, vie dať finálnu prihrávku, má výborné zakončenie, aj to potvrdil. Rovnako ako Goro (Nicolas Gorosito), ktorý tiež nehral predtým dlho zápas, ale keď má hráč kvalitu, tak sa s tým vie vysporiadať.“
Marek Fabuľa, tréner MFK Tatran Liptovský Mikuláš: „Skúšame to sprava aj zľava. Momentálne sme vo fáze, ako keby sme hádzali hrach o stenu. Ak urobíte takú chybu a darujete prvý gól súperovi, tak samozrejme, že psychika ide rapídne dolu. Cez polčas sa snažíte zdvihnúť to hore, veríte, že dokážete stav nejak zmeniť, a potom dostanete ďalší poťa gól. Do hry sme sa dostali až v závere stretnutia. Mali sme malé pološance, ale ani z nich sme nevystrelili. Z môjho pohľadu obrovské sklamanie. Dnešný výkon bol bezduchý. Je to pre mňa sklamanie, lebo som myslel, že prvý jarný zápas proti Trnave pomôže mužstvu, že bude veriť v to, v čo iní neveria. Vzhľadom na to, že my sme si nedokázali vytvoriť nič, tak domáci zaslúžene vyhrali.“
Martin Rymarenko, strelec prvého gólu Dukly: „Zaslúžené víťazstvo. Vedeli sme, že potrebujeme získať tri body, ak sa chceme dostať do prvej šestky, čo je náš cieľ. Išli sme si od začiatku za tým. V druhom polčase nás aj oni trošku zatlačili, mali sme tam veľa nepresností, ale prvý polčas bol z našej strany veľmi slušný. Hrali sme dobre. Za posledné obdobie jeden z najlepších zápasov, teda aspoň ten prvý polčas. Boli sme silní na lopte, verili sme si, nedávali sme loptu zadarmo, vytvárali sme si priestory a vedome nacvičené veci z tréningu sme preniesli do zápasu. Andrija Balić určite prispeje do kasy, neminie ho to. Sme radi aj za neho, že zapadol hneď v prvom zápase. Určite budeme pozerať zápas Žiliny s Ružomberkom.“
Andrija Balić, strelec druhého gólu, premiéra v drese Dukly: „Som veľmi šťastný. Dal som gól v prvom zápase, ale čo je najdôležitejšie, vyhrali sme. Všetko bolo dobré, máme vo vrecku tri body. Po fyzickej stránke som sa cítil dobre, aj keď posledných dvadsať minút som bol trochu vyčerpaný. Tréner ma ale vystriedal, takže všetko v poriadku. Skóroval som po dlhej dobe, takže je to pre mňa emotívne. Som vďačný.“

Dorastenky zdolali v derby Jupie, žiačky remizovali

Návrat k prvému súboju sezóny 2020/2021 s najväčším minulosezónnym súperom FK Dubnica, ktorý sa niesol v Dubnici v priateľskej atmosfére