• Aktuality
  • Ženy zdolali doma Trenčín, dorastenky vonku len tesne prehrali
Ženy / MFK Dukla (PR) / 27.09.2022

Ženy zdolali doma Trenčín, dorastenky vonku len tesne prehrali

zo zápasu žien Dukly s Trenčínom (A. Almáši)

zo zápasu žien Dukly s Trenčínom (A. Almáši)

Ženy MFK Dukla Banská Bystrica v 7. kole najvyššej súťaže na Slovensku zvíťazili cez víkend doma nad Trenčínom 4:2 a preskočili tohto súpera v tabuľke, dostali sa už na 5. miesto. Dorastenky hrali pod hradom Matúša Čáka a prehrali tesne o gól, hoci nastrieľali tri.

ŽENY:

MFK Dukla Banská Bystrica – AS Trenčín 4:2 (2:1)

Góly: 7. Briššová, 45. Briššová, 61. Mazuchová, 73. Mazuchová – 44. Pružinská, 71. Masárová. Rozhodoval: Tokár. ŽK: žiadne. Diváci: 50.

Zostavy + striedania MFK Dukla: Kopernická – Strečková (13. Šimová),  Mileiová Jančíková, Veselková (43. Tesáková) – Veselová, Morovjanová (90.  Boháčiková) – Mazúchová, Dunajská, Havranová – Briššová

Už od prvých minút na ihrisku bolo vidieť, že Duklistky by radi nadviazali na svoj dobrý výkon z Petržalky a na svojho tabuľkového suseda vybehli s vysokým útočným napádaním. Do vedenia sme išli už v 7. minúte, keď center z priameho kopu naservírovala Mazuchová do vápna presne na kopačku Briššovej, ktorá pekným prízemným volejom k žrdi nedala mládežníckej reprezentačnej brankárke Štefánikovej šancu – 1:0. Domáci tréner však už v 13-tej minúte musel pristúpiť k vynútenému striedaniu v obrane, zranenú Strečkovú vystriedala Šimová. Tréner hostiek pre zmenu musel o deväť minút na to striedať Kubaškovú. Dukla sa naďalej snažila súpera dostať pod tlak už pri jeho rozohrávke. Zároveň sa snažila aj o rýchle prechody z vlastnej polovice. Asi najväčšiu šancu zahodila Mazuchová, keď sa snažila pri nájazde prekonať Štefánikovú pekným lobom, ktorý však tesne nemieril medzi tri žrde. Na druhej strane robili domácej defenzíve problémy predovšetkým  stredopoliarka Straková a útočníčka - nová posila Trenčína zo Žiliny - talentovaná Pružinská. V 43. minúte musel tréner Boroviak opäť pristúpiť k vynútenému striedaniu a opäť v obrane. Ihrisko opustila Veselková a do rozbehnutého ťažkého zápasu nastúpila Tesáková. Už o necelú minútu bol stav zápasu remízový, keďže chybnú rozohrávku nášho tímu v pokutovom území vystihla Pružinská1:1. Proti tomu, aby sa do šatní išlo za remízového stavu, bola opäť výborne hrajúca Briššová, ktorá v zmysle príslovia ´aké požičaj, také vráť´ zaskočila pri napádaní hosťujúcu obranu aj s brankárkou, vybojovala loptu a zakončila do prázdnej trenčianskej svätyne – 2:1.

V druhom polčase pokračovali obe družstvá vo vysokom tempe. Hral sa atraktívny futbal s množstvom šancí a divákom sa očividne páčil. V 61. minúte zužitkovala Briššovej prihrávku na gól Mazúchová3:1. Duklistky však väčší pokoj na kopačkách mali asi len desať minút, keď sa po rýchlom brejku presadila striedajúca hráčka Masarová, ktorá osamotená zakončovala po presne mierenej prihrávke – 3:2. Dukla na tento kontaktný gól zareagovala najlepším možným spôsobom. Už o dve minúty vybojovala možnosť priameho kopu. K lopte sa postavila najlepšia strelkyňa ligy Mazúchová a nádhernou strelou vsietila svoj druhý gól v zápase – 4:2. Napriek vedeniu o dva góly bol zápas dramatický aj v ďalších minútach, keď Trenčianky pripravili domácej defenzíve viaceré krušné chvíle. Bystričanky tieto situácie nakoniec zvládli, na opačnej strane to bol zas festival nepremenených šancí. Divácky atraktívny súboj tak skončil víťazstvom Duklistiek, ktoré v tabuľke preskočili svojho súpera a po siedmom kole figurujú vo vyrovnanom strede tabuľky na piatom mieste.

Tréner MFK Dukla Banská Bystrica Jaroslav Borovjak zhodnotil výhru nasledovne:

„Chcem pochváliť naše hráčky za predvedený výkon, keďže celý zápas poctivo odmakali a najmä ku koncu zápasu museli siahnuť na dno svojich síl. Za dôležité považujem i to, že aj keď sme boli vo vedení takmer celý zápas, dievčatá nepoľavili zo svojho útočného snaženia a nesústredili sa len na bránenie výsledku na vlastnej polovici. Súper podal takisto veľmi kvalitný výkon. Nároky na kondíciu v tomto zápase boli určite vysoké pre obidve strany. Myslím si, že so zápasom mohli byť spokojní aj diváci, keďže sa hral rýchly útočný futbal. Tak ako aj v stretnutí s Petržalkou však opäť platilo, že šancí na rozhodnutie duelu sme mali viac než dosť a pri lepšej streleckej efektivite by sme si určite ušetrili kopu nervov. Som však rád, že dievčatá zvládli ďalší náročný zápas so silným súperom a dúfam, že v tomto trende budú pokračovať aj v stredajšom zápase s nováčikom z Topoľčian, ktorý sa zatiaľ v lige prezentuje veľmi dobrou hrou a výsledkami.“    

K duelu sa vyjadrila aj strelkyňa dvoch gólov Dukly Adriana Briššová:

„V zápase s kvalitným súperom sme podali jeden z najlepších výkonov tejto sezóny. Do zápasu sme šli s jasným cieľom bodovať. Vychádzali sme zo zabezpečenej obrany s cieľom eliminovať ich stredové hráčky a s vysokým napádaním už od ich šestnástky. Darilo sa nám to z môjho pohľadu veľmi dobre a vytvorili sme si aj veľa šancí. Ak by sa nám tieto čisté šance darilo premieňať, mohol by zápas byť pre nás jednoduchší. Na tomto musíme určite ešte popracovať. Celkovo bol však duel veľmi náročný, a to najmä na kondíciu, keďže sa hralo vo vysokom nasadení. Som rada, že bojovným výkonom sme to dokázali dotiahnuť do víťazného konca. V stredu nás čaká ďalší náročný zápas a určite chceme nadviazať na výkon z tohto zápasu, aby sme si udržali pozíciu v prvej päťke tabuľky.“

Ostatné výsledky:

Myjava – Petržalka 5:0, Žilina – Ružomberok 1:4, Topoľčany – N. Zámky 4:0, Slovan – Trnava 3:0.

PROGRAM:

V 8. kole sa predstavia futbalistky MFK Dukla Banská Bystrica opäť na domácom ihrisku v Kremničke. A to už v stredu 28. septembra o 15.30 hodine, keď privítajú nováčik ligy GFC RA Topoľčany, ktorý dokázal bodovať až v piatich zo siedmich odohraných zápasov. 

Poradie:

1. Slovan 22b, 2. Myjava 18b*, 3. Trnava 15b*, 4. Ružomberok 12b*, 5. B. BYSTRICA 12b*, 6. Trenčín 10b*, 7. Topoľčany 9b*, 8. Petržalka 4b, 9. N. Zámky 1b*, 10. Žilina 1b*.

* - družstvo má jeden neodohraný zápas k dobru

WU 19:

AS Trenčín – MFK Dukla Banská Bystrica 4:3 (3:0)

Góly: 7´ Elisa Kunková - 1:0, 30´ Natália Masárová - 2:0, 40´ Elisa Kunková - 3:0, 43´ Vanesa Dunajská - 3:1, 54´ Natália Masárová - 4:1, 63´ Dominika Paterová - 4:2, 66´ Vanesa Gajdošíková - 4:3. Štatistika zápasu: Góly = 4:3, Rohové kopy = 8:0, Fauly = 7:4, Strely celkovo = 27:24, Strely na bránu = 16:11, Ofsajdy = 1:0.

Zostavy a striedania MFK Dukla: Lukach – Korčoková, Jančíková, Madajová, Halgašová (51´Fabianová) – Brandysová, Vojteková, Dunajská – Gajdošíková, Paterová ©, Mazúchová

V Trenčíne sa hral zápas, ktorý svojou kvalitou spĺňal parametre ženskej 1. ligy. Po úvodných zahrievacích minútach prebrali taktovku zápasu hráčky AS. Zahrávali tri rohové kopy, ktoré obrana Dukly odvrátila. V 7´min. pri rozohrávke od vlastnej bránky vzala Huťová loptu váhajúcej Korčokovej a prienikovú prihrávku stredom pokutového územia zakončila strelou do šibenice Kunková - 1:0. V 11´min. zahrávali domáce hráčky piaty rohový kop, obranný zákrok jednej z Duklistiek musela vyrážať brankárka Lukach spod brvna a po následnej dorážke z 5 metrov predviedla fantastický zákrok zápasu. V 13´min. prvýkrát pohrozil aj naše hráčky. Paterová sa uvoľnila na pravom krídle, pekným centrom našla v strede pokutového územia Mazúchovú, ktorá poslal loptu do stredu bránky priamo do rukavíc Brnčovej. V 20´ min. predviedla výbornú akciu na ľavom krídle Mazúchová, poslala presný a prudký center do šestnástky, ale Gajdošíkovej chýbal väčší dôraz, aby sa dostala k zakončeniu. V 22´min. využila zaváhanie v rozohrávke Trenčína Mazúchová, ale s jej strelou z ľavého krídla si brankárka Brnčová poradila. Potom sa opäť na ľavom krídle uvoľnila Mazúchová a poslala prudký prízemný center, ktorý prešiel popod telo Brnčovej a nabiehajúcej Gajdošíkovej chýbalo asi pol metra, aby dorazila loptu do odkrytej bránky. Presne na konci prvej polhodiny zápasu vyšla Trenčínu rýchla kontra po pravom krídle. Kunková našla presným centrom úplne voľnú Masárovú, ktorá loptu netrafila dobre. Lopta potom chytila rotáciu a vybiehajúcej brankárke Lukach nešťastne prekĺzla pomedzi rukavice a bolo 2:0. Bol to mimoriadne kuriózny gól. V 35´min. bola Dukla blízko kontaktného gólu. Kapitánka Paterová obohrala v strede ihriska reprezentantku Strakovú, naservírovala loptu doľava pre Mazúchovú, ktorá v gólovej pozícii tesne prestrelila. Následne Trenčín predviedol ukážkový protiútok. Straková vysunula na ľavom krídle Huťovú a jej center nasmerovala Masárová v gólovej pozícii do brvna. V poslednej minúte 1. polčasu zaútočili domáce po pravej strane. Prvý center ešte naša obrana odvrátila, ale proti následnej prudkej strele z uhla v podaní Kunkovej nemala brankárka Lukach nárok - 3:0

Po zmene strán začala Dukla aktívne. V 42´min. po priamom kope Jančíkovej zaváhala obrana Trenčína. Zle odvrátenú loptu prebrala v pokutovom území Dunajská a presnou strelou skorigovala na 3:1. Lenže v 53´min. prišla opäť nacvičená kombinácia domácich. Straková zo stredu vysnula na pravom krídle Kunkovú a jej center zužitkovala Masárová - 4:1. Zdalo sa, že zápas je rozhodnutý. Avšak v 63´min. neudržala Brnčová v rukaviciach prudkú strelu Mazúchovej a kapitánka Paterová upravila na 4:2. V 65´min. vybojovala na pravom krídle loptu Mazúchová, posunula ju Paterovej, ktorá nádhernou prihrávkou vyzvala ku kontaktnému gólu Gajdošíkovú - 4:3. V záverečnej štvrťhodine sa hral futbal hore - dole. Najprv v dobrej pozícii mierila tesne vedľa Dunajská. Následne na druhej strane nastrelil Trenčín v rozpätí 30 sekúnd dvakrát brvno v podaní Strakovej a Antálkovej. V 73´min. pohrozila nebezpečnou strelou Lenka Mazúchová. V závere už našim dievčatám nezostal čas a pokoj na vyrovnanie. Po srdnatom boji tak zaknihovali na pôde favorita súťaže tesnú prehru.   

Tento duel zhodnotil tréner našich dorasteniek Róbert Pavúk:

„Na začiatok musím zobrať časť prehry na seba. Kvôli istému rozhodnutiu ešte na zraze sme stratili čas na dôkladnú rozcvičku a určite to poznačilo úvod stretnutia. Škoda prvého inkasovaného gólu, ktorý sme dostali po našej chybe a posadili sme súpera na koňa. Prakticky celý 1. polčas sme boli pomalším tímom. Boli sme málo dôrazní a chýbala zdravá agresivita. Naopak súper k nám pristupoval rýchlo a naše kľúčové hráčky zdvojoval až strojoval. Keď sa im aj podarilo súpera obohrať, pocítili jeho tvrdosť. Toto našim dievčatám chýbalo. V kabíne sme s kolegom museli povedať dievčatám aj kritické slová. O niečo sme sa zlepšili v osobných súbojoch a výrazne nás nakopol vsietený gól. Opäť však prišlo zaváhanie našej ľavej obrany a súper to potrestal. Z enormnej aktivity Mazúchovej a Paterovej sme dokázali opäť zdvihnúť hlavu a vrátiť sa do zápasu. V závere to už bol vabank, ktorý vytúžený bod nepriniesol. Nie sme však sklamaní, lebo dievčatá si siahli na dno síl. Niektoré naše hráčky sa s takýmto levelom futbalu stretli po prvýkrát. Konfrontovali sme sa so špičkou súťaže. Zápas nám ukázal dve tváre. To, že náš útok má extrémnu kvalitu a silu a dokáže sa presadiť proti každému súperovi. Naopak na obrane budeme musieť poriadne zapracovať, lebo tam bolo veľmi veľa okienok. V strede poľa podala veľmi kvalitný výkon Dunajská. Ostatné dievčatá budú musieť tvrdo pracovať ďalej, ak sa chcú v budúcnosti presadiť v ženskom futbale. Tento zápas nám všetkým nadstavil pravdivé zrkadlo.“

Ostatné výsledky 6. kola v skupine B v 1. lige dorasteniek:

Častkovce – Pov. Bystrica 0:3, Prievidza – Martin 2:2, Žilina – Topoľčany 2:5.

PROGRAM:

Dorastenky Dukly sa v najbližšom kole 1. ligy, skupiny B predstavia doma, avšak nedeľu 16. októbra, kedy si o 10.00 hodine zmerajú sily s FC Baník Prievidza.

Poradie:

Našim dievčatám z devätnástky patrí v tabuľke B skupiny 1. ligy štvrtá priečka s deviatimi bodmi, Trenčín je prvý s dvanástimi bodmi. Prievidza je piata a má o dva body menej než Dukla.

WU 15:

AS Trenčín – MFK Dukla Banská Bystrica 18:0 (11:0)

Góly: 8x Ema Hankociová, 4x Patrícia Švajdová, 2x Dominika Fraňová, 2x Adela Horná, 1x Hana Kulichová, Valentina Cheevers 

Zostava + striedania MFK Dukla: Udvardyová - Belányiová, Gaňová ©, Fajčíková, Plauchová, Hrušková, Loceková, Černáková, Fabianová, Spišiaková, Laššanová (Luptáková)

Mladé Duklistky nastúpili v Trenčíne proti kvalitnému súperovi v značne oslabenej zostave. Pre chorobu chýbali štyri kľúčové hráčky - kapitánka Dobrocká, ďalej Hlinková, Račeková a Vrábeľová, ktoré sú kostrou tímu. Okrem nich na zápase chýbalo ďalších sedem mladších dievčat. Zápas sa zmenil na strelecký koncert domácej hráčky Emy Hankociovej, ktorá vsietila spolu 8 gólov a mala prsty v ďalších 8 góloch ako prihrávajúca hráčka. Duklistky bojovali a aj keď skončil zápas veľmi vysokou prehrou, prístupom nesklamali. Bez hráčok, ktoré vekovo patria do kategórie WU14 alebo WU15 však nemožno vyzretejšiemu súperovi konkurovať. 

Ponúkame aj hodnotenie kouča Róberta Pavúka, keďže hlavná trénerka Laura Pavlíková pre chorobu na zápase chýbala:

„Trenčín patrí v tejto vekovej kategórii k tomu najlepšiemu v našej súťaži. Ak mu chceme konkurovať, musíme nastúpiť na zápas s tým najlepším čo máme. To sa dnes nestalo. Či už zo zdravotných alebo iných dôvodov nám na zápas pricestovalo len 12 dievčat, aj to len dve z nich patria vekovo do WU15. Ostatné baby sú ročníky 2010, 2011 alebo 2012. Pre lepší obraz, predstavte si, že by v kategórii U15 chlapcov nastúpil tím U13. Ak má súper tak kvalitnú hráčku akou je Ema Hankociová, nemáme šancu zastaviť ju s hráčkami, ktoré sú od nej o 2 roky mladšie. Toto dievča by sa vôbec nestratilo už aj v juniorskej súťaži. Hoci patrí ešte len do kategórie WU14, je to prakticky kompletná hráčka. Radosť sa na ňu pozerať. Je to obrovský talent slovenského ženského futbalu. Dievčatám, ktoré dnes na tento zápas nastúpili chcem poďakovať. Aj keď to mali na ihrisku veľmi ťažké, nevzdali to a bojovali až do konca. Brankárka Hanka Udvardyová napriek inkasovaným gólom zneškodnila ešte ďalších 5 - 6 čistých šancí. Obranu dirigovala bojovníčka Lara Gaňová a aj keď sa to nezdá, tak v tomto zápase sa naučila veľa. Podobne potiahla dievčatá aj Dianka Hrušková, ktorá v deň zápasu oslávila 11 rokov. Nerád by som na niekoho zabudol. Mnohé dievčatá Naty Fabianová, Naty Belányiová, Ela Černáková, Zuzka Luptáková ešte nikdy takýto náročný zápas nehrali. Bol to pre ne prakticky len 3 - 4 zápas v ich krátkej kariére. Dúfam, že sa takýto scenár, kedy nám vypadla skoro polovica kádra, nebude opakovať. Mladšie dievčatá jednoducho potrebujú pomoc od starších, ktoré ich budú v náročných ligových dueloch ťahať.“

Ostatné výsledky piateho 1. ligy žiačok, skupiny B:

Žilina – Topoľčany 7:1, Prievidza – Martin 0:1, Častkovce – Pov. Bystrica 0:12.

PROGRAM:

Žiačky Dukly sa v najbližšom kole 1. ligy, skupiny B predstavia doma, avšak nedeľu 16. októbra, kedy si o 12.00 hodine zmerajú sily s FC Baník Prievidza.

Poradie:

Naše mladé dievčatá sú v tabuľke na piatej priečke so šiestimi bodmi. Trenčín je tretí s deviatimi bodmi, prvá je Žilina a má 15 bodov. Prievidza je predposledná s tromi bodmi.