Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Ľ. Faktor: V doraste platíme daň za slabú II. ligu, do ktorej Dukla spadla
A tím / Jozef Mazár / 09.03.2020

Ľ. Faktor: V doraste platíme daň za slabú II. ligu, do ktorej Dukla spadla

„ Sám sa budem do smrti pamätať na moje futbalové cepovanie v ligovom doraste Žiliny. Albert Rusnák ako tréner mi dal pre futbal i ďalšie účinkovanie veľmi veľa“  Toľko citácia lodivoda U17 MFK Dukla, ktorý ako hráč získal v mužstvách celkom 5 titulov majstra republiky. Prvoligový futbal hrával ešte za čias Československa a neskôr aj v Slovenskej republike. Ale to je už iná kapitola jeho futbalového života. „Svoj život som upísal Banskej Bystrici a futbalu v ňom. Prajem všetkým na začiatku jari zdravie a pekné, z našej strany herne i bodovo úspešné zápasy.“ – dodal pre čitateľov.
Foto: Roman Reptiš

„ Sám sa budem do smrti pamätať na moje futbalové cepovanie v ligovom doraste Žiliny. Albert Rusnák ako tréner mi dal pre futbal i ďalšie účinkovanie veľmi veľa“ Toľko citácia lodivoda U17 MFK Dukla, ktorý ako hráč získal v mužstvách celkom 5 titulov majstra republiky. Prvoligový futbal hrával ešte za čias Československa a neskôr aj v Slovenskej republike. Ale to je už iná kapitola jeho futbalového života. „Svoj život som upísal Banskej Bystrici a futbalu v ňom. Prajem všetkým na začiatku jari zdravie a pekné, z našej strany herne i bodovo úspešné zápasy.“ – dodal pre čitateľov. Foto: Roman Reptiš

Pred štartom jarnej časti súťaže dorastencov dostávajú priebežne slovo všetci tréneri, ktorí vedú naše prvoligové dorastenecké celky. Tak ako predtým Dušan Tóth, neskôr aj dvojica trénerov súčasného prvoligového dorastu U19 Daniel Valach – Marián Strelec, aj tréner dorastencov U17 Ľubomír Faktor tvrdí, že tabuľkovým umiestnením platíme v MFK Dukla pád dorastu bývalej Dukly do II. dorasteneckej ligy.

My k tomu z médií, ktoré dlhodobo odborné futbalové činnosti Dukly sledujú dodávame, že za pádom je skrytých viac problémov. Najväčším bol, podľa našej mienky ako zachrániť špičkový futbal pre Banskú Bystricu i celý región? Pridať sa s mládežou na cestu vyhľadávania rozdielových hráčov zo zahraničia, alebo nastúpiť tvrdší kurz výchovy vlastných hráčov a touto cestou oživovať pre Banskú Bystricu už viac rokov pred vznikom MFK Dukla tratené a nakoniec aj stratené futbalové pozície.

Obetu v prospech druhej cesty priniesol projektant futbalu v Kremničke, pán Milan Smädo aj so svojim kolektívom. Rozhodol dať dobre rozbehnutú prácu slušného slovenského amatérskeho klubového futbalu Kremničky v prospech náročnej, tvrdej a profesionálnej robote futbalom profesionálnym. Na všetkých stupňoch. Dobre poznajúc, že mesto Banská Bystrica nemá silné ekonomické zdroje na okamžité vykrytie všetkého, čo by z večera na ráno dokázalo dostať na stratené pozície bývalej profesionálnej armádnej Dukly, ak už tú futbalovú dávnejšie armáda zo svojho športfólia vyčiarkla.

V tomto smere je potrebné oceniť z viacerých dôvodov ochotu, reálny pohľad, nadhľad a následnú pomoc vedenia mesta Banská Bystrica, hlavne pána primátora Jána Noska.

Napriek tomu, že vedel náročnosť ochoty vstupu mesta do projektu Mestského futbalového klubu (MFK) Dukla, túto alternatívu podporil a dnes po dva a pol roku existencie činnosti MFK Dukla sú prvé výsledky.

MFK Dukla dokázala prinavrátiť seniorov do II. ligy, ktorú zatiaľ v tabuľke po jeseni a roku pôsobenia v nej vedie, aby s dorasteneckými kolektívami U19, U17 a U16 postúpila do ligy v Slovenskej republike najvyššej – prvej.

Rozhodujúca bola kategória U19. Tým činnosťou MFK Dukla, napriek veľkým ťažkostiam s infraštruktúrou, dáva jasný pozitívny odpočet svojej práce, pričom neobchádza zodpovedným riešením svoje súčasné problémy.

Jedným z nich je preklenúť pozitívne záchranárske práce ligových dorastencov do radostnejších úloh. Aj to bol obsah našej dlhšej debaty tesne pred jarnou odvetou vo futbale s dobre známym Ľubomírom Faktorom, v súčasnosti trénerom prvoligových dorastencov U17 .

Pri družstve je od minuloročného leta s Jánom Oravcom. K dispozícii pre jarnú odvetu má tento hráčsky káder - brankári: Martin Čapo, Christofer Chládek, obrancovia: Ján Meveď, Michal Milrád, Adam Poliak, Adam Lukáč, Patrik Reptiš, ktorý je zároveň kapitánom kolektívu, Oliver Patrnčiak a Peter Penov, záložníci Simon Sihelský, Matúš Skučka, Jozef Kandala, Jakub Maďar, Richard Reptiš, Viktor Tatár, Gabriel Hudáček ( prišiel v zimnej prestávke z Popradu) Dominik Gajdoš( prišiel z Jupie Banská Bystrica, útočníci: René Horváth, Stanislav Berky ( odchovance pôsobiaci počas jesene v kolektíve mužov Hrochote) Dominik Leštinský ( v lete prišiel do kolektívu z Košíc) Matej Švantner a David Jackuliak ( do klubu sa vrátil z Dunajskej Stredy po jeseni. Trápia ho dlhodobejšie zdravotnú problémy).

Keď sme sa opýtali čo očakáva popri kvalitných futbalových činnostiach v strede poľa od Jozefa Kandalu, ktorý prišiel do MFK Dukla pred rokom z hornozemplínskej obce Hlinné, odpovedal: „ Vždy mu zdôrazňujem, že sa nesmie báť vystreliť aj z hranice šestnástky. Nemôže predsa aj tú dobrú streleckú príležitosť len preto, že je stredopoliar, ponúkať spoluhráčom. Má dobrú strelu, nech ju využíva. Nech popri iných veciach zdokonaľuje i zakončenie. Pri úspešnom sa stane ešte platnejším futbalistom.“
Foto: archív Športlandie.sk

Celkom 22 členný káder, ktorý po jeseni zatiaľ získal 13 bodov, ale má odložený zápas k dobru. Ten odohrá 1. marca toho roku na umelej tráve v Podbrezovej so susedom v tabuľke, jedenástym FK Senica.

Ak MFK Dukla zvíťazí, môže sa priradiť k šestnásťbodovým a v tabuľke zásluhou lepšieho skóre preskočiť aj Poprad a Dunajskú Stredu. Dvom posledným celkom by sa tak kolektív MFK Dukla vzdialil na 6 bodov. Toto sú teoretické úvahy.

Ako vidí pred vstupom do jarnej odvety svoje družstvo Ľubomír Faktor?

„ Pohľady môžu byť rôzne a z rôznych uhlov. Treba vedieť, že hráme I. ligu s dlhšou pauzou a tá II. liga bola z hľadiska kvality priepastne slabšou súťažou. Trvalo nám 5 – 6 kôl, než sa chlapci presvedčili, čo všetko musíme meniť, aby sme začali viac bodovať a herne sa zlepšovať. Podaktorí z nášho kádra odišli, aby sa z nich jeden či dvaja po jeseni vrátili. Minulosť je za nami. Žijeme v realite. Janú majstrovskú odvetu začíname po dobrom, kvalitnom sústredení vo futbalovej hale Korne. V príprave sme odohrali takmer 10 stretnutí s rôznymi súpermi v rôzne vyskúšaných herných zoskupeniach a štýloch hry. Aj so svojim kolegom Jankom Oravcom máme predstavu o sile našej základnej zostavy. Máme v nej viacerých schopných chlapcov, to však neznamená, že na sebe nemajú čo zlepšovať, že už nemusia plniť v kabíne pred stretnutím povedané. Predpokladám, že so Senicou vyhráme a moje slová dostanú tak reálnu podobu. Urobíme všetko pre plný bodový zisk. Každý z nás chce, aby I. dorastenecká liga pre Banskú Bystricu zostala aj keď klub zápasí s infraštruktúrou čo je náročné aj z pohľadu tréningov. Nesťažujeme sa, žijeme v realite a chceme aj nad problémami vyhrávať.“