• Aktuality
  • Na jar súdržne so srdcom a pokorou
A tím / Miroslav Čief / 11.02.2021

Na jar súdržne so srdcom a pokorou

Na jar súdržne so srdcom a pokorou
V sobotu sa začína jarná časť 2. futbalovej ligy. Bude dlhá, náročná a zaiste plná prekvapení. Každé mužstvo v súťaži preverí, každé mužstvo bude mať v nej svoje interné ciele. Naša Dukla nebude výnimkou. Do odvetnej časti druholigovej súťaže vstupujeme z prvého miesta v tabuľke s jednou veľkou túžbou, s jedným veľkým snom. K jeho naplneniu však vedie veľmi tŕnistá a veľmi namáhavá cesta. Prehrýzť sa húštinou 14- tich náročných zápasov a na jej konci byť v pozícii víťaza nebude jednoduché. Podarí sa nám to, ak všetci budeme držať spolu. Ak nás neopustí športová forma a prikloní sa k nám šťastie, ktorému chceme ísť naproti. Dôležité je, že celý svoj jarný osud máme vo svojich vlastných rukách.

Mobilizácia a pripravenosť

A- mužstvo Dukly Banská Bystrica má za sebou kratšiu, no o to intenzívnejšiu zimnú prípravu. Začala v prvých januárových dňoch a v princípe sa dá povedať, že bola neobvyklá. Žijeme totižto v korona časoch, keď nad všetkým sú mraky pochybností, žijeme v neistote. Futbalisti a celkovo športovci na Slovensku o tom vedia svoje. Všetci sa modlíme, aby neprišli nariadenia 'zhora' a súťaž sa mohla v pokoji a nerušene dohrať. Preto aj prípravy na súťaž boli u poniektorých v zmysle - dnes trénujem, ale zajtra nemusím.

Naše mužstvo trénovalo výborne. Dostalo zabrať. Bolo pod dohľadom kondičných trénerov, splnilo objemové dávky silovej i kondičnej prípravy a hernú kondíciu naberalo v 6- tich prípravných zápasoch. Tie boli náročné, nakoľko sme sa až 5- krát stretli s celkami z Fortuna ligy. Neobvyklé bolo taktiež to, že sme zápasy hrali v anglických týždňoch, teda každé 3-4 dni. Hráči dostali zabrať, zostava sa rotovala, skúšali sa noví hráči, viaceré systémy, príležitosť dostali všetci hráči kádra Stanislava Vargu. Darilo sa nám vcelku slušne, mali sme v nich bilanciu 2 víťazstvá, 2 remízy a 2 prehry pri vyrovnanom skóre 12:12.

Prehľad prípravných zápasov:

-ŠKF Sereď (ihr. Sereď) 2:2 Góly: Starší, Kvocera

-MFK Ružomberok (ihr. Ružomberok) 4:2 Góly: Polievka 3, vlastný Kuba

-MŠK Žilina B (ihr. Žilina) 3:2 Góly: Polievka, Starší, Vujoševič (11m)

- FK Pohronie (ihr. UT Štiavničky) 2:3 Góly: Kvocera, Dolný

-FC Spartak Trnava (ihr. Slávie Trnava) 1:1 Gól: Gonda

-MFK Zemplín Michalovce (ihr. DAC) 0:2

Generálku na jarnú časť proti Michalovciam sme výsledkovo nezvládli, ale nepodliehame panike. Myslíme si, že je lepšie prehrať v príprave, ako v lige. Celkovo príprava slúžila na preverenie herných a systémových vecí v mužstve a rýdzo obnažila kvalitu jednotlivých hráčov. Už sa ale plne koncentrujeme a mobilizujeme na nedeľu a na prvý súťažný zápas, ktorý odohráme proti ŠK Slovan Bratislava U21. Pre mnohých odborníkov a fanúšikov sme v tomto zápase jednoznační favoriti stretnutia - nenechajme sa však pomýliť. Síce sme na jeseň tohto súpera na štadióne vo Zvolene zdolali presvedčivo 4:0, tentoraz pôjde o jednoznačne náročnejší zápas. Mužstvo z hlavného mesta má nového trénera, generálku zvládlo výborne, keď Púchov zdolalo 6:1 a čo je významné pre tento zápas, tak je fakt, že očakávame v jeho zostave niekoľko hráčov A- mužstva Slovana. Kto napokon zasiahne do nedeľňajšieho zápasu proti našej Dukle je nateraz záhadou. Preto sa musíme koncentrovať na svoj výkon a svoj herný prejav, ktorý nás, veríme, privedie k vytúženým trom bodom.

Zachovaná kontinuita kádra

Čo je určite potešiteľné, je fakt, že sa vedeniu MFK Dukla podarilo v zimnej prestávke udržať káder pohromade. Neodišiel z neho nikto. Považujeme to za veľmi dôležitý aspekt. Na jeseň totižto mužstvo fungovalo výborne, hralo presvedčivý, kultivovaný futbal a dosahovalo želané výsledky. Nebolo do neho treba siahať. Aj keď na druhej strane treba povedať, že príchody hráčov boli realizované na jeseň a momentálne je v kádri značná konkurencia. Tréner Stanislav Varga s asistentom Štefanom Rusnákom si môžu na každý post vyberať z viacerých futbalistov, a to je len dobre. Konkurencia vie každého futbalistu 'poštekliť' a donútiť ho k ešte lepším výkonom. Dôležité je taktiež to, že všetci hráči v kádri A- mužstva si prajú. Sú dobrou partiou, nezávidia si. Niektoré tímy majú s pretlakom hráčov na súpiske problémy, po čase nastáva v ich kabíne dusno - v Dukle naopak, všetci sú pripravení a odhodlaní podávať adekvátne výkony. A bojovať spoločne za klubový cieľ.

Predsa sa však vedeniu podarilo dotiahnuť do mužstve dve posily. Treba povedať, že neprišli do klubu z večera do rána, ale boli svedomito vyskautované. Prvým hráčom, ktorý v zime posilnil našu Duklu, bol Kristián Lukáčik. Tento futbalista nám môže výrazne pomôcť, pretože dokáže obhospodarovať viacero postov. Vo Fortuna lige v drese Serede hrával ako defenzívny stredopoliar. Neskôr v Senici v systéme na 3 stopérov, ktorý aplikujeme aj v Dukle, hrával pravého stopéra a treba povedať, že veľmi dobre. ´Kiko´, ako ho všetci volajú, je dynamický, poctivý a charakterný futbalista. Vie sa 'zodrať' pre výsledok, zabojovať, ale hlavne si svedomito plní zverené úlohy na ihrisku. Tréneri sa môžu na neho spoľahnúť v akomkoľvek okamihu. Do kariet mu hrá aj fakt, že s mužstvom od októbra 2020 trénoval, takže proces adaptácie u neho je prirodzený.

Fantastickým impulzom pre mužstvo je príchod Milana Kvoceru pod Urpín. Tento futbalista má nesmierne ofenzívne kvality. Je taký neobrúsený diamant a to, že prišiel do Dukly môžeme vnímať ako malý zázrak. V prvom rade, Milan je veľmi súťaživý hráč, ktorý si na ihrisku užíva ofenzívne úlohy. Je neskutočne rýchly, ťahový, ťaží zo svojich rýchlych nôh a dynamiky. No nie je to len čistokrvný bežec, on naopak dokáže s loptou technické veci na vysokej úrovni. Dokáže driblovať, obchádzať súpera, má nebezpečné centre. Významnú úlohu v jeho prejave zohráva fakt, že je neustále v pohybe. Počas celého zápasu sa pýta do hry, čaká na lopty do nohy, či za obranu. Jeho zaradením do zostavy dostáva náš herný prejav nový rozmer. Už nebudeme silní len na ľavom krídle, ale keď to nepôjde zľava, pôjde to sprava, po výške, po zemi, jednoducho budeme kreatívnejší a menej čitateľní pre súperov. S Milanom naša ofenzívna sila rastie. Jeho príchod bude možno kľúčový v našich jarných snahách.

Dôvera v mužstvo

Čo možno očakávať od zverencov Stanislava Vargu na jar? Myslíme si, že podobné atribúty, ako na jeseň. Vo svojom prejave nebudeme veľa vecí meniť. Budeme hrať pragmatický, kontrolovaný ofenzívny futbal a v zápasoch sa vynasnažíme o dominanciu. Dôležité bude, aby sme mysleli vždy na najbližšieho súpera a nech je situácia v tabuľke pre nás akákoľvek, nemôžeme podceniť žiadny detail, žiadnu situáciu. Počas zimnej prestávky došlo v druholigových mužstvách k väčším či menším zmenám a sme za to, že na jar sa budeme k želaným výsledkom prepracovávať ťažšie, ako na jeseň. Nečaká nás nič jednoduché.

Takto krátko pred začatím jarnej časti súťaže nám nahrávajú tabuľkové počty. Na 2. mieste je Liptovský Mikuláš, ktorý na našu Duklu stráca 4 body. V zimnej prestávke vymenil trénera, keď Štefana Zaťka nahradil pri trénerskom kormidle Marek Petruš. MFK Tatran bude pre nás ťažkým súperom, v zime síce prišiel o stopéra Andreja Štrbu, ktorý zamieril do Pohronia, ale celkovo ostal jeho káder pokope. Päť bodov na nás stráca z 3. miesta MFK Skalica. U nej očakávame, že bude na špici tabuľky do posledného kola. Výbornú formu v príprave ukazovala štvrtý tím FK Železiarne Podbrezová, ktorý počas nej zdolal hneď niekoľko mužstiev z Fortuna ligy. Pod trénerom Mikulášom Radványim určite nepovedala posledné slovo a síce na nás stráca 9 bodov, očakávame, že na jar bude masívne bodovať. Preto pozor. Piate Košice už strácajú 12 bodov, v zime sa však posilnili a na post športového riaditeľa priviedli Jána Kozáka st. Všetky spomínané mužstvá ešte majú o čo hrať a nečakajú nás s nimi ľahké vzájomné zápasy.

Z tabuľkového pohľadu sa môže zdať, že sme na najlepšej ceste zavŕšiť našu snahu víťazstvom v súťaži. Máme bodový vankúš a vnímame, že naši konkurenti hrajú medzi sebou vzájomné zápasy a body si 'zoberú' jeden druhému. Náš náskok však nepreceňujeme. Môže nám slúžiť ako vhodný psychologický nástroj - keď sa nám prípadne nepodarí zvládnuť niektorí zo zápasov, nemusíme byť v panike. Ako sme už však spomínali, naša Dukla išla a aj pôjde od zápasu k zápasu a nepozerá sa výhľadovo do budúcnosti.

V konečnom účtovaní bude dôležité, aby sme verili nášmu mužstvu. Aby mu verilo vedenie, tréneri, fanúšikovia, ale hlavne - aby verilo samo sebe. Pretože nedeľou začíname ťažkú druholigovú púť, počas ktorej budeme musieť zdolávať náročné zápasové prekážky. Každý sa bude snažiť na nás vytiahnuť a znepríjemniť nám situáciu. Preto je dôležité, aby sme si verili. Aby sme súdržne, s banskobystrickým futbalovým srdcom a skromnou pokorou, prežívali každý jeden futbalový deň s našou Duklou a stáli pri nej v dobrom aj zlom. Na konci totižto môže prísť pre náš klub niečo veľké. Stojíme pred historickou šancou. Všetci vieme o čo ide... Nehovorme o tom, poďme radšej pracovať. Dukla do toho...

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky aktuality
A tím

Povedali po zápase MFK Dukla - MFK Skalica 2:3 (2:2) dňa 22.8.2020

Čítať viac
Dorast

Dorast s Podbrezovou: dve remízy a jedna prehra

Čítať viac
A tím

Kolotoč Niké ligy sa roztáča, MFK Dukla B.Bystrica otvára sezónu

Čítať viac
A tím

Obranné rady Dukly vystuží 25-ročný obranca Martin Slaninka

Čítať viac
A tím

Kvalitný futbal divákov zaujal, z víťazstva sa tešila Žilina

Čítať viac
Žiaci

S Pohroním tri naše žiacke tímy bodovali, dva zvíťazili

Čítať viac