Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Futbal sa nehrá na „keby“, ale na góly, v zápase kola ich padlo šesť !
A tím / Jozef Mazár / 05.10.2019

Futbal sa nehrá na „keby“, ale na góly, v zápase kola ich padlo šesť !

Veľkou hrozbou bol pre hosťujúceho brankára Tomáša Digaňu z Dubnice v súboji na Štiavničkách s MFK Dukla Lukáš Laksík (vo výskoku v červenom drese). Ani tentoraz z hlavy Laksíka loptu nevyboxoval, lebo tú poslal tentoraz ostrostrelec domácich nad bránu. V zápase samotnom však dal 2 góly a aj jeho zásluhou vyhrával MFK Dukla ešte v 83. minúte s FK Dubnica 3:1. Ostatné už v samotnom komentári.
Foto: Samo Telúch

Veľkou hrozbou bol pre hosťujúceho brankára Tomáša Digaňu z Dubnice v súboji na Štiavničkách s MFK Dukla Lukáš Laksík (vo výskoku v červenom drese). Ani tentoraz z hlavy Laksíka loptu nevyboxoval, lebo tú poslal tentoraz ostrostrelec domácich nad bránu. V zápase samotnom však dal 2 góly a aj jeho zásluhou vyhrával MFK Dukla ešte v 83. minúte s FK Dubnica 3:1. Ostatné už v samotnom komentári. Foto: Samo Telúch

Zopakujme si doterajšie výsledky 12. kola druhej najvyššej futbalovej súťaže v Slovenskej republike.

V piatok Podbrezová porazila Šamorín 1:0, dnes, t.j. v sobotu 5. októbra podľahol favorizovaný FK Poprad rezerve extraligovej Žiliny 1:0, Košice hrali doma nerozhodne s Púchovom 0:0, Tatran Liptovský Mikuláš sa rozišiel s Trebišovom po výsledku 1:1, rezerva Slovana Bratislava tak isto nerozhodne s „B“ mužstvom extraligového Ružomberka po výsledku 0:0, KFC Komárno – Petržalka 0:0, večerný zápas Skalica – Bardejov 3:0 a v stretnutí kola MFK Dukla Banská Bystrica – FK Dubnica nad Váhom 3:3 videli diváci na schátralých banskobystrických Štiavničkách takmer prvoligový futbal!

Diváci boli iste s kvalitou hry nadmieru spokojní. Mohli odísť domov ešte spokojnejší, lenže hlavný rozhodca Kozák po každej stránke na taký súboj dôsledne pripravený nebol a tak celkový dojem zo zápasu pre diváka i futbalového „fajnšmekra“ pokazil. Čím? Len taká maličkosť, nastavený čas bol 1 minúta. Takú signalizáciu videli diváci. A nebolo ich málo. V hľadisku sa futbalovou kvalitou bavilo napriek ťažkému terénu vyše 1300 prítomných divákov. MFK Dukla bola počas zápasu herne aktívnejšia než jej súper. Vačšina zápasu sa odohrávala na polovici Dubnice.

MFK Dukla kopala celkom 19 rohových kopov. Hostia iba dva. Po góle v 83. minúte na 3:3 si dokonca pripravila technicky vyspelejšia Dukla zásluhou brilantnej hry Polievku príležitosť na ďalší gól. Striedajúci Starší netrafil nádhernú prihrávku po zemi z metra po svojom sklze na mokrom teréne do prázdnej brány. Aj preto je futbal viac ako šport. Učí mnohým iným veciam mnohých. Napríklad k tolerancii, vlastnej sebareflexii atd. Nie, nejdeme stínať rozhodcovi Kozákovi hlavu za nerozhodný výsledok.

Góly boli podľa našej mienky všetky krásne a regulárne. Aj neuznaný gól Laksíka za stavu 0:1 neuznal správne, lebo Laksík si rukou predtým postrčil jedného z obrancov Dubnice, ale prečo si Kozák robil problém s viacminútovým nastaveným časom, tomu sotva môže rozumieť objektívny divák?! Nerozumieme tomu ani my v redakcii pri písaní týchto slov. Prečo to, teda, píšeme?

Také chyby pokladáme v každom zápase za tak podstatné ako bežné autové vhadzovania, ktoré mnohí čiaroví rozhodcovia prehliadajú, lebo sú ligoví! Čudné móresy. Keď Vujoševič zahodil po vyrovnávajúcom góle zo seba dres, nehralo sa najmenej 2 minúty, potom prišla simulovanie jedného z hráčov Dubnice vo vlastnej šestnástke. V čase, keď sa Dubnica bránila zubami – nechtami. Znova sa nehralo vyše minúty! V zápase bolo veľa striedaní, naťahovaní, úmyselného, času. Bolo veľa radosti, keď hráči dali gól!

Vraj, predlžovať sa bude 1 minúta. Po 20. sekundách od nastaveného času hrali mužstvá sotva 20 sekúnd!... Načo a prečo také, podľa našej mienky, hrubé chyby. Kde sa im a kým naši podaktorí rozhodcovia učia? Futbal sa hrá pre divákov. V tomto zápase ukázali oba celky prečo sú v čele druholigového peletónu. Ich lodivodi museli, veríme, že sa tak v kabínach stalo, svoje mužstvá pochváliť. Za tímovú silu, v prvom rade. Dubnica vyťažila gólovo z minima maximum. Zvlášť futbalisti MFK Dukla museli byť v kabíne smutní. Veríme, od trénera Vargu sa aj im pochvala za odvedený výkon dostala. Diváci ju vyjadrovali nádherným povzbudzovaním a častým potleskom.

Dubnica dala za krátky čas 2 góly a mohla dať ešte aj víťazný, keby...Lenže titulkom upozorňujeme, že futbal sa nikdy nehral ani nebude hrať na keby... Veď aj z úst sa od súčasného prezidenta Slovenského futbalového zväzu z médií dozvedáme koľko peňazí dostávajú futbalové kluby od SFZ na výstavbu či rekonštrukciu futbalových stánkov. Len prečo MFK Dukla Banská Bystrica nedostala od SFZ na svoj futbalový stánok žiadne peniaze divák nevie nič. Ani čitateľ Športlandie.sk. Možno keby...Ale futbal sa na keby nehrá... Aj zaujímavý a hlavne zo strany MFK Dukla veľmi pohľadný, technický futbal by neskončil nerozhodne, keby...

Aj obsah tejto snímky, ak sa na ňu čitateľ dobre zadíva, prezrádza veľa z toho čo je v článku napísané a komentované. Na snímke sú členovia Fans klubu MFK Dukla Banská Bystrica počas povzbudzovania svojho mužstva v zápase MFK Dukla – FK Dubnica 3:3 na staručkom futbalovom štadióne, ktorý si veľa pamätá. Svoje o všetkom by mohli rozprávať členovia banskobystrického Fans klubu, futbalisti samotní, ale aj často zatrpknutí, ale futbal stále milujúci, futbaloví diváci pod Urpínom. A nielen tam...
Foto: Samo Telúch

Po spomenutom zápase pribudlo veľa odborníkov aj na objektívnu futbalovú publicistiku, trénovanie, ale keby...Znova to keby... Predstavte si, keby sme sa vydali cestou záujmu o kvalitu futbalu napríklad z dôvodu, aby sme mali plné vlastné peňaženky. Lenže našťastie je tu to zaklínadlo, keby...

Každý máme svoje srdiečka. Ešte šťastie, že nám ich nikto nezobral ani nezoberie. Divák vie aj zásluhou toho svojho oceniť koľké sily vložili aj do tohto zápasu všetci futbalisti, aby ho uspokojili hrou. Žiaden hráč nič v tomto stretnutí neodflákal. Nemuselo sa vždy všetko v celom zápase každému vydariť. Preto divák na hru nenadával. Naopak, dostal aj nádherný umelecký a kultúrno – osvetový prídavok. Skvelý Fans klub MFK Dukla ho pripravil Ponúkol fantastickú parádu svetiel na futbalovom zápase, ktorú mnoho raz platia vynaliezavým osvetľovačom z kasy iných.

Nebol to bežný druholigový futbalový scenár, preto bežný nie je ani jeho komentár. Máme na mysli celé kolo, ba možno aj časť predchádzajúceho, v ktorom sme videli ako dokáže z uhla posúdiť čiarový rozhodca, že gól bol. Aj bez periskopu! Fantázia zo zápasu Liptovský Mikuláš – Dubnica...

Ale načo viac komentovať. Je dobré a chvályhodné, že Futbalnet pravidelne a seriózne prináša z každého zápasu výsledok, góly, body, žlté či červené karty. Kto však chváli diváka za jeho prínos do spoločnej kasy futbalovej kvality po každom zápase. Kritiky sa mu od SFZ dostáva často a právom, za nehoráznosti pokutami. Ale dobrý rodič musí pohladiť a vychovávať aj zlé dieťa. Preto dnes i nevšedné kritické riadky o tom čo kvári slovenský futbal a brzdí jeho rozlet tam, kde by sa patrilo najviac, medzi ľuďmi ktorým práve pre futbalovú krásu bijú ich vlastné srdiečka a oddávajú sa mu aj v daždi či nepohode. Tej futbalovej nepohody si z čias súkromnej Dukly Banská Bystrica užil hlavne futbalový divák pod Urpínom neprávom viac ako dosť. Pravda je i tá, z rôznych príčin.

Možno aj preto sa prišli na schátralé Śtiavničky rozlúčiť so slávnym miestom futbalovej slávy pod Urpínom z čias armádnej, ale neskôr i súkromnej Dukly mnohí aj s fotoaparátmi na pleci či vo vrecku. My sme sa snažili pre tých, ktorí na Štiavničkách neboli, pripraviť tentoraz pre internetové magazíny Športlandia.sk, Klub priateľov Dukly, ale aj internetovú stránku MFK Dukla. Tento netradičný rozlúčkový komentár s tým, čo slávnu futbalovú Duklu zdobilo a bude zdobiť aj keď tu nebudeme – statočná robota, kvalitné výsledky, čiastkové prehry, ktoré učili plodiť a zdokonaľovať krásne víťazstvá tak na domácej ako aj zahraničnej scéne. Nie len futbalovej! Dokonca ho zasielame a ponúkame odpublikovať aj internetovým novinám Slovenský rozhľad či www.priekopnik.sk.

Futbal na banskobystrických Štiavničkách na dresoch s logom Dukla hrali skvelé futbalové osobnosti, pôsobili tu skvelí tréneri, predstavovali sa tu skvelé futbalové kluby domáceho i vyspelého zahraničného futbalového portfólia. Vyše 50 rokov.

Z rozhlasového schátralého ampliónu z úst hlásateľa PhDr. Jozefa Ivana CSc. po zápase MFK Dukla – Dubnica smerom k takmer 1 a pol tisícovému prítomnému publiku odznelo: „ Budeme vás dodatočne informovať, kedy kde a o ktorej, s kým bude hrať svoje najbližšie zápasy MFK Dukla.“

Mnohí sme pochopili. Klub MFK Dukla je súkromný, SFZ je dotovaný aj zo štátnej pokladnice. Je správne, že všetky ostatné súkromné kluby v krajských mestách dostali na výstavbu od SFZ peniaze, len MFK Dukla žiadne?...Alebo je to inak? Ak áno, prečo inak?

Keby vo futbale neplatilo keby, nepýtali by sme sa aj takou cestou po takom zápase aký sme videli na Štiavničkách na neznáme, ale pre futbalového diváka verejne a pravdivo nezodpovedané odpovede na odpublikované otázky.

My v našej redakcii Športlandia.sk sa prikláňame k tým, ktorí zvyknú vravieť: Futbal je, viac než šport! On taký bol, je a aj bude. Skrýva v sebe viac sily než si mnohí myslia...