• Na Štiavničkách sme zdolali aj Podbrezovú v derby súboji o čelo 2. ligy
A tím / MFK Dukla (PR) / 13.03.2021

Na Štiavničkách sme zdolali aj Podbrezovú v derby súboji o čelo 2. ligy

Na snímke strelec nášho gólu Miladin Vujošević (v červenom drese). Foto: R. Bielik.

Naši futbalisti banskobystrickej Dukly v 20. kole druhej ligy vyhrali pod Urpínom s Podbrezovou 1:0. Teda rovnakým výsledkom, ako zdolali na domácom umelom trávniku v areáli na Štiavničkách predtým Dubnicu. V Banskej Bystrici sme mohli odohrať na úvod jari iba dve stretnutia, ďalšie pre rekonštrukciu štadióna absolvujeme vo Zvolene. Vďaka týmto dôležitým trom bodom sme sa odpútali od Podbrezovčanov v tabuľke a stále si držíme prvú priečku pred druhým Liptovským Mikulášom, ten na nás stráca dva body.

Naši futbalisti si od úvodných minút vytvorili prevahu i šance. Hneď v prvej minúte to vyskúšal z hranice šestnástky Hanes, ale mieril tesne vedľa. Tento náš futbalista v siedmej minúte pre zmenu hlavičkoval po centri Migaľu a už zamestnal gólmana Ludhu. Ten sa o pár sekúnd musel popasovať i so strelou Snitku z asi 25 mestrov, loptu vyrazil pred seba, na druhýkrát ju skrotil. V 15. minúte po rohu Polievku Starší hlavou predlžoval loptu a tá skončila na zadnej žrdi, kde operoval Vajda. Neskôr strieľal z väčšej vzdialenosti Willwéber vedľa žrde. Hostia až pred pol hodinou vyrovnali hru, boli dlhšie na našej polovici, no hráči Dukly dobre bránili, nepúšťali súpera do šancí. Dôležité momenty prišli v 31. a 32. minúte. Najprv po dlhom aute Migaľu lopta prepadla v šestnástke až k Polievkovi, ktorý pálil a jeden z obrancov blokoval strelu na roh. Z neho Polievka nacentroval loptu na hlavu Miladina Vujoševiča a išli sme do zaslúženého vedenia 1:0. Podbrezovčania mohli vyrovnať dve minúty pred prestávkou po akcii z ľavej strany, ale Breznaník zle trafil loptu, na ktorú ešte dočiahol na zadnej žrdí Chvátal, no strieľal v ťažkej pozícii vedľa. My sme na to mohli odpovedať po ďalšom rohovom kope Polievku, tentoraz centroval na prednú žrď, ale Vujoševič hlavičkoval z uhla vedľa bránky.

Aj začiatok druhého dejstva patril našej Dukle. Boli sme často v šestnástke súpera. Pred Vujoševičom zasiahol dobre Ludha. Nebezpečný bol i center Staršieho, keď lopta plachtila pred bránkou, gólman na ňu nedočiahol, ale nebol tam ani nik z našich futbalistov. Po centri Hanesa sa dostal k zakončeniu Willwéber spoza pokutového územia, hosťujúca obrana veľmi nebezpečnú loptu zblokovala. Škoda, že sme počas štvrťhodinky druhého polčasu nič nevyťažili z troch rohových kopov i našej aktivity. Najväčšiu šancu na zvýšenie skóre sme mali v 66. minúte. Vujoševič dostal dobrú loptu do uličky, strieľal z ľavej strany šestnástky a opečiatkoval brvno! V 75. minúte sa po zrážke s protihráčom nepríjemne zranil Migaľa, museli sme striedať a preskupiť zloženie. Napriek tomu sme stále Podbrezovú nepúšťali do šance. Hrali sme obetavo, bojovne i takticky veľmi dobre. V 87. minúte už bez vystriedaného Polievku centroval z rohu Richtárech a Nosko hlavičkoval tesne nad brvno. Hostia sa už nadychovali k záverečnému náporu a vytvorili si napokon dve dobré príležitosti po priamych kopoch Galčíka. Pri prvom Bakaľa hlavičkoval nad brvno a pri druhom Paraj už presne medzi žrde, no Hruška vytiahol bravúrny zákrok pravou rukou a v nadstavenom čase tak podržal svoj tím v honbe za tromi bodmi. Tie napokon zostali pod Urpínom po našej umnej hre s patričným nasadením a dôrazom u všetkých hráčov. Hosťom chýbala skúsená dvojica – os mužstva Godál s Grendelom.

Fakty o zápase:

MFK Dukla Banská Bystrica – FK Železiarne Podbrezová 1:0 (1:0)
Gól: 32. Vujošević. Rozhodoval: Kráľovič. ŽK: bez kariet. Bez divákov.

Zostavy:

MFK Dukla: Matúš Hruška – Migaľa (77. Kvocera), Vajda, Nosko, Frimmel – Snitka, Willwéber – Starší, Hanes (65. Richtárech), Polievka (86. Lukáčik) – Vujošević

FK Železiarne: Ludha – Kováčik, Paraj, Pajer, Barbora (85. Micovčák) – Chvátal (61. Ďatko), Bakaľa, Špyrka, Galčík – Pavúk, Breznaník (73. Gerebenits)

Tréner Banskej Bystrice Stanislav Varga: „Vyhrali sme veľmi dôležitý zápas po tých ťažších na ihriskách súperov. Máme náročné vyžrebovanie na jar, zo šiestich duelov hráme iba dva doma. Som teda rád za tieto tri body a verím, že nás naštartujú tak, ako v jeseni po výhre s Podbrezovou. Dôležité bolo, že sme nedostali gól a ten jeden sme dali. Víťazstvo je zaslúžené. Bolo to derby, o to je to cennejšie. Nula na našom konte je dobrou vizitkou obrany. Mali sme v defenzíve chýbajúcich hráčov pre zranenia, karty. Musíme sa však pozerať už dopredu, zregenerovať, každý jeden zápas bude dôležitý. Aj keď stále ešte nie sú dostavané Štiavničky a musíme sa sťahovať z tejto hracej plochy, tak nebudeme alibisti - určite chceme zostať na prvom mieste v tabuľke.“

Kapitán Banskej Bystrice Róbert Polievka, autor prihrávky na jediný gól v zápase: „Určite to bol z našej strany dobrý výkon, bojovný, s nasadením i patrične taktický. Klobúk dole pred našim mužstvom, ale aj pred hosťujúcim tímom. Viem uznať i kvalitu súpera. Dnes vyhralo väčšie srdce, väčšie chcenie i viac emócii. To tiež rozhoduje derby zápas. Máme v našom mužstve kvalitu, len občas potrebujeme i trochu futbalového šťastia. To sme mali v nadstavenom čase, kedy nás fantastickým zákrokom podržal Matúš Hruška. To bolo také zadosťučinenie, pretože sme všetci ´makali´ na sto percent a dovolím si tvrdiť, že to bol náš najlepší výkon z hľadiska hlavy, bojovnosti a chcenia. Sú to pre nás veľmi dôležité body, lebo to bolo derby. Je to cenné víťazstvo. My hlavne chceme nadviazať na tento lepší výkon po tých neúspešných výsledkoch u súperov na jar. Verím, že nás táto výhra nadchne a posunie dopredu v ďalších dueloch.“

Brankár Banskej Bystrice Matúš Hruška: „Čo sa týka môjho zákroku v nadstavenom čase, bola to hlavička, lopta išla ako padajúci list a som šťastný, že som ju dočiahol a nespadla mi do bránky. Musím chlapcom poďakovať, že až na tú poslednú šancu nepustili súpera do žiadnej inej vyloženej príležitosti a v pohode sme si ustrážili víťazstvo. Išli sme do zápasu s cieľom nedostať gól, zvládli sme túto úlohu celé mužstvo. Ja musím mojim spoluhráčom iba poďakovať.“

Mikuláš Radványi, tréner Podbrezovej: „Som sklamaný. Nevyhralo lepšie mužstvo. Vedeli sme, že domáci majú silné štandardky. Jednu využili. My sme mali tiež niekoľko štandardiek k dispozícii, no nedali sme gól. Mali sme optickú prevahu, no nie je to o tom, kto drží loptu, ale o tom, kto má akú efektivitu. Domáci jednu štandardku využili, preto vyhrali. My nehovoríme o prvom mieste, ale pred nami je ešte deväť kôl, takže dá sa s tým niečo urobiť , môžeme ísť aj na čelo. Len sa musia moji hráči dať dohromady, aby sme mohli hrať kompletní, teda v plnej sile. Dnes tomu tak žiaľ nebolo.“

Bardejov – Košice 1:2, Dubnica – Žilina B 1:1, Komárno – Púchov 0:2, Trebišov – Skalica odložené, Petržalka – L. Mikuláš 1:1, Slovan B – Poprad 5:1.

Naša mestská futbalová Dukla sa v 21. kole predstaví v nedeľu 21. marca o 10.30 hodine v Žiline, kde si zmeria sily s tamojším B tímom MŠK.

PORADIE:

1. B. BYSTRICA 42b, L. Mikuláš 40b, 3. Podbrezová 35b, 4. Skalica 35b*, 5. Košice 32b*, ... 8. Žilina B 26b.... 13. Dubnica 19b, 15. Slovan B 12b, 16. Poprad 3b.

* - mužstvo má jeden zápas k dobru

FOTOGALÉRIA (autor: Radoslav Bielik)

S Bardejovom sme si poradili dvomi gólmi Svena Jurčišina

Vstupenky na zápas MFK Dukla B.Bystrica - MŠK Žilina sú v predaji.

Bárka banskobystrickej nepoddajnosti

Predseda predstavenstva Peter Krnáč: Chcem meno Dukla vrátiť na piedestál

V derby sme podľahli Podbrezovej, v druhom polčase sme nevyužili početnú prevahu