Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Rozhovor s Kristiánom Lukáčikom
A tím / Miroslav Čief / 01.02.2021

Rozhovor s Kristiánom Lukáčikom

Rozhovor s Kristiánom Lukáčikom
Nečakajte od neho, že bude predvádzať technické kúsky a strieľať výstavné góly. Raz za čas sa mu to môže podariť, on je však remeselne vyučený na iný futbal - poctivý. V doterajšej zimnej príprave to preukazuje naplno, keď sa v prípravných zápasoch prezentuje spoľahlivými výkonmi na krajoch obrany Dukly. Kristián Lukáčik, naša zimná posila, si cieľavedome buduje pozíciu pod trénerom Stanislavom Vargom a dá sa očakávať, že ho v jarných zápasoch uvidíme na trávniku pomerne často. Má kvalitu, skúsenosti aj z najvyššej súťaže a hlavne charakter. Nezlomnosť. V jeho osobe prišla do Dukly skutočná posila.

Nakoľko sú priaznivci MFK Dukla žhaví na informácie o klube, rozhodli sme sa našu posilu vyspovedať. Na úvod nás zaujímalo, kde Kiko, ako ho všetci volajú, začal s futbalom.


'Pochádzam z Dolného Kubína. K futbalu ma priviedol hlavne môj tatino, ktorý bol vždy môj najväčší kritik, ale aj fanúšik. Sledoval ma a bol na každom jednom mojom zápase. Ďakujem mu zato, ale musím spomenúť aj moju priateľku, sestry, maminku, ktoré ma taktiež neustále podporujú hlavne v tých ťažkých časoch, keď to najviac potrebujem. Mojim prvým trénerom bol pán Kudry, pod ktorým som začínal ako brankár, neskôr mi odporučil, že lepšie pre mňa bude, keď budem hrávať v poli. Som mu zato vďačný, pretože práve on ma naučil základy vo futbale. Začal som ako 5- ročný hrávať v mojom prvom klube, v Oravskom Podzámku. Odtiaľ som odišiel do môjho rodného Dolného Kubína a odtiaľ som prestúpil do MFK Ružomberok. V Ružomberku som hrával od kategórie U11 až po kategóriu U17 a síce som tam zažil krásne obdobie, postupom času som cítil, že je čas na zmenu. Mal som ponuku z Podbrezovej, ktorú som prijal a bol tam veľmi spokojný po každej stránke,' začal rozprávanie a pokračoval.


'Po skončení dorasteneckého veku som ako hráč Podbrezovej začal trénovať s A- tímom, no šancu som tam nedostal, a tak som začal hrávať v B- tíme, ktorý hral 2. najvyššiu súťaž. Odohral som tam polsezónu. Neskôr v lete 2018 som dostal z ponuku z 3. španielskej ligy a ani na chvíľku som neváhal a rozhodol som sa ju prijať. Všetko to vyzeralo zo začiatku fajn, ale nastali nečakané komplikácie a transfer sa napokon nemohol uskutočniť, boli tam problémy kvôli financiám za moje výchovné. Išlo o klub Atlético Saguntino blízko Valencie. Som vďačný za túto skúsenosť, videl som, ako funguje futbal v Španielsku. Odtiaľ som sa vrátil na Slovensko a keďže som potreboval niekde pravidelne hrávať, tak som hľadal možnosti a pomocnú ruku mi podal Liptovský Hrádok, hrajúci 3. ligu. Hral som tam polroka a vzäpätí prišla ponuka zo Serede, kde ma predstavitelia klubu počas celého pol roka sledovali,' pokračoval Kiko, úspešný absolvent Obchodnej akadémie v Brezne.


Na jar 2019 tak zamieril do ŠKF Sereď, do mužstva Fortuna ligy. 'V Seredi som strávil krásny rok a pol, kde som našiel super partiu chalanov a spoznal aj skvelých ľudí. Sereď, to je taký malý rodinný klub. Tam som si splnil svoj sen, keďže vždy som si chcel zahrať vo Fortuna lige a tam sa mi to konečne v mojich 20- tich rokoch podarilo. Spoznal som, ako funguje futbal v najvyššej súťaži. Odtiaľ som po skončení zmluvy zamieril do FK Senica a po skončení na Záhorí som nakoniec tu v Banskej Bystrici a som veľmi vďačný, že môžem pôsobiť v takom klube,' vyznal sa úprimne.


Priaznivcom Dukly pripomíname, že Kristián s mužstvom trénoval od októbra 2020. Nemohol k nám prestúpiť skôr ako v zime, pretože na jeseň nastúpil za Senicu, aj za jej rezervu. Momentálne už ale naplno zaberá v mužstve trénera Stanislava Vargu. 'Cítim sa v klube výborne. Som veľmi rád, že som sem prestúpil. Nuž áno, priprava prebieha a myslím si, že podľa predstáv, každý z hráčov odovzdáva na tréningu alebo v zápasoch maximum. Odohrali sme zatiaľ 5 prípravných zápasov s výbornými súpermi a snažili sme sa v nich plniť všetko to, čo nám tréneri naordinovali. Odmakali sme aj každý jeden tréning. Verím, že na súťažný duel budeme na 100% pripravení!'


Opýtali sme sa ho, ako hodnotí posledné dva prípravné zápasy - s FK Pohronie (2:3) a v Trnave (1:1). 'S Pohroním to bol od začiatku zaujímavý duel. V prvom polčase sme boli lepším tímom, škoda Vujoševičom nepremenej penalty, zápas by sa podľa mňa vyvíjal inak. V druhom polčase súper prebral iniciatívu a nakoniec sme prehrali 2:3. Zápas v Trnave hodnotím z môjho pohľadu pozitívne, odohrali sme ťažký zápas proti kvalitnému mužstvu z najvyššej súťaže. V zápase sme mali dosť šancí, škoda, že sme ich nepremenili. Boli tam v zápase aj veci, ktoré od nás tréner Varga vyžaduje a na ktorých pracujeme aj v tréningovom procese. Každý jeden z nás nechal na ihrisku všetko, takže z tohto pohľadu to bolo v poriadku. Máme pred sebou ešte posledný prípravný zápas proti Michalovciam a následne sa budeme sústrediť už len na ťažký ligový duel, ktorý nás čaká v Bratislave proti Slovanu U21,' vysvetľoval súvislosti.


Všetci v Banskej Bystrici vieme, že Duklu čaká náročná jar. Uvedomuje si to aj samotná kabína. 'Jarná časť bude určite ťažká, každý jeden tím v lige sa posilnil, každý trénoval, makal a bude sa chcieť proti nám vytiahnuť. Ale verím, že nás tréneri výborne pripravujú po každej jednej stránke a keď budeme v zápasoch robiť to, čo od nás budú požadovať, tak verím, že budeme úspešní. Nečaká nás určite nič ľahké, ale ja opakujem, sme pripravení čeliť všetkému, čo nás čaká,' vyhlásil jednoznačne, bez zbytočných pochybností.


Na záver rozhovoru nás, pochopiteľne, zaujímali Kristiánove osobné ciele, s ktorými prichádza do Dukly. 'Osobné ciele si dávam vždy skromné. Hlavne je byť zdravý v tejto ťažkej dobe a byť plnohodnotným hráčom v tíme a pomôcť chalanom v tých ťažkých zápasoch, ktoré nás na druholigovom poli čakajú. S Duklou si prajem, aby sme boli úspešní ako tím a zvládli sme každý jeden zápas, čo nás bude čakať. Aby sme spoločne bojovali len na tých najvyšších pozíciách, na ktorých sa momentálne s Duklou nachádzame,' zakončil Kristián Lukáčik