• S Katovicami sme v príprave na Štiavničkách prehrali
A tím / MFK Dukla (PR) / 02.07.2022

S Katovicami sme v príprave na Štiavničkách prehrali

z duelu s Katovicami na Štiavničkách (Foto: Ľ. J. Hroboň, A. Almáši)

Futbalisti banskobystrickej Dukly odohrali štvrtý prípravný zápas pred nastávajúcou sezónou 2022/2023. Tentoraz hrali doma na Štiavničkách, kde sa skúšal systém VAR. Žiaľ pred blížiacim sa európskym olympijským festivalom mládeže EYOF 2022 nám Vojenské športové centrum VŠC Dukla neumožnilo hrať z bezpečnostných dôvodov s divákmi. Tí tak nevideli iba tesnú prehru MFK Dukla s GKS Katovice 1:2.

Úvod bol opatrnejší, miernu prevahu mali naši hráči, ale nevyťažili šancu z dvoch rohových kopov. A tak sa do nej ako prví dostali hostia v pätnástej minúte, keď z kraja päťky zakončoval Brzozowski a Hruška musel zasiahnuť. Väčšiu príležitosť sme mali my o štyri minúty neskôr. Po prihrávke Záhumenského z pravej strany prestrelil bránku z vnútra pokutového územia Polievka. Na opačnej strane ho skoro navlas napodobnil Urynowicz, ktorý dostal presný center takisto z pravej strany. Veľká naša možnosť sa dostavila v tridsiatej minúte. Hanes potiahol akciu po kraji, našiel v šestnástke Záhumenského, no jeho koncovku zlikvidoval brankár Szczulka. Katovice sa prezentovali po rohu hlavičkou, takou zadovkou v podaní Repku. Náš gólman sa musel mať poriadne na pozore. Kapitán Dukly Polievka to potom vyskúšal priamo z rohového kopu nadzemným centrom na bližšiu žrď a lopta by zapadla do bránky, Szczulka mal nevídané problémy so zákrokom. V závere polčasu mal poľský tím ešte dve možnosti, keď Blad strieľal spoza šestnástky tvrdo a preveril Hrušku, o pár sekúnd hlavičkoval Repka nad brvno.

Úvod druhého polčasu bol v našej réžii. Záhumenský vysunul Polievku na pravej strane, ten poslal loptu na ľavú do šestnástky Slaninkovi, ktorý v páde strieľal a brankár hostí musel predviesť svoje umenie. Až v 50. minúte to Martinovi Slaninkovi na druhý pokus vyšlo. Ťažil z dobrého centru Polievku z pravej strany, keď v rohu päťky ľavačkou zakončil k protiľahlej žrdi a bolo 1:0. Následne Katovice po prestriedaní zapli na vyššie obrátky a dokázali vyrovnať. Stromecki to v šesťdesiatej minúte vyskúšal z väčšej vzdialenosti a tečovaná lopta od ruky jedného z hráčov Dukly išla tesne vedľa žrde. Rozhodca Prešinský však usúdil, že išlo o nedovolenú hru rukou, nariadil teda priamy kop zo 16 metrov a ten premenil Arak. Loptu poslal popod nadskákajúcich hráčov na kraji múru, hoci Záhumenský ležal na zemi a snažil sa istiť takúto situáciu. Lopta napokon putovala presne k ľavej žrdi, Hruška bol bez šance – 1:1. Katovice išli aj za druhým gólom. Mohli ho dosiahnuť po rýchlej akcii, keď z ľavej strany strieľal Dudzinski. My sme mohli odpovedať po centri Polievku, keďže sa lopta dostala za poľského gólmana, ale o centimetre ju minul Kojnok. Po občerstvovacej prestávke to vyskúšal náš Richtárech spoza pokutového územia, nebol žiaľ presný. A tak sa o slovo znovu prihlásili hostia, konkrétne v 81. minúte, kedy sa po peknej kombinačnej akcii presadil z ľavej strany šestnástky presnou strelou Rogala1:2. V závere sme sa snažili vyrovnať, najmä naši mladíci Köröš s Kandalom mali zopár situácií, no najbližšie bol ku gólu Prikryl z priameho kopu z takmer 25 metrov. Loptu síce poslal ponad múr, ale keďže putovala do stredu bránky, poľský gólman zasiahol a neprivodil remízový rezultát.

MFK Dukla Banská Bystrica – GKS Katowice 1:2 (1:2)

Góly: 50. Slaninka – 61. Arak, 81, Rogala. Rozhodoval: Prešinský. ŽK: bez kariet.

Zostava a striedania:

Dukla: Hruška – Pišoja, Kupčík (75. Uhrinčať), Prikryl –Migaľa, B. Ľupták (55. Richtárech), Willwéber (62. Gašparovič), Slaninka (62. Kojnok) – Hanes (55. Köröš), Polievka (75. Kandala), Záhumenský

GKS: Szczuka (46. Kukulski) – Brzozowski (50. Wasielewski), Jaroszek (46. Tanżyna, 75. Warmuz), Repka (60. Jędrych), Janiszewski (60. Kołodziejski), Wojciechowski (60. Rogala) – Błąd (46. Bród), Stromecki (60. Figiel), Urynowicz (46. Dudziński), Szwedzik (75. Grzebieluch) – Arak (60. Kościelniak).

Mário Auxt, nový asistent tréner Banskej Bystrice: „Udiali sa nejaké veci v klube, ale nechceli sme na to úplne v zostave reagovať. Situácia sa vyvinie až od pondelka, no v tomto zápase sme ešte chceli postaviť veci na tom, čo bolo doteraz. Chlapci pristúpili k tomuto zápasu takticky slušne, akurát, že sme ten duel nedokázali dotiahnuť do víťazného konca. Čo sa týka zmeny na trénerskom poste, chalani zareagovali na to normálne. Je to profesionálny futbal, to sa stáva. Hráči sú otvorení každej novej veci a to, že sa to udialo počas rozbehnutej prípravy, aj to profesionálny futbal zo sebou prináša. Nemyslím si, že by sme to nejako obzvlášť vnímali, akurát čakáme na nového trénera, pokým sa v praxi chopí mužstva. Ja budem na starosti skôr analýzy, budem viac nápomocní v tréningovom procese, viac sa individualizovať a to bude tiež dôležité, aby sme sa posunuli ďalej.“

Patrik Prikryl, stopér Banskej Bystrice: „My sme sa nejako nepozerali na to, čo sa udialo. Musíme robiť a pracovať naďalej, či je tu tréner Varga alebo niekto iný. Bol to ťažký zápas. Katovice ukázali svoju silu už v Ružomberku, kde vyhrali. Dnes sa im znovu podarilo vyhrať. Inkasovali sme dva ´blbé´ góly, ale hostia to vyriešili naozaj dobre. Tempo to však malo dobré, skúšali sme aj niečo nové. V niektorých fázach to vychádzalo, v iných nie. Ešte máme dva týždne na to, aby sme to doladili do ligy. Verím, že to bude tak pripravené, aby to fungovalo na sto percent. Ja som mal v závere priamy kop, chcel som dať loptu na prednú žrď, ale netrafil som ideálne, preto to išlo do stredu. Možno ak by som to riešil inak, že by brankár spravil pohyb, tak by som to dal na zadnú žrď a možno by to tam aj padlo. Bohužiaľ, nevyšlo mi to, ale ako som povedal, máme dva týždne na to, aby sme všetko doladili.“

Najbližší zápas sme mali odohrať v stredu 6. júla v maďarskom Miškovci s Diósgyőr VTK, tento duel však bude zrejme z programu vyradený, o čom vás budeme čo najskôr informovať. Generálka na ligu sa odohrá v Žiari nad Hronom v sobotu 9. júla s FK Pohronie.