• Keď pohľad na futbalový trávnik bolí a predstavuje druholigové trápenie
A tím / Jozef Mazár / 11.11.2019

Keď pohľad na futbalový trávnik bolí a predstavuje druholigové trápenie

Fanúšik MFK Dukla, ale aj ostatných futbalových klubov je rôznorodý. Zavše povie to, čo sa inde nedopočujete či nedočítate: „ Nečakajte od nás zázraky, Celý váš i náš život pri futbale a s futbalom je jeden zázrak. Preto vás najskôr pri futbale ignorujú, potom sa vám smejú, prikazujú vám ako a čo máte či nemáte o futbale poznať, vedieť, čo fotografovať či nezachytiť fotoobjektívom, dokonca na vás zaútočia i pokutami, len na reč skutočného futbalového srdca – na skutočnú futbalovú lásku a jej dôsledky, nechce počuť takmer nikto pravdivé veci... Foto: Samo Telúch

Víťaz jesennej časti II. futbalovej ligy neurobil v poslednom zápase tohoročnej jesene dobrú reklamu ani futbalu, ani sebe, ani klubu samotnému, ba ani mestu, ktoré reprezentuje. Keďže veľa kvality nebolo ani v hre domáceho Šamorína, domácich divákov v uzimenom novembrovom počasí rozohriali najmä 3 góly v sieti hosťujúceho Nôtu a zisk ďalších troch bodov do druholigovej tabuľky v jesennej časti futbalového ročníka 2019/2020.

Domáci vyhrali, lebo sa viac snažili pohybom po ihrisku uspokojiť aspoň sebe a svojim najbližším futbalové predstavy o pôsobení v II. lige. Podľa nás, ak sa hrou budú druholigové zápasy uberať takou kvalitou ako bol ten v druhú tohoročnú novembrovú nedeľu v Šamoríne, futbal nebude mať vzrastajúcu divácku priazeň. Futbal, totiž, nemožno ničím oklamať. Ani výhovorkami, ani chorobou, ani starosťami či odflákanou minulosťou, tobôž už nie ospravedlnením zlého výkonu všetkým iným, len nie priblížením podstaty – prečo práve v tomto zápase vysoká prehra prvého s mužstvom takmer z dna tabuľky.

Kto bude tvrdiť, že hostia dostali za 10 minút do otvorenej obrany náhodne tri góly v rozpätí, kedy sa lámal výsledok, budeme veľmi oponovať. Práve v tom čase jej hráči na zelenom klzkom teréne v chladnom počasí najmenej behali, po strate lopty sa neunúvali zapájať do užitočných herných činností, na ktoré si ich fanúšik zvykol.

Tých fanúšikov nebolo z Banskej Bystrice v Šamoríne veľa, ale jeden, Pavel Kuna, bývalý občan Banskej Bystrice a v žiackych rokoch spoluhráč bratov Balonovcov, Dušana Tótha, Holeca a ďalších nám pri našom aute okrem iného stihol povedať:

„ Tešil som sa ako terajší obyvateľ Šamorína, že tu príde moje mužstvo ukázať kvalitnú hru a potvrdí svoje postavenie v tabuľke. Hralo veľmi zle, sklamalo objektívneho diváka nie preto, že prehralo, ale preto, lebo hralo staticky, bez pohybu a snahy ukázať divákovi to, čo v ňom je. Tak si Dukla, veru, neudrží dobrú povesť z minulosti medzi futbalovými priaznivcami.“

Toho fanúšika sme nevyhľadávali. Čakal pri aute , ktoré malo ŠPZ s BB.... Pravda je i tá, že MFK Dukla priamou tvrdou strelou domáceho brankára Benjamína Száraza neohrozil, ak nepočítame jedinú priamu loptu vyslanú na jeho bránu za stavu 3:0 Polievkom. Aj tej chýbala zblízka pred brankárom sila, alebo možno obhodenie vybiehajúceho brankára. Vieme, z tribúny sa to po akcii ľahko hovorí. Nám však o takom zápase veľmi ťažko píše. MFK Dukla však preto neprehrala. Predviedla chladný novembrový futbal, ktorým sa jej podarilo bez vážneho úsilia a vyššieho herného nasadenia po prvý raz vážnejšie ohroziť bránu Šamorína v 23. minúte, ale Polievkov pokus vyslať loptu na súperovu bránu zrazila obrana Šamorína na roh.

Po jeho rozohraní odhlavičkovanú loptu za súperovou šestnástkou Willwéber zle trafil a tak sa tá pomaly dokotúťala za bránkovú čiaru zo meter popri ľavej tyči Száraza z vonkajšej strany.
To bolo z tých ozaj akých – takých pozitívnejšie zakončovaných akcií hostí v celom zápase všetko. Zopár na oko lahodných centrovaných lôpt hravo stiahol do svojho náručia v zápase vážnejšie neohrozený Száraz.

Ani Šamorín neoplýval ostrostreľbou či kanonádou na Nôtu, ale už v prvom polčase po hrubej chybe v zle hrajúcej obrane MFK Dukla práve Nôta vybehnutím prekazil Šamorínu dať gól. Vytlačil jeho dvoch útočiacich hráčov aj s loptou do rohu, odkiaľ už lopta putovala len do bočnej siete. Viac gólového vzruchu za prvý polčas nebolo. Futbalový november je predsa mesiacom chladným. Horúcejšie napriek tomu bolo mladému brankárovi hostí Nôtovi, keď rozhodca Ruc z Bratislavy, ktorý mal uľahčenú pozíciu slušnou hrou oboch mužstiev ukázal v 64. minúte na značku pokutového kopu po odobratí lopty domácemu Čuntovi v rohu vlastnej šestnástky Pribylom. Na pokutový kop ukázal z hodnej vzdialenosti pravdepodobne vďaka vlastnej bystrozrakosti, lebo viacerí diváci sa po jeho verdikte usmievali. Napriek tomu sme presvedčení, že rozhodca Ruc výsledok zápasu neovplyvnil, ba odchovanec futbalu Banskej Bystrice Martin Rymarenko gól z pokutového kopu nedal. Skvelý Július Nôta v bráne MFK Dukla bol proti, vytiahol robinzonádu, aby loptu, ktorá tesne nad zemou mierila k ľavej žrdi jeho brány – vyrazil.

Futbalová bezstarostnosť, ale u podaktorých i slabá forma či únava z množstva odohraných zápasov umožnili Šamorínu už o desať minút a za desať minút dať spomenuté 3 góly. Dvakrát skóroval po obranných chybách hráčov v zostave MFK Dukla Čunta a raz práve Rymarenko. Šamorín znova, už po tretí raz za sebou, pocítil slasť víťazstva.

MFK Dukla sa presvedčil, že byť prvým neznamená byť najlepším, nedotknuteľným, lumenom. Jeden veľký futbalový fanúšik nám raz povedal aj toto: „Najväčšie víťazstvo, ktoré ozdobilo hráča, ktorému som ostal na celý život verný bola a zostala jeho láska k futbalu a klubu, ktorému uspísal svoju futbalovú virtuozitu. Takých vyhľadávajte a s takými sa rozprávajte, potom píšte o futbale, hlavne o jeho kráse...

Preto sme teraz písali aj o tom, čo prežilo naše srdce videním zápasu Šamorín – MFK Dukla 3:0(0:0) v ktorom trénerská dvojica Stanislav Varga – Štefan Rusnák vyslala k stretnutiu túto základnú zostavu : Nôta – Migaľa, Gaško, Prikryl, Savič (od 78. min. Holub) – Willwéber, Snitka – Starší, V. Tóth ( od 63. min. Vaščák), Polievka – Laksík( od 69. min. Dolný). Domáci skórovali v rozmedzí od 74, do 84. minúty zápasu. ŽK: domáci Baez za faul na Polievku. Prizeralo 470 divákov. Rozhodoval Ruc z Bratislavy.