• Tesná prehra v poslednom kole na pôde vicemajstra, všetky oči sa však už opierajú na play off o učasť v EKL
A tím / MFK Dukla / 20.05.2023

Na Žitnom ostrove v pozmenenej zostave, chalani boli domácim vyrovnaným súperom a o výhre vicemajstra rozhodol jediný gól

DAC, pred deviatimi tisíckami divákov v zaplnenej MOL aréne, od úvodných minút dokladoval svoju tabuľkovú pozíciu proaktívnou hrou. Napriek tomu sa o najnebezpečnejšie momenty úvodnej časti hry postarali červeno-bieli. Po dobrom rohu Balića sa síce pred domácou bránkou pri pokuse o hlavičku takmer stretli Franko s Kupčíkom, ale následne dostal príležitosť Hanes. Loptu však hlavou nasmeroval mierne nad. Dusno bolo v jedenástej minúte aj po rohu na druhej strane, kde sa dostal k možnosti dorážky Andzouana, ale strela mu nevyšla a Hruška situáciu napriek množstvu hráčov v šestnástke kontroloval.

V 22. minúte sa ukázal čiernohorský kráľ strelcov aktuálneho ročníka najvyššej súťaže Nikola Krstović. Ten sa v protiútoku rýchlo uvoľnil a po Dimunovej prihrávke prekonal Hrušku – 1:0. Sčasného zverenci sa síce snažili zvrátiť nepriaznivý stav, ale domáca obrana bola  pozorná.

Navyše, žltomodrí boli neustále aktívni a Duklu dokázali zamestnávať najmä na jej polovici. Napriek tomu, ešte pred koncom polčasu, po Balićovej nahrávke zo stredu poľa, strelou z hranice šestnástky poriadne preveril Veszelinova Hanes.

Druhý polčas nepriniesol zmenu charakteru hry, výraznejšiu prevahu si naďalej udržiavali domáci. V 53. minúte opäť ukázal svoje umenie Krstović, keď po nahrávke s Davisom hlavičkoval na Hrušku, ale ten s loptou nemal problémy. Po ďalšej akcii už o niekoľko minút dokonca po Káčerovej prihrávke Krstović Hrušku aj znovu prekonal, ale len z ofsajdovej pozície. Dukla pohrozila až po rohu v 60. minúte, z ktorého hlavičkoval Franko a aj keď sa Veszelinov tváril isto, napokon Frankova hlavička opečiatkovala brvno jeho bránky. Iniciatívu ale potom opäť prebrali hráči Dunajskej Stredy. A bol to práve Krstović, ktorý mal v poslednej desaťminútovke hneď dve veľké príležitosti prekonať Hrušku, ale ten ukázal svoje kvality.

Konečné piate miesto tak pre Duklu znamená úvodný  zápas  play off o EKL so Žilinou. Ten sa odohrá na Štiavničkách v utorok, 23. mája o 17.30 h. Finále je potom na programe v piatok, 26. mája znovu o 17.30. Ak Dukla Žilinu porazí, pocestuje buď do Podbrezovej alebo naopak doma privíta Ružomberok.

Michal Ščasný, tréner Banskej Bystrice: „Do zápasu sme išli s nejakým zámerom, vzhľadom na to, že už v utorok hráme barážový duel o Konferenčnú ligu. Preto sme nezobrali 7 hráčov. V zápase som videl iba pozitíva. Chalani, ako Migaľa, Kupčík, boli lídri mužstva. Niektorí hráči nastúpili prvýkrát. Je pozitívne, že s týmito chalanmi treba rátať do budúcna, vidieť progres. Dnes nepozerám na výsledok, odohrali sme slušný zápas a som milo prekvapený.”

Fortuna liga – skupina o titul – 10. kolo – sobota 20.05.2023, 18.00 h – MOL aréna Dunajská Streda

FK DAC 1904 Dunajská Streda – MFK Dukla Banská Bystrica  1:0 (10)

Góly: 22. Krstović. ŽK: 64. Krstović. Rozhodovali: Micheľ – Ferenc, Straka. Diváci: 9 155.

Zostava FK DAC 1904 Dunajská Streda: Veszelinov – Pinto (87. Kachút), Kružliak, Muhamedbegovič, Davis (87. Mendez) – Káčer, Dimun, Kalmár (74. Nebyla) – Veselovský (74. Niarchos), Krstovič, Andzouana (52. Blackman).

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Pišoja (60. Jackuliak), Červeň, Kupčík, Migaľa, Kačerík – Richtárech – Köröš, Balič (46. Svetlík) – Hanes, Franko (78. Ľupták).