• Aktuality
  • Tréner brankárov Čechovič: Matúš Hruška sa nesústredí iba na seba, šancu dostane aj Mišo Trnovský
A tím / MFK Dukla / 05.04.2024

Tréner brankárov Čechovič: Matúš Hruška sa nesústredí iba na seba, šancu dostane aj Mišo Trnovský

Zdroj: MFK Dukla

Zdroj: MFK Dukla

Prinášame vám rozhovor s Tomášom Čechovičom, trénerom brankárov A-tímu MFK Dukla a slovenskej reprezentácie do 21 rokov. Prezradil viac o tom, ako funguje jeho „tím v tíme“. Porovnal pôsobenie v klube a reprezentácii a vyzdvihol kvalitu našich gólmanov.

 

Ako a prečo si sa dostal k „remeslu“ trénera brankárov?

S chytaním som začal v rodnej Trnave. Počas dorasteneckého veku som mal vážnejšiu operáciu ramena a v tom čase som končil športové gymnázium. Rozhodol som sa počas rehabilitácie začať so štúdium na FTVŠ v odbore trénerstvo. V rovnakom čase mal operované rameno aj terajší brankár Trnavy Dobo Rusov a spolu sme sa dávali dokopy, s čím mi pomohol aj Andrej Kostolanský, vtedy tréner brankárov v Spartaku. Počas štúdia som začal trénovať deti v Spartaku, pôsobil som v 3. lige vo Vrbovom, ale všetky tieto veci sa nedali časovo stíhať. Usúdil som, že s chytaním to na profi šport nebude, lebo som bol priemerný brankár a chcel som sa začať venovať trénerstvu na sto percent. Po čase som otvoril v Spartaku brankársku akadémiu, kde sme v mládeži mali veľa dobrých brankárov, ktorí teraz pôsobia v lige, ako Takáč a Vantruba v Trnave, Rehák a Danko v Podbrezovej, alebo Urminský, ktorý pôsobí v 1. škótskej lige. Takže tak sa rozbehla moja kariéra trénera brankárov.

Ako sa stretli Tvoje cesty s MFK Dukla?

Po šiestich rokoch v spartakovskej mládeži a juniorke som pôsobil štyri roky v Podbrezovej, kde som spoznal veľa dobrých ľudí a trénerov, ktorí teraz pôsobia v Dukle. Či je to Maťo Poljovka, Feri Kunzo, Domino Škubák alebo športový riaditeľ Jožko Mores, ktorý ma po konci v Podbrezke v lete oslovil s ponukou do U19 a po odchode Miša Ščasného si ma tréner Majo Auxt vybral do realizáku áčka. S Majom a Andym Cabanom sa poznám z repre U21 a s Marekom Bažíkom som bol päť rokov v mládežníckych reprezentáciách. Takže po príchode do klubu som sa poznal viacero ľudí, čo mi na začiatku pomohlo.

Hovorí sa, že brankári sú iní, majú „svoj svet“. Všetci, ktorí sme boli vo futbalovom kolektíve, to asi vo väčšine prípadov môžeme potvrdiť. Je to tak aj podľa Teba? Ak áno, tak prečo?

Myslím si, že áno, niečo na tom pravdy bude. Nie každý sa zrovna ťahá do brány, kde sa má hádzať o zem a zabraňovať gólom.

Ty pôsobíš aj pri reprezentácii Slovenska do 21 rokov. V čom je vedenie brankárov v kategórii do 21 rokov iné v porovnaní s kategóriou mužov?

Rozdelil by som to skôr na prácu v klube a reprezentácii, pretože brankári v „21-tke“ chytávajú pravidelne ligu a niekoľko sezón už pôsobia v mužskom futbale. V klube to je dlhodobá práca s brankármi, viete s nimi pracovať a riešiť „korekcie“, či v technike chytania, kondičnom tréningu, taktike či v spolupráci s mužstvom v ofenzíve alebo defenzíve. V reprezentácii máme desaťdňový zraz, kde hráme dva zápasy a máme minimum času oproti klubu na tréning a prácu s hráčmi. Riešime veľa videí, analýz a taktických tréningov. Ide skôr o to, aby sme sa za krátky čas čo najefektívnejšie pripravili na zápas. Hráči pricestujú na zraz po ligovom zápase a o pár dní ich čaká ďalší. Veľa hráčov, hlavne zo zahraničia, pricestuje iný deň a niekedy máme jeden-dva plnohodnotné tréningy pred zápasom. Takže ide o to, aby sme vyrovnali záťaž a nepreťažili hráčov, trafili sa do tréningov, taktiky a prípravy na súpera.  

Brankári sú taký tím v tíme. Ako sa Ti pracuje s naším brankárskym tímom?

Pracuje sa mi s nimi výborne. Všetci štyria chalani sú charakterovo skvelí ľudia, ktorí vedia čo chcú, pracujú na sto percent, obetujú tomu veľa času. Chcú nasávať nové veci a informácie z každej oblasti, nielen čo sa týka ihriska a brankárstva. Je to aj dôkaz toho, že do môjho príchodu boli veľmi dobre vedení Norom Juračkom, s ktorým teraz trénujeme spolu a výborne sa dopĺňame na ihrisku.


Drvivú väčšinu zápasov odchytal Matúš Hruška, ale v tréningovom procese pracujú všetci brankári, nemôžete sa zrejme sústrediť len na jedného. Ako tú svoju pozíciu vnímajú ostatní brankári? Aj z hľadiska prístupu v tréningovom procese?

Je to špecifický post a chytať môže len jeden. V tomto je u mňa dôležité, aby každí vedel, aká je jeho pozícia a úloha v tíme, bavíme sa na rovinu. Každý z nich dostáva rovnaký servis, či chytá za A-tím, farmu, U19, alebo je momentálne bez zápasovej praxe. Myslím, že môžem prezradiť, že v najbližšom období dostane šancu aj Mišo Trnovský. Ohľadom prístupu, ako som spomínal v predošlej odpovedi, nie je žiaden problém.

Ako by si opísal chémiu, vzťahy v našom brankárskom tíme?

Vzťahy sú veľmi prajné a chémia výborná. Vekovo máme brankárov dobre rozložených. Mišo Lukáč trénuje s nami a chytáva za U19, tréningy s A-tímom sú preňho výborná a potrebná skúsenosť. Mišo Trnovský a Julo Nôta vytvárajú konkurenčné prostredie Matúšovi Hruškovi a popri ňom sa stále zlepšujú a naberajú aj od neho skúsenosti. V tomto je Matúš výborný, že sa nesústredí iba na seba a svoj výkon, ale snaží sa chalanom pomôcť, o čom svedčí aj jeho pôsobenie v mládeži, kde trénuje naše budúce brankárske nádeje, z čoho mám veľkú radosť.

Aké sú silné stránky  Matúša Hrušku? Možno aj v porovnaní s ostatnými brankárskymi jednotkami v tíme.

Matúš je brankár, ktorý nerobí chyby. A aj keď sa nejaká pritrafí, tak ju neopakuje. Je veľmi istý, dodáva pokoj mužstvu a v dôležitých momentoch ho dokáže podržať. Vo svojom veku má skúsenosti a hernú inteligenciu, ktorú vie využiť v bráne a dobre navnímať herné situácie. Upravili sme postavenie v bráne a nad boxom, pracujeme na hre nohami, hernej odvahe, vnímaní priestoru a súpera. V tomto spravil za krátky čas veľký pokrok a robí to z neho ešte komplexnejšieho brankára. Myslím, že je to vidieť aj na hre mužstva v zakladaní útoku.


Ty si mladý tréner. S Matúšom Hruškom ste prakticky rovesníci, aj s viacerými hráčmi. Aký vzťah máte s hráčmi z celej kabíny?

To musia povedať chlapci, ale myslím si, že bezproblémový. Ja rešpektujem ich a oni mňa ako trénera, sme predsa jeden tím. Niektorých mladších chalanov som mal v repre a s inými sme sa stretávali ako súperi. S Davidom Depetrisom a Borisom Godálom sa poznám už z Trnavy. S Borisom sme boli spolu aj v Podbrezovej. Zo začiatku kariéry v Trnave mi aj on veľa pomohol a pri ňom som sa naučil, ako sa správať medzi skúsenými a staršími hráčmi. Celkovo je v Dukle výborná a zdravá kabína namixovaná zo skúsených a mladých hráčov.

Hoci sa venuješ brankárom, dávaš rady aj hráčom? Napríklad ohľadom brankárov súperov v rámci analýzy? Ak áno, ako to prebieha?

Áno, ale nie pravidelne, či je to ohľadom penált, keďže sme ich v sezóne dosť nepremenili, alebo nejakej špecifickosti súperovho brankára. V oveľa väčšej miere sa zapájam do analýzy súperovho pressingu a nášho zakladania útoku, čo mám v našom realizačnom tíme na starosť. Takže v niektorých tréningoch vediem určitý čas nielen brankárov, ale aj celé mužstvo, a potom to spolu analyzujeme na skupinových mítingoch.Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky aktuality
A tím

Poďakovanie fanklubu a fanúšikom za skvelú podporu a atmosféru v Žiline

Čítať viac
A tím

Dukla vyhrala v Žiline a natiahla sériu bez prehry

Čítať viac
Dorast

Ligoví dorastenci MFK Dukla doma rozdávajú, vonku zbíjajú. Po Dunajskej Strede zobrali všetky body aj domácemu vedúcemu Slovanu. Ako bude v Trenčíne?

Čítať viac
A tím

Pekný futbal v Priechode v podaní talentov MFK Dukla a MŠK Žilina – Kam kráčaš, nielen banskobystrický, mládežnícky futbal?

Čítať viac
A tím

Na Záhorí zaťažkávajúca skúška

Čítať viac
A tím

MFK Dukla na víťaznej vlne aj v Žiari s Trebišovom

Čítať viac