• Tréneri spokojní s deľbou bodov, diváci čakali kvalitnejší futbal
A tím / / 27.10.2019

Tréneri spokojní s deľbou bodov, diváci čakali kvalitnejší futbal

Najbližšie majstrovské futbalové stretnutie odohrá mužstvo MFK Dukla v Žiline s tamojšou rezervou extraligového MŠK. Toto je záber zo súboja ešte na Štiavničkách, v ktorom MFK Dukla podľahla v I. zápase futbalovej sezóny 2019/2020 „B“ mužstvu Žiliny 3:4. Na snímke vidíme Migaľu ako sa snaží zabrániť dvom prenikajúcim hráčom spod Dubňa. Migaľa hral veľmi dobre aj v ostatnom stretnutí v Bardejove. Bývalý skvelý futbalista ligového Bardejova, ale počas vojenčiny aj hráč Dukly Banská Bystrica, Florián Štefančin označil v súboji Bardejov – MFK Dukla za najlepších hráčov v drese MFK Dukla Nôtu, Gaška, Prikryla, Migaľu a Willwébra. Foto: Samo Teluch

V 15, kole II. futbalovej ligy videlo bezmála 500 divákov v Bardejove hlavne v I. polčase zaujímavý futbal. Už v úvodných minútach zaútočili vtipne, ale bez efektívnej streľby hráči MFK Dukla cez Vaščáka po dobrej medzihre zo stredu poľa. Za necelých 5 minút rozohrávali hostia Polievkom 3 rohové kopy, ale jeho vysoké centrované lopty od rohovej zástavky pozorný a vysoký brankár Ján Čikoš – Pavličko spoľahlivo posťahoval do svojho náručia.

Divákov už v 2. minúte zodvihol zo sedadiel nebojácny prienik Vaščáka cez stred šestnástky, ale v jej vnútri Vaščák spadol a reklamoval u rozhodcu Prešinského faul. Kapitán mužstva Bardejova Jakub Bartek už prvými zásahmi na poste zadného stoppéra dal útočníkom hostí svoju vizitku nekompromisnosti a enormnej snahy brániť prienikom hostí do blízkosti svojho brankára. Čo aj v úvode prešlo ďalej, Čikoš – Pavličko riešil dobrým čítaním hry.

Z obrannej ulity po štvrťhodine hry sa vymanili aj domáci. Hlavne dôrazom a napádaním každého hráča MFK Dukla, ktorý preberal loptu. Na hranici červenej karty bol napríklad agilný Voško, ktorý dostal za podrazenie súpera riskantným spôsobom už v 10. minúte žltú kartu. Častejšími faulami Bardejov vypájal hráčov MFK Dukla z útočnej, tvorivej hry i keď jej hráčom nemohol zobrať technickú vyspelosť  s loptou. Z dôslednosti a presnosti brániť pozorne jej hráčom ukrojil.

Najmä v rozpätí medzi 15. – 20. minútou dostal dokonca Duklu pod silný tlak a keď nádhernou kolmicou v 16. minúte vyslal do nebezpečného prieniku z hĺbky poľa domáceho Vošku Mikita Rocheu, svoje brankárske umenie a skvelé čítanie hry preukázal mladý brankár hostí Július Nôta, ktorý včasným vybehnutím Voškovi nedovolil zoči – voči skórovať.

O 2 minúty na to preveril Nôtu vlastný kapitán Saša Savič, ktorý donútil po odvracaní súperovho prieniku hlavou loptu z vnútra vlastnej šestnástky nasmerovať priečnou hlavičkou pod žrď Nôtovej brány, ale vysoký Nôta bol opäť na mieste a loptu vytlačil do poľa, aby ju Gaško zo 2 metre od pravej tyče Nôtovej brány poslal na roh.

Brankár Nôta vo chvíli, keď ani netuší, že sa stáva úlovkom mladého fotoreportéra MFK Dukla Sama Telúcha, ktorý sa objavil v hľadáčiku futsalovej reprezentácie mladých futsalových nádejí Slovenskej republiky. Bude sa mu tam tak dariť ako s fotoaparátom na športoviskách? To s istotou napísať nemôžeme. Vieme však isto, že Július Nôta mu snímku pre archív v takej kvalite neurobí.

Gólové repete chcela na druhej strane zopakovať o malú chvíľu Dukla. Do prieniku vyslala v prvom polčase aktívna záloha, v ktorej dominoval Willwéber, dobre hrajúceho Migaľu. Ten zakončil svoj prienik po pravej strane nádherným centrom do súperovej šestnástky až k Vaščákovi, ale jeho hlavičku zastavila dolná časť pravej tyče domáceho brankára.

Zápas mal v tom čase dobré tempo, útoky striedali obranné zásahy, rozhodca Prešinský z Vrábľov nechal hre spád a prerušoval až vtedy, kedy musel. V 40. minúte najskôr fauloval Migaľu domáci David Behunek. Hostia vyžadovali žltú kartu, po faule, ktorý na Migaľu bol zjavný začala strkanica medzi hráčmi a práve vtedy vytiahol v I. polčase rozhodca Prešinský znova správne žlté karty. Pre sácajúcich sa hosťujúceho Migaľu i domáceho Behunka. Bolo to zo 2 minúty potom, čo stihol bombou z hranice šestnástky vyskúšať pozornosť Nôtu zahraničná akvizícia v drese Bardejova, Marko Milunovič.

Diváci po kvalitnej akcii tak autorovi strely ako brankárovi hostí znova tlieskali, aby podaktorí krčmárskymi pokrikmi radili skvele sa pohybujúcemu Prešinskému kedy, kde a ako má rozhodnúť. Ten nasadil prísny kurz z úzadia svojich rozhodcovských skúseností, ktorými prispel k tomu, že prvý polčas bol futbalovo kvalitný.

Líder súťaže sa aj v Bardejove presvedčil ako môžu mužstvá likvidovať jeho hráčske aktivity. Hlavne obrancovia Bardejova dirigovaní skvelým Jakubom Bartekom v strede svojej obrany plnili taktiku trénera Benka, prísne, s razanciou obranných zákrokov do bodky.

Iste by najmä Polievka mohol z hostí hovoriť po zápase ako chutí obranná razancia súpera. Zdalo sa nám, že mu v tomto zápase tak futbal nechutil ako v tých viacerých predchádzajúcich. Zrejme aj tam je potrebné hľadať príčinu a dôvod, prečo bolo z jeho strany vidieť v stretnutí menej prienikov, než tomu zvyklo byť v predchádzajúcich zápasoch.

Platilo to aj na druhý polčas, v ktorom roztlieskali divákov hlavne 2 situácie. Najskôr po nádhernej kľučke do ľava ľavou nohou z hranice šestnástky tvrdo vystrelená lopta Brigantom, ktorá skončila tesne vedľa ľavej tyče brány Nôtu a potom aj v 61. minúte tvrdá strela vyslaná na Nôtu z takmer 30 metrov do stredu brány, ktorá asi popálila Nôtovi hruď, lebo ju okamžite najskôr z náručia vypustil, aby ju však znova tesne pred bránkovou čiarou do náručia bystro chytil.

Druhý polčas však nebol pre oko diváka tak futbalovo pekný ako prvá 45 minútovka. Súbojov pribúdalo, ale s nimi aj faulov a nepresností. Z priamych striel na bránu zaujala ešte ďalekonosná od hosťujúceho Willwébra v 81. minúte.

Po záverečnom hvizde Prešinského diváci z tribúny sledovali v pokoji odchod hráčov do kabín a viacerí z nich konštatovali, že herne od vedúceho mužstva predsa len očakávali kvalitnejší a vyspelejší útočný futbal.

Inej mienky boli na tlačovej besede obaja tréneri, tak hosťujúci Stanislav Varga ako aj domáci Branislav Benko. Z ich úst prítomní zástupcovia médií počuli, že v Bardejove odohrali mužstvá dobrý futbalový zápas. Konkrétne povedali aj toto:

Stanislav Varga, tréner Banskej Bystrice: „Videli sme dobrý, kvalitný futbal, fyzicky náročný na oboch stranách. Súper mal lepšie fyzicky stavaných hráčov, my máme viac technickejších. S bodom som spokojný. Bardejov je silný, hlavne doma a nemyslím si, že bude dlho na týchto priečkach, kde je teraz.“

Branislav Benko, tréner Bardejova: „Bol to špičkový druholigový zápas, ľudia museli byť spokojní. Útočilo sa z jednej strany na druhú, všetci sa snažili hrať. Bystrica má technickejších hráčov, dnes to bolo aj vidno. V defenzíve, až na žrď, ktorú súper trafil, to bolo celkom dobré. Premieňanie šancí je naša slabina. Mužstvo, ktoré by dalo gól, by dnes vyhralo. Aj keď sme hrali doma, s bodom musíme byť spokojní.“

Keď sa domáci spravodajca, z futbalových zápasov desaťročia píšucí, Juraj Ščerbík vyjadril, že mokrý terén mohol byť na príčine častých pádov hráčov MFK Dukla pri snahe spracovať loptu a rozvinúť útok do gólovej akcie, tréner hostí Varga odpovedal rázne a kategoricky, že terén nebol príčinou ničoho takého. „Všetkým hráčom svojho mužstva poďakujem za odvedený výkon a snahu odovzdať v zápase všetko pre dobrý výsledok. Bod je z Bardejova pre nás dobrý a nie v každom zápase aj oveľa vyspelejšie kluby odohrajú zápas na hranici absolútnych futbalových možností. Veď futbalisti Banskej Bystrice sú z pohľadu infraštruktúry klubu dnes bezdomovcami “ – zdôraznil.

Dodávame, vždy a všetko záleží na uhle pohľadu, z ktorého je zápas hodnotený a kým je zápas hodnotený. Bežný fanúšik chodí na futbal s presvedčením, že od vedúceho mužstva, ktoré predchádza zásluhou jeho hry dobrá povesť o výkonoch, uvidí znova absolútne prvotriedny výkon. Fanúšik na taký postoj má právo, tak isto ako na väčšie nároky na výkon každého do zápasu zapojeného musí mať aj futbalový spravodajca či analytik. Uspokojenie na vavrínoch môže znamenať aj prvý krok k ceste späť do nekvality. Vedieť a zostať v realite na zemi, čo je podľa nás aj prípad videnia zápasu oboma trénermi, je hovoriť, hodnotiť a uvažovať triezvo o prítomnosti. Preto môže fanúšika mrzieť a nosiť v sebe nespokojnosť, že sa mu nedostáva dosť informácií o tom, čo sa skrýva v každom momente za kvalitnou robotou a jej odrazom pre sústavné zvyšovanie úrovne futbalu z pohľadu klubu, regiónu, republiky a diváckych pohľadov. Futbal sa hral, hrá a veríme aj bude hrať predovšetkým pre divákov! Ak sa robil, robí či bude robiť pre niečo iné, neišlo, nejde a ani nepôjde o ten náš krásny, srdcom a srdciarmi milovaný, svetom obdivovaný ľudský fenomén! Hlavne aj z úcty k futbalu a jeho veličinám dokázalo v prológu tohto zápasu minútou ticha dokumentovať takmer 500 ľudí vďaku Jánovi Štalmachovi, bývalému skvelému futbalistovi a srdciarovi bardejovského futbalu, ktorý vo veku svojich 87 rokov opustil v minulom týždni aj náš pozemský futbalový svet. Nech je aj taká spomienka na rodáka z neďalekej dedinky Kobyly, kde sa s Jánom Štalmachom prišlo rozlúčiť okrem rodinných príslušníkov aj veľa priaznivcov futbalu, v zástoji smútočného zhromaždenia nechýbali futbaloví funkcionári, ba ani jeho žijúci spoluhráči či futbaloví rozhodcovia.

Z nášho média, do ktorého v danú chvíľu píšeme o futbale - buďme vďační za ľudí, ktorí nás robili a robia šťastnými aj zásluhou futbalu, dokázali byť a na večnosť zostanú čarovnými záhradníkmi, pri ktorých naša duša prekvitá v súvislostiach futbalovej krásy a úspešnosti cez bohatú históriu do odkazov ešte krajšieho sveta budúcnosti. Samozrejme v súvislostiach s fenoménom zvaným futbal!

Čísla, fakty, zostavy:
BŠK Partizán Bardejov – MFK Dukla Banská Bystrica 0:0
ŽK: Voško, Belunek, Brigant – Migaľa, Snitka.  Rozhodovali: L. Prešinský – P. Kováč, M. Jankovič  Diváci: 481.

MFK Dukla: Nôta – Migaľa, Gaško, Prikryl, Savić – Starší ( od 90. minúty Kolláti), Willwéber, Polievka, Dolný (od 64. minúty V. Tóth), Snitka – Vaščák ( od 72. minúty Laksík)
Partizán: Pavličko – Berežný, Rocheu, Bartek, Brigant, Horodník ( od 90. minúty Somov), Janso, Belunek (od 84. minúty Petko), Voško ( od 69. minúty Leško), Milunović, D. Keresteš

Iné

Marek Penksa oslavuje 50-te narodeniny

Ján Kocian v sieni slávy MFK Dukla B.Bystrica

Jakub Uhrinčať smeruje do pražskej Sparty!

SK Sigma Olomouc - MFK Dukla B.Bystrica 4:0 /2:0/

Duklička doma znovu bodovala naplno, domov poslala trnavský Spartak s dvojgólovou prehrou

Preview: Na Považí s cieľom podať 100% výkon, kto pôjde do bránky?