• V Strečne parádna atmosféra a rekordné víťazstvo našich
A tím / Jaro Šiška / 12.09.2019

V Strečne parádna atmosféra a rekordné víťazstvo našich

Zo Strečna do Žiliny nie je ďaleko. Tá futbalová Žilina je však Strečnu vzdialená na míle- Podmienkami, kvalitou hry, výsledkami, popularitou. Aj Matejovi Staršiemu sa n hrote útoku hrá so Žilinou oveľa ťažšie ako sa mu hralo v Strečne. Tam, pod historickým hradom dával góly jedna radosť. Bodaj by sa mu tak darilo aj v sobotu proti Liptovskému Mikulášu! Foto: Samo Telúch

V utešenom prostredí Strečna výrazné víťazstvo MFK Dukla v Slovenskom pohári. Aj tak by sme mohli stručne charakterizovať zápas v III. kole Slovenského pohára.

V stredu 11.septembra o 16.30 hod. uskutočnili aktéri zápasu Strečno – MFK Dukla výkop zápasu 3. kola 51. ročníka Slovenského pohára pri ohybe Váhu v športovom areáli FK Strečno. V boji o postup do 4. kola privítali domáci, účastníci 5. ligy skupina A, našu mestskú Duklu. Tá si pod Strečnom zahrala vtipný, aktívny futbal, ktorý hráčom chutil a diváci sa naňom príjemne zabávali.

Ako to býva, keď si mužstvá z nižších súťaží môžu zmerať sily s výrazne kvalitnejšími tímami, v obciach a teda aj v uvedený deň, to vyzeralo ako na hodoch. V takých dueloch, hlavne ak váš tím hoduje gólovo, je potom pobyt u hostí veľmi príjemný. Tak tomu bolo aj v Strečne. Aj my sme sa s kolegami cítili v Strečne perfektne cítili. Parádna atmosféra, slušná návšteva, výborné počasie, aj dobroty. Liga majstrov má iné čaro ale takéto niečo nedokáže nikdy ponúknuť. A aj vďaka všetkým zúčastneným. Keď domáci znížili na 1:7, zavládla veľká radosť. My sme ju tiež u nich preciťovali. Hlavne vo chvíli, keď sme v 91. minúte uzavreli skóre na 1:10, domáci naopak smútili, lebo 10 je predsa len 10 a nie 9. Ale preto je niekedy futbal na jednej strane aj zákerný, na strane druhej krásny, zábavný, radostný.

Výsledky súpera v tomto 51. SP:
1. kolo: Attack Vrútky - FK Strečno 1:4 (1:2)
2. kolo: FK Strečno - ŠK Tvrdošín 5:0 (3:0), čiže spolu 9:1

Dukla nastúpila bez 5 hráčov aktuálneho základu, bez Nôtu, Savića, Snitku, Staršieho a Vaščáka.

Ich miesta zaujali Krejčí, Kolláti, Holub, Hrudkay a Dolný. Ako povedal po zápase tréner Stano Varga, hráči zo základu si mohli oddýchnuť a ukázať sa mohli viac tí, čo striedajú v zápasoch. Novým kapitánom bol Ľubo Willwéber.

Vzhľadom na značný rozdiel v kvalite oboch mužstiev bolo veľa ťažkých situácií pred bránkou Strečna pre jedno mužstvo - domáce. Jeho futbalisti, ale neboli žiadnym fackovacím panákom, napriek vysokému víťazstvu Dukly. Nehrali žiadneho „zanďoura“, hrali otvorený futbal, s mnohými šprintami a vydržali až do konca, bez toho, že by kondične odpadli. Ich najlepší hráč bol Vojtech Oberta s č. 9, ktorý neustále svojou rýchlosťou a podsaditou postavou podkuroval obrane Dukly. A samozrejme aj brankár Matej Matejčík, ktorý toho naozaj veľa pochytal, či povyrážal ale aj pustil.

Dukla otvorila skóre už v 3. minúte, pomaly už klasickou strelou z trestného kopu Polievku od ľavej bočnej čiary z asi 25 m k pravej žrdi – 0:1. Na prekvapenie divákov to bol gól, pretože zle upevnená bočná sieť evokovala dráhu lopty mimo bránu. Tento rýchly gól samozrejme Dukle pomohol a mohla hrať bez stresu. V 4. minúte vnikol Hrudkay sám sprava do šestnástky a jeho strelu po zemi vyrazil brankár Matejčík na roh. V 11. minúte Polievka z ľavého rohu šestnástky vysoko prestrelil bránu. V 13. minúte si Polievka zasekol protihráča kľučkou dovnútra šestnástky a strelou popod brankára 3 m od pravej žrde upravil na 0:2. V 16. minúte sa Polievkova prihrávka sprava, kde sa začal nezvykle pohybovať, dostala k Tóthovi a ten v súboji spadol aj s brankárom a nič z toho nebolo. V 18. minúte sme zvýšili na 0:3, keď Hrudkay ušiel sprava po krídle až k šestnástke a naservíroval spätne Tóthovi loptu na 9 m a Viktor s prehľadom z osi ihriska pohotovo prestrelil brankára. V 20. minúte opakoval Polievka trestný kop, tentokrát sprava ale jeho center nenašiel v šestnástke nikoho z Dukly. V 20. minúte ušiel opäť Hrudkay po krídle a jeho center v päťke nepretlačil Dolný do brány ale získal roh. Lopta z rohu prešla cez celú šestnástky na Migaľu do ľavého rohu, dnes hrajúceho ľavého obrancu a jeho krížnu strelu po zemi brankár stihol hádzanársky vyraziť nohou.

Od začiatku zápasu Dukla vytrvalo a sústavne tlačila. V 27. minúte Tóth krásne využil „českú“ uličku na 15 m v osi ihriska od brány pre Dolného a ten sám pred brankárom upratal loptu do siete po jeho pravej ruke – 0:4. V 30. minúte z rovnakého miesta tvrdého Tóthovu strelu dokázal vyraziť brankár len vďaka tomu, že išla priamo na neho.

Spomínaný Vojtech Obert v 34. minúte v úniku sprava postupoval na nášho posledného obrancu ale ten stihol jeho tvrdú strelu zraziť asi 1,5 m od ľavého vinkla Krejčího.

38. minúte udrela zase Dukla, keď s loptou špekulujúceho ľavého obrancu Michala Bielika tlakom o ňu obral Hrudkay, potiahol k šestnástke a jeho center do päťky popred celú bránu hravo do siete upratal po zemi Robo Polievka, čím zavŕšil svoj 3. hetrik na jeseň – 0:5. V 40. minúte roh Polievku zľava padol na horné brvno. Po 10. rohu strieľal Polievka zľava zo šestnástky po zemi vedľa pravej tyče. V 45. minúte ukončil 1. polčas Ľubo Willwéber bombou asi 5 m nad bránu.

Po polčase prestriedala Dukla naraz 3 hráčov a súper jedného. Polievku vymenil Starší, Snitka Willwébra, od ktorého prevzal aj kapitánsku pásku a Prikryla mladučký stopér Nikolas Miloš Pollák. Tlak Dukly významne poklesol, kým sa to na ihrisku znovu utriaslo a keďže sme mali už aj nahrané.
 V 54. minúte pálil Tóth sprava z 13 m nad ľavý vinkel. V 58. minúte poslal Starší pred bránu zľava center, brankár zazmätkoval zle trafiac loptu a my sme ani na 2x nedali gól „neumravnenou“ loptou.

Strelu Tótha zľava v 59. minúte kryl brankár. V 60. minúte Dolný strieľal z 12 m vedľa pravej tyče, reklamoval roh ale neuspel. V 61. minúte skončila krásna tvrdá strela Staršieho z 25 m na brvne už prekonaného brankára. V 63. minúte sa Hrudkay uvoľnil v šestnástke a jeho strelu z 10 m vyrazil brankár až do autu. V 63. minúte poslal zľava tvrdý center Holub popred bránu, ktorá prešla až na zadnú tyč, kde loptu perfektne hlavou zavesil pod brvno Maťo Starší – 0:6 a Dukla sa znovu rozbiehala.Už o 2 minúty v 65. minúte Tóth našiel v šestnástke Dolného a ten zo 14 m s prehľadom poslal loptu okolo bezmocného vysunutého brankára k jeho ľavej žrdi – 0:7.

74. minúte náš novic Pollák vyrobil hrúbku zbytočným faulom telom 3 m od ľavej strany šestnástky a pykali sme. Trestný kop skončil v našej sieti po 2 rýchlych a prudkých hlavičkách domácich a domáci Maroš Rolček potešil okrem seba aj celý štadión – 1:7.
 Hneď sme aj odpovedali krásnou strelou Staršieho z 22 m do ľavého vinkla v 76. minúte – 1:8. V 83. minúte chcel ako veľký hráč prekvapiť a prehodiť vytiahnutého Krejčího strelou zo 40 m Maroš Rolček ale Krejčí loptu stačil chytiť, ktorá išla aj tak mimo pravej tyče. V 85. minúte prišla odmena pre vyliečeného ale dlhodobo zraneného Kollátiho, ktorý znenazdajky krásne vypálil z 27 m z pravej strany a lopta skončila v strede brány pod brvnom prekvapeného Matejčíka – 1:9. V 87. minúte išiel náš center pozdĺž brány ale na loptu nikto nereagoval, len brankár, ktorý loptu vyrazil preč. A to už domáci verili, že 10. gól nedostanú ale neboli vypočutí. V 91. minúte po trme-vrme a zmätkoch v domácej obrane zo 6 m prepasíroval Dolný loptu k ľavej tyči a uzavrel skóre na 1:10.

Uvedený výsledok takmer vyrovnal najvyššie historické víťazstvo Dukly v súťažnom zápase 10:0, nad Stropkovom v Divízii dňa 2. apríla 1967, ktorý ale hrala Dukla doma a tak je toto víťazstvo najvyšším víťazstvom Dukly v histórii vonku.

FK Strečno – MFK Dukla Banská Bystrica 1:10 (0:5),
góly: 75. Maroš Rolček - 03., 13. a 38. Róbert Polievka, 18. Viktor Tóth, 27., 65. a 91. Jozef Dolný, 63. a 76. Matej Starší, 85. Peter Kolláti,
rozhodovali bez kariet a bez problémov: Patrik Papuča – Michal Sluk, Peter Tokoš, pred 363 platiacimi divákmi + mnoho neplatiacich detí a žien, ako s úsmevom uviedli domáci.

Strely na bránu: 3:14, strely vedľa brány: 1:5, rohy: 3:14

Zostavy:

FK Strečno: Matej Matejčík 23 – Marek Kocian 3 (46. Martin Syrovátka 7), Patrik Beháň 8 (K), Miroslav Tučník 16, Tomáš Trpiš 2 (28. Timotej Čičmanec 14) – Liam May (Anglicko) 4 (69. Róbert Taraba 5), Michal Svrček 12, Marek Kosa 19, Vojtech Oberta 9 – Michal Bielik 13 – Maroš Rolček 15

MFK Dukla: Adam Krejčí 22 – Peter Kolláti 11, Erik Gaško 5, Patrik Prikryl 19 (46. Nikolas Miloš Pollák 20), Lukáš Migaľa 21 – Ľubomír Willwéber 41 (K) (46. Gabriel Snitka 16 (K1)) – Viktor Tóth 4, Gabriel Holub 25 – Martin Hrudkay 6, Jozef Dolný 10, Róbert Polievka 17 (46. Matej Starší 8)

Tréner Stanislav Varga: „ Splnili sme cieľ. Pomohli nám rýchle góly a aj to, že sme mohli prestriedať a nechať oddychovať viacerých hráčov. Videli sme tak aj iných chlapcov, čo hrávajú pomenej, v akcii. Dali sme dosť gólov a aj súper dal gól a potešil peknú divácku kulisu. Dôležité je, že sa nám nik nezranil.“

Manažér Milan Smädo: „Videli sme zaujímavé stretnutie pre domácich futbalistov a najmä divákov v peknom prostredí v Strečne. Výsledok zodpovedá kvalite mužstiev a rozdielu súťaží. Diváci, ako bolo vidieť, boli s predvedenou hrou všetkých aktérov spokojní.“

Fanúšik domácich Viliam Tavač: „Bol to nerovný súboj. Naši hrali asi slabšie ako cez víkend v poslednom kole, ale to sa asi ani nedá porovnávať, keďže dnes mali oveľa silnejšieho súpera. Zdalo sa mi, že sme sa nejako ťažšie zbierali...Fandím vám, pretože mužstvá ako Dukla BB, Tatran Prešov, či Košice, patria do 1. ligy.“

Fanúšik Dukly František Maňák, inak Bratislavčan: „Dnešný zápas ukázal, že 2-ligové mužstvo má predsa len väčšiu kvalitu a skúsenosti ako 5-ligové, aj keď musím uznať, že domáci hrali otvorenú hru, neprikláňali sa k veľkému bráneniu a tak toto stretnutie bolo okolulahodiace pre diváka. Keďže korením futbalu sú góly, ktorých bolo dosť, tak si prišiel na svoje aj náročnejší divák, aj keď domácich výsledok nepotešil ale potlesk po zápase ukázal ocenenie pre domácich hráčov za snahu a bojovnosť.“