• Aktuality
  • Adam Kostúr debutoval v A- tíme MFK Dukla
A tím / Miroslav Čief / 24.06.2020

Adam Kostúr debutoval v A- tíme MFK Dukla

Adam Kostúr debutoval v A- tíme MFK Dukla
V Dukle Banská Bystrica postupne prechádzal všetkými mládežníckymi kategóriami a celým svojim srdcom túžil po jednom veľkom dni – po debute v seniorskom A- tíme. Ten deň, dozaista pamätný pre útočníka Adama Kostúra (18), prišiel uplynulú sobotu, keď v Poprade v 63. min vybehol na ihrisko a začal odhrýzať seniorský futbalový chlebík. Adam, talentovaný hráč, ktorý bol ofenzívnym číslom 1 v dorasteneckom mužstve, sa pre fanúšikov banskobystrického futbalu rozhovoril nielen o svojom debute, ale aj o sezóne našej U19, ktorej sa predčasne skončil ročník kvôli koronavírusu.

Na začiatok nášho rozhovoru sme sa ho opýtali na začiatky s futbalom. „S futbalom som začínal ako 9- ročný v Dukle Banská Bystrica. K futbalu som mal odmalička blízko vďaka môjmu ocovi, ktorý tiež hrával futbal a práve on ma k nemu priviedol. V podstate môj prvý väčší futbalový úspech boli majstrovstvá Slovenska v kategórii U15, kde sme s Duklou skončili tretí. Veľké skúsenosti som nabral na turnajoch, hlavne tých zahraničných, či už v Bulharsku, Nemecku alebo Taliansku,“ rozhovoril sa a pokračoval.


„Prešiel som celou akadémiou v Dukle, veľmi skoro som sa dostal do dorastu. Hral som v ňom najvyššiu dorasteneckú, ale aj druhú ligu, z ktorej sme neskôr postúpili. Mojim snom bolo trénovať, pracovať na sebe a stať sa raz profesionálnym futbalistom. Tento sen má zrejme každé dieťa, ktoré hrá futbal. Ale až časom sa ukáže, kto na to má a kto nie. Mne to zatiaľ vychádza a dúfam, že to bude mať dobrý koniec.“


Adam bol minulé leto pri postupe našej U19 do prvej ligy. V tejto sezóne bol jej útočníkom číslo 1. „Predminulá sezóna sa mi hodnotí dobre, keďže sa nám podarilo postúpiť po dvoch rokoch do najvyššej súťaže. Celú tú sezónu sme boli lepší ako súperi a dominovali sme v každom zápase. Až na pár zaváhaní... Myslím si, že sme našu silu ukázali aj v baráži, aj keď sme možno neboli takí dominantní ako v súťaži, ale dokázali sme to. Aktuálna sezóna v prvej lige bola pre nás veľkou skúškou. Mrzí nás, že sa napokon nedohrala, pretože sme ju chceli dokončiť na ihrisku a vybojovať si na ňom záchranu. Myslím si, že aj keď sa nám výsledkovo nedarilo tak, ako by sme si predstavovali, naša hra sa zlepšovala a každý hráč sa posunul vpred. Môj názor je taký, že by sa nám podarilo zachrániť sa,“ hovoril s presvedčením. Naši dorastenci v nedokončenej sezóne obsadili poslednú 12. priečku s bilanciou 1 výhra, 4 remízy a 15 prehier so skóre 14:45 a 7 bodmi.


Po skončení dorasteneckej misie sa pre neho otvorili nové dvere možností – do seniorskej kabíny. S A- tímom MFK Dukla trénuje už dlhšie. „Určite ma to potešilo, že som takúto šancu dostal a snažím sa jej chytiť. Nebolo to pre mňa úplne neznáme prostredie, keďže som bol na pár tréningoch aj minulé leto. Vedel som tak už čo ma približne čaká a bol som pripravený na rýchlejší a fyzickejší futbal.“


Deň, ktorý si bude konca svojho života pamätať prišiel v sobotu 20. júna 2020. Tréner Stanislav Varga ho poslal do hry prvýkrát za seniorské mužstvo v 63. min v zápase s Popradom. Na ihrisko prišiel za stavu 5:0 namiesto dvojgólového Lukáša Laksíka. „Pred zápasom nám tréneri prízvukovali, aby sme hrali svoj futbal a snažili sa hrať priamočiaro. Myslím si, že chalani nastúpili do zápasu veľmi dobre, vytvárali si šance, dali rýchle góly a kontrolovali priebeh zápasu. Ja som už nastúpil do rozhodnutého zápasu, takže nebol tam až taký tlak a mohol som hrať viac uvoľnene. Aj keď stres tam určite bol, ale po chvíli to opadlo. Hralo sa mi dobre, snažil som sa odvďačiť trénerom za šancu, ktorú som dostal,“ hovoril šťastný mladík.


Nevedno, koľko ďalších príležitostí dostane v aktuálnej sezóne, cíti však spolu mužstvo dôležitosť nastávajúcich zápasov pre Duklu. „Určite každý z nás by chcel postúpiť do Fortuna ligy, aj keď nás čakajú ešte dva ťažké zápasy a až potom je v hre prípadná baráž. Myslím si ale, že naše skúsené mužstvo môže postúpiť a verím, že sa nám to podarí. Ak ešte dostanem šancu v tých zápasoch, odvediem na ihrisku maximum a budem chcieť pomôcť mužstvu k spoločnému cieľu.“


Adam Kostúr má značný potenciál. V dorasteneckom mužstve bol útočníkom číslo 1, v tejto sezóne zaznamenal 3 góly, ten posledný v marci na UT v Podbrezovej proti MŠK Žilina (1:2). Ak bude naďalej na sebe pracovať, môže ešte výraznejšie klopať na kabínu A- mužstva, v lete sa do nej plnohodnotne začleniť. Všetko je na ňom. „Môj sen je živiť sa futbalom a robiť to, čo ma baví. Samozrejme, mojim najbližším cieľom je presadiť sa v mužskom futbale v drese Dukly,“ zakončil náš rozhovor.


Svoj voľný čas väčšinou trávi so svojou priateľkou. Rád športuje, bicykluje, alebo hrá playstation. V jedle nie je prieberčivý, väčšinou zje všetko, jeho obľúbeným hudobným žánrom je rap. Obľubuje nemeckú Borussiu Dortmund a jeho vzorom je odmalička poľský kanonier Robert Lewandowski. My v Dukle veríme, že z Adama sa na naše pomery stane podobný kanonier a urobí fanúšikov MFK Dukla v nejednom zápase šťastnými.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky aktuality
A tím

Na Štiavničkách sme zdolali aj Podbrezovú v derby súboji o čelo 2. ligy

Čítať viac
A tím

Na jar sme stále neprehrali, no chýbajú víťazstvá

Čítať viac
A tím

Dalibor Gonda a Jakub Uhrinčať debutovali v A- mužstve Dukly

Čítať viac
Žiaci

Štrnástka Dukly nás potešila víťazstvom nad Michalovcami

Čítať viac
A tím

Vďaka kúpe permanentky môžete vyhrať vstupenky na EURO

Čítať viac
A tím

Na tlačovej konferencii rezonoval dlhodobý návrat futbalovej Dukly na Štiavničky

Čítať viac