• Aktuality
  • Anton Dragúň: „Juračka mal 18 rokov, keď som ho zabudoval do zostavy Dukly!“
A tím / Jozef Mazár / 13.01.2020

Anton Dragúň: „Juračka mal 18 rokov, keď som ho zabudoval do zostavy Dukly!“

Tak to v sobotu 11. januára toho roku vyzeralo počas modelovaného zápasu dorastencov U19 na umelej tráve futbalového komplexu vo Zvolene. Foto: Roman Reptiš
Dňa 8. januára 2020 začala trénerská dvojica Daniel Valach – Marián Strelec so svojimi zverencami jarnú prípravu na dôležité zápasy v I. dorasteneckej lige U19. Tie začnú 22. februára stretnutiami MFK Dukla – Žilina, Trenčín – Dunajská Streda, Trnava – Ružomberok, Slovan – Podbrezová, Poprad- Nitra a Senica – Michalovce.

Ide o súťaž, v ktorej bojovali na jeseň plece pri pleci vedúca Žilina, druhá Dunajská Streda, tretí Slova a štvrtý Trenčín. V strede sa usadili Ružomberok, Trnava či Nitra a po nich sú s menšími bodovými odstupmi dorastenci Podbrezovej, Popradu a Senice. Dno tabuľky patrí družstvám, ktoré získali najmenej bodov – po šesť – 11. sú Michalovce a posledný 12. je MFK Dukla. Mohlo by sa zdať, že všetko je rozhodnuté. Podaktorí odborníci tvrdia opak: Zďaleka ni je nič rozhodnuté! Až v jari pôjde do tuhého. V každom kolektíve sa pripravujú podľa svojich predstáv.

Na prvom tréningu v MFK Dukla Banská Bystrica sa zišlo na tréningu 17 chlapcov, lebo podaktorí chýbali pre choroby. V sobotu 11. januára však asi 60 prítomných divákov, medzi ktorými nechýbali ani skúsení tréneri z rokov úspešnej armádnej Dukly Banská Bystrica, či zopár licenčných agentov, videlo hrať vo Zvolene modelovaný zápas až 25 adeptov na prvoligový dorastenecký dres MFK Dukla.

Jedným zo sledujúcich odborníkov bol napríklad Anton Dragúň, ktorý trénersky pôsobil v armádnej Dukle v dvoch futbalových sezónach, v ročníkoch 1987/1988 a 1988/1989. Pre futbalový magazín Klub priateľov Dukly okrem iného povedal :
„Obdivujem ľudí, ktorí dnes pracujú vo futbale s mladými či už na postoch trénerských a funkcionárskych. Je dobré, že takých ľudí má aj súčasný MFK Dukla Banská Bystrica. Poznám toto ihrisko s umelou trávou vo Zvolene. Nehodnotím jeho stav, ale nedá mi aby som neprezradil, že za mojich čias v Dukle prišiel traktor a odhrnul atletickú dráhu na šírke 10 – 20 metrov po dĺžke ihriska na Štiavničkách, aby sme mohli medzi vysokými mantinelmi snehu, vôbec trénovať. Dnes chlapcom počasie žičí, osobne sa mi pri pohľade na týchto nádejných futbalistov potvrdilo, že po slovenských ihriskách behá stále dosť talentov. Skúsení funkcionárski matadori v MFK Dukla to iste tiež vedia, preto sa rozhodli dať podaktorým za účasti viacerých trénerov, šancu dostať sa do širšieho kádra U19. Správne uvažujú tí, ktorí tvrdia, že by to mali byť chlapci perspektívny aj pre „A“ mužstvo dospelých.

Za môjho trénerského pôsobenia takto prišiel do Dukly ako 18 ročný brankár Juračka, ktorý to dotiahol až do reprezentácie. Aj dnes sa hrou a herným nasadením ponúkli viacerí súčasným trénerom MFK Dukla. Neviem, ako to vyzeralo pred štartom I. dorasteneckej ligy v jeseni, ale tu som videl chlapcov, ktorí sú pre boje v I. dorasteneckej lige prísľubom. Pravda, ak budú pri dobrom odbornom vedení, čoho je trénerská dvojica Valach - Strelec zárukou, a vlastnom tréningovom nasadení, možno o niekoľko rokov horúcimi adeptami aj na reprezentačný dres. Tak sa mne podarilo vo vtedajšej náročnej federálnej lige okrem už spomenutého Juračku zabudovať do prvoligových zostáv Luhového, Majoroša, Gostiča i ďalších, aby neskôr reprezentovali v seniorskom drese na medzinárodnej scéne svoju vlasť a tým aj klub, svojho trénera.

A ešte jedna poznámka: Ako tréner som sa presvedčil, Banská Bystrica mala a viem, že má aj dnes skvelého a oduševneného diváka, ktorý futbalu rozumie, je kultivovaný a právom si zaslúži vidieť od svojich miláčikov kvalitný futbal v najvyššej súťaži“.

Medzi jednou skupinkou divákov sme zastihli aj známeho banskobystrického trénera Petra Benedika, ktorý mal mládežnícky futbal počas svojho trénerského pôsobenia v malíčku. Keď sme ho oslovili, okrem iného povedal:

„Škoda, že MFK Dukla takto nezačala prípravu s ligovými dorastencami už na jeseň. Chápem, postup - lepšie, návrat dorastencov do I. ligy poznačila eufória, ale jeseň ukázala - jedna lastovička leto nerobí.

Práca s mladým futbalistom je veľmi náročná a vyžaduje celý rad poznatkov, ich uplatňovanie v praxi a hlavne úprimné trénerské futbalové srdce. To dokáže zaviesť poctivo pracujúceho trénera k dobrému poznaniu hráčov i licenčných agentov, ktorí prešli v určitom období aj žiackymi družstvami Dukly s náčrtmi oddanosti logu Dukly. Talenty nesmieme odhadzovať či nevšímať si ich, ale naopak, vyhľadávať konkurenciu aj po slovenskom vidieku. Dnešný modelovaný zápas potvrdzuje taký trend a jeho správnosť. Hralo tu viacero chlapcov, ktorí by mohli byť futbalu v dresoch MFK Dukla prospešní aj v dospelom veku, ba podaktorí jedinci v sebe skrývajú talent a schopnosti, po individuálnom dotváraní, nielen pre „A“ mužstvo MFK Dukla, ale aj pre reprezentáciu. O podobných začiatkoch by mohli veľa hovoriť napríklad bývalí skvelí futbalisti Penksa, Semeník, Bažík. Kocian, Kunzo, a mnohí ďalší, ktorí sa v Dukle narodili do úspešných reprezentačných výberov.

Nech sa dnes nikto nehnevá na otvorenú požiadavku na kvalitnú prácu každého, kto sa rozhodol podieľať na futbalovom dianí v MFK Dukla. Osobne chcem vyzdvihnúť aj víkendovú účasť družstva U13 , kde sa v silnej zahraničnej konkurencii chlapci vedení Vratislavom Greškom prebojovali do štvrťfinále turnaja, na ktorom okrem iných hrali mladí chlapci v dresoch Sparty, Bohemians Praha a ďalších. Ono, nič ani vo futbale sa nenarodí bez futbalovej driny a sústavného zdokonaľovania sa. Trénerské vzdelávanie nevynímajúc!“

Samozrejme, že sme dali slovo aj generálnemu manažérovi MFK Dukla, Milanovi Smädovi:

„ Plnia sa slová, ktoré som počas jesene povedal. Priestor na postoch či už trénerských, alebo hráčskych budú dostávať v MFK Dukla najschopnejší. Tí, ktorí vedia a chcú. Takto by som pohľadom na dnešnú modelovú tréningovú sobotu ligových dorastencov U19 priblížil ďalšie smerovanie v MFK Dukla. Nie slová, ale výsledky budú rozhodujúce. Všetci vieme, že nás čaká veľmi ťažká a náročná jar. Nezaháľame a teší ma, že napríklad aj dnes tu vidím viacerých trénerov z iných vekových kategórií MFK Dukla, ale i funkcionárov, ba aj podaktorých rodičov. V pondelok 13. januára začína s tréningovou prípravou na jarnú odvetu aj „A“ mužstvo. Roboty máme vyše hlavy, lebo majstrovské boje sa neúprosne blížia a až zápasy samotné ukážu, čo sme ako robili dobre a čo zle. Viem, Slovensko má veľa trénerov, poradcov, my sa snažíme dávať priestor tým, ktorí vedia a chcú dať pre MFK Dukla kvalitu. Zo všetkých stránok, ktorú súčasné futbalové dianie potrebuje.“

Jeden z dvojice trénerov, Daniel Valach, v doraste cepovaný najskôr vo Zvolene skúseným futbalovým brankárskym matadorom Bélom Mozolánim, neskôr v I. dorasteneckej lige aj Petrom Benedikom v širšom dialógu o spolupráci pre priaznivcov futbalu povedal:

„ Samozrejme, že futbal by sa mal hrať v prvom rade pre divákov. Urobíme s mojim kolegom Mariánom Strelcom všetko, aby ho naše družstvo v I. dorasteneckej lige hralo kvalitnejší ako na jeseň. Máme sa v čom zlepšovať. Tréningový proces jari sme začali, bude spestrený prípravnými stretnutiami počas každej stredy a každého víkendu s kvalitnými súpermi. Dnes máme z čoho vyberať, verím, že tí najschopnejší pretransformujú svoje úsilie do kolektívneho cieľa MFK Dukla, zachrániť pre klub, mesto a región I. dorasteneckú ligu. Už som naznačil, že pre to urobíme všetko.“

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky aktuality
A tím

Preview: Na Považí s cieľom podať 100% výkon, kto pôjde do bránky?

Čítať viac
A tím

V klube MFK Dukla musíme byť disciplinovaní!

Čítať viac
A tím

V baráži uspeje lepšie pripravený, proti Senici treba využiť šance

Čítať viac
A tím

Príprava: Remízu so Spartakom Trnava zariadil Dalibor Gonda

Čítať viac
A tím

Štyria hráči Dukly končia ´profi´ kariéru

Čítať viac
A tím

V nedeľu v Šamoríne s cieľom opäťovne zasadnúť na čelo tabuľky

Čítať viac
Na správne fungovanie webovej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a v reklamných sieťach na ďalších weboch.
Rozumiem