Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • David Brűnn: Návrat z EURO 2024 s novými skúsenosťami a ambíciami pre MFK Dukla
A tím / MFK Dukla / 10.07.2024

David Brűnn: Návrat z EURO 2024 s novými skúsenosťami a ambíciami pre MFK Dukla

Osobná skúsenosť a nové výzvy pre Duklu: David Brűnn zdieľa svoje poznatky z futbalového šampionátu

Osobná skúsenosť a nové výzvy pre Duklu: David Brűnn zdieľa svoje poznatky z futbalového šampionátu

Kondičný tréner slovenskej futbalovej reprezentácie a zároveň kondičný tréner Dukly, David Brűnn, sa len nedávno vrátil z prestížneho futbalového šampionátu. Priniesol si so sebou nielen množstvo silných dojmov, ale aj cenných skúseností, ktoré plánuje využiť práve v novej sezóne v klube spod Urpína.

David, je to len pár dní, čo si sa vrátil z EURO 2024. Bol tento šampionátom tvojím splneným profesijným snom?

Povedal by som, že o niečom podobnom sa mi ani nesnívalo, takže možno aj niečo viac ako splnený sen. V prvom rade sa domov vraciam so silnými emóciami a možno ešte stále nie úplne spracovanou prehrou s Anglickom. Tréner Francesco Calzona od prvého meetingu nastavoval atmosféru, že ako tím dokážeme dosiahnuť niečo výnimočné a boli sme k tomu naozaj blízko. Každopádne si uvedomujeme, že sme splnili cieľ a zanechali dobrý dojem u fanúšikov a odbornej verejnosti, takže môžeme hovoriť aj o určitej miere spokojnosti.


Bol to rozhodne jeden z najsilnejších momentov aj pre futbalového fanúšika. Čo na teba osobne zanechalo najväčší dojem?

Najväčší dojem na mňa zanechalo to, ako sa naše mužstvo zomklo, bojovalo jeden za druhého a všetky individuality sa podriadili systému, či spomínanej myšlienke trénera. Myslím, že tento aspekt bol evidentný na ihrisku aj mimo neho. Samozrejme mi v pamäti nevymazateľne utkveli pozitívne momenty po výhre nad Belgickom a po postupe zo skupiny. Doprial by som tieto pocity každému, kto pracuje v športe a možno nemá také šťastie ako som mal tentokrát ja.


Hovoríš o mnohých silných stránkach nášho národného mužstva, veru, chýbal len kúsok, aby sme prepisovali históriu…

Áno... Spomínaná tímovosť, ochota podriadiť sa systému a odvaha hrať náš futbal aj s tými najväčšími. Hlavne z dôvodu, že v mužstve máme individuality svetového formátu, ktoré pracovali ako jeden muž.


Ako vyzerali tréningy, regenerácia a príprava chalanov pred náročnými zápasmi? Vyhľadávali ťa samotní hráči, aký bol ich prístup k tebe?

Počas EURA to už bolo menej o kondičnom trénovaní a práve viac o dôležitých minútach strávených na ihrisku pri taktike a samozrejme o zápasoch. Aj napriek tomuto faktu ma myslím hráči vyhľadávali relatívne v značnej miere. Venovali sme sa primárne rozvoju silových schopností v individuálnom režime. Určite v tomto prípade môžem spomenúť Juraja Kucku a Róberta Boženíka, s ktorými som konkrétne pracoval na sile ramena, ktoré si vyžadovalo špeciálnu pozornosť po zranení. Samozrejme chlapcov bolo viac a doplnkový program sme im nastavovali aj na základe zápasového vyťaženia a osobných návykov z klubov. Na kondičnej stránke sme ako tím pracovali skôr ešte v prípravnom kempe v Rakúsku. Tu sme mali priestor doladiť detaily nielen z pohľadu silových, ale aj vytrvalostných schopností, ktoré nám vyplývali zo vstupných testov. Regenerácia bola skôr v rukách fyzioterapeutov, masérov a hráčov individuálne.


Aké boli najväčšie výzvy, ktorým si čelil ako kondičný tréner počas turnaja?

Najväčšou výzvou pre nás (v realizačnom tíme je aj môj taliansky kolega, kondičný tréner Alessandro Bulfoni) bolo zvoliť vhodnú tréningovú dávku. Ak si odmyslíme individuálny rozvoj silových schopností a rôzne kompenzačné cvičenia, tak sa s kolegom spolupodieľame na plánovaní každého tréningu na ihrisku a snažíme sa spolu s trénerským štábom nastaviť správny objem a intenzitu zaťaženia. Počas tréningu sledujeme kľúčové tímové a individuálne metriky ako: celkovú odbehnutú vzdialenosť, počet akcelerácií, decelerácií, odbehnutú vzdialenosť vo vysoko-intenzívnom behu (19,8 km/h-25,2 km/h) či šprinte (25,2 km/h a viac), alebo údaj o mechanickom strese, ktorý bol na hráča vytvorený. Na základe týchto údajov vieme trénerovi počas tréningu povedať, či už presahujeme plánované hodnoty a bolo by možno lepšie tréning skrátiť alebo niečo z neho vynechať. Môžem prezradiť, že na základe sledovania uvedených dát sme do tréningov viackrát zasiahli a tréner tieto fakty rešpektoval.



Pomaly sa už zapájaš aj do letnej prípravy s Duklou. Aké sú tvoje priority pri príprave hráčov MFK Dukla na novú sezónu?

Ešte kým sa bol na šampionáte tak sa môj kolega, kondičný tréner Andrej Caban kompletne postaral o rozbehnutie nadchádzajúcej sezóny. Bez neho by nebolo možné začať na adekvátnej úrovni a preto by som sa mu chcel aj touto cestou poďakovať. Pred prípravou sme si spoločne s Andrejom a hlavným trénerom nastavili kľúčové body a smerovanie prípravy, o čom ma potom Andrej priebežne informoval na diaľku. Našim cieľom je každoročne maximalizovať výkon hráčov a minimalizovať riziko zranení. Kľúčové je, aby mal hlavný tréner hráčov k dispozícii na tréningoch a v zápasoch, a teda sa snažíme optimalizovať každý detail. Je to kráčanie po tenkom ľade a každodenné zvažovanie rizík a benefitov aplikovaného tréningového zaťaženia. Priority máme jasné. Chceme mať zdravých hráčov, ktorí napĺňajú svoj pohybový potenciál.


Vidíš nejaké rozdiely v kondičnej príprave reprezentácie a klubového tímu?

V tomto prípade hovoríme o dvoch rôznych svetoch. V klube máme na rozvoj hráča priestor približne 11 mesiacov a teda môžeme ovplyvňovať ich pohybové schopnosti naozaj systematicky. Na začiatku takmer každého týždňa rozvíjame v klube rýchlostné schopnosti, 1-2 krát za týždeň hráči absolvujú silový tréning a 1-2 krát podnet na rozvoj vytrvalostných schopností. Pred každým tréningom majú hráči priestor pre individuálny rozvoj na základe odporúčaní z predsezónnych testov. Priestoru je teda naozaj veľa a hráčov dokážeme značne pohybovo ovplyvňovať. Na druhej strane pri reprezentácii je to veľa o komunikácii s hráčom a jeho klubovým kondičným trénerom. Vzhľadom na zápasový program, rozsah reprezentačných zrazov a dôležitosť taktických tréningov na ihrisku, zaťaženie tu dávkujeme veľmi opatrne a volíme podnety čo s najnižším rizikom. Každopádne, nakoľko som pri reprezentácii už viac ako rok, s hráčmi mám vytvorené aj vlastné programy, na ktoré si už počas opakujúcich sa zrazov zvykli a máme na čo nadväzovať. Takže už aj na reprezentačnej úrovni môžeme hovoriť o určitej kontinuite.



Aké nové tréningové metódy alebo postupy plánuješ zaviesť v MFK Dukla na základe vašich skúseností z EURO 2024?

EURO 2024 potvrdilo, že na tej najvyššej úrovni potrebujeme byť fyzicky výborne pripravení. Tie najlepšie tímy odbehajú vo vysokých rýchlostiach naozaj enormné vzdialenosti a tí najrýchlejší hráči bežia takmer 36 km/h. Tieto skutočnosti si však uvedomujeme už dlhšie a našich hráčov spolu s kolegom na 'dnešný futbal' pripravujeme. Môžem ale povedať, že aj v Dukle máme hráčov, ktorí po fyzickej stránke spĺňajú reprezentačné kritériá. S kolegom sa pravidelne vzdelávame a inšpirujeme svetovými odborníkmi a našim mentorom Romanom Švantnerom. Nebude to teda možno o nových postupoch, ale skôr o detailoch, ktoré sa snažíme neustále zlepšovať.


Ako hodnotíš kondičnú pripravenosť hráčov MFK Dukla pred začiatkom novej sezóny?

Tak ako každý polrok, na začiatku prípravy testujeme hráčov z pohľadu silových, rýchlostných a vytrvalostných schopností, z čoho následne vychádzame pri nastavovaní zaťaženia prípravného obdobia. S Andrejom konštatujeme, že hráči na dovolenkách plnili nami predpísané programy a do prípravy prišli s adekvátnou úrovňou kondičných schopností pre plynulé zaradenie sa do špecifického futbalového tréningu. Veľmi nás teší práve návrat Gaba Demiána po ťažkom zranení, ktorý sa postupne začleňuje s mužstvom do plného tréningu.