• Dorastenci MFK Dukla vyhrali kvalifikáciu a postúpili do I. ligy
Dorast / MFK Dukla, Jozef Mazár / 23.06.2019

Dorastenci MFK Dukla vyhrali kvalifikáciu a postúpili do I. ligy

Po sobote 22.júni 2019 je futbalová Banská Bystrica opäť po dvoch rokoch prvoligová. Zaslúžili sa o to víťazstvom v rozhodujúcom kvalifikačnom stretnutí FC Petržalka – MFK Dukla Banská Bystrica zverenci trénera Dušana Tótha, ktorí zdolali bratislavského súpera na neutrálnej pôde v Zlatých Moravciach o 2 góly a od jesene budú hrať vo futbalovom ročníku 2019/2020 znova I. dorasteneckú ligu.
Zápas samotný nemal po hernej stránke vysokú úroveň. Chlapcom z Petržalky stačil na postup nerozhodný výsledok, lebo FC Petržalka vo štvrtok 20. júna na futbalovej tráve v Brezne porazila tretieho účastníka baráže, svojich rovesníkov v dresoch Partizána Bardejov 2:0. Zaujímavý bol po tomto súboji názor manažéra MFK Dukla Milana Smäda, ktorý pre internetový magazín sportlandia.sk okrem iného povedal:
„ Petržalka nemá tak kvalitne prepracovaný herný systém ako náš kolektív. Máme istejší brankársky post, zdá sa mi, aj pevnejšiu obranu a neviem prečo, už tentoraz proti Petržalke nebudeme mať výsledkovú smolu. Vyhráme o 2 – 3 góly!“
Bývalý prvoligový futbalista Slávie Praha a armádnej Dukly Banská Bystrica udrel klinec presne po hlavičke. Prvý gól dal Branislav Plško po napol strele – napol centrovanej lopte po chybe brankára Petržalky Petra Sokola z dobrých 20 metrov, keď mu lopta plachtila pomaly krížom cez malé vápno, aby sa nakoniec od ľavej žrde jeho brány zatrepotala za ním v sieti.
Ak by dával Sokol väčší pozor, takú neslanú – nemastnú strelu nemohol v zápase o postup do najvyššej celoslovenskej súťaže staršieho dorastu pustiť. Stalo sa. Už prvá „štandardka“ chlapcov MFK Dukla v 5. minúte našepkávala, že obrana FC Petržalky nebude stáť pevne na svojich nohách, lebo ľahkovážne pustila jemný center vo výške sotva pol metra nad zemou pozdĺž celej brány bez toho, aby loptu zasiahol čo len jeden jej obranca, alebo ju chytil keď prelietala nad zemou päťmetrovým územím už spomenutý brankár Petržalky Peter Sokol.
V 7. minúte kopala Petržalka svoj prvý roh, ale obrana spod Urpína razantne poslala vysokú loptu zo svojej šestnástky preč a o minútu neskôr siahol na loptu, ktorá smerovala na bránu MFK Dukla jej brankár Richard Šága. Po 23. minútach, kedy sa červeno – bieli Duklisti ujali vedenia, začali trochu preberať hernú iniciatívu chlapci z Petržalky, ale keď vyslal na Šágu prvú vážnu strelu v 32. minúte Bruno Čerňanský, brankár Banskej Bystrice istým zákrokom vyslal k súperovi signál, že im pri takej razancii a umiestňovaní lôpt do priestoru jeho brány za svoj chrbát sotva niektorú pustí. Petržalka aj v závere zápasu prejavila snahu hrať viac pred bránou súpera, ale do šestnástky jej hráčov súperi nevpúšťali a čo šlo na Šágu spoza šestnástky ten toto všetko za prvých 45 minút hravo chytil.
Nešlo, totiž, o žiadne super strely. Viac ako hra samotná, pozorného diváka v závere polčasu zaujal ako sa v pomerne komornom futbalovom prostredí pokúša svojimi emóciami vyvolať atmosféru napätia zbytočnými pokrikmi na rozhodcov tréner MFK Dukla Banská Bystrica Dušan Tóth. Mnohí z nich si nevedeli vysvetliť prečo?...
Po polčasovej prestávke začala Petržalka ešte viac pumpovať úsilie do ofenzívy a často vystrkovala rožky ostrostreľbou hlavne zo strednej vzdialenosti. Ak sa im črtala šanca vystreliť loptu z vnútra šestnástky, vždy zasiahli na mokrom trávniku loptu skôr bystrí a umne hrajúci obrancovia MFK Dukla. Vynikali v tomto smere dvaja – Nikolas Miloš Pollák a autor vedúceho gólu Branislav Plško. Čo prešlo na bránu buď brankár Šaga chytil, alebo vyrazil na rohový kop.
Dukla sa do 71. minúty v II. polčase blízko pred brankára Petržalky takmer nedostala aj keď hlavne obranca Martin Giertl sa zopár krát snažil prekvapujúci protiútok nakopnutím dlhej lopty na niektorého spoluhráča rýchly brejkový únik založiť. Nakoniec prišla 71. minúta a ideálnu loptu do behu za chrbát obrany Petržalky dostal Michal Piaček až do šestnástky, obrancov v bielo – čiernom oblečení hravo predbehol a zľava šikovne a pokojne umiestnil polovysokú loptu do opačného dolného rohu Sokolovej brány po druhý raz.
Potom pribudlo nervozity, množili sa šarvátky, pribúdali zbytočné fauly i žlté karty. Z Petržalky ich dostali Bruno Čerňanský, Pablo Valis Polonyi a Samuel Korenačka, z MFK Dukla Michal Piaček a Samuel Straka. Rozhodca Marsal nastavil po odohraní 90 – tej minúty ešte ďalšie 4 minúty, ale už sa dohrávalo v rohu šestnástky Petržalky, odkiaľ sa góly do siete na protiľahlú polovicu ihriska sotva dokážu dávať.
Z pozitívnych stránok okrem spoznania víťaza 'baráže', družstva MFK Dukla Banská Bystrica, ktorá získala celkom 4 body, zaujalo na tribúne slušne, ale živo povzbudzujúce publikum. Po záverečnom hvizde rozhodcu Tomáša Marsala za čiarovej asistencie Petra Kováča a Mateja Zemka prepukla radosť vyše 250 prítomných priaznivcov MFK Dukla, samozrejme, počas úžasnej radosti samotných banskobystrických hráčov a ich realizačného tímu.
Pre štatistikov zostane zapísané konečné poradie v kvalifikácii futbalového ročníka 2018/2019:
1. MFK Dukla Banská Bystrica 4 body, skóre 4:2
2. FC Petržalka 3 body, skóre 2:2
3. Partizán Bardejov 1 bod, skóre 2:4.

Výsledky: MFK Dukla – Bardejov 2:2(1:1), Petržalka – Bardejov 2:0(0:0) a Petržalka – MFK Dukla 0:2(0:1)

FC Petržalka  MFK Dukla Banská Bystrica 0:2 (0:1)
Góly: 23.Plško, 71.Piaček
ŽK: Čerňanský, Korenačka, Polonyi  Piaček, Straka
Rozhodovali: Marsal Kováč, Zemko

Zostava MFK Dukla: Šága Solivajs, Plško, Pollák (80.Gonda), Giertl  Koreň (20.Straka) Môcik (60.Hanes), Bača, Hrudkay, Strapek (65.Piaček)  Kostúr (75.Galko)

Radovan Môcik, hráč MFK Dukla: 'Čo sa týka zápasu vedeli sme že to bude úplne iný súper ako Bardejov keďže sme sa s nimi stretli v zimnej príprave. Vedeli sme, že budú chcieť hrať kombinačný futbal čo nám vyhovuje. Hneď nám bolo jasné o čo hráme v podstate to bol zápas sezóny, ktorý mal rozhodnúť o budúcnosti Dukly. Bol to velmi ťažký zápas v ktorom bolo množstvo súbojov a nikto nechcel urobiť chybu. Zo začiatku zápasu sme boli aktívnejšim tímom z čoho aj pramenil gól Branislava Plška z priameho kopu. Po strelenom góle sme sa trochu stiahli a sústredili viac na defenzívu. S pribúdajúcimi minútami Petržalka stupňovala tlak, otvorila viac hru čo znamenalo viac priestoru na naše brejky. To sa aj potvrdilo, keď Bača našiel kolmicou Piačeka a ten prekonal brankára gólom na 2:0. Nakoniec sme tento zápas zvládli a zaslúžene vyhrali. Celý tim hral zo srdca a bojovali za Duklu. Týmto sa chceme poďakovať trénerom a funkcionárom Dukly ako nás celú sezónu pripravovali.

Filip Galko, hráč MFK Dukla: 'Ja by som chcel poďakovať celému vedeniu, trénerom, manažérom, že nás dostali tam, kde sme teraz. Je to neopísateľný pocit, že sme postúpili a obrovská vďaka patrí všetkým spoluhráčom. Vytvorila sa tu skvelá partia a všetci od vedenia až po hráčov fungujeme ako jedna veľká rodina.'

Adrián Strapek, hráč MFK Dukla: 'Bol to náročný zápas, ktorý sme zvládli a dostali sme sa do 1.ligy. Hrali sme tak ako to od nás tréner chcel, hrali sme svoju hru a dotiahli sme to do víťazného konca.'

Michal Piaček, autor gólu na 2:0: 'Som veľmi rád, že sme to dokázali. Postupom do 1.ligy sa mi splnil môj veľký sen. Dať v takomto stretnutí gól na 2:0 je pre mňa neopísateľný pocit a neazbudnuteľná spomienka.'

Nikolas Miloš Pollák, hráč MFK Dukla, stretnutie nedohral pre zranenie ramena: 'Veľká vďaka všetkým spoluhráčom, ktorí tento zápas odmakali na 110%. Čaká nás 1.liga a v nej chceme samozrejme tiež vyhrávať, aj keď to bude náročné.'

Richard Šága, brankár MFK Dukla: 'Petržalka bola silný súper ale vyhrali sme vďaka skvelému spoločnému výkonu. Hrali sme dobre, zomkli sme sa spolu na ceste za spoločným cieľom a teda postúpiť do 1.ligy výhrou nad Petržalkou.'

Ivan Šimko, člen vedenia MFK Dukla: 'Hráči potvrdili skvelú formu, taktickú vyspelosť a spolu dosiahli to, čo si stanovili. Minulý rok to v Ružomberku nevyšlo, keď nás od postupu delilo možno kúsok šťastia. Tento rok nám už niektorí ľudia až tak neverili, no tréner Dušan Tóth presne vedel ako má ku komu pristupovať aby z hráčov dostal maximum. V tomto zápase roka ako aj v celej sezóne sa to darilo a každý jeden hráč, či odohral 2 000 minút alebo iba pár desiatok je súčasťou tohto úspechu. Nechcem porovnávať minuloročný postup A-tímu do druhej ligy s tým, čo teraz dosiahli naši dorastenci, no ja osobne toto považujem za najväčší úspech klubu, od kedy v ňom pôsobím.'