• Duklička doma znovu bodovala naplno, domov poslala trnavský Spartak s dvojgólovou prehrou
A tím / MFK Dukla / 08.04.2023

O víťazstve domácich rozhodli v druhom polčase Andrija Balić a David Depetris.

Atraktívny súboj prilákal na tribúny viac ako trojtisícovú návštevu a tí určtite nebanovali, lebo videli dobrý ligový futbal. V 5. minúte natiahol gólmana domácich Matúša Hrušku strelou spoza šestnástky Milan Ristovski. Dukla pohrozila v 10. minúte, keď Marián Pišoja dostal od Róberta Polievku loptu na pravé krídlo, ale ľavačkou  trafil len do náruče brankára Trnavy Martina Vantrubu. V 14. minúte musel Hruška opäť zasahovať, keď sa pred pokutovým územím dostal k lopte Bukata, ktorý prudko vystrelil. O približne 10 minút neskôr si po štandardke hostí vylepšil pozíciu v šestnástke Kyriakos Savvidis, ktorého pokus zblokoval na roh Ľubomír Willwéber.

Bystričania takmer išli do vedenia v 28. minúte, keď Andrija Balić prihral na pravé krídlo Pišojovi, ktorý odcentroval pred bránu a pri odkope na rohový kop si Kristián Koštrna skoro dal vlastný gól. Ďalšiu nádejnú príležitosť mala Dukla po polhodine hry, ale Polievka z priameho kopu približne z 20-tich metrov trafil len jednu z hláv v trnavskom múre. Zverenci trénera Michala Ščasného, ktorý sa po dvojzápasovom treste vrátil na lavičku Dukly, boli v prvom polčase azda najbližšie ku gólu v 39. minúte. Balić našiel fantastickým centrom v šestnástke Mateja Franka, s ktorého hlavičkou si ale Vantruba poradil. Ešte pred prestávkou musel striedať zranený ľavý krajný hráč domácich Adrián Slávik.

Prvá vážnejšia šanca druhého polčasu patrila Dukle. V 54. minúte Polievka nasadil na pravej strane šestnástky jasle Romanovi Procházkovi, uvoľnil sa a z úrovne bránkovej čiary prihral pred bránu, ale výborne hrajúci Franko na bližšej tyči trafil obrancu Trnavy. Krátko na to sa na hrote útoku ocitol s loptou striedajúci Timotej Záhumenský, ale z hranice pokutového územia prestrelil bránu. Po hodine Polievka  trafil len bočnú sieť pri bližšej tyči.

Spartak sa v druhom polčase nedostával do koncovky tak často ako v prvom. V 67. minúte sa aj ocitol v dobrej pozícii na ľavej strane šestnástky Dukly Samuel Štefánik, ale strela mu vôbec nesadla a minul bránu. Krátko na to zas poslal loptu vedľa brány domácich akrobatickým zakončením Ristovski. Ostatné akcie Trnavy zastavovala s prehľadom dobre pracujúca defenzíva banskobystrického tímu. V 71. minúte mohol prelomiť bezgólový stav Balić, ktorý si v pokutovom území našiel odrazenú loptu a vypálil prudko aj presne, ale Vantruba podržal Spartak.

V 73. minúte sa už vyše tritisíc prítomných divákov dočkalo. Hráči Dukly dostali loptu do pokutového územia, kde dobre zapracoval Pišoja a k lopte sa dostal Balić, ktorý si skvele vylepšil palebnú pozíciu a prízemnou strelou prekonal Vantrubu – 1:0. Netrvalo dlho a Trnava mala k dispozícii penaltu, keď sa previnil, inak dobre hrajúci, Jakub Uhrinčať. Koštrna sa ale pri pokutovom kope pošmykol a poslal loptu mimo Hruškovej svätyne. V 85. minúte mohol vyrovnať Bukata, ktorý ale vo vnútri šestnástky v páde vystrelil len tesne vedľa pravej tyče brány domácich.

Štiavničky sa napokon radovali z gólu aj po druhýkrát. Michal Faško v 89. minúte výborne vysunul na pravú stranu šestnástky Polievku, ktorý sa preštrikoval až pred bránu. Lopta sa následne odrazila k Davidovi Depetrisovi, ktorý po pár minútach na ihrisku zvýšil na 2:0, keď v páde pretlačil loptu za bránkovú čiaru. V nadstavenom čase odohral svoje prvé minúty v najvyššej súťaží 18-ročný odchovanec našej Dukly, Samuel Svetlík.

David Depetris, strelec druhého gólu Dukly: „V prvom rade som rád za víťazstvo, ale budem úprimný, som rád aj za seba. Štyri mesiace som aj trpel, nemal som dobré obdobie, bol som zranený, neabsolvoval som prípravu a sledoval som chalanov, ako makajú na tréningoch. Nie je ľahké, iba sa na to pozerať. Vďaka rodine, fyzioterapeutovi a sebe, že som makal, som veril, že sa dám dokopy a pomôžem mužstvu. Dnes som dostal tri minúty a… Boh vie a vidí všetko, takže mu ďakujem. Stále počúvam, aké dávam góly, ale aj také sa počítajú. Sedemnásť rokov hrám futbal a sedemnásť rokov dávam takéto góly, takže niečo musím mať v sebe. Zápas bol dobrý, obe mužstvá mali situácie. My sme to mohli rozhodnúť skôr. Oni mali šancu z penalty, ale nejakú inú si nepamätám. Myslím si, že sme vyhrali zaslúžene.“

Andrija Balić, strelec prvého gólu Dukly: „Bol to veľmi náročný zápas. Nič iné sme ale ani nečakali. Sme šťastní, vyhrali sme, a to je najdôležitejšie. Mal som niekoľko striel, prvé dve-tri neboli úplne ideálne, ale napokon sa mi jedna podarila. Ako som už povedal veľakrát, nie je dôležité kto dá gól. Dôležité sú tri body vo vrecku, takže sme šťastní.“

Samuel Svetlík, premiéra v najvyššej ligovej súťaži: „ V prvom rade som rád, že som dostal dôveru od trénerov, čo si veľmi vážim. Boli to len prvé minúty v najvyššej súťaži, ale určite si ich budem pamätať a verím, že keď dostanem opäť šancu, ukážem viac zo svojho futbalového umenia.

Michal Ščasný, tréner Banskej Bystrice: 'Som spokojný a rád za chalanov, je to ich víťazstvo. Vedeli sme, že to nebude pre Trnavu ľahký zápas po tom nabitom programe a pohárovom stretnutí s Trenčínom. Chceli sme v prvom polčase vystupovať, čo sa aj darilo. Nebudem komentovať veci, ktoré sa udiali na strane súpera pred zápasom, avšak zaslúžene sme vyhrali. Mali sme viac gólových príležitostí v druhom polčase. Je to veľmi pozitívne pre nás, radosť robiť s touto šatňou po ľudskej stránke i na ihrisku. Chalani sa od leta veľmi posunuli nahor. Ak porovnám prvý zápas v Trnave, kde sme nezaslúžene vyhrali a tento, tak je to veľký rozdiel.'

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Spartak Trnava 2:0 (0:0)

Góly: 73. Balić, 90. Depetris. ŽK: 63. Gorosito, 75. Uhrinčať48. Oseni. Rozhodovali: Očenáš – Košecký, Kmec. Diváci: 3218.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Uhrinčať, Gorosito, Willwéber – Pišoja (87. Migaľa), Faško (90.+ Svetlík), Ľupták, Balić, Slávik (45.+ Záhumenský) – Franko (87. Depetris), Polievka (C) (90.+ Káčerík). Tréner: M. Ščasný.

Zostava FC Spartak Trnava: Vantruba – Koštrna, Ujlaky, Kóša, Procházka (C) (78. Iván) – Bukata, Savvidis – Daniel, Oseni (56. Štefánik), De Azevedo – Ristovski. Tréner: M. Gašparík.

Michal Faško: "Ďakujem za pomoc a podporu, ktorú mi dávate"