• Z Trenčína berieme všetky body a hotujeme sa na Slovan
A tím / MFK Dukla (PR) / 31.08.2022

Z Trenčína berieme všetky body a hotujeme sa na Slovan

radosť po našom druhom góle

Naši futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica zvíťazili v 8. kole Fortuna ligy na ihrisku AS Trenčín 2:0. Súpera sme ubehali, hrali poctivo, zodpovedne a odmenou nám bolo nielen čisté konto Hrušku, ale aj dva pekné góly v podaní Polievku a Rymarenka. V sobotu privítame doma majstrovský Slovan Bratislava.

V úvode boli naši futbalisti o niečo aktívnejší, mali niekoľko náznakov šancí a napokon v dvanástej minúte dokázali skórovať. Po centri Záhumenského sa brankár AS Kukučka zrazil so svojim spoluhráčom, čo využil v šestnástke voľný Hanes. Strieľal dobre medzi žrde, gólman Trenčína sa natiahol, ale nezabránil gólu. Ten však nebol uznaný, pretože Richtárech bol za Kukučkom, pri jeho zákroku nadskočil, aby mu nezavadzal, no i napriek tomu rozhodcovia gól neuznali. Nepáčilo sa to ani odborníkovi v TV Nova Sport, keďže náš hráč bol až za Kukučkom a neznemožnil mu nijakým spôsobom zákrok. Následne išli do príležitostí domáci futbalisti. Po dobrej práci Soaresa a prihrávke Demitru z pravej strany zakončoval Kupusovič z päťky, no Hrušku nepokoril. V osemnástej minúte mali Trenčania najväčšiu šancu. Soares z ľavej strany vyslal dobrý center do stredu pokutového územia, kam si nabehol Bainovič a úplne voľný trestuhodne hlavičkoval nad brvno. My sme mohli trestať už v dvadsiatej minúte, po prihrávke Slávika strieľal vo veľkom vápne Polievka do vinkľa, Kukučka dobre zasiahol, následne strela Záhumenského bola zblokovaná a ďalekonosný pokus Willwébera putoval nad brvno. Z gólu sme sa napokon tešili v 23. minúte. Slávik vyslal z pravej strany parádny center do šestnástky, na loptu nedočiahol Ďuriška a za ním parádne hlavičkoval presne k žrdi Róbert Polievka0:1. Pred polhodinou mal náš kapitán aj druhú možnosť na skórovanie po chybe domáceho Lavrinčíka. Postupoval stredom dopredu, aj zakončil, ale loptu zblokoval Pires na roh, išlo o gólom zaváňajúcu situáciu. V 33. minúte sa o slovo prihlásili futbalisti spod hradu Matúša Čáka, predviedli rýchlu brejkovú situáciu, Kupusovič z ľavej strany centroval pred bránku, kde zakončoval v akrobatickej pozícii Demitra a mieril nad brvno. Potom sa po centri prezentoval hlavičkou pre zmenu Kupusovič, ale i on poslal loptu nad brvno. Pred prestávkou vyslal z asi dvadsiatich metrov prudký pokus Bainovič a keďže lopta pred Hruškom príliš zaplachtila, náš brankár sa poriadne zapotil pri jej vyrazení. Prvé dejstvo sme vyhrali na rohy 4:0 a na strely na bránku 3:2, hoci držanie lopty bolo na našej strane iba 33 percentné.

Na začiatku druhého dejstva hrozil najmä striedajúci domáci hráč Gajdoš. Najprv nebezpečne strieľal spoza 16-ky tesne vedľa žrde. Potom sme mohli my skórovať po veľkej chybe v defenzíve AS. Do úniku sa dostal Faško, prešiel pomedzi dvoch hráčov súpera, ale spomalil a už ho dobiehal Pires, keď slabo zakončoval, Kukučka mohol tak predviesť spoľahlivý zákrok. Následne prišla druhá možnosť Gajdoša po centri Demitru, ale aj tentoraz mieril vedľa žrde po hlavičke ´koníkom´. V 57. minúte po šikovnej prihrávke Faško sa dostal do veľmi dobrého zakončenia v polobrejkovej situácii Rymarenko z vrchu šestnástky, vyskúšal to obaľovačkou a iba tesne minul vzdialenejšiu žrď. Potom sa dostal za obranu súpera Hanes a triaslo sa brvno, avšak z ofsajdovej situácie. Po hodine hry dobre čítal hru Faško, z polovice ihriska preloboval Kukučku, no lopta si nenašla smer medzi žrde, ale vedľa jednej z nich. Domáci sa prezentovali v 72. minúte strelou Bainoviča z dvadsiatich metrov, bol voľný, no mieril do stredu bránky, kde bol Hruška. O malú chvíľu ho napodobnil takmer navlas striedajúci Kmeť. My sme mali brejkovú situáciu, ktorú mohol dotiahnuť do zdarného konca Záhumenský, jeho finálnu prihrávku tečoval domáci Pires do bočnej siete Kukučkovej svätyne. Trenčiansky gólman napokon kapituloval v 81. minúte. Slávik lobom poslal loptu na Martina Rymarenka, ten sa na pravom kraji šestnástky pekne uvoľnil a vyslal exkluzívnu strelu pod brvno – 0:2. Domáci už museli hrať v závere vabank. Hruška bol ošetrovaný po súboji s Witanom, ktorý dostal loptu za našu obranu, ale neskóroval v sklze. Nám nevyšiel brejk troch na dvoch. V nadstavenom čase ešte Kmeť pálil v šestnástke, ´zlízol´ si to obetavý Záhumenský a Hruška tak mohol zaknihovať čisté konto.

Fakty o zápase:

AS Trenčín - MFK Dukla Banská Bystrica 0:2 (0:1)

Góly: 23. Polievka, 81. Rymarenko, Rozhodovali: Ruc – Pozor, Štrbo, ŽK: Lavrinčík – Záhumenský

Zostavy a striedania:

AS: Kukučka – Mičuda (85. Ramirez), Pires, Ďuriška, Madu – Lavrinčík – Demitra (60. Witan), Ibrahim (46. Gajdoš), Bainovič, Soares (46. Kmeť) – Kupusovič (60. Letenay)

Dukla: Hruška – Slávik, Uhrinčať, Willwéber, Záhumenský – B. Ľupták, Richtárech – Hanes (69. Kupčík), Faško, Rymarenko (90+3. Gašparovič)  – Polievka (89. Franko)

Hlasy po zápase:

Michal Ščasný, tréner Banskej Bystrice: „Som šťastný, že chalani splnili to, čo sme si povedali pred zápasom. A musím dať dole klobúk pred nimi, lebo zvládli silného súpera s veľkou ofenzívnou silou v ťažkom zápase. Získali sme tri dôležité body z vonku, takže fantázia. Sústredili sme sa na dobre organizovanú defenzívu, chceli sme vypĺňať priestory na kraji, kde majú Trenčania ohromnú silu. Pokryli sme aj šestnástku, i keď v prvom polčase sme mali aj šťastie, boli tam príležitosti súpera, nepremenil jednu tutovku. Tých šancí sme však aj my mali veľa. Nám po psychickej stránke pomohol strelený gól, mali sme však ešte predtým a aj po tom góle ďalšie možnosti, ktoré sme nevyužili. Stále máme pokoru, hoc berieme tri body, teší nás i nula vzadu. Domáci boli v laufe, vyhrali tri ligové zápasy, jeden remizovali, mali veľkú silu, o to viac ma teší táto výhra. Nechcem vyzdvihovať jedného hráča, ale celé mužstvo, všetci poctivo odmakali zápas. Ak sa pýtate na Slávika, tak od začiatku sezóny je dôležitý hráč, rýchlostný, robí to, čo od neho chceme a ide obrovskými krokmi hore. Odpoviem vám aj na otázku k Polievkovi, pýtal som sa ho, ako sa cíti, chcel odohrať druhý polčas. Je to geniálny hráč, nadštandardný na ligové pomery, hoc ozaj nechcem vyzdvihovať individuality, ale je to v ofenzíve platný náš hráč, veľa situácií mu vedia pripraviť spoluhráči, no dokáže si ich pripraviť aj on sám.“

Róbert Polievka, kapitán Banskej Bystrice, strelec prvého nášho gólu: „Základ víťazstva bol v tom, že sme udržali nulu vzadu. Povedali sme si, že nemôžeme dostávať toľko gólov a vpredu máme kvalitu, aby sme ich dávali a vyhrávali zápasy aj štýlom na nulu. Dnes sa nám to podarilo. Bol to základný cieľ zápasu neinkasovať. To, že sme dali dva góly, tak nám to futbal vrátil, že sme makali a išli všetci za jedným cieľom. Presadili sme sa ako tím. Tvoríme skvelú partiu, je v nej neskutočná sila. Keď jeden hráč vypadne, ďalší dvaja sú ochotní za neho zodrať trenky. To sa dnes ukázalo. Vypadli nám cez týždeň ďalší dôležití hráči, dostali šancu druhí a zastali si to miesto, aj keď sú mladší o sedem – osem rokov. Ak dokážeme drieť, tak potrápime aj silných súperov ako je Trenčín. Ten určite pôjde ešte vysoko v tabuľke, má kvalitu. Som rád, že sme ich práve my pribrzdili, získali tri body, lebo nás čaká najbližšie ešte ťažší zápas. Bol som v tomto stretnutí zranený, mám to tam natečené, ale v tom adrenalíne som nechcel chlapcov opustiť. Nedalo mi to, aby som sa po hodine hry z ihriska pobral len preto, že ma bolí členok. Vydal som zo seba maximum. Máme dva dni, aby sme sa dali dohromady. Čaká nás Slovan, uvedomujeme si ich silu, je to majster, najlepšie mužstvo na Slovensku, ale jednoducho prečo sa neukázať aj pred nimi. Nepreceňujeme dve výhry po sebe. Ideme sa biť ďalej a s pokorou ideme do ďalších zápasov. “

Adrián Slávik, prihral na oba naše góly, prišiel do Dukly práve z Trenčína: „Tie moje gólové centre sú iba taký bonus. Tešil som sa na tento zápas odkedy som do Banskej Bystrice prišiel. Som rád, že to takto dopadlo. Dali sme do toho srdce, každý bojoval, nevypustil súboj, to bolo dôležité. Udržali sme vzadu nulu a vpredu máme kvalitu na to, aby sme strelili nejaké góly, čo sa aj podarilo. Čo sa týka prvého gólu, dobre som si prebral loptu, pozrel som sa do šestnástky, videl som tam Roba medzi stopérmi a trafil som to lepšie ako som čakal. Pri druhom góle tam vystúpili hráči Trenčína, nechali tam Martina voľného a som to iba prehodil a hlavne Martin to vyriešil výborne, pekne si zasekol hráča. Bol to hlavne jeho gól. Ja som bol predtým v Trenčíne dlho zranený, nevyhovovala mi umelá tráva, vždy prišlo po uzdravení ďalšie zranenie. Teraz som hlavne rád, že som sa v Banskej Bystrici chytil a vyhrali sme tu. Musím poďakovať trénerovi, že mi dôveruje a snaží sa využiť moje silné stránky, preto sa aj mne darí.“

Matúš Hruška, brankár Dukly s čistým kontom: „O mojom čistom konte rozhodlo to, že celé mužstvo hralo kompaktne. To, čo sme si povedali v kabíne, sme dodržiavali do poslednej chvíle. Chlapci výborne odskákali centre, veľa striel zblokovali, takže bola to tímová robota. Je to dobrá pozvánka na Slovan. Veríme, že príde čo najviac ľudí a odovzdáme na ihrisku zo seba všetko tak, ako tomu bolo proti Trenčínu.“

Marián Zimen, tréner Trenčína: „Nemôžem mojim zverencom uprieť snahu, túžbu hrať a držať sa plánu. Zápas nám ukázal realitu, ešte nie sme taký dobrý tím, aby sme dokázali potvrdzovať dobré výkony a víťazstvá. Práve tento neúspešný výsledok nás možno správne nakopne a budeme lepšie pracovať. Mali sme až prílišnú snahu, zodpovednosť, čo nám zobralo ľahkosť. Strácali sme jednoduché lopty a neriešili sme dobre situácie v ofenzíve a ani v defenzíve.“

Adrián Slávik na fotografii

PROGRAM:

Najbližší zápas odohráme doma na Štiavničkách  v sobotu 3. septembra18.00 hodine, keď privítame majstrovský Slovan Bratislava. Vstupenky na tento duel si môžete zakúpiť – TU!

Poradie:

1. Slovan 18b*, 2. Podbrezová 14b 3. Trnava 12b*, 4. Žilina 12b, 5. D. Streda 11b*, 6. Trenčín 11b, 7. Ružomberok 10b*, 8. Skalica 9b, 9. DUKLA 9b, 10. Michalovce 7b, 11. Z. Moravce 4b, 12. L. Mikuláš 3b.

* - mužstvo má jeden neodohraný zápas k dobru

Ostatné výsledky:

Podbrezová – Z. Moravce 0:0, Skalica – Žilina 1:0,ďalšie sa hrajú v stredu.

Róbert Polievka v nominácii reprezentácie SR na kvalifikačné duely ME s Bosnou a Hercegovinou a Luxemburskom.

Rymarenko pred Michalovcami: Čaká náš ťažký zápas, chceme a potrebujeme ho zvládnuť

Dorast

Starší dorast remizoval s Ružomberkom, poskočil o priečku vyššie

Na Liptove sme nepremenili šance, vyhral šťastnejší domáci tím

V prvom prípravnom zápase vysoké víťazstvo Dukly nad druholigistom z P. Bystrice