• Aktuality
  • Duklistky na majstra nevyzreli, dorastenky si poradili s Prievidzou
Ženy / MFK Dukla (PR) / 18.10.2022

Duklistky na majstra nevyzreli, dorastenky si poradili s Prievidzou

Zo zápasu našich žien v Myjave

Zo zápasu našich žien v Myjave

Ženy MFK Dukla Banská Bystrica v 9. kole najvyššej súťaže na Slovensku narazili na úradujúceho majstra z Myjavy. Na jeho pôde strelili dva góly, avšak tie na výhru nestačili. Dorastenky si v siedmom kole poradili doma s Prievidzou po výsledku 4:1.

ŽENY:

Naše futbalistky vycestovali na zápas 9. kola k úradujúcemu majstrovi do Myjavy, ktorý im minulú sezónu uštedril dve najvyššie prehry a to 1:6 a 0:9. Podľa tohtosezónnych výsledkov Duklistiek to mohol byť vyrovnanejší zápas a zaujímavá zápletka sa dala očakávať aj od súboja troch najlepších kanonierok ligy Myjavskej Bogorovej, ktorá pred týmto zápasom bola na čele s 11-timi gólmi a Bystrickej Briššovej a Mazuchovej s 9-timi resp. 10-timi gólmi. 

Myjava sa od začiatku zápasu snažila získať na ihrisku prevahu a diktovať tempo, svojou kombinačnou hrou sa jej však v úvodných minútach zápasu nedarilo prekonať defenzívny blok Duklistiek. Naopak krídelníčke Lenke Mazuchovej sa viackrát podarilo vystihnúť rozohrávku Myjavy ešte na polovici súpera a dostať sa do šancí. V 8. minúte po takto získanej lopte zakončením prelobovala brankárku Čermákovú, ale zároveň aj bránku. Následne zas mierila prízemnou strelou vedľa ľavej žrdi. Úvodný gól vsietili Myjavčanky, keď v 21. minúte po centri z rohového kopu hlavičkou zakončovala nikým neatakovaná Bogorová1:0. V 29. minúte Dukla kopala priamy kop na polovici ihriska, ktorý hlavičkou predĺžila do 16ky súpera Veselová, Mazuchovej sa však ani na dvakrát nepodarilo loptu odcentrovať do vápna a tak Dukla z tejto situácie vyťažila iba rohový kop, ktorý nezužitkovala. Následne do brejku išla po aute Myjava, na konci tejto akcie bol center z ľavej strany, ktorý sa dostal až k Bogorovej, ktorá v 5-ke zakončovala v páde a Kopernickú neprekonala. O ďalšie dve minúty mala ďalšiu príležitosť, keď center odhlavičkovala len nad brvno. Po strele Slukovej spoza 16-ky zas musela pekný zákrok vytiahnuť Kopernická. Domáce svoj súvislejší tlak z posledných minút ďalej stupňovali, čoho výsledkom boli aj štandardné situácie. Po dvoch myjavských rohových kopoch a faule Veselovej si na roh 16-ky mohla postaviť loptu Matušicová, svojou nepresvedčivou strelou z dobrej pozície Kopernickú nevystrašila. V 39. minúte pálila z otočky Bogorová k žrdi, Kopernická strelu pekne vytlačila na roh. Duklistky potom neskoro zareagovali na rýchlu rozohrávku súperiek na krátko a center na zadnú žrď našiel Matušicovú, ktorá na druhýkrát Kopernickú prekonala – 2:0. Naše futbalistky ešte pred polčasovým hvizdom mohli odpovedať na inkasovaný gól. Po tom ako Mazuchová vyzvŕtala domácu obranu sa jej centrovaná lopta odrazila k Morovjanovej, tá však z vyloženej pozície prestrelila bránku. 

Druhý polčas začal hneď z ostra. Peknú akciu predviedla Myjava, keď z autového vhadzovania pätičkou predĺžila loptu Boorová na Bogorovú, ktorá šikovne dostala loptu pomedzi nohy Jančíkovej a následne centrovala do 16-ky Kucharčíkovej, ktorá zlým prebratím zmarila gólovú príležitosť. Na opačnej strane po pressingu Dukly domáca brankárka odkopla loptu len na hruď Mazuchovej, ktorá neotáľala a hneď strieľala, avšak iba ponad bránku. V 49. minúte na vlastnej polovici Briššová šikovne obrala Bogorovú o loptu, posunula ju Mazuchovej do čiary, ktorá ju následne vyslala do útoku a Briššová cez dve obrankyne strelou pod brvnu prekonala Čermákovú – 2:1. Šancu vyrovnať mala opäť Briššová, keď už tradične po peknej prihrávke od Mazuchovej sa dostala do dobrej pozície, no loptu usmernila len nad brvno. V 59. minúte faulovaná Mazuchová kopala priamy kop, trafila do brvna a lopta sa odrazila k Briššovej, ktorá druhým gólom vyrovnala stav zápasu na 2:2. Jeden zo svojich nepekných futbalových momentov predviedla v 58. minúte domáca kanonierka Bogorová, keď v prerušenej hre poslala úderom lakťom do hlavy na zem Jančíkovú, za čo si vyslúžila kartový trest a stopérka Dukly musela byť ošetrovaná. Duklistky mohli ísť aj do vedenia. Vysokým napádaním urobili tlak súpera až v jeho pokutovom území a Čermáková prudko napálila loptu do Briššovej, lopta však skončila nad brvnom. Následne však po rýchlej rozohrávke Myjavčaniek sa k lopte dostala na opačnej strane Bogorová, ktorá peknou prihrávkou vyslala do nájazdu Matušicovú, tej nestačila Čierniková a s prehľadom tak domáca hráčka prekonala Kopernickú – 3:2. V 73. minúte dostala prihrávku Matušicová, ktorá si pred krajom 16-ky loptu sklepla, pomýlila Čiernikovú a zavesila peknou strelou pod Kopernickej brvno – 4:2. O tri minúty svoj druhý gól zaznamenala aj Bogorová, keď Duklistky znova neskoro zaregistrovali rozohrávaný kop nakrátko a spomínana strelkyňa hlavičkou mierila presne k ľavej žrdi – 5:2. Bystričanky tak už nemohli pomýšľať na bodový zisk. Na konečných 6:2 uzatvorila v samotnom závere Bóorová, keď sa po priamom kope dostala k lopte a prelobovala Kopernickú.

Duklistky majú za sebou polovicu základnej časti, po 9-tich zápasoch  s piatimi výhrami a štyrmi prehrami sú na piatej priečke s mankom troch bodov na MFK Ružomberok a s náskokom piatich bodov na AS Trenčín. Najbližšie budú cestovať do Bratislavy, kde ich na Pasienkoch privíta líder ligy ŠK Slovan Bratislava.

Fakty o zápase:

Spartak Myjava – MFK Dukla Banská Bystrica 6:2 (2:0)

Góly: 21. a 76. Bogorová, 41. Kucharčíková, 62. a 73. Matušicová, 90. Bóorová – 49. a 59. Briššová. Rozhodoval: Revay. ŽK: Bogorová. Diváci: 50.

Zostavy + striedania MFK Dukla: Kopernická – Mileiová, Herbríková, Jančíková, Šimová – Veselová, Morovjanová – Mazuchová, Briššová, Čierniková (80. Brandysová) – Lukach (80. Vojteková)

Hlasy po zápase:

Tréner MFK Dukla Banská Bystrica Jaroslav Borovjak: „Bolo zrejmé, že Myjava sa od začiatku zápasu bude snažiť diktovať tempo hry, dezorganizovať náš stred pola a takpovediac nasťahovať sa na našu polku, tak ako to bolo v minulosezónnych zápasoch. Vedeli sme, že na to, aby sme takémuto očakávanému vývoju zápasu zabránili je potrebné, aby sme dokázali byť nebezpeční aj smerom dopredu, čo sa nám v niektorých momentoch hry aj podarilo zásluhou vysokého napádania a predovšetkým aktivitou Adi Briššovej. Som rád, že dievčatá nedali ani po dvoch inkasovaných góloch hlavy dole a v úvode druhého polčasu sa dokázali vrátiť do zápasu. Myslím, že náš tímový výkon nebol zlý, no v konečnom dôsledku sme súperovi podľahli vysokým rozdielom a to predovšetkým v dôsledku nedôrazného bránenia štandardných situácii, z ktorých sme inkasovali až 4 góly. Je teda nevyhnutné, aby sme pre úspech v najbližších zápasoch na tomto popracovali.“

Stopérka Dukly Alex Jančíková: „K majstrovi sme síce cestovali po dvojtýždňovej reprezentačnej prestávke, ale náš cieľ bol jednoznačný, a to nadviazať na výkony z posledných troch víťazných zápasov a pokúsiť sa bodovať. Myjava mala hernú prevahu, ale napriek tomu sme smerom dopredu dokázali byť nebezpečné aj my a vypracovali si viacero šancí. Dva inkasované góly z prvého polčasu boli dôsledkom nášho nedôrazu pri rohových kopoch. Do druhého polčasu sme však nešli s porazeneckou náladou a začali sme aktívne, dokonca sa nám podarilo vyrovnať a to nielen výsledkovo, ale aj herne. Mrzí nás, že sme zápas nedokázali obrátiť v náš prospech a konečný výsledok nie je pre nás lichotivý, ale napriek tomu vieme, že môžeme byť nebezpečné pre každý tím v lige, vrátane majstra.“

Ostatné výsledky 9. kola:

Žilina – Petržalka 1:0, Slovan – Trenčín 4:1, Topoľčany – Ružomberok 0:1, N. Zámky – Trnava 0:6.

PROGRAM:

V 10. kole sa predstavia futbalistky MFK Dukla Banská Bystrica na ihrisku súpera. A to už v sobotu 22. októbra o 11.00 hodine, keď nastúpia na duel v Bratislave na Pasienkoch proti tamojšiemu a vedúcemu Slovanu

Poradie:

1. Slovan 25b, 2. Myjava 24b, 3. Trnava 21b, 4. Ružomberok 18b, 5. B. BYSTRICA 15b, 6. Trenčín 10b, 7. Topoľčany 9b, 8. Žilina 4b, 9. Petržalka 4b, 10. N. Zámky 1b.

WU 19:

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Baník Prievidza 4:1 (1:1)

Góly: 18´ Kluvancová - 0:1, 40´ Mazúchová - 1:1, 48´ Paterová - 2:1, 55´ Mazúchová - 3:1, 73´ Paterová - 4:1. Štatistika zápasu: Góly = 4:1, Strely celkovo = 33:5, Strely na bránu = 17:2, Rohové kopy = 6:3, Fauly = 11:8, Žlté karty = 0:3, Ofsajdy = 0:2 

Zostavy a striedania MFK Dukla: Lukach – Halgašová (32´Madajová), Nárožná, Jančíková, Fabianová (55´Hrušková) – Korčoková, Brandysová, Vojteková – Gajdošíková, Paterová ©, Mazúchová

Na umelej tráve v Radvani sa hral súboj o priebežné 4. miesto v tabuľke a priniesol svižný futbal. V úvodných minútach sa naše hráčky zahryzli do súpera. Po akcii Nárožnej s Paterovou sa v 2´min. dostávala do zakončenia Mazúchová, ale obrana hostí loptu odvrátila na rohový kop. V 6´min. prenikla po pravom krídle kapitánka Paterová, jej center skončil v rukaviciach brankárky Sýkorovej. V 10´min. vyslala tvrdú strelu z priameho kopu Mazúchová, Sýkorová loptu vyrazila pred seba a poradila si aj s pokusom Paterovej o dorážku. O minútu predviedli peknú kombináciu Brandysová s Vojtekovou, ale strele prvej menovanej chýbala väčšia razancia. V týchto chvíľach mala Dukla navrch, ale Prievidza obetavou hrou udržala bezgólový stav. Počas 1.polčasu zblokovali hosťujúce hráčky až 7 streleckých pokusov. Keď sa neujali ani ďalšie strely z kopačiek Paterovej a Vojtekovej, gólovo zapršalo na opačnej strane. Kluvancová využila zaváhanie Jančíkovej v rozohrávke, narazila si loptu s Géczyovou, uvoľnila sa popri Nárožnej a prízemnou strelou otvorila v 18´min. skóre duelu - 0:1. Inkasovaný gól zanechal v nasledujúcich minútach stopy na našich dievčatách. Poľavili v aktivite a hra v poli sa vyrovnala. Až v 29´min. sa po chybe obrany hostí dostávala do brejku Vojteková. Loptu ešte posunula na ľavé krídlo Mazúchovej, ktorá opečiatkovala brvno prievidzskej bránky. V 33´min. musela pre zranenie v dolnej časti tela odstúpiť z ihriska výborne hrajúca Duklistka Halgašová. V 36´min. mierila hlavou po rohovom kope tesne vedľa Nárožná. V závere 1. polčasu predviedla geniálne sólo Lenka Mazúchová. Loptu si prebrala asi 70 metrov od bránky súpera pri pravej autovej čiare a po sóle cez 4 brániace hráčky odkliala bránku Prievidze - 1:1.

Po prestávke začali bystrické futbalistky mimoriadne aktívne. Strely Paterovej a Korčokovej zblokovala obrana hostí. Ďalší pokus Paterovej a štipľavú strelu Mazúchovej zlikvidovala Sýkorová. Brankárka Prievidze si poradila aj so strelou Nárožnej po rohovom kope. Tlak Dukly predsa len vyústil do gólu. V 48´min. vysunula Mazúchová krásnou prihrávkou ponad obranu Prievidze do úniku Paterovú a kapitánka Dukly obišla aj Sýkorovú, pričom strelou do prázdnej bránky dostala naše dievčatá po prvýkrát do vedenia - 2:1. O minútu predviedla ďalšie parádne sólo cez tri brániace hráčky Mazúchová a následnej strele nechýbalo veľa, aby zapadla do siete. V 54´min. opäť unikla obrane hostí Paterová, ale následný pokus o blafák tentoraz vystihla výborne chytajúca Sýkorová. V 55´min. napriahla z 35 metrov exportne Lenka Mazúchová a lopta zapadla pod brvno - 3:1. V záverečných 20-tich minútach už naše dievčatá s prehľadom kontrolovali priebeh duelu. V 73´min. ešte našla Mazúchová v pokutovom území Dominiku Paterovú, ktorá sa v obkľúčení dvoch brániacich hráčok pretlačila k zakončeniu a zblízka krížnou strelou prekonala Sýkorovú - 4:1. Pre Paterovú to bol jubilejný 10. gól v prebiehajúcej sezóne.    

Víťazný duel zhodnotil tréner našich dorasteniek Róbert Pavúk:

„Vedeli sme, že nás čaká neľahký súper. Prievidza má svoju kvalitu a prišla k nám s cieľom bodovať. Dievčatá však vstúpili do zápasu aktívne, ale bolo náročné presadiť sa proti mimoriadne agresívnej obrane súpera. Najťažší moment v zápase nastal po nečakanom inkasovanom góle v polovici 1. polčasu. Vzápätí sa zranila výborne hrajúca Peťa Halgašová. Pevne verím, že sa jej do zápasu v Žiline podarí zotaviť. Budeme ju potrebovať. Dievčatá pokračovali v aktívnej hre plnej napádania a zdravej agresivity. Vďaka tomu sme získali množstvo lôpt. V koncovke sme sa v prvom polčase trochu trápili, ale potom prišla úžasná futbalová akcia Lenky Mazúchovej. Jej sólo by som odporúčal pozrieť každému futbalovému fanúšikovi. V kabíne bolo na dievčatách vidieť odhodlanie zlomiť zápas na našu stranu. Za aktivitu, zvýšenú ochotu behať a bojovať o každú loptu sme boli odmenení vedúcim gólom Dominiky Paterovej, po krásnej prihrávke za obranu od Lenky Mazúchovej. Práve Lenka bola v zápase mimoriadne strelecky aktívna. Možno sa niekomu nepáči príliš častá streľba tejto hráčky, niekedy aj zo zdanlivo ťažkých pozícií, ale je to jej herný štýl. Dali sme jej v tomto smere voľnú ruku a dôkaz ste mohli vidieť pri jej gólovej strele na 3:1. Náročnú pozíciu dnes mala aj Dominika Paterová. Súperky jej nič nedarovali a hrali na ňu mimoriadne tvrdo. Veľa toho prijala, ale nerezignovala a odmenou pre ňu aj celý tím boli dva pekné góly. V obrane nám fantasticky pomohla posila “na poslednú chvíľu” Zuzka Nárožná, ktorá vytvorila s Alex Jančíkovou zaujímavú stopérsku dvojicu. V strede poľa ma svojimi výkonmi uspokojila Simona Brandysová a Peťa Korčoková. Niektoré dievčatá neboli tak výrazné ako inokedy, ale každá jedna sa snažila, pracovala pre úspech kolektívu a bojovala za farby Dukly. Na všetky dievčatá sme s kolegom Bangom hrdí a tešíme sa na ďalšiu prácu. Som rád, že projekt prestavby ženského juniorského tímu úspešne pokračuje, aj keď je táto cesta tŕnistá a plná prekážok. Dievčatá si dnes po prvýkrát prežili novú situáciu, keď dokázali otočiť nepriaznivé skóre proti húževnatému súperovi. Škoda, že sme museli zápas odohrať na umelej tráve. Tento povrch nie je pre dievčatá optimálny. Ja to nazvem zjednodušene. Futbal na umelej tráve je úplne iný šport. Pohyb dievčat je iný, pohyb lopty je iný. Výrazne sa zvyšuje riziko zranení. Oveľa viac trpia kĺby aj svaly. Ale čo sa dá robiť, je to trend, ktorý musíme bohužiaľ rešpektovať.“

Ostatné výsledky 6. kola v skupine B v 1. lige dorasteniek:

Pov. Bystrica – Trenčín 1:3, Martin – Žilina 1:3, RSC Hamsik Academy – Častkovce 3:0. .

PROGRAM:

Dorastenky Dukly sa v najbližšom kole 1. ligy, skupiny B predstavia vonku, avšak nedeľu 6. novembra, kedy si o 10.00 hodine zmerajú sily v Strážove na umelej tráve s MŠK Žilina.

Poradie:

Našim dievčatám z devätnástky patrí v tabuľke B skupiny 1. ligy štvrtá priečka s 12 bodmi, Trenčín je prvý s 18 bodmi. Prievidza je šiesta, má sedem bodov a Žilina za nami piata so stratou troch bodov na Duklu.

WU 15:

MFK Dukla Banská Bystrica – FC Baník Prievidza 0:3 (0:1)

Góly: 4´ Gubová 0:1, 42´ Laluhová 0:2, 52´ Prochazková 0:3

Zostava + striedania MFK Dukla: Udvardyová – Dobrocká ©, Hlinková, Gaňová, Fajčíková, Vrábľová, Račeková, Hrubíková, Hrušková, Loceková, Černáková (Plauchová, Belányiová, Spišiaková, Fabiánová, Laššanová, Luptáková, Balonová, Kolenkášová, Kosorínová, Oravcová, Danková)

Po dvojtýždňovej pauze sa naše najmladšie Duklistky opäť postavili na ihrisko pripravené bojovať za tím zo všetkých svojich síl. Hneď od začiatku sa hralo vo vysokom tempe. Po prvých prihrávkach sme sa prepracovali na súperovú polovicu, ale do vyloženej šance sme sa nedostali. V 4´ minúte naše družstvo po úniku Gubovej prehrávalo 0:1. To dievčatá nezlomilo, ale nakoplo, stále si skúšali vypracovať šance, odohrali množstvo súbojov. Veľmi pekné kombinácie či kľučky predviedli Vrábľová s Račekovou, avšak pozornej obrane súpera neunikli. Taktiež výborne hrajúcou hráčkou bola Lenka Fajčíková, ktorá predviedla niekoľko únikov a nebezpečne hrozila až k brankárke Slukovej. V prvom polčase sa dievčatám vyrovnať nepodarilo, ale bol pred nimi ešte druhý polčas.

V druhom dejstve to bola zo strany Dukly otvorenejšia hra, dievčatám sa darilo vyhrávať veľa súbojov, avšak finálna prihrávka neprichádzala. Strelou na bránku ohrozila gólmanku Baníka záložníčka Spišiaková, ktorá len tesne minula priestor troch žrdí. Namiesto zrovnania stavu prišiel prechod Laluhovej, ktorá zvyšovala už na 0:2 v 42´ minúte. V záverečných dvadsiatich minútach bola do útoku vyslaná kapitánka Dobrocká, ktorá mala oživiť hru a pokúsiť sa znížiť rozdiel. Duklistkám sa darilo vybojovať loptu v strednom pásme, avšak opäť prechod do záverečnej koncovky neprišiel. V 52´ minúte Prievidza už len upravovala výsledok na konečných 0:3 po dobre umiestnenej strele Procházkovej popri brankárke. 

Ponúkame aj hodnotenie trénerky Dukly WU15 Laury Pavlíkovej:  

„Musím povedať, že dievčatá sa prvých päť minút síce hľadali na ihrisku, ale potom predviedli výborný výkon, či už v obrane, v zálohe alebo v útoku. Samozrejme je stále čo zlepšovať, ale je naozaj vidieť, že ich futbal baví a od zápasu k zápasu sa zlepšujú. Veľmi sa mi páčili ako bojovali v súbojoch a veľa z nich bolo úspešne vyhratých. Škoda prvého rýchleho gólu od súperiek. Myslím si, že napriek nepriaznivému výsledku sme odohrali jeden z najlepších zápasov tejto sezóny. Nebudem chváliť jednotlivo, ale chcem pochváliť celý tím, ktorý do toho dal dnes všetko čo mohol a verím, že aj naďalej budú dievčatá poctivo pristupovať či k tréningom alebo zápasom.“

Ostatné výsledky piateho 1. ligy žiačok, skupiny B:

Pov. Bystrica – Trenčín 0:10, Martin – Žilina 2:4, RSC Hamsik Academy – Častkovce 13:0.

PROGRAM:

Žiačky Dukly sa v najbližšom kole 1. ligy, skupiny B predstavia vonku, avšak nedeľu 6. novembra, kedy si o 12.00 hodine zmerajú sily v Strážove na umelej tráve s vedúcim družstvom súťaže MŠK Žilina.

Poradie:

Naše mladé dievčatá sú v tabuľke na siedmej priečke so šiestimi bodmi. Prievidžanky sú piate a majú o tri body viac než my. Prvá je Žilina so ziskom 18 bodov.