Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Jakub Uhrinčať: "Cítim sa sebavedomejším futbalistom"
A tím / MFK Dukla / 15.03.2023

Jakub Uhrinčať: "Cítim sa sebavedomejším futbalistom"

Jakub Uhrinčať: "Cítim sa sebavedomejším futbalistom"
Pozorný fanúšik banskobystrických futbalistov vie, že stopér Jakub Uhrinčať (22) debutoval vo Fortuna lige na ihrisku Dunajskej Stredy. Postupne sa toto meno dostáva aj do povedomia futbalových odborníkov na celom Slovensku a neraz ho verejnosť označuje pojmom ligová kométa tohto súťažného ročníka. Po poslednom zápase týchto dvoch celkov sme sa pozreli na progres rodáka zo sídliska Sásová nielen jeho očami, ale aj optikou trénerského štábu.

Dunajská Streda odštartovala progres Jakuba Uhrinčaťa: ''Cítim sa sebavedomejším futbalistom''

POKLONA PRE REALIZAČNÝ TÍM

Naše spomienky v čase siahajú do zápasu 5.kola Fortuna ligy, keď  vtedy trápiaci sa nováčik ligy cestoval na pôdu Dunajskej Stredy. Písal sa 14. august 2022 a tréner Ščasný dal šancu v zostave stopérovi Jakubovi Uhrinčaťovi. Napriek prehre 0:3 sa práve v tento duel zrodil jeden krásny príbeh. „Na každého súpera sa pripravujeme v týždňovom cykle a vtedy od začiatku som žil v takom pocite, že by to mohlo byť. K tomu sme mali rôzne cvičenia, po nich mi v hlave cvaklo, že tréner so mnou ráta do základu. Prišiel predzápasový tréning, tam mi to realizačný tím oznámil a touto cestou im chcem úprimne poďakovať za dôveru. Nemohlo to byť pre nich nič jednoduché, pretože v tom čase sme nevyhrávali a dať do základnej zostavy na Dunajskú Stredu mladého hráča bez skúsenosti nie je obyčajná vec. Je krásne sa pozerať teraz nielen na tabuľku i náš herný progres, urobili sme ako tím nesmierny kus práce,“ podotkol na margo prvého štartu vo Fortuna lige pre náš web Jakub Uhrinčať. Čas plynul a proti tomuto súperovi sa už futbalovým vetrom ošľahaný stopér Dukly postavil aj v prvom kole nadstavbovej časti o titul. „V kabíne sme si povedali, že v druhom polčase nemáme, čo stratiť. Ukázal sa charakter tímu, záver zápasu to dokonale vykreslil, pretože sme dostali Dunajskú Stredu pod tlak, strhli fanúšikov a podali dobrý výkon. Škoda, že nemáme žiadne body,“ zhodnotil zápas hráč s číslom 7 na drese a pozrel sa aj na svoj osobný progres za sedem mesiacov na fortunaligovej scéne. „Som určite takticky vyzretejší, lebo mládežnícky futbal či druhá liga je úplne niečo iné ako Fortuna liga. Za ten polrok som sa tiež posunul v práci s loptou vo väčšej rýchlosti, v nastavení hlavy na zápas a zvládaním tlaku. Jednoducho sa cítim sebavedomejšie.“

REPREZENTAČNÝ SEN

Pre 22 - ročného mladíka bol prvý tréning v tomto týždni plný radosti. Dôvod bol jasný, pretože kabína sa dozvedela informáciu, že ich kapitán Róbert Polievka dostal premiérovú pozvánku do reprezentácie. Stihli mu už spoluhráči oznámiť sumu, ktorú zacvaká do hráčskej kasy? „Už počas tréningu sme sa dozvedeli túto správu a gratulovali mu. Robo je náš pokladník, tak si sám stanoví sumu do kasy, ale my mu nič nedarujeme. Zaslúži si to. Verejnosť ho vidí v zápasoch, no my sme s ním každý deň a pre kabínu je obdivuhodný líder. Sme radí, že ostal v tíme a toto je pre neho jedna z odmien,“ vyzdvihol svojho kapitána Uhrinčať a naša otázka smerovala pochopiteľne aj k jeho reprezentačným túžbam. „Každý chlapec má svoje detské sny, toto je jeden z nich aj pre mňa. Reprezentačný dres by som nikdy neodmietol, no predo mnou je obrovská cesta a chcem zostať hlavne pokorný a pracovitý.“ Pochvalu si zaslúži usmievavý mladík aj od nás z redakcie klubového webu, pretože na svoj vek pôsobí mediálne vyzreto a jeho odpovede majú hlavu a pätu. „Nie som ešte zvyknutý na tieto povinnosti, no život profesionálneho futbalistu je spätý aj s médiami. Chcem sa posúvať aj v tejto oblasti, no tiež je všetko iba predo mnou.“

OČAMI TRÉNERA

„Urobil obrovský progres za čas od prvého zápasu v Dunajskej Strede v sezóne, až po tento posledný. Je to prirodzene inteligentný chalan s futbalovým myslením a presne si pamätám ten moment, keď sme sa s realizačným tímom zamýšľali  postaviť ho na horúcu pôdu Dunajskej Stredy do základnej zostavy. Ani sekundu sme nezapochybovali, že by ten zápas neustál a dokázal to, čo svedčí samo o sebe, lebo hral s tou najvyššou kvalitou v lige. Cením si na ňom súbojovosť, rozohrávku, skvelé futbalové myslenie a skutočne má obrovské predpoklady, aby sa presadil vo futbalovom svete. Potrebuje ešte dozrieť, nám na pozícii stopéra odovzdáva momentálne fantastické výkony,“ vyjadril poklonu pred výkonmi svojho mladého zverenca tréner Michal Ščasný.

NAPODOBNÍ UHRINČAŤA AJ SVETLÍK?

Dunajská Streda môže byť zlomovým súperom aj pre ďalší mladý talent z banskobystrickej liahne. Prvýkrát na lavičku mužov zasadol len 18-ročný Samuel Svetlík. „Ak je možnosť, tak sledujem aj dorastenecké zápasy a tohto hráča som už chcel do prípravy, lenže mal operáciu ramena, ale určite bude s nami trénovať. Je výborne fyzicky pripravený a výkonmi z U19 si pýta miesto do našej zostavy. Určite je to motivácia aj pre jeho spoluhráčov, aby na sebe pracovali a my naopak sme radi, že môžeme k nám niekoho vytiahnuť. Pôjde s nami aj do Žiliny a uvidíme či dostane šancu aj v zápase,“ podotkol tréner Michal Ščasný.