Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Kapitánka žien Veselová:Sezónu hodnotíme skôr ako úspešnejšiu. V mládeži máme väčšiu členskú základňu
Ženy / MFK Dukla BB / 14.06.2024

Kapitánka žien Veselová:Sezónu hodnotíme skôr ako úspešnejšiu. V mládeži máme väčšiu členskú základňu

foto: I. Golembiovský

foto: I. Golembiovský

Futbalistky MFK Dukla sa po roku opäť v najvyššej slovenskej ženskej súťaži prebojovali do skupiny o titul a obsadili piate miesto. Nielen o sezóne v podaní našich žien sme sa porozprávali s kapitánkou Natáliou Veselovou.

Natália, ako hodnotíš sezónu?

Sezónu hodnotíme určite skôr ako úspešnejšiu. Dostali sme sa opäť do skupiny o titul, tentokrát aj s väčším bodovým náskokom na šiesty AS Trenčín ako minulý rok. No bohužiaľ, rovnako ako minulú sezónu, opäť sme mali nie veľmi presvedčivé pôsobenie v skupine o titul. Boli zápasy, keď sme sa so súpermi naozaj vytrápili, inkasovali sme aj dosť gólov. Aj keď niekedy ten výkon na ihrisku nebol taký zlý ako samotný výsledok, len uvedomujeme si aj v tíme, že predsa len ten výsledok ide do sveta. Sme radi, že sa to potom podarilo zlomiť v skupine o titul tými zápasmi so Slovanom a s Ružomberkom. Na Pasienkoch sme dokázali predviesť naozaj atraktívny futbal, hlavne v prvom polčase sme mali viacero šancí, no skončilo to tiež len remízou, ale historicky prvý bod v skupine o titul si ceníme. Potom prišiel zápas s Ružomberkom, tam sme predviedli stíhaciu jazdu. Bolo 0:3 a zdalo sa, že je po zápase, ale za posledných pätnásť minút sme strelili tri góly. Trošku ma mrzí, že som to mohla sledovať už len z pozície diváčky kvôli zraneniu, ale zápas som si naozaj užila.

Čo vám ešte chýba na tie prvé štyri tímy?

Dokážeme s nimi odohrať aj dobré zápasy, ale stane sa, že jeden zápas je dobrý a v tom nasledujúcom hneď dôjde k nejakému výbuchu. Nám aj trénerom to niekedy hlava neberie, dosť nad tým rozmýšľame. Chýba nám teda tá výkonnostná stabilita, nejaké to sebavedomie, ktoré možno v niektorých zápasoch súperky majú. Je to samozrejme aj o šírke kádra a veľakrát, nechceme sa vyhovárať, ale aj o šťastí. Mali sme viac zápasov, kde sme väčšinu zápasu hrali dobre, ale prišla nejaká hluchá pätnásťminútovka, v ktorej sme inkasovali zlepené góly a zrazu bolo po zápase. Ale pozitívom je, že sme oproti minulej sezóne dokázali zvíťaziť aj v zápasoch s Trnavou a so Slovanom, čiže so silnými súpermi. Do ďalšej sezóny je ale potrebné ešte pridať, liga je veľmi vyrovnaná a v ďalšej sezóne bude ešte vyrovnanejšia.

Ženský futbal v MFK Dukla z tvojho pohľadu napreduje?

Myslím si, že áno. Mládež tiež zaznamenala nejaký progres, máme väčšiu členskú základňu. Podarilo sa nám viaceré talentované štrnásťročné hráčky posunúť o kategóriu vyššie, lebo chceme, aby, možno aj na úkor výsledkov, hrali ťažšie zápasy. Chceme, aby dievčatá ten futbal bavil a zostali pri ňom, nielen v mládežníckych kategóriách, ale aj potom v dospelosti a postupne sa z niektorých stali ligové hráčky.

Lenka Mazúchová sa dostala do slovenskej reprezentácie žien, čo je pre ňu, ale aj pre celú ženskú zložku MFK Dukla cenný úspech.

Každý, kto videl hrať Lenku v žiackej kategórii, sa asi dovtípil, že jedného dňa si oblečie ten najcennejší dres aj v A-tíme. Takto aspoň mladšie dievčatá vidia, že vybojovať si miestenku v reprezentácii nie je vylúčené aj z našej ligy. Veríme, že Lenke budú minúty v medzištátnych zápasoch pribúdať aj naďalej a stane sa stabilnou súčasťou kádra na dlhé roky. Dovolím si ale tvrdiť, že v našom tíme predviedli výkony na úrovni reprezentácie aj ďalšie dve hráčky. Monika Havranová sa z pozície stopérky stala našou najlepšou strelkyňou, čo je až neuveriteľné, strelila v 24 zápasoch 14 gólov. Adriana Briššová je tiež kapitola sama o sebe, neraz zamestná celú obranu súpera len sama. Máme ďalšie spoluhráčky, ktoré možno nie sú až také viditeľné, ale poctivú prácu odvedú, takže si myslím, že máme veľký potenciál.

Ženský futbal sa vo svete teší čoraz väčšej popularite. Napreduje aj u nás na Slovensku?

Napredovať asi napreduje, ale určite nie tak, ako by sme si predstavovali. Je ťažké dobehnúť tie okolité štáty, takže na tomto treba určite pracovať. Ako aj v iných športoch, je to z veľkej časti o peniazoch. Ja hodnotím trošku negatívne, že naša liga je veľmi mladá, keďže tie talentované hráčky alebo reprezentantky už odchádzajú do zahraničia v nízkom veku. Niekedy naša liga môže pripomínať skôr ligu dorasteneckú. S výnimkou nášho tímu, lebo sme boli tuším vyhodnotené ako najstarší tím, takže to je fajn, že u nás je to generačne vyvážené. Máme staršie aj mladšie hráčky, v niečom potiahneme my staršie tie mladšie, v niečom sú zas mladšie tou pridanou hodnotou.

Čo by z tvojho pohľadu ženskému ligovému futbalu na Slovensku pomohlo?

Treba uznať, že minimálne v reprezentácii došlo k nastaveniu podmienok k lepšiemu, ide tam aj vysoký finančný obnos. Na druhej strane, kluby majú možnosti, ako robiť ženský futbal, v porovnaní s reprezentáciou, ťažšie. Čiže možno by pomohlo, keby nejaký objem peňazí by mohol ísť aj do klubov. Určite by to zlepšilo hráčky nielen v kluboch. Áno, reprezentácia je dôležitá, ale treba myslieť aj na to, že hráčky, ktoré sa potom stanú reprezentantkami, vychádzajú práve z tých slovenských klubov. Takže podpora od zväzu do klubov a potom od klubov pre tie hráčky ďalej.