Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Matej Starší: Každý zápas ako finále
A tím / Miroslav Čief / 24.06.2020

Matej Starší: Každý zápas ako finále

Matej Starší: Každý zápas ako finále
Zareagovali sme správne. Mužstvo trénera Stanislava Vargu vstúpilo do nadstavbovej časti o postup do Fortuna ligy remízou 2:2 proti FK Železiarne Podbrezová. Mnohí to brali ako stratu v našom úsilí vyhrať súťaž. Reálne to však bol zlatý bod pre nás a čakalo sa, ako sa popasujeme s ďalším protivníkom, ambicióznym Popradom. Zápas s ním sme však v sobotu zvládli na jednotku s hviezdičkou. Vyhrali sme 7:0 a toto víťazstvo je pre nás historické, ešte nikdy totižto Dukla nezvíťazila v ligovom zápase na ihrisku súpera takýmto rozdielom.

Aktivita od prvej minúty


Očakávania všetkých v MFK Dukla boli od tohto zápasu vysoké. Prípravy naň nanajvýš zodpovedné. Ešte pred samotným stretnutím sme však museli vyriešiť viacero rébusov – ako nahradiť zranených Blažeja Vaščáka s Jozefom Dolným, či vykartovaného útočníka Miladina Vujoševiča. Tréner Stanislav Varga sa napokon rozhodol pre zmenu rozostavenia, do zápasu postavil trojicu stopérov, keď sa k Noskovi s Prikrylom zaradil Ľuboš Kupčík a krajných hráčov Lukáša Migaľu so Sašom Savičom posunul o čosi vyššie. Ofenzívnejšie úlohy dostal Matej Starší a na podhrotovú pozíciu sa zaradil Viktor Tóth.


Základná zostava zafungovala. Na zreteli sme mali taktiež zmeny v FK Poprad, ktorý sa musel vysporiadať bez niekoľkých nosných hráčov, zo zostavy mu taktiež vypadol pre kartový trest vysoký stopér Lukáš Horváth a vyrukoval na nás s niekoľkými mladíkmi. Nebrali sme však na súpera žiadny ohľad a na ihrisku sme boli aktívni od prvej minúty. Už v nej sme prvýkrát zamestnali brankára Jána Maleca po zakončení Róberta Polievku z vnútra pokutového územia.


Podarilo sa nám vyhrať bitku o prvý gól. V 16. min zachytil odkop stopéra Kuca Viktor Tóth a posadil gólový center na hlavu Mateja Staršieho, ktorý otvoril skóre. Po presnom zásahu sme naďalej hrali aktívne, využívali kraje ihriska a výborne pressovali. Neúnavne smerom dopredu pracoval hlavne Lukáš Migaľa, ktorý bol v tomto zápase nebývalo ofenzívne naladený. Gól Jána Noska pre ofsajd ešte neplatil, v 26. min už ale bolo 0:2 – Migaľa vysunul Staršieho, ktorého skvelý center zúročil na gólovú hlavičku Lukáš Laksík. „Do zápasu sme išli s cieľom získať tri body. Chceli sme ísť na maximum. Tréneri nám prízvukovali, aby sme si to odmakali, aby sme po dlhej pauze získali zápasovú prax. Práve tieto slová boli našim hnacím motorom.“

Rýchly Matej Starší sa sťaby laň prešmykol po pravej strane a jeho strieľaný center si do vlastnej bránky zrazil stopér FK Martin Luberda. O minútu na to, v 45. min, potiahol loptu zľava do pokutového územia Willwéber a jeho prihrávku umiestnil placírkou presne k bližšej žrdi Malecovej bránky Viktor Tóth. Naša dominancia bola zrejmá. Navyše gólovo znásobená.


Druhopolčasový priestor pre mladíkov


Polčasové vedenie 4:0 sme v druhom dejstve ešte zveľadili. Hrali sme účelne, rozumne a hlavne trpezlivo. Neustále sme aktívne kombinovali a nachádzali kľúče k odomknutiu Malecovej brány. Starší s Laksíkom svoje tutovky ešte nepremenili, v 59. min sa už ale Laksík zblízka po Prikrylovej prihrávke presadil. „Samozrejme, útočník je na to, aby strieľal góly. Myslím si, že moja súčasná produktivita vyplýva z celkovej dobrej hry mužstva. Môj druhý gól v zápase najprv neplatil, ale neskôr ho rozhodca uznal. Jasné, že by ma mrzelo, keby gól neplatil, lebo ofsajd nebol. On ho však neskôr uznal a ja som jeho rozhodnutie rešpektoval.'


Nádherná akcia Dukly prišla v 66. min, keď famózny center Sašu Saviča hlavičkoval Matej Starší za pomoci tyče na náš 6. gól. To už prišli na rad naše prvé striedania. V 63. min prišli na ihrisko Peter Kolláti s debutujúcim útočníkom Adamom Kostúrom. V 72. min zasiahli do hry Gabriel Snitka a ďalší seniorský debutant, defenzívny záložník Peter Bača. Práve tento mladík herne upútal a pripísal si aj asistenciu, keď v 77. min jeho center ľavačkou z rohového kopu usmernil hlavičkou do siete stopér Ján Nosko – 0:7. Demontáž v priamom prenose. Až nám bolo súpera ľúto. Musíme sa však pozerať na seba a banskobystrické futbalové záujmy. V tomto zápase nám vyšlo všetko. Víťazstvo 7:0 je jednoducho fantastické.


Brankár Július Nôta nemal v zápase takmer žiadnu prácu. Stopéri pracovali spoľahlivo, potešil návrat Ľuboša Kupčíka po dlhom zranení. Saša Savič odviedol svoj štandard, Lukáš Migaľa pre zmenu odjazdil celý zápas a bol mimoriadne aktívny v nábehoch či kombináciách. Na veľkom priestore operoval Viktor Tóth, gól nech je pre neho povzbudením. Priam neudržateľný bol Matej Starší. Zápas s Podbrezovou dohrával ako pravý obranca, teraz sa posunul takmer na hrot a bol produktívny – 2 góly strelil, 2 pripravil a mohol pokojne skórovať aj 4- krát. Róbert Polievka sa snažil, v 19. min sa dostával do šance, no zle si prebral loptu v črtajúcom sa nájazde na brankára. Bojoval, kombinoval, nachádzal skulinky v defenzíve Popradu a sme si istí, že jeho chvíle ešte prídu.

Potešil nás Lukáš Laksík. Zastúpil Vaščáka, Dolného či Vujoševiča, zaznamenal 2 góly hlavou, pričom mohol pridať i ďalšie presné zásahy, v 23. min po Migaľovom centri trafil ľavú žrď. Presadil sa aj proti Podbrezovej a veríme, že bude pokračovať v nastolenom gólovom trende. Dobre sa uviedli mladíci Peter Bača s Adamom Kostúrom. Obaja debutovali v A- mužstve Dukly a ukázali svoj potenciál. Adam v 81. min po svojej akcii trafil pravú bočnú sieť. Na lavičke ostal ešte obranca Patrik Vajda, vracajúci sa po vleklom zranení.


Lukáš Laksík sa vyjadril aj k nasledujúcemu programu nadstavby o Fortuna ligu. „Ide už naozaj o veľa, takže si nemôžeme dovoliť zaváhať. Najbližšie nás čaká súboj proti Skalici, ktorý chceme vyhrať. Pozeráme sa na tento zápas. O našom postupe do baráže chceme rozhodnúť čím skôr. Samozrejme, pre futbal a divákov by bolo dobré, keby rozhodnutie padlo až v poslednom zápase v Dubnici. Ja však dúfam, že rozhodnutie padne už skôr. Dôležité sú však naše výkony.“


Netajíme, že nás mohla potešiť piatková remíza 1:1 v Podbrezovej, kde sa predstavila Dubnica. V tabuľke tak máme 42 bodov, o tri viac ako práve Dubnica, ktorá má ale zápas k dobru. Musíme sa však primárne pozerať na svoje výkony a svoje výsledky. Všetko máme vo svojich rukách. Najbližšie sa predstavíme vo Zvolene proti Skalici a bude to s určitosťou ťažší zápas, ako ten, ktorý sme odohrali s Popradom.


Ako povedal Matej Starší, každý zápas pre nás je už ako finále. Do konca nadstavbovej časti nám ostáva odohrať už len posledné dva zápasy, proti Skalici a v Dubnici. Pri konštelácii výsledkových hviezd nás čaká neskôr baráž. Musíme byť pripravení. Hráči MFK Dukla v zápase s Popradom ukázali, že pripravení sú. Potešili banskobystrického futbalového fanúšika, ktorého pomoc a povzbudenie v týchto dňoch i týždňoch potrebujú ako soľ. Veríme, že v sobotu sa hráči spoločne s divákmi stanú svedkami ďalšieho pekného futbalového predstavenia MFK Dukla. Dukla do toho!!!