Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Kondičný tréner David Brűnn: Po postupe na EURO mi hlavou prebehla všetka tá mravenčia robota
A tím / MFK Dukla BB / 22.11.2023

Kondičný tréner David Brűnn: Po postupe na EURO mi hlavou prebehla všetka tá mravenčia robota

Foto: Monika Halmi

Foto: Monika Halmi

V slovenskom reprezentačnom A-tíme nemáme len nášho kapitána Róberta Polievku, ale aj kondičného trénera Davida Brűnna, ktorý taktiež oslávil so „sokolmi“ postup na Majstrovstvá Európy 2024 v Nemecku. Pri tejto príležitosti sme sa s kondičným trénerom MFK Dukla Davidom Brünnom porozprávali.

Gratulujem David k postupu na EURO 2024, čo to pre Teba znamená?

Je to splnený sen. Asi každý, kto robí pri športe, sníva o niečom podobnom. Pre mňa je ešte špeciálnejšie, pretože sa to udialo v pomerne krátkom čase, takže postup na EURO 2024 prežívam veľmi intenzívne. Hlavou mi prebehla všetka tá mravenčia robota, každý jeden tréning, ktorý bol v rôznych podmienkach, v ťažkých situáciách, a teraz sa to celé takto krásne vyskladalo. Pre mňa je to veľké zadosťučinenie.

Opýtam sa teraz konkrétne. Čo je náplňou Tvojej práce, čo presne znamená byť kondičný tréner slovenskej futbalovej reprezentácie?

Sme dvaja kondiční tréneri, taliansky a slovenský – teda ja. Taliansky tréner úzko komunikuje s talianskou časťou realizačného tímu, komunikuje s kondičnými trénermi v jednotlivých kluboch. Aj teraz po postupe pôjde do Nemecka spraviť prieskum hotelov s vhodným fitkom, priestorom na regeneráciu, čiže je viac-menej aj komunikátor týmto smerom. Ja sa viac venujem zložke GPS, dátovej analýze, či silovej príprave. Takisto sa venujem zraneným hráčom, ako bol napríklad Lukáš Haraslin, keď mal natrhnutý lýtkový sval a chýbal na predchádzajúcom zraze. V Lukášovom prípade som napríklad komunikoval s kondičným trénerom Sparty Praha a snažili sme sa spoločne nájsť optimálnu cestu jeho návratu na ihrisko. Som rád, že sa to takto podarilo. A v neposlednom rade, je to úzka spolupráca s kolegom v rámci rozcvičenia na ihrisku, je to päťdesiat na päťdesiat a striedame sa.

Kto Ťa oslovil na pozíciu kondičného trénera slovenskej reprezentácie? Ako si sa k tejto práci dostal?

Keďže už nejaký čas pôsobím pri futbale v MFK Dukla Banská Bystrica, som koordinátor kondičnej prípravy mládeže a koordinátor mládežníckych reprezentačných trénerov Slovenského futbalového zväzu (SFZ). Dôležitou skutočnosťou bol odchod môjho predchodcu Martina Rusňáka do realizačného tímu Kyrgyzskej futbalovej reprezentácie, kde odišiel spolu s trénerom Štefanom Tarkovičom. Všetky tieto okolnosti sa synergicky spojili.

Vidíš rozdiel v kondičnej príprave hráčov, ktorí pôsobia v zahraničných kluboch oproti hráčom z ligy domácej?

Keď si porovnáme fyzický výkon mužstva v zápase ligovom a reprezentačnom, tak na prvý pohľad nemusíme nájsť markantný rozdiel. Pri hlbšej analýze môžeme vidieť rozdiely, ktoré však závisia od aktuálnej hernej stratégie, konkrétnych úloh hráčov a ich typológie. Z uvedeného vyplýva, že tak ako sa z pohľadu fyzických dát niektoré ligové a medzinárodné zápasy môžu podobať, dokážeme v nich nájsť aj značné odlišnosti. Rozdiely môžeme nájsť práve aj vo futbalovej stránke, kde na svetovej úrovni sú hráči donútení riešiť rôzne herné situácie rýchlejšie, alebo celkovo na vyššej úrovni.

David ty si známy svojou železnou disciplínou v stravovaní. Povedz mi, aký je ideálny jedálniček športovca.

V prvom rade, musia byť suroviny kvalitné, tým pádom je zastúpenie vitamínov a minerálov vysoké a strava obsahuje kľúčové zložky. Následne je dôležitý pomer makronutrientov a teda sacharidov, bielkovín a tukov. Tento pomer závisí od denných a individuálnych nárokov športovca. Ak je niekto silový trojbojár, tak požiadavky na pomer makronutrientov sú diametrálne odlišné od napríklad bežca na dlhé trate. Rovnako to platí pre futbalistu. Ďalším dôležitým faktorom je načasovanie a množstvo prijatej potravy. Je to každopádne téma, o ktorej by sme sa mohli baviť veľmi dlho.

Vráťme sa ešte k strave a ku správnym stravovacím návykom. Ak by chcel športovec trochu vybočiť a dať si niečo dobré. Čo by si mohol v reštaurácií objednať alebo kúpiť?

Z môjho pohľadu sú zdravé jedlá dobré. Ak by sme to ale brali z pohľadu uvoľnenia atmosféry, tak by som dovolil hráčom objednať si napríklad hamburger, alebo pizzu. Hovoríme skôr o dňoch, kedy nie je v blízkosti zápas (alebo náročnejší tréning), pretože naše telo je veľmi senzitívne na to, čo by malo prijímať pred a po zaťažení.

Sú naši reprezentanti ale aj hráči MFK Dukla Banská Bystrica disciplinovaní?

Asi ako vo všetkom, máme v kádroch celú škálu. Máme hráčov, ktorí sú veľmi disciplinovaní a ktorí sú menej disciplinovaní. Takže to je ako so všetkým.