• Ligoví dorastenci MFK Dukla s FK Železiarne Podbrezová na troch frontoch
Dorast / Jozef Mazár / 24.08.2019

Ligoví dorastenci MFK Dukla s FK Železiarne Podbrezová na troch frontoch

Každý futbalový začiatok, rovnako ako každý zápas majú svoje čaro. Hlavne, keď chlapci chcú na sebe pracovať a načúvať pozorne slovám svojich trénerov. Tréner MFK Dukla v kategórii žiakov U15 Marián Strelec( na snímke v čapici) je známy svojou náročnosťou i dobrou komunikáciou so svojimi zverencami. V sobotu 24. augusta zvíťazilo družstvo dvojice Strelec – Dikacz nad rovesníkmi FK Pohronie v Radvani najtesnejším rozdielom 1:0. Foto: Samo Telúch

Rekapitulujme. Po druholigovom súboji seniorov medzi FK Železiarne Podbrezová a MFK Dukla Banská Bystrica, v ktorom vyhrali všestranne lepšie pripravení hostia o 2 góly, keď Podbrezová nezaznamenala sni gól čakali v sobotu 24. augusta majstrovské súboje aj prvoligových dorastencov oboch klubov.

Kým družstvá Podbrezovej sú medzi dorastencami v I. lige udomácnení a patrili herne k silnému stredu prvoligovej tabuľky, MFK Dukla dopláca na svoju dorasteneckú predchodkyňu v súkromnom vlastníctve loga Dukla, ktorá sa takmer prepadla do bahna futbalového mládežníckeho nepotrebna. Bolo to vidieť aj na hre samotnej najmä v kategóriách U19 a U17, kde herne boli predsa len lepší mladí futbalisti FK Železiarne Podbrezová. Poďme pekne poporiadku.

MFK Dukla – FK Železiarne Podbrezová 1:3 (0:1)

Herne išlo o majstrovský duel , ktorý mal priemernú futbalovú úroveň. Už v úvodných minútach boli lepší na lopte hostia z Podbrezovej, ktorí ťahali svoje priamočiare akcie na bránu domáceho Šagu vtipnejšie, s väčším zápalom hrať rýchly a dôrazný futbal s technickejším ovládaním lopty. Domáci robili v prvej štvrťhodine obranné chyby, v strede poľa chýbala pokojná a plynulá rozohrávka a kým sa z hernej letargie ako – tak prebrali prehrávali 0:1 po góle, ktorý im dal už v 6. minúte po krížnej strele spoza šestnástky, ktorej smer zmenil jeden z brániacich obrancov až celkom k ľavej žrdi brány MFK Dukla, Martin Ďatko. Hneď po góle pribudli zo strany hráčov Podbrezovej i ďalšie kvalitne rozohrané vtipné akcie, ktoré doslova volali po góle, ale najskôr úspešne zasiahol brankár Šaga po strele zblízka, aby potom dve výborne pozície premrhali nepresne mieriaci útočníci Podbrezovej. Najväčší závan nedôsledne brániacim hráčom v dresoch MFK Dukla s pomalým štartom na loptu robil najmä Ďatko, ale herne sa mu výkonmi približovali aj stoppéri Samuel Geschwanter, Samuel Jenat , Viktor Vondryska i Tobias Raffay. Skvelú ligovú výkonnosť v domácom kolektíve prezentoval azda iba brankár Šaga, ktorý svoj kolektív viac raz podržal, kým napríklad Michal Piaček kopil v rozohrávkach chybu na chybu, ale aj kapitán kolektívu Nikolas Miloš Pollák a podaktorí ďalší pripomínali svojim pohybom skôr snahu zaparkovať na hracej ploche, než hrať aktívny produktívny futbal. Keď v 24. minúte Samuel Jenat dostal žltú kartu za faul na členok domáceho Pohanku, ten musel opustiť hraciu plochu vo chvíli, keď začal hrať aktívnejšie ako v obrane, tak aj v útoku. To tiež nepridalo MFK Dukla na kvalite hry. Prínosom však bol príchod striedajúceho Koreňa. Keď po ďalšom z mnohých faulov rozohrávali zo stredu ihriska loptu domáci jej let pred šestnástkou vtipne hlavou usmernil do brány Podbrezovej Nikolas Miloš Pollák. Azda jediný svetlý zjav v jeho podaní počas pobytu na trávniku. Po zmene strán však z priameho kopu dal hosťujúci Mikuláš Bakaľa druhý gól Podbrezovej a keď potom ukázal rozhodca Straka na pokutový kop, stanovil konečný výsledok zápasu hosťujúci Tobias Raffay.

Hosťujúci tréner Martin Polljovka zhodnotil stretnutie takto: „ Sme radi, že sme zvíťazili. Mohli sme, síce, zápas rozhodnúť už v I. polčase, ale stalo sa tak až v polčase druhom. Aj za stavu 1:3 chlapci MFK Dukla nezložili zbrane, predviedli niekoľko solídnych akcií. Bol to podľa mňa priemerný futbal z pohľadu úrovne zápasovej kvality družstiev U19 v Slovenskej republike.“
Domáci tréner Dušan Tóth: „ Vstup do zápasu bol z našej strany opačný, aký sme si prebrali v príprave na toto stretnutie. Aj v druhom zápase sme u našich mladých futbalistov registrovali nedostatky rýchlostného charakteru s loptou i bez nej, alebo nedôsledné plnenie taktických pokynov. Tréner nemôže tieto úlohy plniť na hracej ploche za hráčov. Čaká nás veľa tréningového drilu, hoci na druhej strane napríklad po centrovaných loptách sme mohli pri väčšom dôraze viac vyťažiť i gólovom. V prvom polčase sme z piatich rohových kopov nezužitkovali zakončením ani jeden, podobne ako v druhom viaceré sľubne rozohrané akcie. Verím, že už v najbližšom zápase podáme zodpovednejší výkon ako kolektív a postupne pribudnú v tabuľke aj pre náš kolektív plusové body.

Zostava MFK Dukla: Šága – Piaček, Plško, Šteiniger, Giertl – Pohanka, Galko – Laurinc, N.Pollák, Strapek – Kostúr. Striedali: po zranení Pohanku Koreň, v druhom polčase prišli na ihrisko aj Baláž, Truban, Kováčik a Gonda, ktorí postupne striedali Laurinca, N.Polláka, Kostúra a Strapeka.

FK Železiarne Podbrezová – MFK Dukla U17 1:1 (0:1)

Zaujímavý futbal na kvalitnom trávniku v Brezne. Zápas s množstvom pekných súbojov a pokusov o častú streľbu. Hostia vyhrávali po góle R. Reptiša, ktorému poslal presný center na zadnú tyč od rohovej zastávky J. Kandala. Zdalo sa, že domáci boli predsa len futbalovejší, ale málo presní v zakončení.

Hosťujúci tréner Ľubomír Faktor po zápase povedal: „ Bol to úrovňou priemerný futbal s dominantnejším výkonom domáceho celku. Vyrovnávajúci gól sme dostali po zbytočnej chybe v obrane. Ale góly spravidla vždy padajú po chybách. Našou úlohou zostáva pripravovať tréningami a zápasmi mladých chlapcov pre vyššie súťaže. Hralo sa slušne z oboch strán.“
Zostava MFK Dukla: Čapo – Milrád, Poliak, P. Reptiš, Patrnčiak – Maďar, R. Reptiš – Sihelský, Kandala, Horvát, Černák. Postupne dostali hernú príležitosť aj Penov, Flaška, Martin, Medveď a Švantner.

FK Železiarne Podbrezová – MFK Dukla U16 1:2 (1:1)

Premiérový zápas v I. dorasteneckej lige hosťom gólovo i bodovo vyšiel. O oba góly MFK Dukla sa postaral Knoška. Za domácich bol úspešný Vyskočil. Trénerská dvojica Jozef Slobodník – Peter Rebek buduje kolektív za pochodu. Domáci sa presvedčili, že víťazstvo sa samo nezrodí bez patričnej bojovnosti a futbalového kumštu. MFK Dukla je zatiaľ v tabuľke piata a má domáci zápas s favorizovaným Slovanom Bratislava na domácej pôde v Mičinej k dobru.