• Mladší dorastenci MFK Dukla na úvod víťazne v oboch kategóriách
A tím / Jozef Mazár / 09.03.2020

Mladší dorastenci MFK Dukla na úvod víťazne v oboch kategóriách

Bratia Patrik a Richard Reptišovci patria k veľkým nádejam banskobystrického futbalu. Potvrdili to svojimi výkonmi aj v prvom majstrovskom stretnutí tohoročnej jari so Senicou v Podbrezovej. Podaktorí odborníci tvrdia, že už dnes by mohli a mali hrať obaja v kategórii aspoň o triedu vyššej ako hrávajú, kde patria podľa svojej vekovej hranice Na snímke zakladajú už z obrannej línie s prehľadom ďalšiu útočnú akciu svojho kolektívu. Foto: Roman Reptiš

Po jeseni nastúpili domáci k jarnej odvete v kategórii mladšieho dorastu U17 s netradičnou stopérskou dvojicou bratov Patrika a Richarda Reptišovcov, ktorý sa rozohral v závere jesene k slušným výkonom v záložnom zoskupení domáceho päťlístka.

Trénerom Ľubomírovi Faktorovi a Jánovi Oravcovi však chýbal zranený Adam Lukáč, ktorý sa spolu s ďalším zraneným a kvalitným mladým futbalistom Davidom Jackuliakom neobjavili ani medzi náhradníkmi. Reptišovci už prvými zákrokmi naznačili, že patria medzi opory tohto kolektívu i keď pustili za seba prvú loptu do šestnástky asi pre brankára Chládeka, aby sa s ňou zoznámil hneď po prvej akcii. Potom začali snahami prečísľovať súperovu obranu hlavne záložníci Jozef Kandala, Viktor Tatar, Stanislav Berky, Gabriel Hudáček, ba zavše aj pravý obranca Ján Medveď. Hlavne zopár presných prihrávok do útočných prienikov na Simona Sihelského či novú útočnú akvizíciu v kolektíve MFK Dukla – Gabriela Hudáčeka z kopačky Jozefa Kandalu sa patrilo hráčom v útočnom prečíslení prekonať skvelého hosťujúceho brankára Patrika Opaleka.

Domáci na umelej tráve kopali v prvom polčase celkom 6 rohových kopov, ale gól nedali ani z tých veľmi dobre vyzerajúcich útočných prienikov. Hostí dobre dirigoval z brány Opalek a na stretnutí prítomnému bývalému prvoligovému trénerskému mágovi hlavne v mládežníckom aj reprezentačnom československom futbale sa najviac herne páčili v záložnej štvorici hostí kapitán Gabriel Halabrin a Oskar Osvald. Domácemu renému Horváthovi vyčítal pomalé a zdĺhavé spracovanie lopty na hrote útoku, i neproduktívne zakončenie viacerým hráčom v dresoch MFK Dukla. „Toto treba individuálne, ale systematicky dlhodobo trénovať, cibriť“ – zdôraznil na tribúne v polčasovej prestávke. Po zápase bol s hrou i výsledkom však spokojný.

Hostia za prvý polčas kopali 2 rohové kopy, ale bránu priamo neohrozili. Po zmene strán MFK Dukla začal ešte živší futbal. Útok striedal druhý, viac sa vysúval do zálohy aj Richard Reptiš, ba k útočným aktivitám sa okrem už spomenutých zapájal aj ľavý obranca Oliver Patrnčiak. Najmä René Horváth na hrote útoku bol stálou hrozbou pre súperovú bránu, čo potvrdil skvelo nahrávkou hlavne na gól po svojom prieniku ľavou stranou súperovej obrany a skvelou spätnou prihrávkou voľnému Stanislavovi Berkymu takmer presne na značku pokutového kopu odkiaľ dal bojovný Berky druhý gól do brány Senice v 78. minúte zápasu. Prvý zaznamenal po minúte hry svojho kolektívu po nepremenenom pokutovom kope Tatarom za ruku jedného z obrancov hostí Gabriel Hudáček.

Sám autor tohto gólu, keď preloboval brankára hostí sa najlepšie presvedčil, ako je dôležité nebáť sa potiahnuť loptu do šestnástky a tam pri prvej možnosti využiť čo len chvíľku priestoru na streľbu. Obrana súpera mu takú možnosť v 65. minúte ponúkla a on to gólovo zužitkoval.

Hosťujúci Pavol Škodáček, ale i už spomenutí dvaja záložníci pánom Petrom Benedikom predsa len dôraznejšie násobili svoje útočné chúťky než v polčase prvom, ale priamo brankára Chistofera Chladka ani v druhej časti hry priamo neohrozili. V útočnej fáze boli bezzubí v jednom- dvoch prípadov aj vtedy, kedy sa z dobrej pozície patrí aspoň ohroziť súperovu bránu priamou strelou medzi žrde. Za celý zápas to nedokázali aj preto, lebo im to obranná zóna MFK Dukly nedovoľovala. V poslednej minúte zápasu mohol dobre hrajúci a stále po oboch krídlach prenikajúci Simon Sihelský pridať ešte tretí gól, ale obstrel hosťujúceho brankára sa mu nevydaril tak skvele ako samotný útočný prienik do blízkosti súperovej brány. Oba kolektívy hrali bojovný futbal , ale len v dvoch prípadoch, hosťujúci Opalek v bráne a kapitán Halabrin, boli žltou kartou potrestaní za herné priestupky. Zápas rozhodovali Milan Legiň – Andrej Melicher, Tomáš Tuma.

MFK Dukla – FK Senica U17 2:0 (0:0) Zápas sledovalo asi 50 divákov za chladného počasia.
Domáci nastúpili v tejto základnej zostave: Chladek – Medveď, P. Reptiš, R. Reptiš, Patrnčiak – Sihelský, Berky, Kandala, Tatar , Hudáček – Horváth.

Tréner domácich Ľ. Faktor po zápase povedal:
„ Už v Senici sme mali viac príležitostí dať gól ako náš dnešný súper, ale všetky sme nevyužili a hrali sme tam nerozhodne 2:2. Dnes chlapci prejavili viac snahy a herného nasadenia po víťazstve, ktoré sa nerodilo ľahko, ale zvíťazili sme zaslúžene. V záverečnej desaťminútovke dostali hernú príležitosť aj Adam Poliak, Jakub Maďar, Matej Švantner a Dominik Leščinský. Chlapci ma herne nesklamali, presvedčili sa, že každý zápas je potrebné hrať s plným nasadením aj za stavu, keď napríklad nepremeníme pokutový kop. Stalo sa a preto môžeme byť aj s výsledkom spokojní.

Hosťujúci tréner Rudolf Bíly na našu pozápasovú otázku:
„ Ako hodnotíte zápas, ktorí hráči vás herne najviac upútali a ako vnímate dorasteneckú ligu v kategórii mladšieho dorastu“ povedal toto:
„ Bolo to zaujímavé stretnutie, v ktorom sa domáci prezentovali väčšou snahou prostredníctvom svojich hráčov tento zápas vyhrať. Boli za t odmenení víťazstvom aj preto, lebo vo svojom kádri mali najmenej štyroch rozdielových mladých futbalistov. Páčili sa mi hlavne Horváth, Kandala a bratia Reptišovci. V našom kolektíve ma uspokojili kapitán družstva Halabrin,, Sskar Osvald, Pavol Škodáček a dobre dirigujúci hru, brankár Opalek, ktorý však má svoj podiel na vedúcom góle Hudáčeka. A ako vidím úroveň I. dorasteneckej ligy? Je to súťaž kvalitná, podmienkami klubov však rozdelená do troch kategórií. Kvalite slovenského mládežníckeho futbalu by lepšie prospelo, ak by I. dorasteneckú ligu hrávalo 14 družstiev v každej vekovej kategórii. Bolo by viac času na kvalitné tréningy, rehabilitáciu, komplexnú prípravu mladých chlapcov na vrcholový futbal. Dorasteneckou ligou by sme v slovenských podmienkach nemali vyvíjať snahy orientovať systém trojkolového spôsobu na výchovu futbalových žoldnierov s enklávou cudzincov v bohatých súkromných kluboch. Vidieckemu futbalu dnes peniaze na činnosť detí a mládeže chýbajú. Už dávnejšie také užitočné praktiky v slovenskom i československom futbale boli a vtedy sme súperili aj medailovo tak na klubovej medzinárodnej úrovni s vyspelým zahraničím ako aj na úrovni reprezentačnej.“

Po tomto majstrovskom zápase nastúpili, za sychravého a pre propagáciu futbalu mladých nevľúdneho počasia, kategórie U16 oboch futbalových klubov. Domáci po zásluhe vyhrali 2:0, keď ich prvý gól dal po exkluzívnom streleckom kúsku David Grohol, ktorý v zime prišiel do MFK Dukla na hosťovanie z Košíc, druhý gól zaznamenal zo štandardnej situácie Erik Jurík.

K situácii v družstve trénerskej dvojice Dušan Tóth – Jozef Slobodník sa vrátime tak na stránke internetového magazínu Klub priateľov Dukla ako i na www.mfkdukla.sk konkrétnejšie v priebehu týždňa, kedy nám tréneri poskytnú širšie nahliadnutie do kádra v tejto vekovej kategórii a priblížia ich videnie tejto súťaže. Chýbať nebude ani obsiahlejší návrat k príprave na tohoročnú jar a k samotnému zápasu, o ktorom sa dnes zmieňujeme aj z priestorových dôvodov iba štatisticky.

Cez víkend štartujú dorastenecké súťaže. U19 začína v Žiline

Do nového roka vstupujeme s víťaznými ambíciami, prajeme si podporu fanúšikov

Sumár mládeže: Sedemnástka remizovala s Popradom, starší žiaci víťazne vo Zvolene.

Ivan Mensah napokon posilní MFK Dukla

Zo Žiliny si vezieme cenné tri body a držíme sa na čele tabuľky

V kartovom nadstavenom čase skvelé a zaslúžene dotiahnutie víťazstva Dukly v Podbrezovej