Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Nová éra Dukly?! Marek Bažík sa ujíma kormidla ako hlavný tréner!
A tím / MFK Dukla / 16.06.2024

Nová éra Dukly?! Marek Bažík sa ujíma kormidla ako hlavný tréner!

Marek Bažík sa stal novým trénerom A-tímu MFK Dukla Banská Bystrica.

Marek Bažík sa stal novým trénerom A-tímu MFK Dukla Banská Bystrica.

MFK Dukla Banská Bystrica má nového trénera! Dlhoročný hráč a odchovanec klubu, Marek Bažík, preberá vedenie A tímu. V exkluzívnom rozhovore odhaľuje svoju jasnú víziu a veľké odhodlanie viesť tím k úspechu v nadchádzajúcej sezóne.

Marek, ty si odchovanec a hráč Dukly, ktorú „nosíš“ roky vo svojom srdci. S akými pocitmi teraz preberáš A mužstvo ako hlavný tréner a aké máš konkrétne ciele do novej sezóny?

Uvedomujem si, do akej funkcie nastupujem. Je to pre mňa veľká česť, no zároveň k tomu pristupujem veľmi zodpovedne, pokorne a s veľkým rešpektom. Je to zodpovednosť voči klubu, fanúšikom, mestu. Dukla je klub, v ktorom som prežil veľa rokov, pracujú v ňom ľudia, ktorých mám rád. Už som v jednom rozhovore spomínal, že si ich vážim, aj pre to, čo pre klub urobili v ťažkých časoch. Tým, že žijem dlhé roky v Banskej Bystrici, poznám veľa Bystričanov – Duklistov, mám veľa kamarátov a známych, ktorí sú fanúšikmi Dukly a fandia jej v dobrom aj zlom a aj preto to beriem veľmi zodpovedne. Čo sa týka individuálnych cieľov, to nie je o mne, futbal je kolektívny šport, budeme sa baviť s hráčmi o tímových cieľoch a verím, že sa nám ich podarí v čo najväčšej miere plniť. Za mňa môžem povedať, že sa budem snažiť dať do toho všetku moju energiu.

Plánuješ zaviesť nejaké zmeny v tréningovom procese alebo hernom systéme tímu? Ak áno, aké konkrétne?

Neplánujem veľké, zásadné zmeny. Mário Auxt je výborný tréner, ktorý odviedol v minulej sezóne kus poctivej roboty. Mojou podmienkou bolo, aby zostal v klube a som veľmi rád, že sa tak rozhodol. Myslím si, že sa s ním a celkovo s celým realizačným tímom na futbal pozeráme rovnako. Čo sa týka herného systému, je to na dlhú debatu. Nemyslím si, že to, v akom rozostavení budeme hrať, je tá najdôležitejšia vec. Podstatné pre nás bude, aby sme sa snažili hrať v ofenzíve aj defenzíve aktívne, aby v našej hre bola potrebná intenzita, aby sme dodržiavali princípy hry, s ktorými do zápasov pôjdeme. Nemôžeme však zabúdať na to, že na druhej strane ihriska bude súper, ktorý bude chcieť tiež vyhrať.

Aká je tvoja stratégia komunikácie a práce so skúsenými hráčmi tímu? Ako plánuješ motivovať tím a posilniť tímovú súdržnosť?

To sa nedá len tak naplánovať, vo futbale je veľa premenných. Nie je to ľahké, musíte mať na to ako tréner cit, šťastie, talent... Všetkých hráčov, a nielen tých skúsenejších, rešpektujem. S niektorými som ešte hrával, tykáme si, no ja v tom nevidím problém. Hráčom povieme pravidlá hry, ktorých sa budeme držať, podľa ktorých sa budeme riadiť, a kto ich nebude rešpektovať, bude mať problém. Chceme mať v mužstve zdravú, pracovnú atmosféru. Umelo si však žiadny rešpekt vytvárať nebudem, ani neviem, ako na to... ten buď máte, alebo nie.

Vidíš v aktuálnom kádri Dukly hráčov, ktorí by sa mohli v blízkej budúcnosti stať výraznými oporami?

Myslím si, že v našom mužstve je zdravé jadro, ktoré je prevažne tvorené skúsenejšími hráčmi. Budeme mať však vyššie nároky na strednú a mladšiu generáciu hráčov. Očakávame od nich, že v novej sezóne zoberú na seba viac zodpovednosti a prinesú do našej hry potrebnú kvalitu. Je len na nich, koľko priestoru v zápasoch dostanú. Je našou úlohou dostať z nich maximum, verím, že sa nám postupne bude dariť zlepšovať ich výkonnosť.

Aké sú tvoje dlhodobé ciele pre MFK Dukla? Kde vidíš klub o niekoľko rokov a aké kroky plánuješ podniknúť na dosiahnutie týchto cieľov?

Toto je asi skôr otázka pre vedenie klubu. Považujem sa stále za mladého trénera. Dostal som od klubu dôveru, za ktorú som vďačný. Dlhodobé ciele si nedávam, som realista, sústredím sa na najbližšie obdobie. V letnom prípravnom období chceme urobiť všetko pre to, aby sme do ligy dobre vstúpili. Čaká nás ťažká jeseň.

Ako bývalý reprezentačný tréner mládežníckych kategórií, aký máš názor na aktuálnu úroveň mladých slovenských hráčov? Kde vidíš ich najväčší potenciál a aké oblasti by podľa teba potrebovali zlepšenie?

Myslím si, že máme na Slovensku veľa šikovných mladých hráčov. Mnohí z nich sa postupne presadzujú v seniorskom profesionálnom futbale, či už na klubovej, ale aj na reprezentačnej úrovni. Mal som to šťastie, že som niektorých mohol v mládežníckych reprezentačných kategóriách určité obdobie viesť. Bola radosť s nimi pracovať a som veľmi šťastný, že niektorí z nich sú aj v nominácii SR „A“ na aktuálne ME v Nemecku a ďalší tvoria kostru mužstva SR U21. Bolo by to na samostatný rozhovor, baviť sa o silných a slabých stránkach našich mladých hráčov. Po mojich skúsenostiach s prácou v mládeži si myslím, že naši juniorskí hráči celkovo neskôr dospievajú, a to ako po fyzickej, tak aj po mentálnej stránke. Musíme byť teda pri práci s nimi trpezliví a potom sa nám to môže vrátiť, tak ako teraz, pri už spomínanej nominácii na ME, kde si v Nemecku môžu zahrať piati hráči, ktorí ešte môžu hrať v kategórii SR U21, dokonca Leo Sauer ešte v kategórii SR U19.

Máš nejaký trénerský vzor alebo trénerskú filozofiu, ktorou sa inšpiruješ? Kto z tvojej branže ťa najviac ovplyvnil?

Myslím si, že každý tréner by mal ísť svojou cestou, aj keď v živote nás samozrejme ovplyvňuje veľa vecí a veľa ľudí, ktorých stretávame. Jedna vec je vaša filozofia, druhá vec je, že musíte prihliadať aj na to, akou hráčskou typológiou máte vyskladané mužstvo. Nemám konkrétny trénerský vzor, no počas mojej hráčskej ako aj trénerskej kariéry ma ovplyvnilo, či už pozitívne alebo negatívne, viacero trénerov. Spomeniem jedného, ktorý na mňa pozitívne zapôsobil najviac. Je to Michal Probierz, ktorý ma trénoval v Poľsku, v klube Polonia Bytom. Bol to nenormálny „blázon“ do futbalu, veľký profesionál, dobrý stratég, výborný motivátor, s hráčmi to proste vedel. Vtedy som si ešte ako hráč hovoril, že takto nejako by mal asi vyzerať tréner. Asi som sa v ňom nezmýlil, pretože v súčasnosti je hlavným trénerom poľského národného mužstva, s ktorým je momentálne na ME v Nemecku. Aj na Slovensku je však veľa trénerov, ktorí robia svoju robotu výborne. Mal som a mám to šťastie sa s nimi stretávať a je len na mne pozorne načúvať, inšpirovať sa, učiť sa.

Čo považuješ za svoje najväčšie úspechy v trénerskej kariére a ako plánuješ tieto skúsenosti aplikovať v Dukle?

Ja na veľký úspech len čakám. Musím tvrdo „makať“ a možno sa raz dočkám.

Marek, ty si športovec telom aj dušou, ale ako najlepšie relaxuješ mimo futbalu? Ako tráviš svoj voľný čas a aké sú tvoje obľúbené aktivity mimo trénerských povinností?

Voľný čas sa snažím tráviť s rodinou, hoci teraz ho asi veľa mať nebudem. Keď mám čas na seba, rád si niečo dobré prečítam, sledujem TV, pozriem si dobrý film. Snažím sa samozrejme aj udržiavať v kondícii. Celkom pravidelne behávam, každú stredu si chodím s partiou kamarátov zahrať futbal - kým mi to zdravie dovoľuje, rád si kopnem do lopty. Je pri tom kopec srandy, dobre si pri tom oddýchnem.

Tvoj brat Miroslav Bažík je tiež považovaný za legendu Dukly. Ako reagoval na tvoje menovanie? Konzultuješ s ním svoje trénerské rozhodnutia a názory?

Miro bol výborný futbalista, lepší ako ja. Reagoval pozitívne. Potešil sa a poprial mi veľa šťastia, no vidí to triezvo, vie, že ma nič ľahké nečaká. Keď sa stretneme, hlavnou témou našich debát je futbal. Má dobrý prehľad o lige, ako aj o Dukle. Zápasy sleduje v televízii, na štadión nechodil, verím, že teraz bude mať o dôvod viac na štadión prísť.