• Aktuality
  • O výsledku rozhodla ďalšia penalta proti MFK Dukla
Dorast / Jozef Mazár / 23.09.2019

O výsledku rozhodla ďalšia penalta proti MFK Dukla

Návraty bývajú rôzne. Týmto sa vraciame, keď MFK Dukla bojovala s FK Poprad v mládežníckych súťažiach o stupienok nižších než je tomu dnes. Aj vtedy bojovala s Popradom plece pri pleci. Aj vtedy už mala futbalová Dukla problém väčší akým sú pokutové kopy v dorasteneckej lige. Vrcholový futbal však začína podmienkami a spôsobmi komunikácie na všetkých úrovniach a všetkých stupňoch futbalového diania. A začať by mal každý od seba. Aj mladý dorastenec či žiak trebárs odpoveďou sebe samému či ten futbal skutočne ľúbi od srdca len pre futbal samotný? Či mu dáva všetko, čo mu dať má ?...
Foto: Samo Telúch
Futbalová dorastenecká liga je súťaž príťažlivá z viacerých hľadísk, z toho herného volá po zvýšení hernej kvality u každého kolektívu. Dá sa to po majstrovskom zápase prvého s posledným napísať aj tak, že rozdiel vo výkonnosti nie je taký priepastný ako ukazuje tabuľka. Ak hráčov z horných priečok tabuľky niečo ctí, je to vnútorný prístup jednotlivcov k zápasu a jednotlivým situáciám v ňom. Budeme ešte konkrétnejší.

K stretnutiu prvej Žiliny nastúpili ligoví dorastenci U19 MFK Dukla na jej pôde s úmyslom nedovoliť rozvinúť útočné aktivity reprezentantov spod Dubňa tak, aby herne vyhovovali práve im. Vysunutá aktívna obrana hostí spod Urpína bola pre Žilinu veľkou prekážkou. Gól, ako väčšina, padol do siete MFK Dukla po chybe v strede poľa. Hosťujúci Strapek neprikryl „svojho“ protihráča, podieľal sa tak vrchovato na prečíslení súpera, ktorý dal gól obrancom Tandrom.

Po zmene strán Dukla chcela čo najskôr zrovnať skóre, podarilo sa jej to po rohovom kope, ktorý odvrátil jeden z hráčov Žiliny až do priestoru takmer 15 metrov od brány a odtiaľ Gonda gólom v 62. minúte vyrovnal skóre v tomto stretnutí. Bežala však minúta sedemdesiata, jeden z obrancov Dukly chcel loptu odkopnúť z vnútra šestnástky, netrafil ju však, tá sa na hranici šestnástky dostala k súperovi, jeden z obrancov MFK Dukla šiel skĺzom pod nohy protihráča, rozhodca to videl ako faul v šestnástke i keď iní na videorekordéri za šestnástkou a tak Mojžiš zo Žiliny z penalty rozhodol, že všetky body zostávajú na konte vedúceho mužstva tabuľky. Ten posledný, MFK Dukla si pripísala na svoj účet ďalší pokutový kop. Pre zaujímavosť, každý bol proti tomuto súperovi odpískaný, keď sa v zápase lámal chlieb. 

Na Slovane za stavu 0:0, v Trnave za stavu 0:1 a MFK Dukla aj tam, podobne ako teraz v Žiline, prehrala gólom z „penalty“ 1:0 a ďalší pokutový kop bol proti MFK Dukla nariadený v domácom prostredí v zápase s Podbrezovou za stavu 1:2. Keďže sme v dvoch prípadoch videli zápasy, ich priebeh i situácie po ktorých rozhodcovia pokutové kopy odpískali a videl sme ako prispeli či neprispeli k zvyšovaniu kvality futbalovej hry či výchovy hráčov i publika, opýtali sme sa D. Tótha, trénera MFK Dukla, ako on videl rozhodnutia arbitrov na hracej ploche a ako ich vníma po čase, keď prehry preboleli.

Odpovedal: „ Rozhodcov pre média hodnotiť nebudem. Tréneri sú hodnotení podľa výsledkov kolektívu, ktorý vedú... “

Dá sa pochopiť prečo sa bývalý skvelý futbalista, v súčasnosti tréner prvoligového dorastu Dušan Tóth, snaží verdikty rozhodcov nekomentovať. Samozrejme, že je ňom známe ako neznáša skrivodlivosť. Videozáznamy môžu vidieť odborníci, novinári, diváci, každý zo svojho hľadiska má právo prijať svoje vlastné vnímanie daného momentu a potom výsledku, ktorý sa odráža v tabuľke, psychike chlapcov, v ich morálke atd. Aj u víťazného kolektívu, aj v u porazených. Komplex vecí plodí aj závislosti...

Takže neostáva nič iné len tréningový dril, úsmev na tvári a ak je futbal sám najlepším sudcom, ostávať verný tradícii, že bič plieska nakoniec. Aj pri takých rozhodnutiach, keď sa zápasy hrávajú bez divákov, keď pribúda mnoho divných rozhodnutí. Keď...

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky aktuality
A tím

Vstup do druholigovej sezóny plný pozitív

Čítať viac
A tím

Fantastický finiš: V poslednom domácom zápase sezóny jasná výhra Dukly

Čítať viac
A tím

Proti Petržalke s cieľom víťazne sa naladiť na baráž

Čítať viac
A tím

Posilou MFK Dukla Miladin Vujošević

Čítať viac
A tím

Počas víkendu začnú odkrývať v dorasteneckej lige tajomstvá záchrany

Čítať viac
A tím

Lukáš Migaľa: "Chceme čo najviac potešiť fanúšikov"

Čítať viac
Na správne fungovanie webovej stránky, prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Kliknutím na tlačidlo „Rozumiem“ súhlasíte aj s využívaním cookies a odovzdaním údajov o správaní na webe pre zobrazenie cielenej reklamy na sociálnych sieťach a v reklamných sieťach na ďalších weboch.
Rozumiem