• Po dobrom úvode sme viedli, Slovan ale v druhom polčase dominoval a natiahol víťaznú šnúru
A tím / MFK Dukla | BBonline.sk / 04.11.2023

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica v prvú novembrovú sobotu po dobrom úvode vyhrávali nad bratislavským Slovanom, ale napokon prehrali rozdielom triedy. Belasí si najmä vďaka výbornému úvodu druhého polčasu pripísali pod Urpínom ôsme ligové víťazstvo v rade.

Mužstvo Dukly sa muselo opäť zaobísť bez zraneného Jakuba Považanca, ale do šance sa dostalo už po desiatich sekundách, keď po rýchlom útoku Róbert Polievka prihral z pravej strany spätne pred bránu, kde ale Martin Rymarenko netrafil loptu ideálne. V 10. minúte sa už ale zverenci tréneri Mária Auxta ujali vedenia. Po rohovom kope sa udržali v útočnej tretine ihriska a Polievka odcentroval z pravého krídla na zadnú tyč, kde sa cez Jaromíra Zmrhala presadil hlavou Jakub Uhrinčať - 1:0.

Líder tabuľky ihneď po góle zvýšil aktivitu v ofenzíve a vypracoval si zopár nádejne rozvíjajúcich sa situácii či rohových kopov, ale obrana domácich zatiaľ odolávala. S hlavičkou AleksandaraČavrića v 19. minúte či obaľovačkou z 20-tich metrov v podaní TigranaBarseghyana v 26. minúte si brankár Matúš Hruška poradil. Medzitým si dve nebezpečné brejkové situácie vypracovali hráči Dukly. Rymarenko zachytil loptu na útočnej polovici a z osi ihriska prihral vľavo do pokutového územia Marekovi Hlinkovi, ktorý v tiesni trafil pravú tyč brány belasých. Krátko na to vyhral MarianPišoja rýchlostný súboj na pravej strane, prihral do šestnástky Polievkovi, ktorý išiel k zemi po zákroku GuramaKashiu, ale hlavný arbiter Filip Glova jedenástku nefúkol.

V prvom polčase sme sledovali celkom kvalitný futbal s viacerými peknými momentmi a šancami na oboch stranách. V 27. minúte mal Slovan svoju prvú tutovku. Ideálny center LucasaLovata z ľavej strany a výbornú, umiestnenú hlavičku Čavrića však zatienil skvelým zákrokom na čiare gólman Hruška. V 30. minúte sa už ale hosťom podarilo vyrovnať. David Strelec prešiel poľahky po ľavej strane hlboko do šestnástky a prihral prízemne pred bránu, kde z prvej zakončil presne Čavrić - 1:1. V 39. minúte si Banskobystričania mohli prinavrátiť vedenie, keď Ľubomír Willwéber z polovice ihriska našiel nádherným pasom až k pravému rohu päťky nabiehajúceho Pišoju, ktorý ale z druhého dotyku trafil brankára hostí Martina Trnovského.

V rámci dvojitého polčasového striedania na strane Slovana išiel na ihrisko aj 18-ročný talent NinoMarcelli, ktorý sa presadil už v 48. minúte, keď po rýchlej kombinácii spoluhráčov pred šestnástkou a prihrávke Strelca zakončil po trávniku povedľa Hrušku - 1:2. V 53. minúte pohrozil Marcelli opäť, keď si zrazenú prihrávku vzduchom na hranici pokutového územia spracoval na hruď a pohotovo vystrelil k ľavej tyči, ale Hruška ho tentokrát vychytal. Belasí pokračovali v útočnej aktivite a v 55. minúte pridal výborne hrajúci Strelec k dvom asistenciám aj gól. Čavrić unikol po ľavom krídle, jeho pokus zrazil Uhrinčať a Strelec v päťke pohotovou a efektnou pätičkou rozvlnil sieť - 1:3.

V záverečnej polhodine už tempo hry mierne upadlo, úradujúci majster bezpečne kontroloval dvojgólové vedenie. Domáci si ešte vypracovali niekoľko nepresných streleckých pokusov, ale s pribúdajúcimi minútami sa presadzovali čoraz ťažšie. Hráči Slovana korunovali svoj dominantný výkon v druhom polčase gólom na konečných 1:4 v 86. minúte. Po rohovom kope zľava sa lopta dostala na opačnú stranu, odkiaľ ju vrátil do ohňa KyriakosSavvidis a hrací predmet sa odrazil na hranicu šestnástky k Marcellimu, ktorý z prvej vypálil presne k pravej tyči brány Dukly. Marcelli tak pridal už svoj druhý presný zásah, hoci odohral len polčas. Banskobystričania ťahajú 4-zápasovú sériu bez výhry na domácom štadióne.

Povedali o zápase

Mário Auxt, tréner MFK Dukla: „Odohrali sme dva úplne rozdielne polčasy. V prvom sme boli vyrovnaným súperom, aj sme si vytvorili dostatok šancí, ale žiaľ, dali sme gól iba po štandardnej situácii. Pre nás bol určite zlomový druhý inkasovaný gól a chyby, ktoré sme urobili aj pri treťom. Potom sa chlapci chceli vyrovnať Slovanu, ale už sme prepadávali, čo bola voda na mlyn hostí, ktorí sú silní v prechodových fázach smerom dopredu. Z výkonu z druhého polčasu sa musíme poučiť do ďalších zápasov. Dnes sme tu mali najlepšie mužstvo na Slovensku, chceli sme z toho určite vyťažiť viacej, ale my sa pozeráme na najbližšie zápasy, a tie nám ukážu, kam patríme. Kvalita Slovana je na vysokej úrovni a je veľmi ťažké niečo s nimi uhrať. Pokiaľ ide o zákrok v šestnástke na Roba Polievku, tak na to je tam rozhodca, ja to nijak neovplyvním. Jasné, že Robo bol nahnevaný, povedal, že tam cítil kontakt, ale to už ja nezmením.“

Jakub Uhrinčať, obranca Dukly, strelec prvého gólu zápasu: „Prvý polčas bol z našej strany dobrý, mali sme viacej príležitostí, ktoré sme mohli premeniť. Viedli sme 1:0, súper tam mal náznaky, Matúš tam mal dobrý zákrok, ale z jednej šance vyrovnali. V druhom polčase si to už kvalitou ustrážili a boli efektívnejší. Slovan nás v druhom polčase v podstate nepustil do žiadnej vyloženej príležitosti. Škoda tej tyčky, dnes tá efektivita nebola na našej strane. Neostáva nám ale nič iné, ako dať hlavy hore a naladiť sa na repre pauzu budúcim zápasom. Pokiaľ ide o naše domáce zápasy, tak neviem, či je to prekliatie, alebo sa nám hrá doma ťažšie. Samozrejme, máme tu fanúšikov, ktorí nás ženú za gólom aj dobrým výkonom, ale žiaľ, máme doma negatívnu sériu, ktorú nevieme zlomiť. Prácou na tréningoch a nastavením hláv to môžeme zlomiť. Pevne verím, že sa nám to podarí už v najbližšom zápase.“

Matúš Hruška, brankár Dukly: „Hneď na začiatku druhého polčasu sme dostali rýchly gól a vieme, aké má Slovan skúsenosti. Postrážili si to, hrali kvalitne na lopte, takže s ich skúsenosťami si to odohrali dobre. Góly padajú po chybách, musíme si ich vyhodnotiť a pozerať sa dopredu. Pokiaľ ide o Marcelliho, tak vieme, že má kvalitné zakončenie, je rýchly, a dnes to predviedol.“

Niké liga - 13. kolo - sobota 04.11.2023, 15.00 h - Národný atletický štadión - B. Bystrica

MFK Dukla Banská Bystrica - ŠK Slovan Bratislava 1:4 (1:1)

Góly a asistencie: 10. Uhrinčať (Polievka) - 30. Čavrić (Strelec), 48. Marcelli (Strelec), 55. Strelec, 86. Marcelli. ŽK: 23. Rymarenko, 40. Uhrinčať, 46. Godál, 70. Polievka, 70. Š. Rusnák (RT) - 83. Abubakari. Rozhodovali:Glova - Bednár, Halíček. Diváci: 3130.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška - Uhrinčať, Godál, Willwéber - Pišoja (69. Hanes), Ľupták (87. J. Guimarães), Hlinka, Richtárech (60. E. Arevalo), Záhumenský (69. Slebodník) - Rymarenko, Polievka (C) (87. Mičuda).
Tréner: M. Auxt.

Zostava ŠK Slovan Bratislava: Mar. Trnovský - Zmrhal, Bajrić, Kašia, Lovat (46. Blackman) – Agbo, Lichý – Barseghyan (81. Zuberu), Strelec (72. Savvidis), V. Weiss ml. (C) (46. Marcelli)  - Čavrić (77. Abubakari).

3

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica sa najbližšie predstavia opäť na domácom trávniku, kde v sobotu 11. novembra o 15.00 h privítajú v rámci 14. kola Niké ligy MFK Zemplín Michalovce.