• Pohárová úloha v Podkoniciach splnená. Ščasný: Bol som hotový, keď som videl tie kopce okolo
A tím / MFK Dukla | BBonline.sk / 26.09.2023

BBonline.sk (I. Golembiovský)

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica sa v utorok 26. septembra od 16.00 h predstavili na pôde treťoligistu FK Podkonice. Zverenci trénera Michala Ščasného pohárovú povinnosť splnili a postúpili do 4. kola Slovnaft Cupu.

Podkonice si v prvom kole poľahky poradili so štvrtoligovou Kováčovou (6:0) a v druhom zvíťazili v Badíne, ktorý hrá taktiež štvrtú ligu (0:2). Dukla bola nasadená do 2. kola, v ktorom zdolala domáce piatoligové Osrblie (2:4).

Prvá vážnejšia príležitosť patrila hosťom, keď sa po prízemnom centri Šimona Mičudu z pravého krídla dostal k strele Tibor Slebodník, ale jeho pokus z blízkosti bieleho bodu zblokovali domáci stopéri. Podkonice hrali odvážne a v prvom polčase si vypracovali viacero nebezpečných striel. V 9. minúte vystrelil z hranice šestnástky do stredu brány Adrián Melich. O pár desiatok sekúnd neskôr musel brankár Dukly Michal Trnovský zasahovať aj pri ďalšej strele Melicha, ktorá tentokrát smerovala po trávniku k ľavej tyči brány hostí.

Účastník Niké ligy bol v prvom polčase efektívnejší a v 23. minúte otvoril skóre, keď MarianPišoja odcentroval z pravej strany a Adrián Káčerík na hranici pokutového územia hlavou nadvihol loptu, čím prekvapil a zároveň preloboval gólmana Podkoníc Attilu Petríka - 0:1. Domáci takmer vyrovnali v 29. minúte. Roh z ľavej strany zahrali nakrátko, OleksanderLovyniuk prenikol popri bránkovej čiare hlboko do šestnástky a prihral pred bránu, kde v páde zakončil do brvna kapitán domácich Matúš Turňa.

Hráčom Dukly sa podarilo skórovať aj zo svojej ďalšej šance. Tomas Maya odcentroval z ľavého krídla a na úroveň prednej tyče si zbehol JoãoGuimarães, ktorý hlavičkou usmernil loptu do bližšieho horného rohu brány treťoligistu - 0:2. Hráči Podkoníc si v prvom dejstve vypracovali viac streleckých pokusov a v 34. minúte mali ďalšiu dobrú šancu. Melich posunul loptu na ľavú stranu šestnástky Adamovi Kostúrovi, ktorý mal dostatok priestoru, ale Trnovský si s jeho prudkou strelou poradil. V prvom dejstve sme ešte viedli Káčeríkovu hlavičku do brvna po Mičudovom centri z pravého krídla.

Tréner Dukly Michal Ščasný poslal do druhého polčasu štyroch nových hráčov a jeden z nich, Matúš Köröš, v 51. minúte vyslal na bránu slušnú strelu, ktorú Petrík vytlačil spod brvna na roh. V druhom polčase už boli domáci v ofenzíve menej nebezpeční ako v prvom, hralo sa prevažne na ich polovici. V 57. minúte dostal loptu do šestnástky Adam Hanes, ktorého zasiahol nedovolene Matúš Hudák a penaltu premenil strelou vpravo striedajúci Uruguajčan EnzoArevalo - 0:3.

Podkoničania sa dostali pred bránu Dukly v 65. minúte vďaka štandardke z pravého krídla, po ktorej hlavičkoval na zadnej tyči Ivan Očenáš a Mičuda vykopol loptu spred bránkovej čiary. Krátko na to sa na opačnej strane ihriska prezentoval peknou strelou spoza šestnástky Arevalo a Samuel Haviar, ktorý vystriedal v bráne Petríka, si pripísal prvý zákrok.

Fanúšikovia Podkoníc opäť tlieskali v 72. minúte, keď si Kostúr vytvoril v šestnástke palebnú pozíciu a vyprášil Trnovského rukavice. Zápas už bol prakticky rozhodnutý, a tak sa v záverečných minútach viac-menej iba dohrával. O vzruch sa v 85. minúte postaral Hanes, ktorý natiahol Haviara solídnou strelou spoza pokutového územia. V samom závere mohol vsietiť aspoň čestný gól domácich Lovyniuk, no z blízkosti ľavého rohu päťky z otočky minul vzdialenejší horný roh Trnovského svätyne. Tento futbalový sviatok navštívilo 821 divákov. V Podkoniciach nechýbala ani približne 40-členná skupina skalných fanúšikov Dukly, ktorí fandili za bránou. Ďalšie desiatky fanúšikov banskobystrického klubu boli na tribúne.

Povedali o zápase

Peter Venglarčík, tréner FK Podkonice: „Boli sme uvoľnení, bez kŕču. Povedali sme si, že ideme ukázať, čo vieme. Chceli sme sa zbaviť zbytočného rešpektu pred ligistom, ktorý ale nechal niektoré opory doma. S herným prejavom som veľmi spokojný. Najviac ma mrzí, že sme nedali gól, lebo sme si ho zaslúžili. Keď poviem, že sme mali tri veľké šance, tak asi nebudem ďaleko od reality. Škoda, že sme ten gól pre nás a ľudí nedali, to by bolo fajn. Prišlo osemsto ľudí, to je taká pekná treťoligová návšteva. (smiech) Som rád za počasie, za hráčov, nikto sa nezranil, priateľská atmosféra... Rozhodca štandardne výborne, tak ako je to na celom Slovensku vždy, takže super.“

Matúš Turňa, kapitán FK Podkonice, bývalý hráč Dukly: „V prvom rade chcem poďakovať ľuďom, ktorí prišli. Myslím si, že aj kvôli nim sa to tu robí. Ja som rád, že som si ešte jeden taký, dá sa povedať veľký zápas zahral. Verím, že aj o rok zabojujeme o podobný pohárový zápas. Áno, zahral som si aj proti bývalým spoluhráčom ako Marek Hlinka či Braňo Ľupták. Bojovali sme, boli aj tvrdšie zákroky, ale mimo ihriska je to všetko v poriadku. Dukla zaslúžene postúpila, ukázala kvalitu a my sa budeme sústrediť na našu súťaž. Ďakujeme, že sme sa toho mohli zúčastniť.“

Michal Ščasný, tréner MFK Dukla Banská Bystrica: „Cieľ sme splnili. Súper nás potrápil, mali tam možnosti, dali aj brvno. Za stavu 0:1 aj 0:2 nás mohli ešte potrápiť, ale zvládli sme to a pripravujeme sa na sobotu. Hráči, ktorí hrávajú menej a dnes dostali priestor, ma nejak extra nesklamali. Zápasy proti treťoligistom nie sú úplne ľahké, čiže títo hráči mali minutáž, odohrali ťažký zápas, niektorí polčas, takže s týmto som spokojný. Je super, že sa hrajú takéto zápasy pre ľudí. Je to kúsok od Bystrice, prostredie je tu pekné. Bol som hotový z toho, keď som videl tie kopce okolo. Je tu krásne ihrisko, výborná tráva aj priateľské prostredie, čiže je to aj pre domácich povzbudenie do ďalšej roboty.“

JoãoGuimarães, strelec druhého gólu Dukly: „Som šťastný, gól a víťazstvo, to vždy poteší. Podkonice majú dobrý tím. Trochu nás prekvapili svojou individuálnou kvalitou, ale my sme si s tým poradili a splnili našu úlohu. Panovala tu milá atmosféra, priaznivá pre futbal. Na to, že sa hralo uprostred týždňa, prišlo veľa ľudí, ktorí sú tu veľmi milí. Pokiaľ ide o trávnik, tak sme boli prekvapení. Keď sme prišli, tak na pohľad zhora vyzeral trošku horšie, ale keď sme vyšli na ihrisko, tak sme si hneď hovorili, že ihrisko je kvalitné. Dalo sa na ňom hrať futbal. Niekedy sa dostaneme na ihrisko, na ktorom sa hrá ťažšie, ale tu je trávnik veľmi kvalitný, hlavne vzhľadom na to, že je to treťoligový klub.“

Michal Trnovský, brankár Dukly: „Je to výborný pocit, že som si po dlhšej dobe mohol zachytať druhý pohárový zápas. Vedeli sme, že to bude ťažký zápas, pripravovali sme sa naň poctivo. Našťastie sme to zvládli a ideme ďalej. Podkonice sú o dve ligy vyššie ako Osrblie, čo sa ukázalo. Podali sympatický výkon, majú kvalitných hráčov. Mali tam šance, pri ktorých nám zavarili. Aj v tretej lige sa nájdu kvalitní hráči, vedeli si vytvoriť šance aj dobre vystreliť, takže som si zachytal.“

Samuel Svetlík, obranca Dukly: „Boli sme lepším tímom, boli sme na lopte. Podkonice hrali dobre, ale veľmi sme ich nepúšťali k tomu, čo chceli hrať. Dopadlo to pre nás dobre. Samozrejme, je pekné, že sa prišlo toľko ľudí pozrieť. My chceme hrať pre ľudí, pre našich fanúšikov a aj Podkoničania prišli v hojnom počte, takže sme radi, že sme mohli hrať takýto zápas.“

Slovnaft Cup - 3. kolo - utorok 26.09.2023, 16.00 h - Podkonice

FK Podkonice - MFK Dukla Banská Bystrica 0:3 (0:2)

Góly: 23. Kačerík, 31. J. Guimarães, 57. E. Arevalo (pen.). ŽK: 78. J. Guimarães. Rozhodovali:Ihring - Šága, Dobrík. Diváci: 821.

Zostava FK Podkonice: Petrík (63. Haviar) - Hudák, Turňa (C), Očenáš - Selecký (71. J. Rusko), Kukoľ, Melich (63. Molčan), Patrnčiak (63. Jiang) - Gonda (46. D. Rusko) - Lovyniuk, Kostúr. Tréner: P. Venglarčík.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica:Mich. Trnovský - Pišoja, Uhrinčať (46. Hlinka), Svetlík - Mičuda, Slebodník (57. Klimpl), Ľupták (C) (46. Richtárech), J. Guimarães, Maya (46. Köröš) - Káčerík (46. E. Arevalo), Hanes. Tréner: M. Ščasný.

FK Podkonice čaká nasledujúci zápas v nedeľu 1. októbra o 15.30 h na domácom trávniku, a to v rámci 9. kola III. ligy Západ proti FC Slovan Galanta. MFK Dukla cestuje v sobotu 30. septembra do Trenčína, kde si v stretnutí 9. kola Niké ligy zmeria sily s domácim lídrom tabuľky.

Povedali po stretnutí MFK Dukla - ŠK Slovan Bratislava futbal „B“

VSTUP na zápas s Trenčínom ZADARMO, Dukla mu dáva iný rozmer

Michal Ščasný: Postup som oslávil pohárom červeného vína

Marek Hlinka: Na turistike milujem tú slobodu. Deň pred zápasom musia byť cestoviny

Sumár mládeže: Devätnástka po obrate v závere zdolala prvý Slovan, víťazne aj žiaci