• Porazili sme Žilinu pred skvelými divákmi a bodovo sa na súpera dotiahli
A tím / MFK Dukla (PR) / 15.10.2022

Porazili sme Žilinu pred skvelými divákmi a bodovo sa na súpera dotiahli

Futbalisti banskobystrickej Dukly v 14. kole Fortuna ligy vyhrali na Štiavničkách v derby nad MŠK Žilina 2:1 a bodovo sa dotiahli v tabuľke na svojho tradičného rivala. Víťazný gól pred viac než tri tisíc divákmi zaznamenal náš kapitán Róbert Polievka.

Skóre duelu otvoril v siedmej minúte exportnou strelou z vyše dvadsiatich metrov Galčík, keď si pripravil pozíciu na zakončenie a loptu poslal do pravého horného rohu Hruškovej svätyne. My sme mohli kontrovať o dve minúty neskôr Polievkom. Ten vyslal strieľaný center z pravej strany a brankár Teplan musel loptu vyškriabať spod brvna. Na opačnej strane sa potom v dobrej pozícii ocitol D. Ďuriš, ale pálil do obrancu Dukly. Pekná bystrická akcia sa zrodila v štrnástej minúte. Slávik bol rýchly na pravej strane, vyslal parádny center do šestnástky, kde hlavičkoval Franko, avšak Teplan predviedol skvelý zákrok na bránkovej čiare. V 22. minúte po rohovom kope sa odrazená lopta dostala k Uhrinčaťovi, ktorý prekopol žilinskú bránku. O minútu pohrozil znovu Galčík. Opäť z asi 20 metrov napriahol a tentoraz sa triaslo brvno. Následne prišli už iba naše šance po polhodine hry. Najprv Richtárech strieľal spoza veľkého vápna, lopta sa od obrancu hostí odrazila, dostala sa napokon k Faškovi a ten bol v pokutovom území sám i prudko strieľal, Teplan bol proti. O minútu neskúr po centri Polievku Franko hlavičkoval nepresne. Gól sa napokon dostavil v 45. minúte. Michal Faško z pravej strany spoza šestnástky zahrával rohový kop, lopta preletela pokutovým územím, nik sa jej nedotkol a tak pekne zapadla k zadnej žrdi. Zaslúžene sme vyrovnali na 1:1. A v nadstavenej minúte prvého dejstva sme mohli pridať aj druhý gól, keď po prihrávke Záhumenského z ľavej strany zakončoval v šestnástke Polievka, Teplan však dobre zakročil.

Druhý polčas sa začal našou aktivitou . Po rohovom kope Polievku hlavičkoval Franko v päťke tesne vedľa bránky. Mladý útočník Franko sa potom ocitol aj v úniku, zakončoval už tiesnený spoza šestnástky a napol bočnú sieť, keď už diváci kričali gól, no išlo o optický klam. Na druhej strane Galčík z priameho kopu z 18 metrov pálil nad brvno. Dukla o minútu mala ďalšiu veľkú šancu. Záhumenský v sklze posunul loptu na Faška, ten bol sám v pokutovom území, ale strieľal nad brvno. V 65. minúte chybu na strane hostí mohol potrestať Polievka, dostal sa za obranu súpera a krížnou strelou tesne minul vzdialenejšiu žrď. Do nej napokon o malú chvíľu pálil Žilinčan Ďuriš v ľavej strany šestníástky, keď mal dostatok priestoru. Mali sme aj šťastie. To bola však jediná veľká príležitosť ´Šošonov´ v druhom dejstve. To totiž patrilo bystrickým futbalistom, ktorí boli poháňaní skvelou kulisou na Štiavničkách i vďaka študentom v jednej časti štadióna a samozrejme našim fans. V 74. minúte sme hrozili z rohových kopov. Faško centroval na vzdialenejšiu žrď, kde sa takmer presne trafil Uhrinčať. Z druhej strany zahrával roh Polievka, Uhrinčať hlavou našiel v pokutovom území Rymarenka, ktorý predviedol skvelé nožnice a iba tesne poslal loptu nad brvno. Naša aktivita napokon vyústila do zaslúženého druhého gólu v 82. minúte. Záhumenský zľava dostal loptu do šestnástky, na jej osi bol voľný Róbert Polievka, ktorému strela z prvej síce nevyšla, ale lopta v podstate ostala vedľa neho, a tak kapitán Dukly na druhýkrát prekonal Teplana a rozhodol o výhre 2:1. Záver sme si už umne postrážili a brali tri body.

MFK Dukla Banská Bystrica – MŠK Žilina 2:1 (1:1)

Góly: 45. Faško, 82. Polievka – 7. Galčík. Rozhodovali: Kráľovič – Ferenc, Straka. ŽK: Willwéber, Záhumenský, Slávik, Š. Rusnák (asistent trénera), Ščasný (tréner), Richtárech, Faško, B. Ľupták – Myslovič, Gidi. Diváci: 3254.

Zostavy a striedania:

Banská Bystrica: Hruška – Migaľa, Uhrinčať, Willwéber – Richtárech (90+2 Kupčík), B. Ľupták (89. Gašparovič) – Slávik (89. Pišoja), Faško, Záhumenský – Polievka (90+2 Hanes), Franko (61. Rymarenko)

Žilina: Teplan M. Rusnák (87. Stojchevski), Leitner, Nemčík, Bari – Myslovič, Kopas, Sauer (46. Gidi) – Galčík (66. Kaprálik), Jambor (66. Jibril), D. Ďuriš.

Michal Ščasný, tréner Dukly: Najprv by som chcel povedať, že z posledných dvoch zápasov sme mali získať štyri body, pretože na konci predchádzajúceho stretnutia doma s Trnavou za stavu 0:1 sa mala pískať tisícpercentná penalta, keď Ristovski fauloval nášho hráča. Rozhodca Smolák stál od tejto situácie päť metrov a nepískal. Napokon sme prehrali vlastným gólom 0:2. Týždeň po tom zápase to už môžem povedať. Čo sa týka duelu so Žilinou, vedeli sme ako hrá súper, akým systémom sa prezentuje. Chceli sme hostí brániť, aby nemali priestor na rozohrávku na rýchlych a šikovných hráčov vpredu a v strede poľa. Chceli sme eliminovať riešenie situácii v boxe vysokým pressingom, čo sa nám darilo. Hrali sme agresívne a vo vysokom tempe, chalani duel odmakali, za čo by som im chcel poďakovať. Celkovo sme si vytvorili viac šancí a zaslúžene sme vyhrali. Ideme ďalej, budeme chcieť aj ďalšie zápasy vyhrať, radi by sme najbližšie bodovali v Ružomberku.“

Michal Faško, strelec nášho prvého gólu: „Mali sme Žiline čo vracať. Schytali sme u nich štvorku, takže o to viac chutí toto víťazstvo. Myslím si, že sme mali dobrý úvod, ale Galčík to krásne trafil. Potom sme sa trošku hľadali, ale mali sme tam náznaky, získavali lopty, ja som tam mal obrovskú šancu, no neriešil som to dobre. Mohol som vyrovnať skôr. Pomohol nám však gól do šatne, keď som sa hlavne snažil trafiť bránku. Myslím si, že lopta pred Teplanom nejako padla, išla do bránky aj so šťastím. Som rád, že to tam padlo. Druhý polčas sme mali lepší, viac aktivity, ale paradoxne Ďuriš strieľal do žrde a mohli sme prehrávať. Bolo by to možno nespravodlivé. Išli sme však naďalej šťastiu naproti, dali ten víťazný gól a podľa mňa zaslúžene vyhrali. Netreba poľavovať, vyhrávajú aj mužstvá pod nami v tabuľke. Musíme sa hlavne doma prezentovať takouto hrou ako proti Žiline a zbierať body. Ešte nás čaká pár zápasov a verím, že môžeme ísť v tabuľke pri všetkej skromnosti vyššie. Chcel by som ešte pochváliť divácku kulisu, bolo to perfektné, o to viac nám toto víťazstvo chutí. Divákov sme strhli aj našim výkonom, bolo to super.“

Róbert Polievka, strelec nášho druhého víťazného gólu: „Čo sa týka gólu, snažil som sa tam rýchlo zbaviť protihráča, aby som to umiestnil ľavou nohou. Nevyšlo to ľavou, tak som to umiestnil pravou. Som za gól rád. Je jedno, ako mi to tam padlo, vyhrali sme. Gól mal cenu zlata a ideme ďalej. My sme dnes zápas vyhrali aj emočne. Bolo vidno, že si ideme za svojím a bolo jedno, kto proti nám stojí. Obzvlášť to, že išlo o derby. Boli sme dobre nastavení v hlavách. Aj keď sme v úvode inkasovali, tak myslím si, že nás to ešte viac nakoplo. Som šťastný za toto mužstvo a kabínu. Ukázali sme tímovosť. Diváci boli skvelí, tak som si to predstavoval už v druhej lige, že kvôli takejto atmosfére a kvalitným zápasom chceme do prvej ligy postúpiť. Pre ľudí to hráme, pre všetkých vás a som hrdý na to, že môžem byť v takomto skvelom tíme. Ja som od začiatku vedel, že je sila v tomto mužstve a ešte sme neskončili, stále môžeme niečo viac dosiahnuť.“

Jaroslav Hynek, tréner Žiliny: „Vedeli sme, že nás čaká náročný zápas. My sme do zápasu dobre vstúpili do zápasu, viedli sme 1:0. Potom sa striedali príležitosti na oboch stranách. Dobre sme bránili, mali sme solídne zisky lôpt. Mohli sme ísť do rýchlych prechodov do útoku, ale riešili sme tieto situácie zbrklo. Potom prišla nepresnosť na naše kopačky, dostavili sa i straty lôpt a súper mohol ísť do dobrých možností. Polievka si s takýmito situáciami vedel poradiť. Inkasovaný gól zo štandardky násna konci polčasu mrzel. Nechcem chodiť okolo horúcej kaše, ale brankár by si mal s takouto strelou poradiť, pokryť zadnú žrď. V druhom polčase sme prespali jeho začiatok, v celom tom dejstve sme mali asi iba jednu vyloženú šancu, keď sme strieľali do žrde za stavu 1:1. Neodskočili sme na 2:1. Súper potom skvele a skúsene zápas dohral. Tlačil na nás, predčil nás vo viacerých herných činnostiach. Dukla mala vo finále viac šancí a zaslúžene vyhrala.“

Najbližší ligový zápas odohráme v sobotu 22. októbra15.00 hodine na Liptove, kde si zmeriame sily s domácim MFK Ružomberok. Ešte predtým sa však predstavíme v utorok 18. októbraKežmarku, kde o 14.30 hodine odohráme pohárový duel s tamojším 1. MFK.

1. Slovan 26b**, 2. Trnava 25b*, 3. D. Streda 23b*, 4. Ružomberok 21b*, 5. Podbrezová 20b*, 6. Žilina 19b, 7. DUKLA 19b, 8. Trenčín 18b, 9. Michalovce 14b*, 10. Skalica 12b, 11. Z. Moravce 11b*, 12. L. Mikuláš 8b.

* - mužstvo má jeden neodohraný zápas k dobru

** - mužstvo má dva neodohrané zápasy k dobru

Z. Moravce – D. Streda 2:2, Ružomberok – L. Mikuláš 1:1, Trenčín – Skalica 3:1.

FOTOGALÉRIA ALEXANDER ALMÁŠI:

Na pleciach ťažoba i futbalová zodpovednosť

Ján Nosko: Koncentrujeme sa už na Skalicu

Sumár mládeže: Dorasty bodovali s Dunajskou Stredou, starší žiaci vyhrali v Podbrezovej