• Remíza v Senici nám nestačila na postup do Fortuna ligy, chýbal druhý gól
A tím / MFK Dukla (PR) / 28.05.2021

Remíza v Senici nám nestačila na postup do Fortuna ligy, chýbal druhý gól

Z duelu v Senici (R. Bielik)

Futbalisti našej banskobystrickej Dukly v druhom barážovom zápase o účasť vo Fortuna lige remizovali v Senici 1:1, no keďže vo Zvolene v prvom dueli prehrali 1:2, potrebovali pridať i druhý gól, aby si vynútili predĺženie. To sa žiaľ nestalo, takže na návrat do najvyššej súťaže na Slovensku si budeme musieť ešte počkať.

Do zápasu v Senici sme vstúpili aktívne. Do vedenia sme mohli ísť v šiestej minúte, keď Starší využil zaváhanie domácej obrany, dostal za ňu a pohotovo zakončoval, ale Asanovič sa v poslednej chvíli stihol presunúť a loptu zblokovať. O päť minút neskôr to vyskúšal Polievka z ľavej strany vonkajškom, no jeho strieľaný center nebol presný, mieril nad brvno. Záhoráci to vyskúšali Addom z vyše dvadsiatich metrov, aj on však poslal loptu vyššie nad brvno. Vyložená šanca súpera prišla v 29. minúte. Malec spätnou prihrávkou našiel Košťála, ktorý zakončoval po zemi z 15 metrov, jeden z našich stopérov loptu dobre zblokoval na roh. Žiaľ v 41. minúte sme už Seničanov neustrážili. Guba mal veľa priestoru na hranici šestnástky, vystrelil, Hruška loptu vyrazil rovno pred Tomáša Maleca a ten z dorážky z hranice päťky nemal problém otvoriť skóre – 1:0. My sme mohli odpovedať o pár sekúnd. Polievka unikal po ľavej strane, prihrával do šestnástky Laksíkovi, ktorému chýbal polkrok aby zakončil a rozvlnil sieť. Nestalo sa tak, čiže polčas sme prehrali o gól.

V druhom dejstve sme kopali prvé dva rohové kopy a z toho druhého mohlo ´zahrmieť´. Po centri Polievku Kupčík hlavičkoval nad brvno. Náš kapitán potom zahrával aj priamy kop, no Noska pred bránkou pokryl v koncovke Malec - tentoraz v pozícii brániaceho hráča. V 58. minúte sa dostala lopta za obranu súpera a Hanes sa rútil sám na brankára, no veľmi zle a nepresne zakončil. Seničania to vyskúšali Addom z asi dvadsiatich metrov, zblokovaná lopta putovala vedľa bránky. Na strane Dukly sa pokúšal strieľať spoza pokutového územia Migaľa, mieril nad brvno. Veľkú príležitosť sme mali v 72. minúte po rohovom kope Polievku, ten našiel na vzdialenejšej žrdi Kupčíka, ktorý vo výskoku strieľal vedľa žrde. Polievka Kupčíka našiel aj z priameho kopu, no stopér Dukly tentoraz hlavou mieril vedľa. Peknú akciu sme predviedli aj po centri Richtárecha, keď sa cez Polievku dostala lopta k Laksíkovi, ten ju naservíroval na hlavu Kvocerovi, avšak nášmu striedajúcemu stredopoliarovi chýbala presnejšia muška, iba tesne minul pravú žrď takzvaným koníkom. Laksík to potom vyskúšal slušnou strelou spoza šestnástky, tiež nebol presný. V 83. minúte centroval Migaľa a pre zmenu Starší hlavičkoval vedľa bránky. Seničania sa o pár sekúnd dostali do brejku, mal to na svedomí dobre hrajúci Malec, no koncovku Košťála zneškodnil i so šťastím Nosko a vzápätí strieľal ešte Duda, výborný Nosko bol znovu proti. Vyrovnávajúci gól prišiel neskoro, konkrétne v 89. minúte. Polievka zahrával priamy kop z pravej strany tesne za veľkým vápnom, loptu posielal na Kupčíka, no Gamboš ju napokon dostal do vlastnej bránky – 1:1. Potrebovali sme streliť druhý gól, na ihrisku boli až traja naši útočníci Jackuliak, Vujoševič a stále Laksík. V nadstavenej trojminútovke sme mali ešte priamy kop. Willwéber posielal loptu do šestnástky, no hlavičku Laksíka gólman Vliegen pokryl. Seničanom stačila remíza na to, aby mohli účinkovať vo Fortuna lige i v budúcej sezóne. Dukla opäť raz tesne končí pred bránami najvyššej futbalovej súťaže.

FK Senica - MFK Dukla Banská Bystrica 1:1 (1:0)

Góly: 41. Malec 89. Gamboš (vlastný). Rozhodoval: Smolák. ŽK: J. Nemec, Totka, Guba, Addo, D. Duda – Laksík, Willwéber. Diváci 500.

Zostavy a striedania:

Senica: Vliegen – Majdan, Asanovič, J. Nemec, Šimčák – Addo – Turčák (86. Hornyák), Totka (77. D. Duda), Košťál, Guba (69. Gamboš) – Malec

Banská Bystrica: Hruška – Lukáčik (46. Hanes), Nosko, Kupčík, Migaľa –  Snitka (61. Kvocera), Willwéber - Starší, Richtárech (89. Vujošević), Polievka (90. Jackuliak) – Laksík

Stanislav Varga, tréner Banskej Bystrice: „Je mi ľúto týchto chlapcov, pretože si myslím, že dali do toho všetko, no nie každý jeden odovzdal to, čo mal. Niektorí si nezaslúžili tento neúspech v baráži, ale futbal je už taký. Sme sklamaní. Väčšina mojich hráčov však môže mať hlavu hore. Určite 90 percent z nich. Chceli dať do tohto duelu všetko a to si myslím, že sa aj stalo. Zaslúžili by si postup. Niektoré veci beriem na seba. Zobral som asi do Banskej Bystrice hráčov, ktorí sem nepatria. A to je moja chyba. Možno som na ihrisko nemal dať niektorých hráčov, mal som dať iných. Boli sme však vyrovnaným súperom Senici, v niektorých fázach dokonca i lepší. Rozhodol strelec Senice Tomáš Malec, ktorý nám dal všetky tri góly. Potvrdil, že nie nadarmo bol prednedávnom najlepší strelec prvej ligy. Baráž mu vyšla a Senica postúpila i vďaka nemu. My sme mali smolu aj v tom, že sa nám zranili dôležití hráči. Boli aj nefutbalové zranenia, prišli v nevhodnú dobu. Jožo Dolný má prasknutý stavec. Marek Frimmel nemohol hrať. Napríklad ´Piky´, ktorý jedného dňa prišiel za mnou s onkologickým ochorením a je už po chemoterapii. Je to ťažké, lebo to bol tiež kľúčový hráč a keď sa mu to stalo, naša forma odišla. Nevyšiel nám postup ani v tejto sezóne, no netreba zabúdať  na to, že sme rok a pol boli vo vyhnanstve, mimo svojho štadióna. So Skalicou sme doma prehrali, keď sme si iba zvykali na zvolenské ihrisko a štadión, s Liptovským Mikulášom potom remizovali. A hlavne sme prišli o divákov, ktorých sme v tejto sezóne potrebovali najviac.“

Róbert Polievka, kapitán Banskej Bystrice: „V prvom rade veľký klobúk dole pred chlapcami, pretože sme ukázali srdce a bojovnosť. Jednoducho dnes, keď sme možno mali ukázať viac tej futbalovej kvality, tak nám to nešlo. Bohužiaľ, tak to je. Nebudeme si dávať servítku pred ústa, mňa to mrzí. Mali sme v Senici ukázať naše schopnosti a práve dnes, keď sme najviac chceli, tak to nešlo. Chceli sme, ´makali´ sme, dreli sme, no jednoducho sú aj také zápasy, v ktorých človek chce, chce, chce a nejde to. Hlavou múr neprerazíš. Asi tak by som to zhodnotil. My sme si prvú ligu neprehrali dnes, ale v predošlých zápasoch. Každý si je toho vedomý. V barážových zápasoch sme ukázali srdce, bojovnosť. Chalani mali túžbu doviesť tento klub tam, kam patrí. Niekedy žiaľ nestačí iba to povestné srdiečko. Možno ak by sme mali o kúsok, o štipku viac futbalového šťastia, tak sa dnes radujeme a tešíme. Žiaľ, nie je tomu tak, veľmi ma to mrzí.“

Ľuboš Kupčík, stopér Banskej Bystrice: „Myslím si, že do zápasu sme vstúpili dobre. Boli sme lepší na lopte. Škoda, že sme to využívali len po šestnástku. Neboli sme až tak nebezpeční, ako sme si predstavovali. Žiaľ z ojedinelej šance sme dostali gól. To nás až tak nemrzelo, pretože stále sme potrebovali streliť dva góly. Povedali sme si cez polčas, že ich aj strelíme, len škoda, že ten prvý náš gól prišiel neskoro. Veľmi nás to mrzí. Mal som i ja dosť príležitostí, centrovaných lôpt, ktoré išli na mňa a mohol som skórovať pri našich štandardkách. Napokon sme vyrovnali vlastným gólom. Mohli sme to však zdramatizovať skôr, mali sme v druhom polčase niekoľko dobrých príležitostí, žiaľ nepodarilo sa nám ich využiť.“

Tomáš Malec, strelec a kapitán Senice: „Bolo to náročné s Banskou Bystricou, no rovnako náročná bola celá sezóna. Dobre sme sa však pripravili na tieto barážové zápasy, ´makali´ sme ako jeden tím. Zomkli sme sa. Ďakujem všetkých chalanom. Podľa mňa sme zaslúžene zostali v prvej lige.“

Karol Praženica, tréner Senice: „Cieľ v tejto baráži sme splnili, ale nebolo to ľahké. Bystričania boli dobrým súperom. Zápas sme mali rozohratý dobre, zbytočne sme si ho zdramatizovali našou hlúposťou. Možno nejakými vecami, ktoré sme mali zvládnuť lepšie. Teší ma však, že Fortuna liga zostala v Senici. O to sa hralo v baráži. Snažili sme sa aj v druhom polčase hrať na polovici súpera, chceli sme pridať druhý gól, pretože 1:0 bol zradný výsledok. To sa nepodarilo. V závere to boli emócie, vďaka Bohu zvládli sme to dobre, vrátane štandardky súpera v nadstavenom čase. “