Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Stanislav Varga: Naše polročné vysvedčenie? Jednotka!
A tím / Miroslav Čief / 22.12.2020

Stanislav Varga: Naše polročné vysvedčenie? Jednotka!

Stanislav Varga: Naše polročné vysvedčenie? Jednotka!
Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica sa po poslednom súťažnom zápase s Petržalkou pobrali na zimný spánok a momentálne sa akiste tešia na vianočné sviatky. Pre našich priaznivcov však na našom webe neustále ponúkame vyjadrenia hráčov, či trénerov, ktorí už myslia na čochvíľa začínajúcu sa zimnú prípravu a neskôr aj jarné zápasy. My sa ale ešte pustíme do hodnotenia jesenných zápasov, ktoré nás všetkých v Banskej Bystrici potešili. Naše mužstvo v nich hralo výborne, produkovalo vynikajúce výsledky a v globále jeho účinkovanie na druholigovej scéne možno označiť za veľmi úspešné.

Ako to však celé vidí náš hlavný tréner Stanislav Varga? 'Všetci sme pred štartom súťaže vedeli, že nemáme typické domáce prostredie, keďže domáce zápasy hrávame na štadióne vo Zvolene. Nebol tam ideálny terén, myslím si, že aj na druhú ligu by mal byť podstatne lepší. Vedeli sme, že aj preto bude naša jeseň ťažká. Liptovský Mikuláš a Skalica, ktoré sú za nami, taktiež nestrácali body, navyše práve oni ich zobrali aj nám. Takže náš štvorbodový, resp. päťbodový náskok vnímam ako adekvátny, je taký, aký by mal byť. A akú známku by som nám vystavil na polročné vysvedčenie? Jednotku, hoci niekedy by boli známky aj o čosi horšie. Nič to však nemení na tom, že výslednicou je výborná!' začal rozprávanie.


Počas celej jesene sme sa mohli oprieť o ofenzívu mužstva, v 14- tich zápasoch sme zaznamenali famóznych 44 strelených gólov, čo predstavuje 3.15 gólu ná zápas. Vynikajúca vizitka. 'V ofenzíve je naozaj naša najväčšia sila. Myslím si, že čísla hovoria za všetko. Svedčí to nielen o tom, že ofenzívni hráči, ale aj tí, čo sú pri ofenzívnych štandardných situáciách, robia svoju robotu výborne. Niektorí až nadplán. Som rád aj za Roba Polievku, že sa stal najlepším jesenným kanonierom, aj keď som skôr počítal, že sa ním stane Miladin Vujoševič. Pod jeho výkony sa však podpísali rodinné problémy a zavážilo aj to, že nebol s nami v posledných 3 zápasoch.'


V prvej polovici sezóny sme však mali problém na opačnom póle ihriska - občas sme až príliš ľahko inkasovali. V Podbrezovej sme inkasovali 3 góly, doma so Žilinou B opäť 3 a s Liptovským Mikulášom dokonca až 4 góly. Náš hlavný tréner hovorí, že zlepšenie nastalo až po vrátení sa na systém s 3 stopérmi a veľmi nám pomohlo aj angažovanie brankára Matúša Hrušku, s ktorým prišli skúsenosti. 'Na začiatku súťaže sme síce dávali veľa gólov, čo je pekné, ale veľa sme ich aj dostávali. Možno som v tomto smere spravil chybu aj ja. V tom, že už skôr som mal prejsť na zaužívaný systém 3 stopérov. Vrátili sme sa k nemu až po zápase s Liptovským Mikulášom, v ktorom sme remizovali 4:4. Odvtedy sa to zlepšilo,' hodnotil.


Filozofiou MFK Dukla Banská Bystrica je nielen produkovať želané výsledky, ale takisto zapracovávať do zostavy A- mužstva svojich mladých hráčov, najlepšie odchovancov. Počas jesene dostali priestor 3 mladíci - najväčší Jakub Uhrinčať, ktorý množstvo zápasov začínal v základnej zostave, najviac na pozícii defenzívneho záložníka. 4 zápasy s dvomi strelenými gólmi odohral útočník Adam Hanes, drahokam Dukly. V zápase s Komárnom si prvých 20 seniorských minút pripísal na svoje konto aj dorastenec, stopér Adam Červeň. Šancu postupne budú dostávať aj ďalší. Musia si ju však kvalitou a poctivým tréningom zaslúžiť. 'Som s nimi spokojný. Mladíkom je oveľa ťažšie hrať, keď je súper v plnej sile, než vtedy, keď je už zápas rozhodnutý a oni do neho naskakujú. Napríklad Adam Hanes sa len nedávno dostal z veľmi ťažkého zranenia a umelá tráva v Petržalke nebola na jeho koleno ideálna. Počítame však s ním a chceme ho dostať čím skôr na úroveň plnohodnotného hráča,' rozprával Stanislav Varga o mladíkoch.


Súťažné zápasy sa síce nehrajú, priaznivci Dukly však nezaháľujú a dozaista premýšľajú, ktorý hráč by mohol byť novou zimnou posilou klubu. Tu však musíme poznamenať, že k pohybom síce s určitosťou príde, ale manažment klubu musí konať citlivo a v súlade s klubovou pokladnicou. 'Uvidíme, koho sa nám podarí podpísať. Určite treba vnímať aj finančnú stránku , do všetkého zasiahla koronakríza. Nevedno, či budú voľní hráči, či by sme mohli niekoho kúpiť. Určite by som nepovedal nie, ale tiež nie je dobré, keď to preženiete a potom máte problémy s vyplácaním,' zakončil tréner A- tímu Dukly Stanislav Varga.