• Aktuality
  • Tréner starších dorastencov Poljovka: Pri mládeži je najdôležitejšie, aby bola práca dlhodobá a kontinuálna
Dorast / MFK Dukla BB / 21.12.2023

Tréner starších dorastencov Poljovka: Pri mládeži je najdôležitejšie, aby bola práca dlhodobá a kontinuálna

Tréner starších dorastencov Poljovka: Pri mládeži je najdôležitejšie, aby bola práca dlhodobá a kontinuálna
Nielen o našich starších dorastencoch U19 sme sa porozprávali s hlavným trénerom Martinom Poljovkom.

Obligátna otázka, asi ju očakávaš. Ako hodnotíš jesennú časť?

Pohľadov na hodnotenie je viacero. Z tých zápasov, ktoré sme odohrali, sme mohli objektívne vyťažiť trošku viac bodov. Herne to bolo vo väčšine zápasov celkom fajn. A čo je pre mňa asi najpodstatnejšie a svojím spôsobom aj ľahko potešujúce , že trend je stúpajúci, pokiaľ ide o hru aj individuálnu výkonnosť.

Pracuješ s hráčmi U19, čo je dôležitá kategória. Je v tvojom tíme hráč, ktorý by sa eventuálne mohol posunúť do A-tímu MFK Dukla?

Pri mládeži sú dôležité všetky kategórie. Najdôležitejšie pri práci s mládežou je, aby práca bola dlhodobá, kontinuálna, aby kategórie nadväzovali na seba a mali spoločný cieľ. Dôležitá je preto, lebo je to koncová mládežnícka kategória. Prichádza prechod do mužského futbalu. Z pohľadu hráčov sa to láme, vytvorí sa prirodzené sito hráčov, ktorí vo futbale pokračujú a ktorí nie. A ktorý hráč by sa posunul? Hmm... ja futbal vnímam výsostne ako kolektívnu vec. Toto je otázka, ktorá sa rieši interne v klube, kde sú zainteresovaní tréneri, športový riaditeľ... Budem veľmi rád, ak sa hráč z môjho tímu posunie, lebo to je cieľ a zmysel mojej práce, ale zatiaľ by som to nechcel špecifikovať. Sú v kádri hráči, ktorí majú potenciál, aby sa posunuli ďalej a ostali v našom seniorskom tíme.

Vráťme sa späť k samotnej kategórií U19. Sám si spomínal, že je to prelomová kategória. Chlapci reálne asi riešia, či sa v živote zaoberať futbalom profesionálne, alebo sa kariérne posunúť inde. Si určite nielen v pozícií trénera, ale aj v pozícií otca, motivátora... veľmi náročná úloha. Pomáhaš chlapcom v tejto životnej fáze?

Pracujem s chlapcami, ktorí sa futbalu v akadémií venujú desať a viac rokov,“ investovali“ už do športu veľmi veľa . Sú v kontakte s ligovým futbalom, majú svoje sny a ambície. Na druhej strane, štatistiky hovoria jasnou rečou. Lievik do ligového seniorského futbalu je veľmi úzky a drvivá väčšina chlapcov, ktorí sedia v kabíne U19, sa nedostane do profesionálneho futbalu. Ale to nie je vec Dukla Akadémie alebo Slovenska, jednoducho taký je fakt. Takže edukácia hráčov aj po tejto stránke je dôležitá, snažím sa ich aj v tomto zmysle pripravovať. Aj napriek tomu, že sa chlapci nachádzajú na najvyššej úrovni mládežníckeho futbalu, je pravdepodobné, že sa futbalom živiť nebudú. Musia si vytvoriť alternatívy, napríklad hrať futbal na nižšej alebo amatérskej úrovni. Šport na akejkoľvek úrovni je fajn. Stáva sa, že hráč dospieva hráčsky aj mentálne trochu neskôr a existuje cesta späť na najvyšší level aj „cez zákruty“. Ale súhlasím, pre chlapcov je to náročné a prelomové obdobie. Sny narazia na realitu.

Dá sa skĺbiť štúdium, povedzme na vysokej škole, s hraním futbalu na prvoligovej úrovni?

Myslím, si že sa dá. Stretol som počas mojej kariéry hráčov, ktorí vyštudovali vysokú školu. Stredoškolské štúdium s maturitou je to minimum, ktoré sa dá zvládnuť. Na druhej strane, treba si uvedomiť, že hráči majú toho naozaj veľa. V dennom alebo týždennom programe veľa voľných okien nie je. Faktory ako únava či požiadavky na hráčov vplývajú. Ja osobne ale trvám na tom, aby sa škole venovala adekvátna pozornosť. Obdivujem chalanov, ktorí dokážu popri prvoligovej kariére študovať vysokú školu. Sú to chlapci, ktorí evidentne tvrdo pracujú, pretože viem, čo obnáša profesionálny futbal a namiesto zaslúženého oddychu si otvoria knižku a študujú. Takéto príklady máme aj v našom „Áčku“.

Ty si veľmi poctivý tréner, veľa času tráviš štúdiom a prípravou. Chcem sa spýtať, či si berieš inšpiráciu, alebo lepšie povedané, metódy trénovania zo zahraničia? Ak by si mohol byť konkrétny...

Som tréner ktorý sa možno inšpiruje podvedome. Či už svojou hráčskou kariérou, trénerskými skúsenosťami alebo od kolegov. Svoj tréningový plán si však vytváram sám na dennodennej báze a je autentický. Je to nekončiaci proces. Ja sa tiež trénersky vyvíjam, pretože futbal sa v posledných rokoch veľmi dynamicky mení, a trendy musíme ako tréneri sledovať. Aj ja samozrejme hľadám priestor na zlepšenie. Futbal je globálna vec, a ak ju tak nevnímate, tak strácate.

Viem o tebe, že sa študuješ licenciu UEFA PRO. Je to náročné? Skús mi v skratke opísať, čo všetko zahrňuje štúdium.

Štúdium trvá zhruba dva roky. Takmer každý mesiac je dvojdňový beh (školenie), drvivá väčšina behov je v Senci. Školenie je už len vyvrcholenie štúdia, samoštúdium pozostáva z domácich úloh, krátkodobých a dlhodobých. Je toho viac.

Keď sa nestretneme na ihrisku alebo v kancelárií, počuť tvoj hlas z televízie. Ako si sa dostal k práci spolukomentátora futbalových zápasov? Ako sa na pripravuješ na komentovanie?

Oslovila ma televízia Markíza, konkrétne  Maťo Lisý, šéfredaktor športu v Markíze. Mám rád futbal, a táto práca o futbale je. Ale hlavne je to o ľuďoch. Vytvoril sa v Markíze kolektív ľudí okolo futbalu, s ktorými sa vždy rád stretnem, porozprávam, rád sa s nimi bavím na profesionálnej úrovni. Martin Lisý a kolektív okolo neho sú veľkí profesionáli a spája ich láska k futbalu. Takže tá práca ma naozaj baví, ale nesmie to byť samozrejme na úkor trénerstva a mojej práci v klube. Prirodzene sledujem dianie v našej súťaži, a obzor si rozširujem aktuálnymi informáciami.

Čím sa zaoberáš vo svojom voľnom čase okrem futbalu?

Moje koníčky sú úzko spojené s futbalom a športom. Som spokojný, moja práca ma nesmierne baví, ale čas je veličina, ktorá mi chýba. Rád trávim voľný čas s rodinou, všeobecne sa cítim dobre v spoločnosti ľudí. Rád debatujem, je to pre mňa hobby a relax.

Čaká nás Vianočná prestávka. Ako stráviš Vianoce? Obľúbené Vianočné jedlo?

Veľa voľna nebude. Pravdou je, že futbalová práca nekončí. Poznámky do notesa si robím stále, nad prácou veľa premýšľam. Cez sviatky som najradšej doma s rodinou. Teším sa na Vianočnú atmosféru, kapustnicu a rybu. Majonézový šalát mi nechutí, asi som jeden z mála ľudí na Slovensku, ktorý majonézový šalát nemá rád.

Dávaš si do Nového roka predsavzatia?

Predsavzatia si nedávam, samozrejme ako športovec mám ciele, ktoré by som rád dosiahol. To bude možné len keď mi bude slúžiť zdravie, a to je vec ktorú želám aj našim čitateľom a všetkým Duklistom, lebo to nie je samozrejmosť.


Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky aktuality
Dorast

Sumár mládeže: Sedemnástka remizovala s Popradom, starší žiaci víťazne vo Zvolene.

Čítať viac
A tím

V piatok odohráme Pohronské derby v Podbrezovej

Čítať viac
A tím

Púchov sme zlomili v druhom polčase, tretie víťazstvo v rade

Čítať viac
Dorast

Sumár mládeže: Dorastenci nestačili na trnavský Spartak

Čítať viac
A tím

Fanshop sme oficiálne otvorili, Polievkovi sa najviac páčia čiapky

Čítať viac
A tím

Na posledný zápas s MŠK Žilina s voľným vstupom a vianočným darčekom od predstavenstva klubu

Čítať viac