• Vstup do jarnej časti Fortuna ligy ako z veľkej knihy, nad AS Trenčín sme vyhrali 3:0 a posilnili šance na prvú šestku
A tím / MFK Dukla / 10.02.2023

Vstup do jarnej časti Fortuna ligy  ako z veľkej knihy, nad AS Trenčín sme vyhrali 3:0 a posilnili šance na prvú šestku
Jednoznačné víťazstvo na Štiavničkách s trpkou príchuťou zranenia Michala Faška.

Hráčov Dukly neviedol priamo z lavičky hlavný tréner Michal Ščasný, ktorý si odpykával trest za červenú kartu z posledného zápasu jesene na pôde Zlatých Moraviec. Už po pár sekundách mali Trenčania k dispozícii priamy kop z vyše 20-tich metrov. Brankár domácich Matúš Hruška si so strelou poradil a poslal dlhý nákop na ľavé krídlo, kde Róbert Polievka vyhral bežecký súboj so Šimonom Mičudom, natlačil sa cez neho do šestnástky a presnou placírkou k vzdialenejšej tyči poslal Duklu do vedenia – 1:0. „Sú to situácie, ktoré s Matúšom (Hruškom) preberáme často, pretože keď som so stopérom jedna na jedna, tak je to pre mňa ľahšie. Keď dá Matúš dobrý výkop, tak je to aj pre obrancov súpera ťažké, keď musia cúvať a ja bežím. Takže áno, určite to bola situácia, ktorú máme s Matúšom minimálne odkomunikovanú,“ povedal k asistencii brankára Dukly na prvý gól jeho autor Polievka.

Netrvalo dlho a Bystričania sa po hrubej chybe hostí radovali opäť. V 7. minúte sa totiž po druhýkrát presadil Polievka. Kapitán Dukly tentokrát pred pokutovým územím vystihol zlé spracovanie lopty v podaní Kelvina Piresa a pohotovo prehodil vybehnutého Michala Kukučku – 2:0. „Niečo sme o súperovi vedeli, pozreli sme si nejaké veci a priznám sa, aj som sa na neho chystal. S Mišom Faškom sme sa pred zápasom rozprávali, že sa to dá využiť, že Kelvin Pires má niekedy slabšiu chvíľku v zápase. Netvrdím, že som presne na túto situáciu čakal, to by som bol frajer, keby som toto dokázal, ale bola to situácia, ktorú som mal pred zápasom v hlave. Vedel som, že Trenčín sa snaží hrať futbal, aj ich stopéri. Chcel som byť ješitný a skúsiť to využiť,“ okomentoval svoj druhý gól Róbert Polievka.

V závere prvého polčasu po súboji s trenčianskym hráčom a údere lakťom  musel Michal Faško opustiť ihrisko  na nosidlách. Už na prvý pohľad to vyzeralo so stredopoliarom Dukly zle. „Prvotná informácia je taká, že momentálne je Mišo Faško na sále a operujú ho. Nechcem to konkretizovať, ale hneď ho museli operovať. Keby ho nevezmú hneď na sálu, tak asi by to nedopadlo veľmi dobre,“ povedal bezprostredne po zápase Mário Auxt, asistent trénera MFK Dukla.

Po rozkúskovanom úvode druhého polčasu sa našim chlapcom podarilo streliť tretí gól. V 57. min. Martin Rymarenko odcentroval z ľavej strany šestnástky pred bránu, kde sa do lopty položil hlavou Matej Franko a zvýšil na 3:0. Hráči AS Trenčín si dokázali vypracovať  rohové kopy či štandardky z nádejných pozícií, avšak nedarilo sa im dostať sa do výraznejšej šance.

V 63. minúte mohol Polievka skompletizovať hetrik, keď sa preštrikoval cez dvoch hráčov do šance, ale Kukučka dobre vybehol a zblízka vychytal kanoniera Dukly. V 75. minúte musel gólman Hruška zasahovať pri prudkej strele Lekana Okunolu z vnútra šestnástky. Krátko na to videl po faule v strede poľa druhú žltú, a tým pádom aj červenú kartu Kelvin Pires. Bystričania presilovku v závere zápasu nevyužili, a zápas tak skončil výsledkom 3:0. V 84. minúte vybehol na ihrisko po prvýkrát v banskobystrickom drese Nicolás Gorosito, ktorého Dukla predstavila fanúšikom tento týždeň.

Hlasy po zápase:

Mário Auxt, asistent trénera MFK Dukla: „Vstup do zápasu nám vyšiel, v siedmej minúte sme sa dostali do dvojgólového vedenia, čo najviac ovplyvnilo tento zápas. Potom sme sa snažili čo najviac eliminovať súperovu kvalitu na lopte a prehusťovať priestor, aby sa čo najmenej dostával do šancí, čo sa nám darilo. Vzadu sme uhrali nulu, potom sme si výsledok ustrážili tretím gólom.“

Róbert Polievka, kapitán Dukly a strelec dvoch gólov: „Určite nám ten úvod veľmi pomohol, lebo dosť sme trpeli v tom zápase, boli sme často bez lopty a mali sme také kostrbatejšie akcie. Pán boh zaplať za tri body, s tým cieľom sme do zápasu išli. Chceli sme vyhrať, samozrejme, možno nie tou najlepšou hrou, ale podarilo sa nám to. Ukázali sme to, že dokážeme vyhrať aj zápasy, v ktorých nehráme až tak dobre. To ma teší, pretože aj v tom je naša sila. Sme kolektív a ťaháme všetci za jeden povraz. Dnes sa nám to podarilo možno kvôli chybám súpera, ale boli sme tam, kde sme mali byť. Aj trochu zámerne sme Trenčín nechali hrať, aby sme využili naše brejky. Mali sme ušitú taktiku, ktorá bola, ako sa ukázalo, naozaj veľmi dobrá.

Pokiaľ ide o terén, naozaj klobúk dolu. Musím uznať, že to, čo tu predviedli trávnikári za posledný týždeň… naozaj skladám klobúk dolu pred nimi. Ten komfort, ktorý pre nás vytvoril trávnikár, to je to, o čom som hovoril aj na tlačovej konferencii, že proste vytvorme také podmienky pre hráčov, aby mohli zo seba vydávať to najlepšie. Dnes sme to mohli odplatiť nie len trávnikárovi, nie len klubu, ale všetkým ľuďom v Bystrici, pretože pracovali na tom, aby sa odohral zápas či už v utorok alebo dnes. Odviedli perfektnú robotu, ja som im vďačný a verím, že budeme ako celá Dukla ťahať za jeden povraz.“

Matúš Hruška, brankár Dukly, čisté konto a asistencia: „Vyhrali sme 3:0, sme radi, že sme dali hneď z prvej šance gól. To, čo nám tréner v kabíne povedal, sme plnili. Tréner brankárov mi vždy pripomína, že máme rýchlych hráčov vpredu. Preto sa vždy po zákroku pozerám hore, či tam máme pripravených hráčov, tak ako dnes pri prvom góle. Áno, chalani v obrane mi k čistému kontu pomohli, bol skvelý výkon od celého mužstva, takže im môžem len poďakovať. Nemal som až tak veľa práce, chalani odskákali centre a dlhé lopty. Sme radi za tri body.“

Marián Zimen, tréner AS Trenčín: „Po dobrom vstupe do zápasu sme v krátkom úseku riešili nesprávne dve situácie a súper sa dostal do dvojgólového vedenia. V zápase sme pokračovali, vytvorili sme si niekoľko dobrých príležitostí, mali sme tam dobré úseky hry. Chceli sme dať kontaktný gól, s tým sme vstúpili aj do druhého polčasu. Mali sme tam ďalšiu príležitosť a tlak pred bránou súpera. Po treťom inkasovanom góle a červenej karte sme už boli, dá sa povedať, bez šance nejak zápas zdramatizovať. Súperovi gratulujem. Pokiaľ ide o chyby v defenzíve, beriem to komplexne. Spolu útočíme, spolu bránime, takže tam bolo viacero zložiek. Najprv si to ale pozriem na videu a potom si vyhodnotím tie situácie.“

MFK Dukla Banská Bystrica – AS Trenčín 3:0 (2:0)

Góly: 2. Polievka (Hruška), 7. Polievka, 57. Franko (Rymarenko). ŽK: 52. B. Ľupták, 64. Pišoja, 75. Slávik – 35. Pires, 45.+ Bagín, 51. Yem. ČK: 78. Pires (po druhej ŽK). Rozhodovali: Očenáš – Štrbo, Ferenc. Diváci: 448.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Slávik (84. Hanes), Uhrinčať, Willwéber, Migaľa – Richtárech, B. Ľupták (84. Gorosito) – Káčerík (46. Pišoja), Faško (42. Franko), Rymarenko – Polievka (C) (90. Demian).

Zostava AS Trenčín: Kukučka – Mičuda (46. Yem), Pires, Bagin, Kozlovský – D. Hollý, Ibrahim, Gajdoš (82. Šebeň) – Kmeť (C) (77. Praženka), Kupusović (67. Okunola), Soares.

Zdroj: bbonline, foto TASR, mfkdukla

Náhradný termín osemfinále Slovnaft Cup-u je utorok 7.2 o 16.00 hod.