• Výsledkové trhliny na začiatku druhého polčasu
Dorast / MFK Dukla, Miroslav Čief / 25.02.2020

Výsledkové trhliny na začiatku druhého polčasu

Starší dorastenci MFK Dukla Banská Bystrica prehrali s MŠK Žilina 1:2. V Podbrezovej v nedeľu predpoludním v rámci 18. kola však nepodali proti lídrovi tabuľky zlý výkon. To vôbec. V jarnej premiére sa snažili, prvý polčas skončil bez gólov. Na začiatku druhého však prišla pohroma – súper v krátkom časovom slede strelil dva góly a dostal sa do zápasového sedla. Kontaktný gól Adama Kostúra zápas zdramatizoval, výsledok bol na vážkach, žiaľ, nepodarilo sa nám zabodovať. Do kariet nám nezahrala ani výhra Michaloviec v Senici. Zverenci trénerského dua Daniel Valach – Marián Strelec vedeli, s kým budú mať dočinenia. Na jarnú premiéru sa svedomito pripravovali, pre náš dorastenecký tím, ktorý je v tabuľke posledný, je každý bod mimoriadne dôležitý

Bodovať chceli aj proti silnej Žiline. Prípravu na zápas posledného s prvým obšírne opísal ľavý obranca Kristián Herc. „Na Žilinu sme sa pripravovali už dlhšie, pretože sme veľmi dobre vedeli čo nás čaká a vedeli to aj naši tréneri. Najväčší dôraz na prípravu a celkovo na zápas sa však kládol hlavne počas tréningov týždeň pred zápasom. Už od pondelka sme sa koncentrovali a pomaličky mysleli na nedeľu. Vedeli sme, že hráme proti prvému tímu v tabuľke a že to nebude ľahký zápas. Tréneri nám hovorili, že pravdepodobne väčšinu času budeme hrať bez lopty a pomôže nám iba keď budeme medzi sebou komunikovať, makať, povzbudzovať sa a doslova „drať trenky“. Samozrejme, že dôležitá bola proti takémuto súperovi aj obrana, a preto sme dokonca celý jeden tréning venovali obrannej fáze a obranným činnostiam,“ rozhovoril sa.

V analýze prípravy pokračoval: „Tréneri si súpera skutočne dobre naštudovali a ich taktické rady nám veľmi pomohli. Žilina je známa svojou kombinačnou hrou po zemi a výmenou pozícii hráčov, a tak eliminovať súpera nebolo jednoduché a práve tu nám pomohli rady trénerov, ktorí nám povedali, že lepšia bude priestorová obrana ako osobná, a tak aj bolo. V tom nám veľmi pomohla komunikácia medzi sebou, čo nám v minulosti robilo problémy. Proti súperovi ako Žilina sme museli mať aj iný systém hry, pretože nás v minulom zápase začali napádať už pri vlastnej šestnástke so štvoricou, alebo päticou hráčov a robili nám tak problémy. Tréneri nám ešte prízvukovali, aby sme sa vyvarovali hlavne individuálnym chybám a zbytočným stratám lôpt, pretože súper ako Žilina to určite vie využiť. Inak si myslím, že takticky sme sa na nich pripravili veľmi dobre a celá príprava prebiehala v pokojnej nálade a všetci sme sa tešili, ako začneme jarnú časť proti prvému tímu v tabuľke.“

A začali dobre. V prvom polčase držali herný krok s vyspelými hráčmi hostí. Tých viedol z lavičky Norbert Gula, brat Adriána, trénera Viktorie Plzeň, s asistentom Máriom Pečalkom. Žilinčania hrali kombinačne, rýchlo a presne do nohy, často si menili pozície a v útoku robili „slepé“ nábehy za obranu. Boli variabilní, behaví, nedávali nám veľa času na rozohrávku, umne otáčali ťažisko hry, ich otváranie útoku začínalo už od stopérov. Na rozbeh jari skutočne náročný súper. Úplne najťažší.

Šok prišiel na začiatku druhého polčasu. Mladíci MŠK strelili dva góly, Michala Trnovského prekonali Holáň a Javorček. Gólová odpoveď mladíkov Dukly prišla v 54. min – útočník Adam Kostúr predviedol individuálnu akciu srdcom obrany Žiliny, ustál dva súboje a zblízka prekonal brankára 1:2. Do ďalších väčších šancí sme sa nedostávali, zato hostia sa po našich stratách lôpt ako osy vyrojili do útoku v počte 4-5 hráčov v plnom šprinte a snažili sa každú akciu zakončovať.

Kristián Herc zhodnotil duel nasledovne: „Chceli sme hlavne zachytiť začiatok zápasu a neinkasovať rýchly gól. To sa nám podarilo, boli sme plne koncentrovaní a nútili sme súpera hrať do šírky alebo dozadu, poprípade k nakopávaným loptám. Obrannú fázu sme riešili priestorovou obranou a vzájomným pomáhaním si pomocou komunikácie, kde hlavné bolo zabrániť prechodu lopty cez stred ihriska. Pri našej strate koncentrácie si súper dokázal v prvom polčase vytvoriť aj gólové príležitosti, ktoré nepremenil. Šance na strelenie gólu sme mali aj my, ale podobne ako súper sme sa nedokázali presadiť. Prvý polčas skončil 0:0 a dúfali sme, že minimálne bod si z tohto zápasu odnesieme. Kľúčových bolo päť minút druhého polčasu, kedy sme nedokázali tak dobre zachytiť úvod, ako na začiatku a inkasovali sme rýchle dva góly. Za necelých sedem minút sme znížili na 1:2, a to nás nakoplo. Verili sme, že minimálne vyrovnáme a ako postupne pribúdali minúty, tak sme pomaly začínali hrať do plných, ale gól sme už nedokázali streliť,“ hovoril a pokračoval.

„Celkovo bol druhý polčas okom diváka určite lepší ako prvý, pretože začali pracovať nervy a aj sa toho na ihrisku udialo viac, ako cez prvý polčas. V obrane sme sa snažili čo najmenej faulovať, aby sa súper nedostával k zbytočným štandardkám, pretože sme vedeli, že majú výborne technicky vybavených hráčov a celkovo štandardky majú veľmi nebezpečné. K zdolaniu súpera nám chýbala taká tá väčšia dravosť a samozrejme premieňanie šancí. Síce sme nezískali ani bod a sme z toho už tak trochu frustrovaní, ale podľa mňa sme veľmi dobre pripravení na jarnú časť sezóny. Verím tomu, že keď budeme takto a ešte lepšie hrať ako proti Žiline, tak sa v prvej lige určite udržíme. Nakoniec by som sa chcel poďakovať všetkým divákom, ktorí aj napriek tomu, že sme nehrali v Banskej Bystrici, ale v neďalekej Podbrezovej, prišli a povzbudili nás. Veľmi nám to pomohlo a ešte viac namotivovalo, ďakujeme!“ zakončil náš ľavý obranca s číslom 2.

Sympatický prejav našich hráčov potešil, už menej potešiteľný je pohľad na aktuálnu tabuľku. Nachádzame sa na poslednom 12. mieste s bilanciou 18 zápasov, 1 víťazstvo, 3 remízy a 14 prehier so skóre 12:42 a 6 bodmi. Nepomohol nám ani zápas, v ktorom Senica podľahla Michalovciam 1:2, za domácich sa presadil Filip Buchel, za hostí Matúš Begala a Maksym Hirnij. Michalovce sú na 11. priečke s 9 bodmi, 10. je Senica, ktorá má aktuálne 16 bodov a práve na jej pôdu zavítame najbližší víkend v rámci 19. kola. Mužstvo trénera Eduarda Pagáča môže byť oslabené o niekoľkých hráčov, ktorí vypomáhajú A – tímu vo Fortuna lige. V základnej zostave hrávajú útočník Dávid Meliš a obranca Mário Mihál, na lavičke seniorov sú brankár Matúš Chropovský a hráči do poľa Kupec, Horniak či F. Černák. Uvidíme, v akom zložení sa proti nám Senica predstaví, základný kameň ambícii je však jasný – na Záhorí uspieť a čo najvýdatnejšie bodovať.

Žiakom Dukly zápasy s Jupie nevyšli

V sobotu vo Zvolene proti MŠK Žilina B

Aktuálne informácie pre všetkých členov MFK Dukla

Sumár mládeže: Mladší žiaci si poradili s Kysuckým Novým Mestom, vyhrali aj dievčatá

Zakúpte si vstupenky na Ružomberok už dnes!

Tréner Ščasný pred Trnavou: Fanúšikom určite ponúkneme atraktívny futbal