• Zlomila v premiére ligových dorastencov MFK Dukla penalta?
Dorast / Jozef Mazár / 17.08.2019

Zlomila v premiére ligových dorastencov MFK Dukla penalta?

Jeden, aj keď kvalitne obsadený medzinárodný futbalový turnaj a po ňom mesačná letná príprava na I. ligu je krátky čas, aby mohol aj vyspelejší kolektív na majstrovské stretnutia o prvoligové body dorasteneckej ligy nastupovať už od začiatku sezóny v plnej zbroji. Táto snímka je z tohoročného medzinárodného futbalového turnaja O pohár 75. výročia SNP v Banskej Bystrici zo stretnutia MFK Dukla – Zlín. Naši chlapci prehrali svoj prvý zápas so svojim súperom 0:4, aby potom porazili ligový kolektív Diosgyorgu 2:1, remízovali s ŽS Podbrezová 1:1 a víťazom turnaja, ligovými dorastencami Karvinej 2:2. Foto: Samo Telúch

Také a jej podobné otázky aká je v titulku článku kládli mnohí diváci na Štavničkách prítomnému trénerovi ligového dorastu MFK Dukla pred zápasom i počas prestávky druholigového súboja mužov proti „B“ mužstvu Slovana Bratislava.

Jeho odpoveď aj pre ďalších priaznivcov a záujemcov futbalu v I. dorasteneckej lige futbalového ročníka 2019/2020 znela:
„Snažili sme sa pokrývať stred ihriska a nedovoliť majstrovi republiky na domácej tráve prevziať iniciatívu nad zápasom. Darilo sa nám to až do chvíle, keď náš obranca na ľavej strane prerušil postupný útok Slovana zahraním lopty do autu. Odtiaľ loptu vhodili Slovanisti do našej šestnástky, presnejšie dobrých 12 metrov od ľavej tyče našej brány, teda takmer do rohu šestnástky, tam pred čiarou prepadol jeden z útočiacich hráčov v belasom cez nohu nášho obrancu tak šikovne, že z toho bol pokutový kop a tak sme v 27. minúte prehrávali gólom z pokutového kopu. Na našich chlapcoch bolo badať, že zo svojho súpera majú až príliš veľký rešpekt, čo iniciatívnejší a skúsenejší Slovan ďalšími dvoma strelami umiestnenými po zemi do rohu brány nášho Šagu využil na hladké trojgólové polčasové vedenie. Po zmene strán som poslal na ihrisko štyroch nových hráčov do poľa, dali sme síce gól, ale ten nám rozhodca pre ofsajd neuznal, Slovan po 60. minúte prevzal znova taktovku zápasu do svojich rúk, dal štvrtý gól a zaslúžene zvíťazil, lebo bol iniciatívnejším kolektívom s oveľa bohatšími futbalovými skúsenosťami z I. dorasteneckej ligy i medzinárodných zápolení so svojimi rovesníkmi.“

K výstižnému a takmer obrazovkou na Futbalnete doloženému priebehu stretnutia je potrebné dodať, že MFK Dukla hrala systémom 3-4-3 obranným štýlom prvú polhodinu zápasu, darilo sa jej preniknúť zopár raz aj pred bránu súpera, ale ani 2 kopané rohové kopy nestačili aby poriadnou strelou na bránu Slovana vyskúšala jeho brankára. Dobrú streleckú príležitosť mal aj novic v družstve MFK Dukla Šteininger, ktorého v II.polčase poslal z postu ľavého obrancu do útoku tréner Tóth, ale keď išiel sám v nájazde na brankára Slovana zbytočne sa sám vytlačil z priameho ťahu na bránu a núkajúcu príležitosť gólovo nezúročil.

Celkove to nebol futbal vysokej úrovne, pravda, s náročnejším herným poňatím ako tomu bolo pred rokom v II. lige starších dorastencov. Červení, teda, hráči MFK Dukla mali v zostave viacerých, ktorí prišli k družstvu z iných oddielov a štyria z nich s rokom narodenia 2002.

Dostatok dôvodov na to, aby sme mohli napísať, že tréner Tóth bude mať s kolektívom dosť roboty, aby kolektív herne i výsledkovo neprepadol po niekoľkých kolách na dno prvoligovej tabuľky staršieho dorastu. Niektoré momenty i celkový herný prejav však naznačili, že pri dobrej tréningovej morálke a individuálnej príprave chlapcov by tomu tak nemuselo byť.

Slovan Bratislava - MFK Dukla Banská Bystrica 4:0 (3:0)

MFK Dukla nastúpila v zostave: Šága – Plško, Pohánka, Šteiniger - Polák, Výbošťok, Koreň, Giertl – Piaček, Galko, Strape. V polčasovej prestávke vystriedal Tóth Piačeka Kováčikom, Plška Laurincom, Giertla Hercom a Výbošťoka Gondom.

Zápas sledovalo asi 50 divákov. V sobotu 24. augusta hrá MFK Dukla v Kremničke o 11.00 hod. svoj druhý prvoligový zápas v derby stretnutí s rovesníkmi ŽP Podbrezová.

Sumár mládeže: Pätnástka s treťou výhrou v rade