• Zo Skalice aj napriek vylúčeniu s plným bodovým ziskom
A tím / MFK Dukla BB / 25.11.2023

Zo Skalice aj napriek vylúčeniu s plným bodovým ziskom

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica si pripísali druhú ligovú výhru v rade. Po reprezentačnej prestávke zdolali v poslednú novembrovú sobotu jednoznačným gólovým rozdielom domácu Skalicu, hoci od záveru prvého polčasu hrali bez vylúčeného Martina Rymarenka.

V základnej zostave Dukly sa po prvýkrát v ligovej sezóne objavil 21-ročný ofenzívny hráč a odchovanec Adam Hanes. Zverenci trénera Mária Auxta sa ujali vedenia už v 7. minúte. Róbert Polievka z rohového kopu sprava odcentroval na vzdialenejší roh päťky, kde hlavičkoval Boris Godál a lopta aj po odraze od ležiaceho Martina Mášika doputovala za bránkovú čiaru - 0:1. Gól ale napokon neprisúdili stopérovi Dukly, ale označili ho ako vlastný, aj keď ťažko povedať prečo, keďže lopta už po Godálovej hlavičke očividne smerovala do priestoru medzi tromi žrďami.

Nasledujúce minúty veľa vzruchu nepriniesli, ale hostia boli v prvom polčase efektívni a skórovali aj zo svojej druhej šance. V 35. minúte posunul Polievka na ľavé krídlo loptu Timotejovi Záhumenskému, ktorý z prvej odcentroval prízemne do ohňa a Martin Rymarenko zvnútra šestnástky upratal loptu do ľavého horného rohu brány Martina Junasa, čím pridal svoj siedmy ligový gól v sezóne - 0:2. Prvú strelu na bránu v podaní Skaličanov sme sledovali v 39. minúte, ale Matúš Hruška si s pokusom Adama Gažiho spoza pokutového územia poľahky poradil. Od 42. minúty však hrala Dukla o desiatich. Dvomi domácimi hráčmi tiesneného Rymarenka zrazil v strede ihriska k zemi Michal Ranko a autor druhého gólu stretnutia to následne prehnal s oplácaním, za čo mu hlavný arbiter Peter Kráľovič udelil červenú kartu.

Tréner Auxt reagoval na vylúčenie Rymarenka, keď namiesto ofenzívneho Hanesa poslal do druhého polčasu Branislava Ľuptáka, aby pri početnej nevýhode vystužil stred poľa. Hráči Skalice boli po zmene strán logicky v ofenzíve aktívnejší, ale stále im viazla finálna fáza. V 60. minúte však diváci spozorneli pri strele Ondřeja Rudzana, ktorý z prvej spoza šestnástky len tesne minul ľavú tyč Hruškovej svätyne. Presnosť chýbala aj následným pokusom Romana Hašu a Gažiho. V 63. minúte si zas Adam Morong na pravej strane pokutového územia zasekol Dávida Richtárecha, ale prestrelil bránu Dukly.

Banskobystričania sa v druhom polčase len zriedka dostali do šestnástky súpera, ale stačilo to na tretí gól. V 71. minúte predviedol svoje majstrovstvo kapitán Polievka, ktorý po Ľuptákovom nákope na pravé krídlo vnikol do pokutového územia, poradil si v obkolesení dvoch obrancov, pričom jednému nasadil jasle a zblízka prekonal Junasa - 0:3. Polievka tak pridal už svoj deviaty presný zásah v sezóne, čím sa osamostatnil na čele tabuľky ligových strelcov. Vo zvyšnom priebehu duelu ešte zaujala strela Mária Hollého smerujúca tesne vedľa pravej tyče brány hostí. Nič vážnejšie sa však už neudialo, a tak futbalisti MFK Dukla bodovali v Skalici naplno, navyše s čistým kontom.

Povedali o zápase pre prítomných zástupcov médií

Mário Auxt, tréner MFK Dukla Banská Bystrica: „My sme sa pripravovali na súpera, ale trošku nám to pokazil príchod sem, keď sme videli, že ten terén nie je ideálny. Najdôležitejšie bolo, že sme v prvom polčase dali góly. Vylúčenie Rymarenka dosť ovplyvnilo druhý polčas, ale cez polčas sme si s chlapcami povedali, že ten stav je aký je, a za tým si pôjdeme. Tomu sme prispôsobili aj štýl hry. Súper mal v druhom polčase náznaky, strelecké pokusy, ale chlapci hlavne tie centre uskákali. V súbojoch sme sa im vyrovnali a do nejakej vyloženej šance sme ich nepustili. Ja som vďačný aj za Roba, že sme z jedinej šance v druhom polčase dali gól. Pokiaľ ide o červenú kartu Martina Rymarenka, určite by sa to nemalo stávať, hlavne v situácii, kedy vyhrávame a v takom priestore. To je u nás neakceptovateľné, určite si to s ním prejdeme. Najdôležitejšie je pre nás to, že nám bude chýbať v ďalších zápasoch. To bude určite oslabenie, lebo je to jeden z našich nosných hráčov.“

Róbert Polievka, kapitán a strelec tretieho gólu Dukly: „Určite sme chceli vyhrať. Rozhodol prvý polčas, mali sme tam štandardky a jedna nám vyšla. Na tomto teréne bolo veľmi dôležité chytiť sa prvým gólom, dali sme potom pekný druhý gól. Škoda toho momentu na konci polčasu, ale v kabíne sme si prízvukovali, že ten zápas odbojujeme a zvládneme, a to sa nám aj podarilo. Ukázali sme silný kolektív, silné mužstvo a som veľmi rád za tri body, lebo dnes to boli veľmi dôležité body. Nepodceňoval by som silu Skalice, nebolo to na tomto teréne jednoduché. Na druhej strane, my sme ukázali obrovskú túžbu a silu kolektívu, pretože dnes naši obrancovia odhlavičkovali snáď všetky lopty smerujúce do šestnástky. Aj v druhom polčase to bolo proste zavreté, hrali sme výborne, kompaktne, zodpovedne zozadu a snažili sme sa to kúskovať vpredu. Dali sme ešte tretí gól a myslím si, že tam sa ten zápas úplne zlomil.“

Matúš Hruška, brankár Dukly: „To, čo do nás tréneri vštepovali celý týždeň, sme splnili a odchádzame odtiaľto ako víťazi. Do každého zápasu ideme s tým, že nechceme inkasovať. Dnes sa to podarilo, chalani perfektne odskákali súboje. Domáci moc neohrozili bránu, takže som spokojný. Určite to ale pre mňa nebol ľahký zápas, mali tam záblesky, centre, ale klobúk dole pred chalanmi za to, ako to odskákali.“

Niké liga - 15. kolo - sobota 25.11.2023, 15.00 h - Skalica

MFK Skalica - MFK Dukla Banská Bystrica 0:3 (0:2)

Góly: 7. Mášik (vla.), 35. Rymarenko (Záhumenský), 71. Polievka (Ľupták). ŽK: 41. Záhumenský. ČK: 42. Rymarenko. Rozhodovali: Kráľovič - Pozor, Bobko. Diváci: 454.

Zostava MFK Skalica: Junas – Gaži (73. Alves), Ranko, Podhorin, Rudzan – M. Nagy (C), Mášik (61. Vlasko), Morong – M. Hollý, Haša (73. Sobczyk) – Smékal (81. Špehar).
Tréner: P. Majerník.

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška - Uhrinčať, Godál, Willwéber - Pišoja, Richtárech (89. Považanec), Hlinka, Záhumenský - Hanes (46. Ľupták), Rymarenko - Polievka (C) (86. E. Arevalo).
Tréner: M. Auxt.