• Zo Zlatých Moraviec s tromi bodmi, Duklu nezlomilo ani vylúčenie
A tím / BBonline.sk / 10.02.2024

Zo Zlatých Moraviec s tromi bodmi, Duklu nezlomilo ani vylúčenie

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica vycestovali v sobotu v rámci prvého jarného kola Niké ligy do Zlatých Moraviec. V prvom polčase zahodili penaltu, od úvodu toho druhého zas hrali o jedného menej. Napriek tomu bodovali naplno.

Blízko ku gólu boli v 9. minúte domáci, keď sa do úniku dostal Adam Brenkus, ku ktorému sa už zozadu blížil Boris Godál, takže musel zakončiť z hranice šestnástky a trafil brvno. Krátko nato mal na opačnej strane šancu Tibor Slebodník. Brankár ViOn-u Patrik Lukáč jeho strelu z uhla z ľavej strany päťky vyrazil, následne vznikla pred bránou skrumáž a Matej Moško fauloval na okraji pokutového územia Dávida Richtárecha. Boris Godál však nariadenú penaltu nepremenil, keď kapitán domácich Lukáč jeho strelu do stredu brány vystihol.

V 20. minúte zas diváci v Zlatých Moravciach sledovali zblokovanú strelu Martina Rymarenka zvnútra pokutového územia po priťuknutí Mareka Hlinku a predchádzajúcej výbornej individuálnej práci Róberta Polievku. O päť minút neskôr vypálil spoza šestnástky Slebodník a Lukáč vyškrabal loptu spod brvna. Dianie v druhej polovici prvého polčasu už ďalšie tutovky neprinieslo, a tak išli mužstvá do šatní za bezgólového stavu.

Od úvodu druhého polčasu hrali zverenci trénera Mária Auxta o desiatich, keďže Godál videl po faule nohou vo vzduchu na Brenkusa druhú žltú, a teda aj červenú kartu. V 58. minúte zas videl piatu žltú kartu v sezóne Lukáš Migaľa, ktorý tak bude Dukle v nasledujúcom kole chýbať. Napriek vylúčeniu otvorili skóre stretnutia hostia. V 61. minúte odcentroval Polievka zo štandardky z pravej strany pred bránu, kde hlavičkoval presne Ľubomír Willwéber, ktorý strelil svoj prvý gól v sezóne - 0:1. V záverečnej polhodine sa tak lopta nachádzala častejšie na polovici Dukly, keď sa zverenci trénera Michala Hippa snažili zužitkovať početnú prevahu.

V 70. minúte však pohrozil Polievka, ktorý prenikol individuálne z polovice ihriska až do šestnástky a Rymarenko následne vystrelil tesne vedľa pravej tyče brány Zlatých Moraviec. Prvé zakončenie do priestoru brány si domáci pripísali v 71. minúte, keď po centri z pravej strany hlavičkoval Marek Kuzma, ale Matúš Hruška si s loptou poľahky poradil. Krátko nato sa priaznivci, ktorí merali cestu z Banskej Bystrice, radovali po druhýkrát. Za obranou ViOn-u sa po prihrávke Mariana Pišoju z ničoho nič ocitol Timotej Záhumenský, ktorý slabšou, pravou nohou skóroval povedľa Lukáča - 0:2.

V 75. minúte mohol znížiť Vladimír Majdan, ale z dorážky z blízka prekopol bránu. Dukla bola stále nebezpečná po protiútokoch a v 80. minúte trafil aktívny Polievka po ďalšom individuálnom prieniku z pravej strany pokutového územia brvno. Hostia už v závere dvojgólové vedenie ubránili, a tak získali v Zlatých Moravciach tri body.

Povedali o zápase

Mário Auxt, tréner MFK Dukla: „Chceli sme vstúpiť do jarnej časti úspešne. Vývoj zápasu ovplyvnili nejaké veci, nepremenili sme penaltu, ale napriek tomu chlapci ukázali, že chceli ísť za gólom. Snažili sme sa vytvárať šance, aj keď domáci boli v tých rýchlych prechodoch nebezpeční, trafili aj brvno. Druhý polčas ovplyvnila červená karta, museli sme zmeniť spôsob hry. Dosť nám pomohla tá štandardná situácia, kedy sme dali gól. Chlapci uverili, že tu môžeme získať tri body. Dali sme druhý gól a zápas sme si už potom ustrážili.“

Ľubomír Willwéber, strelec prvého gólu Dukly: „Bol to veľmi ťažký zápas, súper hral dobre. Myslím si, že sme mali viac šancí, aj keď sme ich v prvom polčase nevyužili. Ale verili sme, že to zvládneme. V druhom polčase nám rozhodca vylúčil 'Godyho', ale to nás možno ešte viac zomklo. Bojovali sme ako tím a sme radi, že sme to zvládli. K môjmu gólu poviem iba toľko, že pred zápasom za mnou prišiel 'Depo' (David Depetris) a povedal mi, že dnes cíti, že dám gól a keď ho dám, tak nemám zabudnúť prísť za ním na lavičku. Som rád, že sa splnilo, čo povedal. Sú to veľmi dôležité tri body, ale pre nás nič nekončí. Pred nami sú ešte tri zápasy, ktoré potrebujeme zvládnuť, aby sme boli v prvej šestke.“

Timotej Záhumenský, strelec druhého gólu Dukly: „Bol to ťažký zápas, hrali sme vonku a Moravce sú nepríjemný súper. Zápas na jeseň doma sa nám proti nim moc nevydaril. Teraz sme nedali penaltu, mali sme vylúčeného hráča, ale hrali sme svoju hru. Neprestali sme ani po vylúčení, hrali sme zodpovedne. Každý si to odmakal, pomáhali sme si a sme radi, že vezieme domov tri body.“

Michal Hipp, tréner Zlatých Moraviec: „Pre mňa sklamanie, ja som si nepredstavoval takýto začiatok, aj keď sme samozrejme vedeli, s kým máme dočinenia. V jesennej časti patrili hostia k najlepším mužstvám, pokiaľ ide o vonkajšie zápasy. Sklamaný som z výsledku aj z gólov, ktoré sme dostali, obidva po našich hrubých chybách. Ten začiatok bol hektický, hneď na to zbytočná penalta, tam nás podržal brankár. Potom sme sa snažili dobýjať súperovu obranu, ale tí boli veľmi dobre organizovaní. Rozdielový faktor v tomto zápase bol jednoznačne Polievka, s ktorým sme mali problémy počas celého zápasu. Robil si doslova čo chcel, nevedeli sme sa s tým vysporiadať, aj keď sme sa na to pripravovali. Druhý polčas sme začali inak, do gólu to bolo celkom slušné, aj keď tam neboli nejaké veľké šance. Hosťom paradoxne nahralo aj to vylúčenie. Videl som aj ich zápas v Skalici, kde mali vylúčeného hráča a vyhrali rozdielom triedy.“

Niké liga - 19. kolo - sobota 10.02.2024, 15.00 h - Zlaté Moravce

FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble - MFK Dukla Banská Bystrica 0:2 (0:0)

Góly: 61. Willwéber, 72. Záhumenský. Nepr. pen.: 12. Godál. ŽK: 29. Moško, 78. Mondek - 35. Záhumenský, 42. Godál, 58. Migaľa. ČK: 51. Godál (po druhej ŽK). Rozhodovali: Očenáš - Hancko, Pacák. Diváci: 2067.

Zostava FC ViOn: P. Lukáč (C) – Suľa, Moško (46. Majdan), Dramé, Jinjolava – Duga – Mészáros (76. Mondek), Balić, Brenkus (65. Nonikashvili), Tabatadze (65. Švec) – Kuzma (76. Balaj).
Tréner: M. Hipp.

Zostava MFK Dukla: Hruška - Migaľa, Godál, Willwéber - Pišoja, Slebodník (55. Ľupták), Richtárech, Hlinka, Záhumenský - Rymarenko (84. Považanec), Polievka (C) (89. Depetris).

4

Nasledujúci zápas odohrajú futbalisti MFK Dukla v piatok 16. februára od 17.30 h, keď na Štiavničkách privítajú AS Trenčín.

Veselová neveselo, ale s rešpektom, o futbale

Sumár mládeže: Devätnástka odštartovala jar víťazne, darilo sa aj starším žiakom