• Desaťgólová prestrelka pod Dubňom nepriniesla bodovú radosť
A tím / MFK DUKLA / 17.03.2023

Desaťgólová prestrelka pod Dubňom nepriniesla bodovú radosť

Futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica otvorili 2. kolo skupiny o titul Fortuna ligy v piatok 17. marca stredoslovenským súbojom v Žiline. Po 10-gólovej prestrelke sa napokon radovali domáci.

Dukle chýbal na lavičke hlavný tréner Michal Ščasný, ktorý videl v zápase proti D. Strede červenú kartu, ale aj Štefan Rusnák, ktorý si odpykával trest za žlté karty. Mužstvo tak viedol Mário Auxt. Kvôli viróze nehral Róbert Polievka, Ľubomír Willwéber a Adrián Káčerík. Zranenia trápia Davida Depetrisa, Michala Faška, Adama Hanesa, Lukáša Migaľu a Ľuboša Kupčíka.

Domácich priaznivcov rozjasal už v 7. minúte Adrián Kaprálik. Talentovaný a mimoriadne rýchly ofenzívny hráč Žiliny naštartoval spoza polovice ihriska, ušiel po pravej strane Timotejovi Záhumenskému, dostal sa až hlboko do šestnástky a loptu napálil nekompromisne do bližšieho horného rohu brány Dukly – 1:0. V 12. minúte mohol zvýšiť Timotej Jambor, ktorý z priameho kopu zo strednej vzdialenosti výborne vypálil, ale Matúš Hruška podržal hostí dobrým zákrokom. V 16. minúte pohrozil opäť Jambor, keď mu na hrote útoku sklepol loptu Dávid Ďuriš a obaľovačkou spoza pokutového územia tesne minul ľavú tyč Hruškovej svätyne.

Bystričania krátko na to udreli z prvej vážnejšej situácie, keď im vyšla spolupráca dvoch stopérov. Andrija Balić odcentroval zo štandardky z diaľky do pokutového územia, Záhumenský hlavou predĺžil loptu do blízkosti ľavej tyče, odkiaľ Jakub Uhrinčať hlavičkoval späť pred bránu, kde prudkou strelou vyrovnal na 1:1 Nicolás Gorosito. Dukla zavŕšila obrat už v 23. minúte, keď sa zaskvel Adrián Slávik. Rýchlonohý krídelník si na ľavom krídle prebral loptu po dlhom nákope od Branislava Ľuptáka zo stredu poľa, zbavil sa prvého brániaceho hráča, v šestnástke nasadil luxusné jasličky Patrikovi Leitnerovi a placírkou poslal loptu presne k ľavej tyči brány Žiliny – 1:2. Šošoni mohli vyrovnať v 32. minúte, keď Jambor prihral z pravej strany pokutového územia pred bránu, kde Kaprálik v tutovke trafil len v strede brány stojaceho Hrušku.

Žilinčania nebránili práve najlepšie a Dukle nechávali veľký priestor na rýchle protiútoky po krídlach. Po ďalšom z nich sa v šanci ocitol Matej Franko, ktorý z pravej strany šestnástky trafil nohu Ľubomíra Belka. Brankár domácich už predtým signalizoval zdravotné komplikácie a napokon musel kvôli zraneniu už v 40. minúte striedať. V závere prvého polčasu preveril Mateja Slávika, nového muža v bráne Žiliny, prízemnou strelou Martin Rymarenko. Po ofsajdových situáciách hostí mali prvú vážnejšiu príležitosť druhého polčasu domáci, keď Ďuriš v 53. minúte spoza šestnástky vyprášil Hruškove rukavice. Krátko na to z podobnej situácie vypálil Jambor, ktorý má výbornú strelu, ale gólman Dukly loptu smerujúcu pod brvno poľahky vyrazil.

Žilinčanom sa napokon podarilo vyrovnať v 58. minúte, keď si Kaprálik nabehol do šestnástky na prihrávku od Samuela Gidiho a zľava našiel pred bránou presne zakončujúceho Dominika Javorčeka – 2:2. Domáci si už v 61. minúte prinavrátili vedenie po tom, čo Kaprálik posunul loptu za obranu Dukly Jamborovi, ktorý zakončil povedľa Hrušku do siete. Divoký zápas pokračoval situáciou zo 64. minúty, keď kapitán šošonov Tomáš Nemčík stiahol v šestnástke Mateja Franka a Ivan Kružliak ukázal na biely bod. Hlavný arbiter si napokon situáciu pozrel na videu a odhalil hru rukou faulovaného útočníka Banskej Bystrice.

Bystričanom sa však napokon podarilo vyrovnať, keď Rymarenko vysunul do šestnástky Balića, ktorý rutinérsky zakončil po trávniku, a pridal tak svoj tretí gól v treťom zápase za Duklu – 3:3. Prestrelka pokračovala a hneď vzápätí sa v pokutovom území pohral s obranou hostí Kristián Bari, ktorý zakončil svoju výbornú individuálnu akciu gólovo – 4:3. Ôsmy gól duelu sme mohli sledovať v 78. minúte, keď sa na ľavom krídle presadil Kaprálik, ktorý prepálil Hrušku a pridal tak svoj druhý presný zásah – 5:3. Bystričania mohli znížiť v 81. minúte, ale Rymarenko úplne sám pred Slávikom trafil len brankára domáceho MŠK.

Hráči Dukly napokon znížili na 5:4 v 83. minúte, keď Richtárech vyhral súboj na pravom krídle, prihral pred bránu a lopta prešla cez Franka na Balića, ktorý sa poľahky zaradil medzi dvojgólových strelcov. Tri body však ostali pod Dubňom. Pri vabanku Bystričanov ich v nadstavenom čase poistil striedajúci Roland Galčík, ktorý bol v brejku rýchlejší ako Záhumenský a zakončil presne pod brvno – 6:4.

MŠK Žilina – MFK Dukla Banská Bystrica 6:4 (1:2)

Góly: 7. a 78. Kaprálik, 58. Javorček, 61. Jambor, 74. Bari, 90.+ Galčík – 18. Gorosito, 23. A. Slávik, 73. a 83. Balić. ŽK: 90. Kaprálik – 45.+ Záhumenský, 47. Richtárech, 54. Pišoja, 62. Uhrinčať, 69. Gorosito. Rozhodovali: Kružliak – Ferenc, Vitko – Smolák (VAR). Diváci: 1265.

Zostava MŠK Žilina: Ľ. Belko (40. M. Slávik) – Leitner, Minárik, Nemčík (C) – Kopásek (46. Javorček), Gidi (87. Kopas), Iľko (46. Sauer), Bari – Kaprálik, Jambor, Ďuriš (68. Galčík). Tréner: J. Hynek

Zostava MFK Dukla Banská Bystrica: Hruška – Uhrinčať, Gorosito, Záhumenský – Pišoja, A. Slávik, Balić, Ľupták (C), Richtárech – Rymarenko, Franko (88. D. Jackuliak). Tréner: M. Auxt.

Adrián Slávik, stredopoliar MFK Dukla B.Bystrica: 'Bol to dobrý zápas pre fanúšika, hralo sa hore dole, netreba všetky chyby hádzať na obranu. So žiadnym súperom nejdeme brániť, hráme otvorenú hru, je to naša cesta a určite lepšie je ísť do každého zápasu útočne, pretože sa dobre pozerá na náš futbal.
Andrija Balić, stredopoliar MFK Dukla B. Bystrica: 'Odohrali sme bláznivý zápas, so smutným koncom pre nás. Osobne sa cítim v B. Bystrici dobre, avšak nie je podstatné kto dá góly, ale či sa nám podarí bodovať ako tímu. Trošku som nahnevaný, cítim takú prázdnotu po tomto výsledku.
Mário Auxt, asistent trénera MFK Dukla B. Bystrica: 'Dnešný zápas bol určite pre divákov ako stvorený. Domáci išli do vedenia, my sme v prvom polčase výsledok otočili. V druhom polčase sme chceli zostať aktívni, súper sa nám však výbornými nábehmi dostával za chrbát a individuálnymi akciami potrestal naše chyby. Zápas sa mohol skončiť aj 5:5, bohužiaľ, sme ho však prehrali.'

zdroj: bbonline.sk, mfkdukla.sk

Preview: Potrebujeme eliminovať rýchlych Žilinčanov na ich umelej tráve

Sumár mládeže: Starší dorast remizoval s Petržalkou, štrnástka a mladší žiaci víťazne proti Zvolenu