• Dubničanov Duklisti zlomili po dominantnom výkone
A tím / MFK Dukla (PR) / 16.04.2022

Dubničanov Duklisti zlomili po dominantnom výkone

Futbalisti banskobystrickej Dukly v 25. kole druhej ligy vyhrali doma na Štiavničkách nad Dubnicou 1:0 a tomuto súperovi zároveň pretrhli šesťzápasovú sériu v rade bez prehry. Celý zápas náš tím dominoval a dobre organizovanú defenzívu súpera napokon zlomil v 85. minúte gólom Róberta Polievku.

Pred výkopom sme si minútou ticha uctili bývalých veliteľov futbalu v armádnej Dukle zosnulých Ivana Čierneho vo veku nedožitých 84 rokov a Daniela Demka vo veku nedožitých 69 rokov. V prvom polčase mala jasne navrch Dukla, hoci do prvej príležitosti sa dostávali hostia v piatej minúte, ale Janca z pravej strany šestnástky sme dobre zblokovali. Následne už hrozili iba banskobystrickí futbalisti. Polievka dvakrát šikovne hľadal z ľavej strany Jurčišina pred bránkou, v prvom prípade i so šťastím zasiahla dubnická obrana a v druhom brankár Vavrúš. V deviatej minúte náš kapitán z hranice šestnástky pekne vystrelil a natiahol gólmana súpera. V dvanástej minúte sa po našom priamom kope dostal k odrazenej lopte Kupčík, slušne pálil, no brániaci hráči z Považia loptu tečovali mimo bránku. Problémy nám robil vietor. Nevedeli sme odhadnúť prihrávky z ľavej strany na pravú. V 25. minúte si však vytvoril priestor v pokutovom území Polievka, z ľavej strany ľavačkou vystrelil k bližšej žrdi, Vavrúš parádne loptu vyrazil. Po polhodine hry mal príležitosť znovu kapitán Dukly Polievka. Na kraji päťky parádne vyrobil Kramára, avšak následne zakončoval do bočnej siete. Výbornú možnosť mal v 40. minúte na pravej strane dobre vysunutý Jurčišin, gólovú radosť mu prekazil ďalším dobrým zákrokom Vavrúš. A keď ho v poslednej minúte z priameho kopou z 25 metrov nepokoril opäť ani Polievka, loptu chytil za múrom do rúk, do šatní na veľkú prestávku sa išlo za bezgólového stavu.

Úvodných osem minút druhého polčasu patrilo Dubničanom. Začali prekvapivo hýriť aktivitou a dostávali sa do šance Babovičom, pekne sa predieral našou šestnástkou, v poslednej chvíli ho odzbrojil Prikryl. Až v 54. minúte sme sa prvýkrát prihlásili o slovo, po centri Jurčišina sa snažil zakončovať hlavou Franko, vybojoval aspoň roh. Po jeho realizácii sa dostal k druhému centru Polievka, poslal ho na hlavu Pišoju, ten mieril vedľa žrde. Jurčišin to skúšal ešte v 56. minúte. Dostal sa do šestnástky, na jej hranici sa pošmykol, ale následne postavil a stihol vystreliť, žiaľ nad brvno. Boli sme neúnavní a možnosti prichádzali rad za radom ako na bežiacom páse. Franko sa dostal k odrazenej lopte a z pravej strany pokutového územia mieril k bližšej žrdi, Vavrúš parádne zasiahol. Polievka to skúšal priamo z rohového kopu za podpory vetra, gólman hostí sa mal na pozore. Jeho spoluhráči pohrozili z rýchleho protiútoku, ku koncovke sa dostal na pravej strane Janco, prestrelil bránku cez nášho Migaľu v sklze snažiac sa zabrániť najhoršiemu. Po hodine hry to skúšal z asi 30 metrov Willwéber, takisto lopta plachtila nad brvnom. Potom sme reklamovali ruku Dubničana Štefáneka v päťke, zbytočne. Súper ešte pohrozil po sérii našich chýb, keď sa k zakončeniu dostal znovu z pravej strany tentoraz Kramár, Hruška spoľahlivo zasiahol. V 76. minúte Mazan prešiel cez Rizieho a tvrdo pálil z pravej strany veľkého vápna, Vavrúš bravúrne loptu vyrazil. Hrali sme už vysoko, tlačili súpera a po jeho odvrátení lopty po našom rohu musel ísť Hruška takmer na polovici ihriska do súboja, možno bol aj faulovaný, Babovič sa už rútil na našu prázdnu bránku sám, ale bol našťastie v jasnom ofsajde. Nerozhodil nás tento moment, stále sme búšili do súpera. V 79. minúte to vyskúšal Polievka z vyše dvadsiatich metrov a poriadne natiahol gólmana považského tímu. Náš kapitán o tri minúty na to pekne prihral striedajúcemu Slaninkovi na ľavú stranu šestnástky, ten s podporou vetra strieľal nad brvno. Kľúčová a rozhodujúca bola napokon 85. minúta. Po dlhom aute Migaľu Franko vyhral prvý hlavičkový súboj, vzápätí druhý súboj zvládol Willwéber, lopta teda zostala v šestnástke a od Pagáča, keď ju chcel pätičkou zasiahnuť Franko, sa dostala k Róbertovi Polievkovi, ten bol voľný, mal čas si ju spracovať a hlavne dobre, presne a efektívne zakončiť – 1:0. Záver duelu sme už takticky zvládli, súpera sme do ničoho nepustili a zaslúžene tak získali tri body.

Fakty o zápase:

MFK Dukla Banská Bystrica – FK Dubnica nad Váhom 1:0 (0:0)

Gól: 85. Polievka. Rozhodoval: Choreň. ŽK: Mazan – Dubova, Rizie. Diváci: 547.

Zostavy a striedania:

Banská Bystrica: Hruška – Pišoja (75. Slaninka), Kupčík, Prikryl, Migaľa – Willwéber, B. Ľupták – Jurčišin (62. Šulc), Mazan, Polievka – Franko (90. Uhrinčať)

Dubnica nad Váhom: Vavrúš – Kramár, Štefánek, Pagáč (87. Lazarchyk), Šliachov – Rizie (87. Pleva), Martinek (87. Vujošević) – Janco, Levai (19. Dubova), Akpooghene (69. Cyprian) – Babović

Hlasy po zápase:

Stanislav Varga, tréner Banskej Bystrice: „Sme šťastní, že sme vyhrali tento ťažký duel. Posledné dva zápasy nám totiž príliš nevyšli, takže potrebovali sme toto stretnutie vyhrať, čo sa nám aj podarilo. Som rád, že Robo Polievka to tam dal v závere. V prvom polčase sme hrali proti vetru, v druhom síce s vetrom, ale šance sme možno aj pod týmto vplyvom nepremieňali. Futbal sa hrá do 90-tej minúty a som rád, že chlapci išli za víťazstvom po celý čas a to sa im vrátilo.“

Na margo výkonu mladého útočníka Mateja Franka kouč Dukly poznamenal: „Prispel k tomu, že sme vyhrali. Mal dôležitý hlavičkový súboj pri góle, ktorý vyhral. Som rád aj za neho. Je to mladý chlapec, pracuje na sebe, dostal šancu. Samozrejme každý útočník chce dať gól jemu sa to dnes nepodarilo, ale dúfam, že mu to padne niekedy inokedy, alebo čím skôr.“

Róbert Polievka, strelec gólu a kapitán Dukly: „Bol to ťažký zápas, čo sme aj čakali, no nečakal som, že to bude 90 minút na jednu bránku. A fakt to napokon tak bolo, pretože Dubnica si stanovila, že tu u nás nebude chcieť hrať futbal, že bude hrať účelovo len s cieľom získať nejaký bod. Myslím si, že sme sa s tým dobre popasovali. Už v prvom polčase sme mohli situácie pretaviť do gólu. Ak by sa tak stalo, už by sa nám hralo lepšie. Sú však aj takéto zápasy v druhej lige, že treba hrať celých 90 minúť až do samého konca a futbal vám to vráti. Za to sme dnes vďační. Snažili sme sa oveľa častejšie strieľať na bránku než v predošlých zápasoch a keď vystrelíte dvadsaťkrát na bránku, tak raz to tam padnúť musí. Dnes to vyšlo aspoň raz a musíme v tom pokračovať. Máme hráčov na to, aby sme góly dávali. Len sa musíme o to pokúšať a dostávať sa do šancí. Žiadny súper sa sám neporazí, nepríde k nám a nepovie si, že tu chce prehrať. Musíme hrať, bojovať a každý zápas ísť naplno. Máme pred sebou sedem zápasov, je to pre nás finále a my musíme do toho dať maximum. Čo sa môjho gólu týka, som rád, že sa do takýchto situácii dostávam. Prebral som si loptu, chcel som to obstreliť a intuitívne sa mi to podarilo, vyšlo mi to. Vyhrali sme teda 1:0, máme tri body, ktoré si musíme vážiť a ideme ďalej.“

Matúš Hruška, brankár  našej Dukly: „Za moje ďalšie čisté konto vďačím predovšetkým chalanom, ktorí odskákali ťažké súboje. To, čo tam bolo pred našou bránkou sme vyriešili . Boli tam niektoré nebezpečne nakopávané lopty, v druhom polčase po krížnej strele súpera mi lopta podskočila na tom teréne. Pri tej ofsajdovej situácii už som bol vybehnutý, musel som ísť do hlavičkového súboja, lopta vo vzduchu pri tom vetre zabrzdila, no keďže som bol vybehnutý, tak súper sa ocitol v ofsajde, čo rozhodca správne zamával. Celkovo sme ako tím hrali trpezlivo, neustále sme dobiedzali smerom do bránky a verili, že ten gól príde. Prišiel v takom čase ako prišiel a za to sme radi.“

Peter Jakuš, tréner Dubnice: „My sme prišli s cieľom neprehrať, čo sa nám nepodarilo. Nepodali sme zlý výkon. Chalani ´makali´ od prvej do poslednej minúty. Prvý polčas sme boli trošku zakríknutí, v druhom sme už mali nejaké šance. Prehrali sme napokon po situácii, ktorú ani neviem bližšie konkretizovať, musím si ju pozrieť. Domáci však boli asi o ten jeden gól lepší. My sme hlavne nechceli dostať gól. Vedeli sme, že ak neinkasujeme, tak neprehráme. Dali sme si cieľ do druhého polčasu, aby sme boli o čosi odvážnejší aj smerom dopredu. Boli tam situácie, ktoré sme mali lepšie dotiahnuť. Škoda, že Dukla dala gól. Má potom mužstvo, ktoré si to vie postrážiť.“

Ostatné výsledky:

Skalica – Trebišov 4:1, Námestovo – Slovan B 2:1, Humenné – Bardejov 2:1, Podbrezová – Petržalka 2:3, Košice – Komárno 0:1.

PROGRAM:

Najbližšie čaká našu futbalistov Dukly dohrávaný duel 23. kola 2. ligy. V stredu 20. apríla sa o 17.00 hodine predstavia opäť doma na Štiavničkách a privítajú Petržalku, ktorá v piatok oskalpovala o všetky body v nadstavenom čase lídra z Podbrezovej a bude o jeden deň dlhšie oddýchnutá.