• Dukla je naďalej v laufe a stále vedie II. ligu
A tím / Jožo Ivan a Jaro Šiška, Športová agentúra DUKLA / 04.10.2020

Dukla je naďalej v laufe a stále vedie II. ligu

Aj takto môže vyzerať futbal pred úplne prázdnymi tribúnami. O málo čom sa tak aktuálne hovorí ako o tom, či sú oprávnene prázdne hľadiská alebo nie. Podľa nás je tento štadión, s oficiálnou kapacitou 9 000 divákov, pravdepodobne je ale oveľa väčšia, ukážkou toho ako by od seba ďaleko sedeli fanúšikovia, keby ich v každom sektore bolo len 50 a nie na celom štadióne len 50 osôb a fanúšikov nula. Foto: Jaro Šiška

V 10. kole II. futbalovej ligy nastúpili za prísnych protiepidemiologických opatrení futbalisti MFK Dukla Banská Bystrica v sobotu 3. októbra 2020 na štadióne košickej Lokomotívy v Čermeli proti FC Košice. Povolených je aktuálne na zápasoch len 50 zúčastnených osôb, vrátane všetkých hráčov a realizačných tímov oboch mužstiev, čo vyzerá ako keby zodpovedné osoby určujúce tento počet nevedeli počítať alebo nemali ani predstavy o počtoch v tímoch nielen vo futbale ale aj v jednotlivých športoch. Nehovoriac už o veľkosti uvedeného štadióna.

Úvod stretnutia patril futbalistom MFK Dukla. Už v 1. minúte akciu na ľavej strane potiahol Frimmel a centrovanou loptou hľadal v šestnástke Laksíka, ktorý bol na jeho center prikrátky. V 4. minúte strelecký pokus domáceho Jakúbeka brankár Hruška chytil.

Z protiútoku hosťujúci Polievka potiahol loptu po ľavej strane a jeho polocenter – polostrelu už zvnútra šestnástky brankár Kira pred bránkovou čiarou pri svojej pravej žrdi v rukách pevne neudržal, lopta mu odskočila a odrazila sa mu od stehna pred telo na zem, kde výborne číhajúci Laksík stačil vložiť nohu a umiestniť loptu za chrbát bezmocného domáceho brankára – 0:1.

V 9. minúte sa na pravej strane pekne uvoľnil domáci Gáll a strelou z 10 m šuchol iba bočnú sieť hosťujúcej brány. V 13. minúte zahrávali domáci 1. rohový kop z ľavej strany. Centrovanú loptu domáceho Lienera brankár Hruška chytil a úspešne zasiahol i pri prudkej strele Jakúbeka v 16. minúte.

O 8 minút neskôr po ľavej strane unikol Polievka, ktorý sa zbavil 2 domácich obrancov, zo 14 metrov prudko vystrelil ale jeho strelu zblokovala domáca obrana. Potom sa dlhé minúty hral medzišestnástkový futbal, ako väčšinu zápasu, pri ktorom umnou hrou futbalisti MFK Dukla nepustili domácich k ohrozeniu brány Hrušku.

Tí sa dostali k šanci v 37. minúte, keď vystrelil Gáll. Jeho strelu zlikvidoval vedľa brány pri pravej žrdi brankár Hruška a niektorý dobiehajúci domáci útočník ho zasiahol kopačkou do hlavy – beztrestne. V 40. minúte po centri Laksíka z ľavej strany smerovala hlavička Staršieho mimo domácej brány.

V závere 1. polčasu mali domáci šancu na vyrovnanie ale slabšia diagonálna strela Pavúka z ľavej strany päťky zo 7 metrov trafila len pravú žrď hosťujúcej brány, odkiaľ sa odrazila do bezpečia.

Úvod 2. polčasu patril domácim futbalistom. Strela Lienera išla mimo hosťujúcej brány a strelecké pokusy Ristovského a Gálla hosťujúca obrana zblokovala. V 51. minúte zahrávali hostia rohový kop, po ktorom Prikrylova hlavička zo 4 metrov trafila len pravú tyč domácej brány, na tom istom mieste ako strela Pavúka v 1. polčase.

Ďalšie minúty patrili Dukle. Snitkovu strelu v 54. minúte, smerujúcu k pravej žrdi, domáci brankár chytil a o 2 minúty neskôr zlikvidoval i samostatný nájazd Staršieho z hranice šestnástky, ktorému sa, tiesnenému, nepodarilo prepasírovať loptu pomedzi nohy domáceho brankára. V tej istej minúte Frimmelov center z ľavej strany padol na horné brvno domácej brány.

V 65. minúte vysunul zo stredu poľa spoluhráč Frimmela, ktorý rýchle zbehol na úroveň 8 m od bránkovej čiary, skadiaľ z ľavej strany spoza šestnástky výborne a prudko prihral po zemi do päťky, do ohňa, kde si perfektne nabehol Starší, ktorý nekompromisne a nechytateľne, v sklze, prudko zasunul z bezprostrednej blízkosti z 3 m, tiež po zemi, k bližšej pravej žrdi druhý gól MFK Dukla – 0:2.

V 69. minúte po faule, ktorý ním nevyzeral, na prenikajúceho domáceho útočníka, ktorý po obiehaní Prikryla z ľavej strany spadol na zem, zaznel ihneď hvizd rozhodcu a Prikryl uvidel žltú kartu. A nariadený pokutový kop v 70. minúte domáci kapitán Pavúk umiestnil nechytateľnou strelou do ľavého vinkla hosťujúcej brány 1:2.

V 75. minúte po peknej akcii hosťujúci Laksík nahral Staršiemu, ktorý sa snažil predĺžiť loptu na ľavú stranu, kde nabiehal Polievka. Lopta sa však k nemu nedostala. V 79. minúte strelecké pokusy domáceho Lienera a Pavúka sa za chrbát dobre chytajúceho Hrušku nedostali.

Do šancí sa dostávali i hosťujúci hráči. V 80. minúte sa do šestnástky dostával Starší, ale v závere mu lopta odskočila od kopačky. V 82. minúte Dolný našiel v pokutovom území dobre postaveného Prikryla ale jeho strelu tečoval jeden z obrancov domácich na rohový kop – inak by lopta možno aj skončila pod brvnom domácej brány. V 84. minúte strelu Snitku z 27 metrov, smerujúcu k ľavej tyči, domáci brankár Kira chytil.

V závere zápasu sa hosťujúci hráči snažili udržať loptu čo najďalej od vlastnej brány. Hlavný rozhodca stretnutia Prešinský nadstavil 4 minúty, najmä za čas ošetrovania Polievku, ktorého zranil v súboji v strede poľa domáci hráč. Polievka musel striedať a ani po zápase nevyzeral dobre.

V nastavenom čase vrhli domáci všetky sily do útoku v snahe dať vyrovnávajúci gól. V samom závere kopali 3 rohové kopy a pri tom poslednom, v 93. minúte, sa vyznamenal brankár Hruška. Domáci kopali roh z ľavej strany na bližšiu žrď, kde prudkú a presnú hlavičku k pravej žrdi excelentne reflexívne vyrazil tesne pred bránkovou čiarou. V 94. minúte ešte ukončil zápas domáci Ford strelou nad bránu zo 14 m. Dukla si tak odviezla zaslúžene domov 3 body, keď doteraz FC Košice doma nestratili ani 1 bod a Dukla nepustila FC Košice v tabuľke pred seba a udržala si jedného zo svojich vážnych súperov v tabuľke naďalej na dištanc.

Veľmi sa nám pozdával počin trénerov Dukly, keď oklieštenú zostavu postavili efektívne a účelne postavením celej obrany z 3 výborne hrajúcich, nielen hlavičkujúcich stopérov, ktorú výborne podporila pred nimi defenzívna aj konštruktívna štvorica, ktorá počas celého zápasu dokázala vytlačiť súpera ďaleko od svojej brány. Malo to síce za efekt trošku slabšiu podporu útoku ale tú nahradila ich, aj kreativita útočníkov, a s týmto postavením si FC Košice nedokázali poradiť celý zápas, napriek ich dobre fyzicky stavaným hráčom. Preto Dukla uspela a domáci nie.

FC Košice — MFK Dukla Banská Bystrica 1:2 (0:1)

Góly: 70. Pavúk (11-m) – 5. Laksík, 65. Starší

FC Košice:
Kira – Matta (46. Robinson Blandón), Elexa, Jonec, Pavúk (K) – Jakúbek, Novák (46. Kis) – Gáll, Liener (71. Turik), Ristovski – Ford
Tréneri: Fabuľa – Šinglár, Benko

MFK Dukla Banská Bystrica:
Hruška – Kupčík, Nosko, Prikryl – Uhrinčať (83. Vajda), Snitka (K1), Richtárech (94. Tóth), Frimmel – Starší, Polievka (K) (76. Dolný) – Laksík
Tréneri: Varga – Rusnák

Rozhodovali: Prešinský – Štofik, Špivák

Žlté karty: 31. Novák, 72. Gáll – 30. Uhrinčať, 51. Nosko, 69. Prikryl
Počet divákov: 0 – bez divákov kvôli koronavírusu COVID-19

Najbližší majstrovský futbalový zápas odohrá MFK Dukla na „domácom štadióne“ vo Zvolene v sobotu 10. októbra 2020 o 15:00 proti Bardejovu. Bude sa opäť hrať veľmi pravdepodobne bez divákov.

Copyright © 2020 Športová agentúra Dukla. Všetky práva vyhradené. Na obsah článkov a fotografií sa vzťahuje autorský zákon