Banner MFK Dukla
  • Aktuality
  • Richard Rubint: Udržali sme štatút akadémie
Dorast / MFK Dukla / 14.06.2023

Richard Rubint: Udržali sme štatút akadémie

Richard Rubint: Udržali sme štatút akadémie
Po skončení dorasteneckých a žiackych súťaží bol čas zhodnotiť sezónu pohľadom šéftrénera mládeže MFK Dukla B.Bystrica

Richard, poďme si zrekapitulovať účinkovanie mládeže v súťažiach po kategóriách. Čo najpodstatnejšie vyplynulo z účinkovania dorastov na konci dorasteneckých líg?

Hodnotenie bude v dvoch rovinách.  Aj keď sa sezóna nevyvíjala podľa očakávaní, nakoniec môžeme byť spokojní. Zachránili sme štatút akadémie aj pre ďalší rok a to je veľmi dôležité. Bol to jeden z dvoch cieľov, ktoré sme mali. Ten druhý je produkovať hráčov použiteľných pre A tím. Som rád, že sa to podarilo nášmu odchovancovi Samovi Svetlíkovi, ktorý už má zmluvu s prvým tímom Dukly a ďalší dvaja, Rusko a Klimpl nastupujú s „áčkom“ do prípravy. Uvidíme ako sa im bude dariť.

Od U 19 ste asi mali väčšie očakávania, najmä z pohľadu umiestnenia?

Samozrejme, pri U 19 sme si to predstavovali trochu inak ako byť na chvoste tabuľky. Aj keď nie som si istý, či to posledné miesto v súťaži odzrkadľovalo aj výkonnosť. Častokrát sme doplácali na chyby a zápasy tesne prehrávali. Ale je výborné, že sa v U 19 vygenerovali traja hráči s potenciálom pre A tím, ale až čas ukáže, ako sa im bude dariť.

Naopak U 17 bola zrejme dorasteneckým ťahúňom sezóny...

Áno, v tomto roku nás podržala sedemnástka a aj preto sme udržali akadémiu. Treba dať chlapcom a trénerom U 17 – ky dolu pomyselný klobúk, lebo častokrát hrali na hranici svojich možností, niekedy až za ňou. Tréneri dostali z chalanov maximum a do budúcnosti sa máme o čo oprieť.Kategória U 16 je svojím spôsobom príprava pre U 17, jesennú časť mali lepšiu ako jarnú, ja verím, že si v ďalšom ročníku budú počínať lepšie, lebo si myslím, že na to aj majú.


Máš pocit, že hráči z U17 ktorí prejdú o kategóriu vyššie môžu v budúcej sezóne dosiahnuť lepší výsledok ako končiaca U 19-ka?

Som o tom presvedčený. Hlavne ten káder bude vyváženejší. Chlapcov z ročíkov 2005 je tam síce menej, ale 2006-ky prinesú kvalitu. Máme tam veľa perspektívnych hráčov a nebojím sa povedať, že aj pre dospelý futbal.

Čo žiacke kategórie, je vidieť progres najmä v herných činnostiach?

Žiaci, najmä kategória U 15 si počínala na jar veľmi dobre, škoda pre nich, že sa nedostali v jeseni len tesne do skupiny hrajúcej o titul. V tejto skupine o umiestnenie prehrali len jediný zápas a dá sa povedať, v tej skupine dominovali a navyše hrali aj celkom pekný futbal. Chalani prechádzajú do kategórie U 16, latka bude nastavená vyššie, takže uvidíme ako sa s tým vysporiadajú.

Potešil nás progres, najmä herný v kategórii U 13, keď to porovnáme s minulosťou. Najmä na jar hrali naozaj dobre. To isté platí aj u kategórie U 14, tú chceme v budúcnosti doplniť aj o chlapcov zo širšieho okolia a zvýšiť konkurenciu. V globále sme so žiackymi kategóriami spokojní. U 12 nám robila radosť a aj keď napokon nevyhrali súťaž, tak ich hra bola fajn a bolo vidieť súťaživosť a radosť z futbalu.

Čo sa týka prípraviek je potešujúce, že máme veľa detí, ktoré chcú hrať futbal. Prichádzajú aj v priebehu roka, a je dobré, že tá základňa je veľká a do budúcnosti sa môžu vykreovať zaujímavé ročníky.